Strona główna » Blog » Przemysłowe lampy bakteriobójcze – przegląd rozwiązań

Przemysłowe lampy bakteriobójcze – przegląd rozwiązań

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: sty 16, 2023

Wiele branż przemysłowych wymaga odpowiedniego dopasowania jakości wody do potrzeb działalności. Znaczenie mają nie tylko właściwości organoleptyczne czy skład chemiczny, ale przede wszystkim właściwy stan mikrobiologiczny. W wielu sytuacjach niezbędna okazuje się dezynfekcja. Coraz częściej stosowane są w tym celu przemysłowe lampy UV. Co warto o nich wiedzieć?

Większość sektorów przemysłowych, wykorzystujących wodę w celach technicznych i technologicznych, wymaga właściwego dostosowania jej do swoich potrzeb. Branża uzdatniania wody zna wiele rozwiązań, które są skutecznie i chętnie wykorzystywane. Pisałem o tym między innymi w artykule: Przegląd technologii uzdatniania wody dla przemysłu, Przemysłowe filtry do wody – przegląd rozwiązań. Obok przemysłowej odwróconej osmozy, zmiękczacza wody czy odżelaziacza wody, bardzo często wybieranymi produktami są przemysłowe lampy bakteriobójcze. W dzisiejszym artykule to właśnie im chciałbym poświęcić więcej uwagi.

Przemysłowe lampy UV – czym się różnią od standardowych?

Zapewne wielu z Was kojarzy lub nawet dobrze zna lampy bakteriobójcze do zastosowań w gospodarstwach domowych. Większość modeli składa się z osłony żarnika, żarnika oraz zasilacza. Woda przepływa przez środek lampy UV i tam jest naświetlana, przez co i dezynfekowana. Następnie trafia dalej do instalacji. W taki sposób działają między innymi lampy UV od znanych, światowych producentów, jak TMA czy Viqua. Nieco innym wyglądem charakteryzują się lampy bakteriobójcze do zastosowań domowych Cintropur. Przemysłowe lampy bakteriobójcze różnią się od tych dla klientów indywidualnych wyłącznie rozmiarem oraz wydajnością. Zasada działania oraz komponenty składowe pozostają takie same. O lampach bakteriobójczych także w artykule: Jak działa lampa bakteriobójcza?

Jak działa przemysłowa lampa UV do wody?

Przemysłowa lampa UV jest zbudowana z cylindra wykonanego ze stali nierdzewnej. Posiada przyłącza służące instalacji do rurociągu oraz do prądu. Wewnątrz znajduje się rura ze szkła kwarcowego z żarnikiem UV. Przemysłowe lampy bakteriobójcze wykorzystują w swoim działaniu promieniowanie UV, czyli fizyczną metodę dezynfekcji wody. Woda wpływa do wnętrza lampy UV, gdzie jest naświetlana. Promieniowanie UV oddziałuje na napotkane mikroorganizmy, wyniszczając ich informacje genetyczne. Przez to giną, nie rozmnażają się, nie są w stanie pobierać pożywienia. Dokładne informacje można przeczytać tu: Promieniowanie UV – jak doszło do jego użycia w dezynfekcji wody? Proces dezynfekcji jest ciągły, a lampa UV powinna mieć stały dostęp do zasilania elektrycznego.

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się przemysłowe lampy UV?

Przemysłowe lampy bakteriobójcze są chętnie wybierane zarówno do przedsiębiorstw, na hale produkcyjne, jak i do miejsc użyteczności publicznej, jak na przykład: szkoły, szpitale, kliniki. Przemysłowe lampy UV biorą udział w wytwarzaniu wody ultraczystej (łącznie z przemysłową odwróconą osmozą, o której w artykule: Przemysłowa odwrócona osmoza o dużych wydajnościach) oraz wody wykorzystywanej do płukania i czyszczenia w pętlach wodnych. Z przemysłowych lamp bakteriobójczych korzysta przemysł:

  • Farmaceutyczny
  • Spożywczy
  • Kosmetyczny
  • Elektroniczny
  • Papierniczy
  • Produkcja alkoholu
  • Produkcja napojów
  • Produkcja olejów jadalnych
  • Mleczarnie

Przemysłowe lampy bakteriobójcze są montowane w przechowalniach towarów, magazynach, komorach otwartych, a nawet w cysternach transportujących wodę pitną. Te urządzenia odgrywają szczególną rolę w przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym, gdzie szczególna uwaga przywiązywana jest do czystości wody pod względem mikrobiologicznym. Przemysłowe lampy UV są wykorzystywane także do sterylizacji wody gorącej. W taki sposób zwalczane są z wody bakterie Legionella (Uwaga! Bakterie legionella w domowej instalacji!).

Warto wspomnieć również o zastosowaniu przemysłowych lamp UV w sektorze rolniczym oraz HoReCa. Urządzenia do dezynfekcji wody znajdują swoje miejsce na pływalniach publicznych, w szkołach. Zgłaszają się po nie również gminne wodociągi, widząc w tym doskonały sposób na mniejszą ilość dozowanego chloru do dezynfekcji. Dodatkowo przemysłowe lampy bakteriobójcze są używane w miejscach, w których zastosowanie środków chemicznych do dezynfekcji mogłoby negatywnie oddziaływać na stan urządzeń, linii produkcyjnej lub samego produktu końcowego.

Rola wody po przemysłowej lampie UV

Ujmując te wszystkie wymienione wyżej miejsca, w których potrzebna jest obecność przemysłowej lampy bakteriobójczej, można mówić o następujących rolach zdezynfekowanej wody:

  • Zastosowanie zdezynfekowanej wody jako wody czyszczącej i wody do płukania
  • Woda ultraczysta
  • Woda wykorzystywana w obiegach/ pętlach wodnych
  • Redukcja ozonu resztkowego
  • Magazynowanie wody
  • Ochrona membran osmotycznych, ultrafiltracyjnych, nanofiltracyjnych

Zalety przemysłowych lamp UV

Wśród najważniejszych zalet zastosowania przemysłowych lamp bakteriobójczych, które przekonują przedsiębiorców oraz zarządców placówek publicznych można wymienić:

  • Wysoką skuteczność redukcji mikroorganizmów z wody – jeśli woda zostanie odpowiednio oczyszczona pod kątem chemicznym, skuteczność przemysłowej lampy bakteriobójczej będzie niemal stuprocentowa. Bakterie, wirusy oraz grzyby przestaną stanowić zagrożenie
  • Brak zmiany składu oraz właściwości wody – promieniowanie UV w przemysłowych lampach UV pozostaje neutralne pod kątem składu chemicznego oraz właściwości organoleptycznych wody. Nie zmienia się jej smak, zapach, barwa, ani stężenie substancji chemicznych. Nie powstają produkty uboczne dezynfekcji
  • Brak zastosowania środków chemicznych do regeneracji – do działania przemysłowej lampy UV nie potrzeba stosować żadnych środków chemicznych. Nie zachodzi tu żaden proces regeneracji. Dzięki temu przemysłowe lampy bakteriobójcze są ekonomiczne oraz ekologiczne
  • Brak potrzeby częstej kontroli oraz trudnej konserwacji – przemysłowe lampy bakteriobójcze są praktycznie bezobsługowe. Nie wymagają ciągłej kontroli, dozowania środków chemicznych, zmiany ustawień działania. Konserwacja i serwisowanie nie są skomplikowane, a koszty eksploatacyjne stosunkowo nieduże
  • Minimalne wymagania do instalacji – przemysłowe lampy UV mogą działać praktycznie w każdych warunkach, z instalacjami wykonanymi z różnego rodzaju materiałów. Nie ma też żadnych specjalnych wymogów lub uwarunkowań do współpracy przemysłowej lampy UV z innymi urządzeniami wchodzącymi w skład stacji uzdatniania wody
  • Pozostaje neutralna w stosunku do urządzeń i produktów – fizyczny sposób dezynfekcji wody, za pośrednictwem promieniowania UV, pozostaje w pełni neutralny dla urządzeń, linii produkcyjnej oraz wszelkich materiałów, surowców, mających styczność ze sterylizowaną wodą. Przemysłowa lampa UV zapewnia więc bezpieczeństwo, brak awarii oraz niechcianych reakcji podczas procesu produkcji. Tak wysoka pewność nie odnosi się zawsze do środków chemicznych na dezynfekcję wody. Niekiedy mogą one wchodzić w reakcję z materiałami, powodując niechciane skutki uboczne
  • Przygotowanie wody na różne potrzeby – dezynfekowana z pomocą przemysłowej lampy bakteriobójczej woda może mieć szeroki zakres zastosowań. Jest to woda stanowiąca składową produktów, woda na cele spożywcze, woda na cele użytkowe oraz cele techniczne. Taka woda pozostaje bezpieczna pod kątem mikrobiologicznym

Przygotowanie wody przed przemysłową lampą UV

Należy pamiętać, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku domowych lamp sterylizujących, potrzebne jest wstępne oczyszczanie wody. Niezbędne minimum stanowi pozbawienie wody zanieczyszczeń mechanicznych. Cząstki stałe mogłyby doprowadzić do sporej awarii przemysłowej lampy bakteriobójczej. Ponadto woda przepływająca przez przemysłową lampę UV, nie powinna zawierać substancji wytrącających się z wody w formie osadów. Należy ją uzdatnić pod kątem występowania żelaza, manganu, zbyt wysokiego stopnia twardości wody. Konieczne jest wstępne przebadanie wody w celu ustalenia czy i jakie przemysłowe stacje uzdatniania wody powinny znaleźć się przed przemysłową lampą bakteriobójczą.

Dobór odpowiedniej przemysłowej lampy UV

Dobór właściwej przemysłowej lampy bakteriobójczej najlepiej jest powierzyć ekspertom. Podczas doboru przemysłowej lampy UV znaczenie mają takie parametry jak:

  • Przepływ wody (zwłaszcza maksymalny)
  • Warunki na montaż
  • Dopuszczalny spadek ciśnienia w urządzeniu
  • Temperatura wody
  • Ciśnienie wody
  • Wymagana dawka UV – skuteczność dezynfekcyjna jest zależna od zastosowań wody
  • Parametry wody, a zwłaszcza jej mętność

Instalacja przemysłowej lampy UV

Przemysłowe lampy bakteriobójcze są montowane za pośrednictwem standardowych przyłączy bezpośrednio do rurociągu. Po instalacji sprawdzana jest szczelność połączeń. Zasilacz powinien zostać podpięty do czynnego gniazdka elektrycznego. Po montażu przemysłowa lampa UV jest już gotowa do pracy. W przemysłowych lampach UV bardzo ważną rolę odgrywa maksymalne natężenie przepływu. Nie powinno być ono przekraczane, aby skuteczność dezynfekcji pozostała na niezmiennym poziomie. Jeśli przepływ jest większy niż wydajność jednej przemysłowej lampy UV, wtedy istnieje możliwość instalacji kilku urządzeń równolegle.

Konserwacja przemysłowej lampy UV

Jeśli chodzi o sam serwis i konserwację, jak już wspomniałem wyżej, nie są to czynności skomplikowane. Należy sprawdzać stan wkładu filtracyjnego w filtrze mechanicznym i wymienić go w razie zaistnienia konieczności. Jeśli wydajność przemysłowej lampy UV spada, jest to prawdopodobnie związane z osadzeniem się w osłonce powłoki mineralnej lub organicznej. W razie konieczności nalot należy usunąć. Najważniejszą kwestią jest regularna wymiana żarnika. Średnia żywotność to około 8 000 godzin pracy.

Zgłoś się po pomoc do specjalisty branży uzdatniania wody

Jeśli w Twojej firmie lub placówce użyteczności publicznej potrzebna jest skuteczna dezynfekcja wody lub dokładne dopasowanie jej parametrów do potrzeb, skontaktuj się. Wieloletnie doświadczenie ekspertów pozwoli dobrać metody uzdatniania wody oraz stworzyć projekt technologiczny dokładnie dopasowany do warunków oraz potrzeb. Przemysłowe lampy bakteriobójcze są dobierane między innymi na podstawie wyników wcześniej przeprowadzonej analizy wody. Warto skorzystać z pomocy eksperta, by mieć 100% pewność skuteczności.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.