Strona główna » Blog » Gdzie wyrzucać filtry do wody?

Gdzie wyrzucać filtry do wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 27, 2021

Filtry do wody stają się coraz popularniejsze i z powodzeniem zaczynają zastępować wodę sprzedawaną w plastikowych butelkach. To większe oszczędności i znacznie mniej zużytego plastiku. Co jednak zrobić z już zużytymi wkładami? W jaki sposób je utylizować? Do jakiego kosza należy wyrzucić zużyte wkłady filtracyjne?

Ekologicznie znaczy modnie

O ekologii słyszy się i mówi coraz więcej w różnych kontekstach. Na szczęście dobre praktyki, mające na celu ochronę środowiska, stają się coraz modniejsze i powszechniejsze. Przestaje już dziwić noszenie własnych toreb i pojemników na zakupy, wyprzedaże garażowe czy pojemniki służące segregacji śmieci wszędzie, gdzie jest to możliwe. Ja sam pisałem już wielokrotnie na temat walki z ograniczeniem odpadów oraz ekologią w kontekście uzdatniania wody. Możecie powrócić do tych kwestii, czytając między innymi:

Czas zamienić butelki na filtry do wody!

Jednym z działań, do których zachęca wielu ekspertów oraz osób zaangażowanych w walkę o lepszy byt środowiska, jest zamiana wody butelkowanej na filtrowaną. Biorąc pod uwagę, że w ciągu dnia zużywamy średnio 1 butelkę wody o pojemności 1,5 litra, w ciągu miesiąca wykorzystamy ich 30, czyli około 5 zgrzewek. To bardzo duża ilość odpadów, która nie zawsze trafia do recyklingu. W ciągu miesiąca możemy mówić o zbierających się kilogramach. Posiadając filtr dzbankowy, te wszystkie butelki jesteśmy w stanie zastąpić jednym wkładem o wadze około 150 gram. Z kolei zestaw wkładów w odwróconej osmozie wymienia się jedynie raz na pół roku, w ultrafiltracji natomiast raz na rok!

Ilość odpadów produkowanych przez gospodarstwo domowe spada więc diametralnie. To ogromne oszczędności i ulga dla środowiska, ale również jak się okazuje z czasem, znacznie mniejsze wydatki. Zamiana plastikowych butelek na filtr do wody niesie ze sobą znacznie więcej korzyści, o których dowiecie się między innymi z artykułów:

Gdzie wyrzucać wkłady filtracyjne?

Jak już wiemy, domowe systemy uzdatniania wody pitnej potrafią dać naprawdę dużo satysfakcji związanej z jakością wody spożywczej. Oczyszczają wodę przez długi okres, jednak nic nie jest wieczne i wkłady w filtrach kuchennych, jak i centralnych stacjach uzdatniania wody z czasem ulegają zużyciu. W takich sytuacjach przy wymianie tworzą się odpady, które w końcu należy w jakiś sposób zutylizować. O tym jak często wymienia się wkłady lub złoża filtracyjne pisałem już w artykule: Co ile wymieniać filtry do wody? Tylko w jaki sposób radzić sobie ze zużytymi wkładami i złożami?

Wyrzucanie wkładów filtracyjnych z dzbanków filtrujących

To pytanie pojawia się głównie w kontekście dzbanków filtrujących. Czym są i się charakteryzują możecie dowiedzieć się z artykułu: Czy warto kupować dzbanek filtrujący? W przeciągu miesiąca, zależnie od jakości wody, zużycie wkładów sięga od jednego do dwóch. Wyrzucenie ich do odpadów komunalnych nie jest jednak najlepszym pomysłem. Można sobie poradzić z nimi na kilka sposobów.

Dużo osób zgłaszało się do producentów z pytaniami dotyczącymi możliwości recyklingu. Obecnie coraz więcej marek oferuje taką możliwość w przypadku swoich produktów. W sklepach i placówkach publicznych na terenie całej Polski można znaleźć punkty, do których można wrzucać zużyte wkłady filtracyjne. Producent odbiera wypełnione wkładami pojemniki. Te następnie trafiają za granicę, gdzie są rozmontowywane, a poszczególne części odpowiednio recyklingowane, regenerowane, by trafić w tej samej lub innej formie do ponownego użycia. To wygodne rozwiązanie, a lokalizacje i możliwości najlepiej jest sprawdzać na stronach dedykowanych produktom konkretnej firmy. Inną, podobną opcją jest wyrzucanie tego typu odpadów do koszy na trudne odpady. Te także znajdziemy w supermarketach oraz przestrzeniach publicznych. Obecnie coraz częściej także w obrębie osiedla.

Inną możliwością jest samodzielne rozłożenie wkładu filtracyjnego na mniejsze elementy, by je odpowiednio posegregować. Po rozcięciu samą obudowę można wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne i plastik, natomiast wypełnienie do kosza na odpady zmieszane.

Wkłady filtracyjne do odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza to z pewnością najdokładniejszy sposób na uzdatnianie wody na cele spożywcze. Istnieją modele podstawowe, gdzie znajdziemy trzy wkłady i membranę osmotyczną, ale oprócz tego są też naprawdę zaawansowane, nawet 8-mio stopniowe. W związku z wytwarzaniem wkładów przez różnych producentów, z różnych tworzyw, najlepiej jest dowiedzieć się u producenta lub dystrybutora, co można zrobić ze zużytym wkładem i gdzie go wyrzucić. Coraz częściej proponowane jest także oddanie wkładów do producenta w celach recyklingu.

Najczęściej wkłady są wykonywane z plastiku i do tego rodzaju kosza należałoby je wyrzucić. Wkłady z węglem aktywnym można rozciąć i samo złoże wyrzucić do odpadów typu bio. Często we wkładach wykorzystywany jest węgiel aktywny o dużej porowatości, który dobrze trzyma wilgoć. Z powodzeniem można go więc wykorzystać w ogrodnictwie.

Wkłady filtracyjne do ultrafiltracji

Ultrafiltracja staje się równie popularna co odwrócona osmoza. Pozwala na doczyszczenie wody średnio oraz mało zanieczyszczonej, a wymiana wkładów jest rekomendowana jedynie raz na 12 miesięcy. Wiele modeli ultrafiltracji daje taką możliwość, co czyni je jednymi z najbardziej ekologicznych filtrów kuchennych. O utylizacji zużytych wkładów filtracyjnych można powiedzieć tyle samo, co przy odwróconej osmozie. Najlepiej dowiedzieć się u producenta. W przypadku wkładów węglowych można oddzielić plastik od samego wnętrza wkładu i przyporządkować kolejno tworzywom sztucznym oraz odpadom mieszanym. Najlepiej jest znaleźć kosz przeznaczony na odpady trudne, a w przypadku wkładów węglowych rozciąć i odpowiednio przyporządkować.

Złoża filtracyjne

Problemem nie są tylko wkłady filtracyjne, a niekiedy także złoża występujące w centralnych stacjach uzdatniania wody takich jak: zmiękczacze wody, kolumny węglowe, odżelaziacze i odmanganiacze wody. W tych urządzeniach złoża filtracyjne cechują się znacznie wyższą wydajnością i większą żywotnością niż tradycyjnych małych wkładach. Przerwa między wymianą może wynosić od 2-3 do nawet 15 lat. Co jednak zrobić ze złożem filtracyjnym, które już uległo zużyciu? Jeśli wzywamy serwis, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. O tym, w jaki sposób utylizować złoże filtracyjne informują także jego producenci. Ze względu na różnorodność substancji nie można mówić o jednym, słusznym sposobie.

Większość ekip serwisowych zbiera zużyte złoża filtracyjne i oddaje je hurtem do utylizacji. Przy mniejszych, domowych stacjach uzdatniania wody jest to najczęściej wliczane w koszt serwisu. Przy potrzebach przemysłowych niekiedy utylizacja jest traktowana jako osobna usługa.

Przy różnych rodzajach złóż filtracyjnych stosuje się kody odpadów i na ich podstawie odpowiednio oddaje do utylizacji. Zwłaszcza przy większych ilościach bardzo ważne jest oddanie ich odpowiednim firmom zajmującym się odbiorem odpadów.

Najlepiej sprawdzić u producenta

W przypadku chęci wyrzucenia wkładów filtracyjnych oraz złóż zawsze warto dowiedzieć się na temat najlepszych sposobów ich utylizacji. Wiele z materiałów może podlegać ponownemu odzyskowi, co jest niezwykle ekologiczne, ale również ekonomiczne. Wyrzucanie całych wkładów do odpadów zmieszanych nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli zależy nam na kwestach związanych ze środowiskiem. Są o wiele lepsze sposoby!

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.