Strona główna » Blog » Jak działa stacja wielofunkcyjna (filtr multifunkcyjny)?

Jak działa stacja wielofunkcyjna (filtr multifunkcyjny)?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: cze 26, 2024

Stacje wielofunkcyjne (filtry multifunkcyjne) to centralne urządzenia, które usuwają z wody aż pięć zanieczyszczeń jednocześnie – żelazo, mangan, jon amonowy, związki organiczne i wysoki stopień twardości wody. Rozmiar stacji wielofunkcyjnej jest dobierany na podstawie parametrów wody i jej zużycia.

Spis treści:

Co to jest stacja wielofunkcyjna (filtr multifunkcyjny)?

Stacje wielofunkcyjne to nowoczesne i funkcjonalne systemy uzdatniania wody, które eliminują aż pięć najpopularniejszych zanieczyszczeń jednocześnie.

Filtry multifunkcyjne usuwają żelazo w wodzie, mangan, związki organiczne, amoniak oraz redukują wysoki stopień twardości wody.

Typowa stacja wielofunkcyjna zbudowana jest z butli zasypanej złożem jonowymiennym, automatycznej głowicy sterującej oraz zbiornika na sól regeneracyjną. Pod kątem niezawodności i skuteczności usuwania zanieczyszczeń, na rynku mocno wyróżniają się filtry multifunkcyjne polskiej marki Ecoperla. W tej kategorii urządzeń producent oferuje dwa rodzaje produktów: klasyczne dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne Ecoperla Multitower (do wyboru 3 rozmiary) oraz kompaktową stację wielofunkcyjną Ecoperla Multicab. Oba typy urządzeń zostały wyposażone w Ecoperla Smart System, który gwarantuje minimalne możliwe zużycie wody oraz soli na regenerację.

Ecoperla Multicab to pierwsza na rynku kompaktowa stacja wielofunkcyjna, która dodatkowo daje możliwość przygotowania roztworu solanki z udziałem wody miękkiej, co jeszcze bardziej obniża zużycie soli na regenerację. Wiedząc jak działa stacja wielofunkcyjna, coraz więcej użytkowników decyduje się na montaż takiego urządzenia zarówno z chęci poczynienia oszczędności, jak i z powodu ograniczeń związanych z niewielką powierzchnią montażową. Wybór optymalnego rozwiązania nie zawsze wydaje się jednak oczywisty. Filtry multifunkcyjne dobiera się indywidualnie, zawsze w oparciu o wyniki badania wody oraz pożądaną wydajność całego systemu. Jeśli nie wiesz, jaki model urządzenia sprawdzi się w Twoim domu, koniecznie poproś o pomoc eksperta z branży.

Darmowa konsultacja

Zasada działania stacji wielofunkcyjnej (filtra multifunkcyjnego)

Próbując znaleźć odpowiedź na pytanie jak działa filtr multifunkcyjny, nie trzeba wcale szukać daleko. Na podobnej zasadzie pracują wszystkie zmiękczacze wody dostępne na rynku, natomiast podstawą uzdatniania jest w obu przypadkach wymiana jonowa na specjalnie dobranej żywicy.

Proces wymiany jonowej w uzdatnianiu wody polega na transporcie niepożądanych jonów w pobliże ziaren żywicy, reakcji wzajemnej wymiany jonów na jej powierzchni oraz transporcie wymienionych jonów z powrotem do wody.

Kiedy surowa woda wpływa do wnętrza stacji wielofunkcyjnej trafia na odpowiednio wyselekcjonowaną mieszankę złóż, a tam kolejno przepływa przez każdą z warstw, na których usuwane są poszczególne zanieczyszczenia. W ich miejsce do wody “przechodzą” jony sodowe. Następnie woda trafia do punktu poboru i stamtąd jest pobierana przez użytkowników.

Przed stacjami wielofunkcyjnymi zalecam wcześniejszą filtrację wody w celu oczyszczenia jej z dużych cząstek mechanicznych. To dobry sposób, aby przedłużyć żywotność urządzenia i zapobiec potencjalnym awariom.

Piotr Pisarski

Ponieważ zdolności jonowymienne złoża wielofunkcyjnego stopniowo spadają, konieczna jest okresowa regeneracja żywicy za pomocą roztworu solanki.

Jak wygląda proces regeneracji stacji wielofunkcyjnej?

Proces regeneracji złoża filtracyjnego przebiega identycznie jak w zmiękczaczach wody i rozpoczyna się natychmiast po wyczerpaniu jonowymiennych zdolności mieszanki wielofunkcyjnej. Gdy regeneracja się zakończy, urządzenie powraca do normalnego trybu pracy. W dobrych filtrach multifunkcyjnych, regeneracja złoża jonowymiennego odbywa się z przepływem DownFlow, który najlepiej oczyszcza złoże.

Aby stacja wielofunkcyjna działała prawidłowo i w pełni efektywnie niezbędne jest regularne dosypywanie soli do zbiornika solanki. Należy pilnować jej poziomu i w razie konieczności uzupełniać braki.

Zalety stacji wielofunkcyjnej (filtra multifunkcyjnego)

Filtry multifunkcyjne mają bez wątpienia wiele zalet. Wśród najważniejszych warto wymienić:

  • Zajmują niewiele miejsca, więc nie wymagają dużej przestrzeni na montaż
  • Do podłączenia wystarczy czynne gniazdko elektryczne oraz odpływ do kanalizacji
  • Współpracują z każdym rodzajem hydroforu, więc nie trzeba się zastanawiać jaki zbiornik hydroforowy wybrać
  • Działają kompleksowo, więc usuwają kilka problemów jednocześnie
  • Są tańsze (również w zakresie eksploatacji) w porównaniu do wieloetapowych stacji uzdatniania wody
  • Działają automatycznie, więc wystarczy tylko pamiętać jak dbać o stację wielofunkcyjną, aby służyła długo i bezawaryjnie

Choć złoże w stacjach wielofunkcyjnych jest bardzo wydajne i trwałe ma też swoje ograniczenia. Przestrzegam tym samym przed traktowaniem filtrów multifunkcyjnych jak uniwersalnego rozwiązania wszystkich problemów z wodą. O tym, czy dana stacja wielofunkcyjna jest odpowiednim wyborem decyduje nie tylko stężenie żelaza, czy manganu, ale również utlenialność, barwa i odczyn pH wody.

Piotr Pisarski

Kiedy sprawdzi się stacja wielofunkcyjna (filtr multifunkcyjny)?

Filtry multifunkcyjne w gospodarstwie domowym pełnią różne role. Jeśli pozwalają na to parametry wody, stacja wielofunkcyjna może pracować jako pojedyncze urządzenie, które usuwa pięć różnych zanieczyszczeń (przy odpowiednich parametrach) lub jako urządzenie dodatkowe w instalacji obejmującej odżelaziacze wody. Wówczas filtr multifunkcyjny jedynie doczyszcza wodę z żelaza i manganu, a dodatkowo usuwa jon amonowy, związki organiczne i redukuje wysoki stopień twardości wody.

Stacja wielofunkcyjna w gospodarstwie domowym sprawdzi się również wtedy, gdy nie ma wystarczająco silnej pompy, aby móc zainstalować odżelaziacz i odmanganiacz wody z większą ilością złoża filtracyjnego. W takich sytuacjach stosuje się odpowiednie urządzenie o nieco mniejszej wydajności oraz stację wielofunkcyjną do doczyszczenia wody, jednak dobór urządzeń najlepiej pozostawić specjalistom.

Jaką stację wielofunkcyjną (filtr multifunkcyjny) wybrać?

Dostępne na rynku filtry multifunkcyjne to urządzenia dwuczęściowe, albo kompaktowe. Różnią się one od siebie gabarytami oraz budową, jednak główne elementy oraz zasada działania stacji wielofunkcyjnej pozostają w obu przypadkach niezmienne.

Dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne

Podstawowe elementy takiego urządzenia to zbiornik na sól regeneracyjną i oddzielna butla z mieszanką złóż filtracyjnych połączone z automatyczną głowicą sterującą. Dwuczęściowe filtry multifunkcyjne są najczęściej wybierane do gospodarstw domowych korzystających z własnej studni (lub zanieczyszczonej wody wodociągowej), w których zużycie wody jest wyższe lub/i wystąpiły większe przekroczenia, wymagające dłuższego kontaktu wody ze złożem.

Kompaktowe stacje wielofunkcyjne

Nieco inną budową charakteryzują się kompaktowe stacje wielofunkcyjne. Zbiornik na solankę, butla ze złożem oraz głowica sterująca, czyli najważniejsze komponenty znajdują się wewnątrz jednej obudowy. Tego typu filtry multifunkcyjne zawierają zazwyczaj nieco mniej złoża jonowymiennego, ale mają niewielkie wymiary, charakteryzują się estetycznym wyglądem oraz są łatwe do utrzymania w czystości.

Jak działa stacja wielofunkcyjna (filtr multifunkcyjny) – podsumowanie

Wiedząc jak działa stacja wielofunkcyjna oraz jakie zanieczyszczenia usuwa, bez wątpienia warto rozważyć montaż takiego urządzenia w swoim domu. Korzystanie z filtra multifunkcyjnego, który  wyeliminuje wiele problemów jednocześnie to ogromny komfort użytkowania oraz gwarancja czystej wody w całej instalacji. Takie rozwiązanie warto wybrać szczególnie wtedy, gdy problem dotyczy wysokiego stopnia twardości wody, przekroczeń żelaza i manganu, związków organicznych oraz amoniaku.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.