Iły to częste zanieczyszczenie wody studziennej. W celu eliminacji problemu iłów stosuje się filtry mechaniczne wyposażone we wkłady filtracyjne o odpowiednio dobranym mikronażu.
Spis treści:
- Iły w wodzie z własnego ujęcia – co warto wiedzieć?
- Usuwanie iłów z wody – przegląd urządzeń
- Jak usunąć iły z wody – podsumowanie
Iły w wodzie z własnego ujęcia – co warto wiedzieć?
Iły to luźne skały osadowe złożone z minerałów ilastych (tj. kaolinit, wermikulit, czy illit) z domieszkami pelitu kwarcowego, chlorytu, węglanów, irytu, albo materii organicznej[1][2]. Co najmniej połowę iłów stanowi frakcja ilasta, czyli ziarna o średnicy do 0,002 mm, natomiast przynajmniej 10 proc. to fakcja piasku o wielkości od 0,05 mm do 2,0 mm. Iłowce wyróżnia pelitowa struktura i warstwowa tekstura, a także wysoka plastyczność, zwłaszcza w obecności wody. Powstają zarówno w środowisku morskim, jak i lądowym.
Iłowce są zazwyczaj szare, ale przy większym stężeniu żelaza oraz w zależności od stopnia utlenialności, te charakterystyczne skały osadowe mogą również przybierać barwę czerwoną lub niebieskozieloną.
Skały osadowe w postaci iłów wykazują tendencję do pęcznienia i kurczenia się, przy czym zwiększają swoją objętość wraz ze wzrostem wilgotności, natomiast kiedy wilgotność spada – zachodzi proces odwrotny. Warto również pamiętać, że iły w wodzie to problem, który dotyka przede wszystkim gospodarstwa domowe korzystające z własnego ujęcia.
Skąd biorą się iły w wodzie?
Skały osadowe są obecne na terenie całego kraju, przy czym największe złoża iłowców znajdują się w centralnej części Polski. Powszechnie występują również w glebie we frakcji ilastej i stanowią istotny składnik decydujący o jej pojemności sorpcyjnej i zasobności w pierwiastki chemiczne. Ze względu na swoje cechy charakterystyczne, iły stanowią również przyczynę wielu katastrof budowlanych.
Iły znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym oraz budowlanym jako surowiec do produkcji cegieł i dachówek.
Istnieją różne przyczyny problemu z iłami przenikającymi do wody użytkowej. W niektórych przypadkach chodzi o jakość gruntu, w innych o niepoprawnie zbudowaną studnię. Zdarza się, że filtr studzienny przepuszcza iły, choć nie powinien. Iły są dużo drobniejsze od piasku, dlatego łatwo przenikają do wody ze studni.
Dlaczego trzeba usuwać iły z wody?
Bez względu na to skąd czerpana jest woda (ze studni, z jeziora, czy z rzeki), praktycznie zawsze zawiera zanieczyszczenia fizykochemiczne i mechaniczne. Ich źródłem bywa sama natura lub, coraz częściej, działalność człowieka. Właśnie dlatego, zanim woda trafi do punktów poboru, należy dokładnie zweryfikować jej skład, najlepiej zlecając profesjonalne badania wody. Dopiero na podstawie otrzymanych wyników można dobrać optymalną metodę uzdatniania. W tym celu zaleca się także kontakt z ekspertem z branży uzdatniania wody, który wie, jak usunąć iły z wody od strony praktycznej.
Niektóre problemy z wodą można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Zaliczamy do nich przede wszystkim zanieczyszczenia fizyczne, czyli substancje stałe w postaci zawiesin lub cząstek koloidowych. W tej grupie znajdują się rozdrobnione cząstki gleby, fragmenty obumarłych roślin i zwierząt, a także substancje nierozpuszczalne (tj. piasek, glina, iły, rdza). To właśnie one odpowiadają za mętność wody oraz wszelkie występujące w niej osady.
W takiej sytuacji pogorszeniu ulegają nie tylko parametry organoleptyczne wody. W wielu przypadkach można się również spodziewać problemów technicznych. Wody zawierającej zanieczyszczenia mechaniczne nie można wykorzystać do prania, sprzątania, ani do zasilania domowych sprzętów AGD. Obecność drobnych ciał stałych w przepływającej cieczy może bowiem doprowadzić do niedrożności odpływów, zatykania zaworów, a nawet uszkodzenia rur w instalacji.
Codziennie otrzymuję mnóstwo pytań jak usunąć mętność wody spowodowaną między innymi przed obecność iłów w ujęciu głębinowym. Choć problem wydaje się stosunkowo złożony, jego rozwiązanie jest proste. W takiej sytuacji, podstawą uzdatniania wody jest filtracja mechaniczna.
Piotr Pisarski
Usuwanie iłów z wody – przegląd urządzeń
Najbardziej skuteczna metoda usuwania iłów z wody studziennej to filtracja mechaniczna, podczas której dochodzi do zatrzymywania cząstek stałych o określonej wielkości. Filtry mechaniczne to grupa urządzeń przepływowych mających za zadanie poprawę jakości wody pod kątem mętności, czyli redukcję zawiesin. Na rynku istnieje obecnie wiele rozwiązań różniących się między sobą wydajnością, konstrukcją, sposobem wymiany oraz czyszczenia wkładów filtracyjnych itd.
Do usuwania iłów z wody doskonale sprawdzają się mechaniczne filtry narurowe. Stawiając na takie rozwiązanie należy zwrócić uwagę na wkłady do filtrów, ponieważ olbrzymie znaczenie ma w tym przypadku dobór mikronażu. W większości przypadków wystarczający jest wkład mechaniczny o dokładności 10 mikronów, ale nie należy tego traktować jako standard. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których koniecznością jest montaż wkładu filtracyjnego o znacznie większej dokładności na poziomie nawet 0,2 mikrona.
W przypadku filtracji wody opartej na działaniu kilku filtrów narurowych, można zainstalować belgijskie filtry Cintropur wyposażone w wirówkę. Dzięki działaniu siły odśrodkowej, większe zanieczyszczenia zostają strącane w dół klosza. W takim układzie pierwszy z filtrów powinien wstępnie usuwać większe zanieczyszczenia, a kolejne – coraz drobniejsze cząstki stałe. Dobrą alternatywą dla produktów marki Cintropur jest filtr samoczyszczący Atlas Filtri Hydra z wkładem filtracyjnym RSH 50 mikronów.
Jeśli tradycyjne filtry mechaniczne nie dają rady filtrować bardzo drobnego iłu, wtedy polecam zakup obudowy filtracyjnej Atlas Filtri Sanic BX 20″ oraz specjalistycznego wkładu harmonijkowego Atlas Filtri AC 20 BX. Aktualnie to najdokładniejszy wkład mechaniczny na rynku. Przypominam również, że w tym przypadku konieczny będzie montaż filtra wstępnego, który wychwyci większe zanieczyszczenia.
Piotr Pisarski
Przy dużej oczekiwanej wydajności uzdatniania, przed filtrem narurowym Atlas Filtri, warto zainstalować kolumnę Ecoperla Sedimentower ze złożem Turbidex. Duża powierzchnia kontaktu wody ze złożem zapewnia filtrację na najwyższym poziomie. Z kolei samo złoże filtracyjne, zbudowane z granulek krzemianu glinu (zeolitu), niezwykle skutecznie redukuje z wody zanieczyszczenia mechaniczne gwarantując bardzo dokładną filtrację na poziomie 3-5 mikronów.
Jak usunąć iły z wody – podsumowanie
Filtracja mechaniczna to najlepszy sposób na usuwanie iłów z wody we własnej studni. W celu ochrony instalacji i podłączonych do niej innych urządzeń filtracyjnych oraz sprzętu AGD, filtry mechaniczne należy montować na wejściu wody do budynku. Warto również pamiętać, że na etapie usuwania iłów z wody, olbrzymie znaczenie ma optymalnie dobrany rozmiar wkładu filtracyjnego, dlatego zapomnij o kompromisach. Postaw na sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów i korzystaj z krystalicznie czystej wody, kiedy tylko masz na to ochotę.