Kamica nerkowa to częsta choroba, która może powodować znaczny dyskomfort. W jej profilaktyce oraz leczeniu kluczowym czynnikiem jest właściwe nawodnienie organizmu. Nie każda woda jest jednak równie korzystna dla osób dotkniętych tym schorzeniem. Przy kamicy nerkowej zaleca się filtrowaną wodę niskozmineralizowaną.
Spis treści:
- Dlaczego przy kamicy nerkowej ważne jest nawodnienie?
- Jaką wodę pić przy kamicy nerkowej?
- Jak uzdatniać wodę przy kamicy nerkowej?
- Jaka woda przy kamicy nerkowej – podsumowanie
Dlaczego przy kamicy nerkowej ważne jest nawodnienie?
Kamienie nerkowe powstają na skutek krystalizacji substancji chemicznych, które normalnie rozpuszczają się w moczu. Przy niewystarczającym spożyciu płynów mocz staje się bardziej skoncentrowany, co sprzyja tworzeniu się kryształów i kamieni nerkowych. Właśnie dlatego kluczowym elementem zapobiegania kamicy nerkowej jest regularne picie odpowiedniej ilości wody, co pomaga w rozcieńczeniu moczu i utrudnia formowanie się kamieni.
O tym dlaczego warto pić wodę mówi się obecnie bardzo dużo. Przy kamicy nerkowej wodę należy przyjmować małymi porcjami przez cały dzień. Rekomendowane jest również ograniczenie spożycia białka zwierzęcego, eliminacja soli sodowej (lub zastąpienie jej solą potasową), a także przyjmowanie odpowiednich ilości wapnia. Wskazane jest także zwiększenie aktywności fizycznej, zrównoważenie masy ciała oraz zredukowanie spożycia alkoholu do minimum. Warto natomiast pamiętać, że w walce z tym schorzeniem kluczowe znaczenie ma właściwy poziom nawodnienia. Co więcej, nie każda woda przy kamicy nerkowej sprawdzi się tak samo dobrze.
Dieta w kamicy nerkowej
U osób cierpiących na kamicę nerkową dobre efekty przynosi optymalnie zbilansowana dieta. W zależności odmiany tego schorzenia zalecenia dotyczące rodzaju przyjmowanych płynów i pokarmów mogą być jednak nieco inne.
- Kamica fosforanowa – należy zredukować spożycie nasion roślin strączkowych oraz wody alkalicznej, bogatej w minerały
- Kamica szczawianowo-wapniowa – należy zredukować spożycie produktów bogatych w szczawiany, tj. szczaw, botwinka, szpinak, rabarbar, cytryna, suszone figi, ostre przyprawy
- Kamica moczanowa – należy zredukować spożycie produktów bogatych w puryny, tj. mięso (w szczególności podroby), kalafior, brokuł, orzechy, kawa, niektóre rodzaje ryb (szprotki, śledzie, sardynki)
Jaką wodę pić przy kamicy nerkowej?
Podczas gdy zdrowy człowiek powinien wypijać około 2-2,5 litra płynów dziennie, jeśli występuje tendencja do powstawania złogów w nerkach, wówczas ilość przyjmowanych płynów należy zwiększyć o dodatkowy litr.
Przy kamicy moczanowej dietetycy i lekarze zalecają wodę alkaliczną o pH powyżej 7, natomiast przy kamicy szczawianowej minerałów w wodzie lepiej unikać oraz sięgać po wodę o odczynie pH zbliżonym do neutralnego.
Na pytanie jaka woda przy kamicy nerkowej jest najlepsza specjaliści rekomendują często filtrowaną kranówkę. Aby poprawić jakość wody w domu wystarczy sięgnąć po odpowiednie metody uzdatniania. Dostępne na rynku filtry kuchenne to zazwyczaj nowoczesne urządzenia, których montaż niesie ze sobą mnóstwo wymiernych korzyści – nie tylko zdrowotnych. Ponieważ jednak wybór optymalnego rozwiązania nie zawsze wydaje się prosty, warto w tej kwestii poprosić o pomoc eksperta z branży uzdatniania wody.
Jak uzdatniać wodę przy kamicy nerkowej?
Filtry kuchenne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą kupować do picia wody butelkowanej, a także duże oszczędności w kontekście domowego budżetu. Montaż takiego urządzenia stanowi również wyraz troski o środowisko naturalne, które z każdym rokiem musi się mierzyć z coraz większą ilością plastikowych odpadów. To jednak nie wszystkie zalety tego rozwiązania.
Filtry kuchenne zajmują niewiele miejsca, ponieważ można je zamontować w niemal każdej szafce pod zlewozmywakiem. Są praktycznie bezobsługowe, ponieważ wymagają od użytkownika jedynie okresowej wymiany wkładów, a ich montaż jest prosty nawet dla osoby bez żadnego doświadczenia w tym zakresie.
W kontekście prewencji i leczenia kamicy nerkowej świetnie sprawdza się uzdatnianie wody metodami membranowymi. W tej kategorii filtrów kuchennych świetnie sprawdza się odwrócona osmoza oraz ultrafiltracja.
Membrana osmotyczna zatrzymuje cząsteczki o wielkości do 0,0001 mikrona, w tym wszystkie minerały, bakterie i wirusy, metale ciężkie, pestycydy oraz azotany i inne zanieczyszczenia, które potencjalnie mogą znajdować się w wodzie (również tej wodociągowej). Dzięki odwróconej osmozie można pozyskiwać aż dwa rodzaje wody:
- Woda oczyszczona, która nie przepłynęła przez wkład Ecoperla Elixir jest pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń (nie zawiera również minerałów) może się sprawdzić przy kamicy fosforanowej
- Woda oczyszczona, która przepłynęła przez wkład mineralizujący Ecoperla Elixir jest wzbogacona w magnez i wolny wodór, więc może sprawdzić się przy kamicy moczanowej
Kranówka po odwróconej osmozie sprawdza się również jako woda dla kobiet w ciąży, a także jako woda dla seniora. Nadaje się jednocześnie do przygotowania zimnych i gorących napojów, do napełnienia ekspresu do kawy czy pozostałego drobnego AGD oraz do mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych.
Jeśli woda w kranie jest dobrej jakości, polecam również filtr kuchenny z membraną ultrafiltracyjną, która jednak nie usuwa minerałów. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby cierpiące na fosforanową odmianę kamicy nerkowej.
Piotr Pisarski
Warto również pamiętać, że dobrej jakości filtry kuchenne obejmują też zazwyczaj wkłady mechaniczne do filtracji wstępnej, a także filtr z węglem aktywnym, który redukuje związki chloru i pozostałe zanieczyszczenia mogące negatywnie oddziaływać na smak, zapach i barwę wody.
Jaka woda przy kamicy nerkowej – podsumowanie
Wybór wody przy kamicy nerkowej jest kluczowy w prewencji powstawania nowych kamieni oraz w łagodzeniu objawów tych już istniejących. Filtrowana woda niskozmineralizowana, alkaliczna oraz woda źródlana to najlepsze rozwiązanie dla osób zmagających się z tym schorzeniem. Regularne picie odpowiednich ilości płynów pomaga utrzymać optymalne nawodnienie w organizmie i zmniejsza ryzyko nawrotów kamicy. Z tego względu warto zaopatrzyć się w źródło czystej i smacznej wody w swoim domu. Pamiętaj jednak, aby wszelkie zmiany w diecie konsultować z lekarzem, który dostosuje zalecenia do Twojego stanu zdrowia.