Strona główna » Blog » Jaka woda przy kamicy nerkowej?

Jaka woda przy kamicy nerkowej?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lis 22, 2021

Kamica nerkowa należy do jednych z najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów w poradniach urologicznych. Niektórzy znajdują się w grupie szczególnego ryzyka tworzenia złogów, jednak momentu ataku kolki nerkowej nie da się przewidzieć. Jaką wodę pić przy kamicy nerkowej? Czy woda pomaga? Jakiej jakości powinna być woda? Czy jest ważna w profilaktyce?

Kamica nerkowa – jedna z najczęstszych chorób nerek

Kamica nerkowa jest dość popularnym schorzeniem. Wykrywana jest niestety najczęściej już podczas ataków związanych z silnym bólem w okolicy lędźwiowej. Wtedy zazwyjczaj kolka nerkowa prowadzi chorego na ostry dyżur. Rzadko, ale zdarza się, że kamica nerkowa jest wykrywana przy okazji badań prowadzonych pod innym kątem. Schorzenie jest obserwowane na przykład podczas USG jamy brzusznej.

Przemieszczaniu się kamieni wzdłuż moczowodu towarzyszy nie tylko niewyobrażalny ból, ale często również inne przypadłości, jak: gorączka, wymioty, nudności, uczucie nieustającego napierania na pęcherz.

Przyczyny powstawania kamicy nerkowej

Nie ma jednoznacznie i dokładnie określonych przyczyn kamicy nerkowej. U większości pacjentów praktycznie nie da się jej zapobiec. Najczęściej kamica nerkowa jest powiązana ze schorzeniem układu moczowego. Większe prawdopodobieństwo powstawania kamieni nerkowych występuje przy przewlekłym zakażeniu układu moczowego. Przyczyną mogą być zaburzenia elektrolitowe lub metaboliczne.

Powstawaniu kamicy nerkowej sprzyjają wszystkie sytuacje, w których mocz ulega zagęszczeniu. Prawdopodobieństwo wzrasta przez gorączkę, pobyt w ciepłych krajach, przedłużającą się biegunkę, wymioty, długotrwały wysiłek fizyczny.

Jak się leczy kamicę nerkową?

Decyzję o leczeniu podejmuje lekarz na podstawie oceny wielkości oraz umiejscowienia kamieni w nerkach. Jeśli kamienie w nerkach są niewielkie (3-5 mm), najczęściej podejmowana jest decyzja o ich obserwacji. Ta niekiedy może być rozłożona na wiele lat. W trudnych przypadkach wykonywany jest zabieg litotrypsji falami uderzeniowymi lub usunięcie endoskopowo. Bardzo rzadkie są przypadki otwartej operacji. Najczęściej jednak wystarczającymi okazują się domowe sposoby. Bez przerwy trzeba się nawadniać małymi porcjami. Wypijane ilości płynów powinny sięgać 3-4 litrów. Dodatkowo można zmniejszyć stopień nasilenia bólu za pomocą dostępnych na rynku środków rozkurczowych oraz przeciwbólowych.

Czy kamica nerkowa nawraca?

Niestety, jest to przypadłość, która może nawrócić w każdej chwili. Nie da się temu zapobiegać, jednak można to kontrolować. W tym celu wykonuje się podstawowe badania moczu oraz USG układu moczowego. Dzięki przeprowadzaniu takich badań raz w roku można ocenić czy kamień urósł, przemieścił się. Obecnie z pomocą środków farmakologicznych da się powstrzymać jedynie kamicę moczanową. Wtedy podaje się środki alkalizujące.

Czy woda z minerałami szkodzi?

Przyjął się mit, jakoby to woda z kranu lub woda z dużą ilością minerałów była jedną z przyczyn powstawania kamicy nerkowej. Wiele osób myśli, że w nerkach osadza się dosłownie ten sam kamień co na dnie czajnika. Nic bardziej mylnego. Nie potwierdzono związku między powstawaniem kamieni nerkowych a twardością wody. Twarda woda powoduje jednak sporo problemów w domu, o czym dowiecie się więcej z artykułu: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Jaką wodę pić przy kamicy nerkowej?

Przede wszystkim podczas kamicy nerkowej należy pamiętać o właściwym nawodnieniu! To kluczowy aspekt, a ilości wypijanych płynów powinny być większe niż w przypadku zdrowej osoby. W uśrednionych wartościach zdrowy mężczyzna powinien wypijać około 2,5 litra płynów, natomiast kobieta około 2 litrów. Jeśli występuje tendencja do powstawania złogów, ilość wypijanych płynów należy zwiększyć dodatkowo jeszcze o litr. Oczywiście najlepiej, aby była to woda. Więcej w artykule: Odwodnienie i nadmiar wody w organizmie – co musisz wiedzieć?

Przy kamicy moczanowej dietetycy i lekarze polecają wodę alkaliczną, której pH przekracza neutralną wartość 7. Przy kamicy szczawianowej najlepiej jest unikać minerałów w wodzie i pilnować, aby ta wartość była jak najbliżej neutralnej.

Profilaktyka kamicy nerkowej

Drogą do sukcesu i powstrzymania kamicy nerkowej jest właściwe nawodnienie oraz dieta. Wodę należy pić małymi porcjami przez cały dzień. Rekomendowane jest ograniczenie spożycia białka zwierzęcego, eliminacja soli sodowej lub zastąpienie jej sodą potasową, przyjmowanie właściwych ilości wapnia. Dieta powinna być dobierana do obecnego rodzaju kamieni. Warto zwiększyć aktywność fizyczną, ograniczyć stres, zrównoważyć masę ciała, ograniczyć spożycie alkoholu.

Dieta ma znaczenie przy kamicy nerkowej

Duże efekty w zapobieganiu kamicy nerkowej może przynieść prawidłowo stosowana każdego dnia dieta. Dobrze, aby jadłospis był jak najbardziej zbilansowany. Należy jednak uważać na poszczególne produkty w związku z występowaniem konkretnego typu kamicy nerkowej. Aby dowiedzieć się o rodzaju kamicy, najlepiej zlecić odpowiednie badania z wyznaczeniem związków organicznych i nieorganicznych w moczu.

  • Jeśli kamica fosforanowa – najlepiej unikać nasion roślin strączkowych. Nie zaleca się spożywania wody alkalicznej, bogatej w minerały
  • Jeśli kamica szczawianowo-wapniowa – należy wyeliminować z diety szczawiany, czyli: botwinkę, szczaw, szpinak, rabarbar, cytrynę, suszone figi, ostre przyprawy
  • Przy kamicy moczanowej – najistotniejsze jest ograniczenie puryny, a więc: mięso (w szczególności podroby mięsne), kalafior, brokuł, orzechy, kawa, niektóre rodzaje ryb (szprotki, śledzie, sardynki)

Warto ograniczyć spożywanie soli w diecie. Najlepiej, aby w ciągu dnia jej ilość nie przekraczała 6 gram. Nadmiar soli może zaburzać bilans wodny organizmu, co może być przyczyną gromadzenia się złogów w nerkach. Oprócz tego bardzo istotnym jest zwrócenie uwagi na odpowiednią wagę. Z obserwacji wynika, że osoby z nadwagą są nieco bardziej narażone na wystąpienie kamicy nerkowej. Wszystko ze względu na fakt, że najczęściej zapominają o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Woda pomocna przy kamicy nerkowej

Wielu specjalistów poleca przy kamicy nerkowej picie wody przefiltrowanej, choć oczywiście dopuszczalne są także inne rodzaje. Tak samo pomocna może być woda z kranu, czy z butelki. Wybierając wodę oczyszczoną przez filtr kuchenny, uzyskujemy jednak pewne korzyści. Wśród nich można przede wszystkim wymienić fakt, że jest to woda, którą można pozyskać w każdej chwili, w każdych ilościach. Jest to woda świeża, pozbawiona wielu nieprzyjaznych organizmowi substancji, jak: metale ciężkie, substancje toksyczne, pestycydy, chlor.

Przy profilaktyce kamicy nerkowej oraz podczas przechodzenia napadu, bardzo ważne jest spożywanie wody w odpowiednich ilościach i parametrach. Niezależnie od rodzaju przechodzonej choroby, bardzo wygodnym i dobrym wyborem może być odwrócona osmoza Ecoperla Rosa. Ten bardzo dokładny filtr kuchenny pozwala na pozyskanie dwóch rodzajów wody:

  • Woda oczyszczona – woda, która nie przeszła przez wkład Ecoperla Elixir. Nie posiada substancji pozostawiających osad, jest wprost idealnie oczyszczona. Ma szansę dobrze sprawdzić się przy kamicy fosforanowej, przy której nie wolno pić wód alkalicznych, bogatych w minerały
  • Woda wzbogacona w minerały – istnieje możliwość poboru wody wzbogaconej w minerały. Taką możliwość zapewnia wkład mineralizujący Ecoperla Elixir. Kiedy woda przepływa przez wkład, jest wzbogacana w magnez. Dochodzi do reakcji, na bazie której woda zyskuje właściwości wody alkalicznej. Posiada w sobie duże ilości wolnego wodoru oraz magnez. Szczegóły w artykule: Woda wodorowa w Twoim domu? Wykorzystaj wkład Ecoperla Elixir. Taka woda może sprawdzić się przy kamicy moczanowej

Odwrócona osmoza w kuchni jest w stanie zapewnić znacznie więcej zalet. Oczyszczona woda doskonale sprawdza się do przygotowania napojów gorących, dań, napełnienia ekspresu do kawy oraz innego drobnego AGD, przemywana delikatnych powierzchni, owoców i warzyw. Warto obejrzeć recenzję odwróconej osmozy Ecoperla Rosa:

Dbaj o siebie każdego dnia

Kamica nerkowa nie jest chorobą dotyczącą konkretnej grupy społecznej. Nie da się nawet przewidzieć, kiedy dokładnie może wystąpić atak. Profilaktyka, czyli głównie odpowiednie odżywianie oraz nawadnianie organizmu, są niebywale ważne. Z tego względu warto zaopatrzyć się w źródło czystej i smacznej wody w swoim domu.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.