Strona główna » Blog » Recenzja zmiękczaczy wody Pentair IQsoft

Recenzja zmiękczaczy wody Pentair IQsoft

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: wrz 30, 2022

Profesjonalne zmiękczacze wody produkowane przez firmę Pentair. Jak sam producent pisze “Mały w wymiarach, duży w osiągach”. Jak wiadomo – hasła reklamowe to jedno, a praktyka to drugie. Seria Pentair IQsoft pozycjonowana jest jako produkty z wyższej półki. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.

Seria kompaktowych zmiękczaczy wody Pentair IQsoft to wcześniej Erie IQsoft Eco. Po przejeciu przedsiębiorstwa Erie Water Treatment przez korporację Pentair (czytaj: Pentair przejął producenta zmiękczaczy wody Erie Water Treatment) urządzenia zmieniły nazwę. Wysoka jakość oraz trwałość materiałów pozostają na niezmiennym poziomie.

Firma Pentair

Obecnie serię kompaktowych zmiękczaczy wody Pentair IQsoft produkuje firma Pentair. To światowa korporacja o dużej sławie w wielu krajach całego świata. Proponuje rozwiązania do uzdatniania wody oraz przygotowania wody basenowej. W skład Pentair wchodzi wiele przedsiębiorstw z nawet 100-letnią tradycją, w tym także Erie Water Treatment. Przedsiębiorstwo stawia na zrównoważony rozwój i ekologiczne rozwiązania.

Złoże jonowymienne

W zmiękczaczach wody Pentair IQsoft znajduje się żywica jonowymienna monosferyczna. Co to znaczy monosferyczna? Każda kuleczka złoża jest idealnie takiej samej wielkości. Nie jest to niezbędna cecha złoża, ale oczywiście ma to swoje plusy. Żywica monosferyczna zapewnia wydłużony kontakt złoża z wodą, wyrównany czas eksploatacji całego złoża, większą odporność mechaniczną i chemiczną oraz mniejsze spadki ciśnienia po zmiękczaczu wody.

Głowica sterująca

Sterownik w zmiękczaczach wody Pentair IQsoft produkowany jest w fabrykach usytuowanych miedzy innymi na terenie Europy. Jest to indywidualny projekt, wykonany konkretnie do tego urządzenia. Głowica sterująca oparta jest o elektrozawory. Głowica posiada dwuwierszowy, podświetlany wyświetlacz. Poniżej znajdują się cztery przyciski. Istnieje możliwość ustawienia języka polskiego w menu.

Sam proces programowania zmiękczacza wody jest intuicyjny. Tak naprawdę wystarczy przejść 3 kroki i urządzenie jest gotowe do pracy. Na podstawie diagnostyki pracy, sterownik przewiduje zapotrzebowanie na zmiękczoną wodę. Uruchamia regenerację złoża w zależności od historii przepływów. Dzięki temu nigdy nie zabraknie miękkiej wody.

Pentair IQsoft – zmiękczacz wody z WiFi

Zmiękczacze wody Pentair IQsoft to nowoczesne produkty, odpowiadające na potrzeby współczesnych użytkowników. Świetnie nadają się do nowoczesnych domów, gdzie działaniem urządzeń można zarządzać zdalnie. Pentair IQsoft mają wbudowany moduł WiFi. Wystarczy tylko ściągnąć na telefon lub tablet aplikację ConnectMySoftener w języku polskim i połączyć ją ze zmiękczaczem wody, by wszystko mieć pod kontrolą!

Dzięki ConnectMySoftener można mieć dostęp do: informacji związanych z regeneracją, przepływem, zużyciem wody w wybranym okresie. Można zarządzać regeneracją, uruchomić tryb wakacyjny, dzięki któremu zmiękczacz wody zregeneruje się dopiero przed powrotem z urlopu. Aplikacja ConnectMySoftener wysyła przypomnienia o potrzebie dosypania soli do zbiornika solanki oraz zbliżającej się konieczności zamówienia profesjonalnego serwisu. Wszystko dostępne od ręki, z dowolnego miejsca!

Systemy zabezpieczeń

Odpływ do kanalizacji jest sterowany elektrozaworami. Otwierają się kiedy jest napięcie. Gdy nie ma zasilania, to głowica nie podaje napięcia, więc elektrozawory się zamykają. Wyrzut do kanalizacji zostaje zahamowany. Kolanko przelewowe zabezpiecza urządzenie przed przelaniem w trakcie uzupełniania wodą zbiornika solanki. System spełnia swoją rolę, gdy woda podniesie się do pewnego poziomu, a pływak nie zadziała (np. się zatnie).

System suchego zbiornika solanki

Kolejnym zabezpieczeniem jest suchy zbiornik solanki. Ten system całkowicie usuwa problem mostów solnych. Na czym on polega? Otóż standardowo w zmiękczaczach wody jako czwarty etap regeneracji stosuje się tzw. “REFILL”. Woda rozpuszcza się wtedy w zbiorniku aż do momentu kolejnej regeneracji. Jeżeli regeneracje zachodzą rzadko, może to prowadzić do powstania brył soli. Skawalona sól uniemożliwia prawidłową regenerację złoża.

W przypadku zmiękczaczy wody Pentair IQsoft uzupełnianie zbiornika solanki wodą zachodzi 15 min przed każdą regeneracją. Inżynierowie Pentair na podstawie badań doszli do wniosku, że jest to czas wystarczający do stworzenia odpowiedniego roztworu solanki. Po kwadransie woda z solanką pobierana jest do urządzenia. Zbiornik z solą znowu pozostaje suchy do kolejnej regeneracji.

Alarm poziomu soli

Ta cecha przydaje się szczególnie zapominalskim. Zmiękczacze wody Pentair IQsoft informują użytkownika o konieczności dosypania soli tabletkowej. Uruchamia się sygnalizator dźwiękowy, który można wyłączyć jedynie udając się do urządzenia i ustawiając głowicę. Po dosypaniu soli tabletkowej należy wprowadzić tą informację do sterownika.

Niezwykle ekonomiczny

Pod kątem kosztów eksploatacji zmiękczacze wody Pentair IQsoft nie mają sobie równych. Produkty zużywają wyjątkowo mało wody i soli na regenerację. Zmiękczacze wody z tej serii posiadają 3 stopnie regeneracji. Pierwszy “REFILL” (uzupełnianie zbiornika solanki wodą), drugi “BRINE” (pobieranie roztworu soli ze zbiornika solanki) oraz trzeci “RINSE” (końcowe płukanie wody i ułożenie złoża).

Ponadto urządzenia posiadają regenerację proporcjonalną. Przydaje się to w momencie gdy zmiękczacz wody uruchomi regenerację czasową (w danym okresie czasu nie zużyje się ustawiona ilość wody). Głowica pobierze tylko część roztworu soli i zużyje niewielkie ilości wody. Wprost proporcjonalne do zużytej wody. Standardowe zmiękczacze wody wykonałyby w takiej sytuacji standardową regenerację używając więcej wody i soli.

Wysoka wydajność

Zmiękczacze wody Pentair IQsoft posiadają bardzo wysokie przepływy jak na swoje gabaryty. Konkurencyjne produkty nie oferują nawet połowę takiej wydajności przy identycznej ilości złoża jonowymiennego. Co ważne, w trakcie eksploatacji nie ma spadków ciśnienia w instalacji.

Obudowa i gabaryty

Często zdarza się, że w piwnicach lub kotłowniach brakuje miejsca na zmiękczacz wody. Kompaktowa obudowa zmiękczaczy wody Pentair IQsoft została zaprojektowana w taki sposób, by z powodzeniem mieścić się w niewielkich pomieszczeniach. Mniejsze wersje zmiękczaczy wody z tej serii mieszczą się pod szafkami i pod blatami. Cała seria ma identyczną szerokość i głębokość. Różnią się jedynie wysokością. Pokrywa zbiornika solanki jest tak wyprofilowana, że urządzenie można śmiało włożyć we wnękę. Zdjęcie pokrywy i dosypanie soli nie powinno sprawiać żadnych problemów.

Zamontowany zmiękczacz wody Pentair IQsoft

Dom deweloperski bez kotłowni. Wejście wody z licznikiem zaraz obok drzwi wejściowych. Montaż zmiękczacza wody wykonany w miejscu do zabudowy stolarskiej (dużym wyznacznikiem była szerokość urządzenia). Niewielka ilość miejsca zmusiła inwestora do wykonania nadbudowy drewnianej nad głównym przyłączem wody (z licznikiem). Pod zmiękczaczem wody zamontowany filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic 10″ z wkładem sznurkowym.

Długa gwarancja

Producent pozwolił sobie na zaoferowanie Klientom długiej gwarancji. Jest to realna gwarancja, która trwa od momentu zakupu produktu. Na obudowę i butlę ciśnieniową mamy 10 lat gwarancji. Na głowicę sterującą 5 lat gwarancji. Za elektronikę producent odpowiada przez 3 lata. Przy zastosowaniu takich komponentów, Pentair mogłoby dać śmiało 10 lat na całe urządzenie. Produkt został przetestowany na całym świecie, a zwrotów gwarancyjnych jest bardzo mało.

Dealer Web Portal – ułatwiona pomoc techniczna

Istnieje możliwość zarejestrowania zmiękczacza wody Pentair IQsoft do Dealer Web Portal. Należy dokonać tego zaraz po podpięciu urządzenia do aplikacji mobilnej ConnectMySoftener. W serwisie dostępne są informacje związane z aktualnym przepływem, regeneracją, zużyciem wody w wybranym okresie. Do tych danych ma dostęp nie tylko właściciel zmiękczacza wody, ale również dział techniczny sklepu, w którym produkt został zakupiony. Dzięki temu pomoc techniczna w razie problemów może być szybsza i bardziej precyzyjna. Dealer Web Portal daje też możliwość rozwiązania zdalnie wielu problemów – bez potrzeby wizyty ekipy serwisowej na miejscu. Jest to duże ułatwienie podczas eksploatacji.

Dane techniczne

Model Pentair IQsoft 9 Pentair IQsoft 12 Pentair IQsoft 18 Pentair IQsoft 26
Wymiary (w/s/g): 49,7 x 28 x 43,8 cm 57,5 x 28 x 43,8 cm 72,8 x 28 x 43,8 cm 98,2 x 28 x 43,8 cm
Głowica sterująca Pentair Pentair Pentair Pentair
Wydajność (max) 0,9 m³/h 1,2 m³/h 1,8 m³/h 2,5 m³/h
Przyłącze 3/4″ 3/4″ 3/4″ 3/4″
Ilość złoża 9 litrów 12 litrów 18 litrów 25 litrów
Złoże Żywica jonowymienna monosferyczna Żywica jonowymienna monosferyczna Żywica jonowymienna monosferyczna Żywica jonowymienna monosferyczna
Użycie soli na regenerację 1,1 kg 1,5 kg 2,2 kg 3,1 kg
Użycie wody na regenerację 42 litry 48 litrów 77 litrów 99 litrów
Użycie wody na regenerację 42 litry 48 litrów 77 litrów 99 litrów
Temperatura (min / max) 2 / 48 °C 2 / 48 °C 2 / 48 °C 2 / 48 °C
Ciśnienie (min / max) 1,4 / 8,3 bar 1,4 / 8,3 bar 1,4 / 8,3 bar 1,4 / 8,3 bar

*Wartości przybliżone, osiągi zależą od warunków pracy i jakości wody zasilającej

Podsumowanie

Zmiękczacze wody Pentair IQsoft to produkty wysokiej klasy. Mimo dość wygórowanej ceny, ich zakup można potraktować jako inwestycję. Inwestycję, która zwróci się po pewnym czasie w mniejszych wydatkach na sól i wodę. Dla mnie osobiście największą zaletą urządzeń z tej serii są niskie koszty eksploatacji. Na próżno szukać konkurencji na polskim rynku.Nie należy zapomnieć także o pochwale za wbudowany moduł WiFi oraz dedykowaną aplikację mobilną. To produkt, który może świetnie sprawdzić się w nowoczesnych, energooszczędnych domach.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.