Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla przemysłu włókienniczego

Uzdatnianie wody dla przemysłu włókienniczego

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: lip 17, 2024

Przemysł włókienniczy jest jednym z najbardziej wymagających pod względem jakości stosowanej wody, a jej uzdatnianie obejmuje różne technologie. Optymalne parametry wody zapewniają m.in. filtracja mechaniczna, zmiękczanie wody, demineralizacja oraz usuwanie żelaza i manganu.

Spis treści:

Procesy technologiczne w przemyśle włókienniczym

Przemysł włókienniczy to źródło zupełnie nowych materiałów oraz kombinacji materiałów. Zachodzące w nim procesy obejmują różne technologie związane z przerobem naturalnych i chemicznych włókien, które na kolejnych etapach produkcyjnych przyjmują postać tkanin.

Operacje przędzalnicze, tkackie i dziewiarskie mają charakter mechaniczny, jednak równolegle do tego, na etapach surowcowych wykorzystuje się procesy o charakterze chemicznym. Wśród nich dominują obróbka wstępna, bielenie, farbowanie, wykonywanie nadruków, apreturowanie i pranie.

Woda stosowana w przemyśle włókienniczym musi zatem spełniać określone standardy jakości, aby zapobiec problemom takim jak:

  • Plamy i przebarwienia na tkaninach
  • Uszkodzenia włókien
  • Problemy z barwieniem i wykończeniem tkanin
  • Zanieczyszczenie produktów końcowych

Nieodpowiednia jakość wody może prowadzić do powstawania defektów w produktach końcowych, zwiększenia kosztów wytwórczych oraz negatywnego wpływu produkcji na środowisko.

Od rodzaju wyrobu włókienniczego, jego finalnego przeznaczenia i techniki wytwarzania zależy także dobór i kolejność stosowania jednostkowych operacji technologicznych. We wszystkich przypadkach niezbędna jest woda o ściśle określonych parametrach fizykochemicznych.

W kwestii filtracji wody nie ma rozwiązań uniwersalnych, dlatego zawsze podkreślam, że metody uzdatniania należy dobierać indywidualnie, zgodnie ze ściśle określonymi wymaganiami danego przedsiębiorstwa.

Piotr Pisarski

Dobór systemu uzdatniania wody dla przemysłu włókienniczego

W zależności od tego, skąd pobierana jest woda do produkcji oraz obsługi instalacji towarzyszących, olbrzymie znaczenie w kwestii doboru optymalnych metod uzdatniania mają wyniki profesjonalnego badania wody, zarówno pod kątem fizykochemicznym, jak i mikrobiologicznym.

Jeśli szukasz fachowego doradztwa w zakresie uzdatniania wody dla przemysłu włókienniczego, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Darmowa konsultacja

Woda w przemyśle włókienniczym – wymagania

Uzdatnienie wody w przemyśle włókienniczym ma na celu zagwarantowanie wysokiej jakości produktów końcowych oraz bezawaryjną pracę linii produkcyjnych, co ma szczególne znaczenie w kontekście ochrony środowiska naturalnego. Dzięki właściwemu uzdatnianiu wody możliwe jest bowiem ograniczenie ilości stosowanych chemikaliów, a w konsekwencji również odprowadzanych ścieków.

Olbrzymie znaczenie ma w tym przypadku stopień twardości twardości. W procesach farbowania oraz drukowania tkanin najlepiej sprawdza się miękka woda. Co więcej, kamień w wodzie, będący wynikiem wysokiego stężenia jonów wapnia i magnezu może zalegać w instalacjach, prowadzące do zarastania światła rur.

Oprócz zmiękczania wody, w procesach włókienniczych potrzebna jest też zazwyczaj redukcja żelaza i manganu. Eliminacja mulistego osadu oraz brązowego koloru wody wydaje się szczególnie istotna na etapie barwienia tkanin, ale nie tylko. Związki żelaza nadają wodzie brunatny lub pomarańczowy kolor, który może zakłócać różne procesy produkcyjne.

Z drugiej strony, żelazo w wodzie przeznaczonej do celów produkcji tekstylnej jest zjawiskiem niepożądanym nie tylko ze względu na zmianę barwy i zwiększanie mętności wody. Obecność tego pierwiastka może bowiem spowodować wiele szkód technicznych w instalacjach przemysłowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o wytrącanie się żelaza z wody w formie nierozpuszczalnej wewnątrz przewodów, maszyn i elementów układów chłodzących. W efekcie dochodzi często do zmniejszenia światła przewodów, a tym samym do spadków wydajności linii produkcyjnych i gorszej jakości wyrobów końcowych.

W przypadku niektórych procesów niezbędna jest jak najniższa przewodność wody. Do produkcji wody demineralizowanej najlepiej sprawdza się przemysłowa odwrócona osmoza o dużych wydajnościach. Dokładność membrany osmotycznej wynosi nawet 98 proc., dlatego można w ten sposób wyeliminować z wody metale ciężkie, rozpuszczone w wodzie pochodne chloru oraz mikroorganizmy.

Systemy z odwróconą osmozą występują w kilku różnych wersjach – z pompą wspomagającą, bez pompy oraz kompaktowe (w obudowie), dlatego dobór optymalnego rozwiązania radzę zostawić ekspertom.

Piotr Pisarski

Metody uzdatniania wody w przemyśle włókienniczym

Skuteczne uzdatnianie wody dla przemysłu włókienniczego jest złożonym procesem, wymagającym zastosowania zaawansowanych technologii i ścisłego monitorowania. Najbardziej typowe procesy stosowane do filtracji wody w tym sektorze to:

  • Filtracja mechaniczna
  • Zmiękczanie wody
  • Demineralizacja
  • Usuwanie żelaza i manganu
  • Uzdatnianie wody chłodniczej (w celu ochrony urządzeń i maszyn przed kamieniem kotłowym i korozją)

Filtracja wstępna prowadzona na filtrach mechanicznych i węglowych skutecznie eliminuje z wody zanieczyszczenia mechaniczne (w tym piasek, żwir, muł, iły, a nawet kawałki gleby lub cząstki korozji) i chlor, a jednocześnie poprawia klarowność cieczy. Filtry mechaniczne montuje się również przed stacjami uzdatniania wody, takimi jak zmiękczacze wody, lampy UV czy stacje wielofunkcyjne. Jest to najlepsze możliwe zabezpieczenie. Drobne cząstki mechaniczne mogą przedostać się wraz z wodą do głowicy sterującej. Taka sytuacja może bardzo szybko zakończyć się przytkaniem delikatniejszych komponentów i problemami w działaniu. Filtry mechaniczne doczyszczają również wodę zanim trafi na odżelaziacze wody.

Filtry mechaniczne nie tylko przygotowują wodę do procesów produkcyjnych, ale też chronią systemy uzdatniania oraz całą instalację przed uszkodzeniami, dlatego zawsze zalecam to rozwiązanie przed zmiękczaczami wody, lampami bakteriobójczymi, czy stacjami wielofunkcyjnymi.

Piotr Pisarski

Wśród urządzeń, które są niezbędne do uzdatniania wody na potrzeby przemysłu tekstylnego znajdują się przemysłowe zmiękczacze wody. Rozwiązania tego typu projektuje się do pracy na dużych wydajnościach i przy zwiększonym przepływie. Montaż przemysłowego zmiękczacza wody niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Oprócz oczywistych kwestii związanych z uzyskaniem miękkiej wody do celów wytwórczych, maleje w ten sposób ryzyko powstawania osadów w urządzeniach powiązanych z produkcją. Z kolei odmanganiacze i przemysłowe odżelaziacze wody usuwają odpowiednio mangan i żelazo.

Alternatywą dla odżelaziaczy i odmanganiaczy są wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody, które stosuje się do usuwania kilku zanieczyszczeń jednocześnie. Profesjonalna stacja wielofunkcyjna umożliwia tym samym skuteczną redukcję zarówno związków żelaza i manganu, jak i jonu amonowego. Można w ten sposób korygować także barwę uzdatnianej wody oraz  eliminować niepożądane związki organiczne. Stacja wielofunkcyjna nie wymaga wstępnego napowietrzenia wody i świetnie współpracuje z hydroforowymi zbiornikami przeponowymi. Decydując się na zakup takiego systemu, warto natomiast zwracać uwagę na rodzaj zastosowanego złoża jonowymiennego, które powinny się charakteryzować jak najdłuższą żywotnością.

Uzdatnianie wody dla przemysłu włókienniczego-podsumowanie

Woda o odpowiedniej jakości jest niezbędna dla zapewnienia wysokiej jakości wyrobów tekstylnych, efektywności procesów produkcyjnych i minimalizacji wpływu na środowisko. Tylko dzięki odpowiednim procesom uzdatniania, przemysł włókienniczy może sprostać wymaganiom rynku i oczekiwaniom konsumentów, dostarczając produkty najwyższej jakości. Szukając optymalnych rozwiązań dla swojego zakładu produkcyjnego, warto sięgnąć po sprawdzone metody o potwierdzonej skuteczności.

Bibliografia:

  1. Mihułka M., Charakterystyka przemysłu włókienniczego w Polsce – opracowanie zbiorowe, Ministerstwo Środowiska Warszawa, wrzesień 2003
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.