Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Zmiękczacze wody to jedne z popularniejszych urządzeń. Znajdują miejsce w wielu domach, zapewniając stały dostęp do komfortowej w użyciu, miękkiej wody. Jak jednak wygląda kwestia ekologii? Czy zmiękczacze wody są ekologicznymi urządzeniami?

Twarda woda potrafi być w domu prawdziwym utrapieniem, z którym warto walczyć ze względu na szereg korzyści, jakie przynoszą ze sobą takie działania. To przede wszystkim większy komfort użytkowania wody, ale oprócz tego także całkowita ochrona domowych instalacji. Z drugiej strony coraz częściej mówi się o kwestiach związanych z ekologią. Większości z nas zależy, by wywierać jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko. Czy wybierając zmiękczacz wody da się pogodzić ze sobą te dwie kwestie?

Zmiękczacz wody w domu to wiele korzyści!

Zmiękczacze wody są centralnymi urządzeniami, które montuje się na wejściu wody do budynku. To jeden z najczęściej polecanych sposobów na walkę z twardą wodą, która stanowi źródło wielu domowych problemów. Znaczną część z nich opisywałem już w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty! Skutki, które wiążą się z jej występowaniem w instalacji to przede wszystkim kamienny osad, który pozostaje w instalacji, na armaturze, w kotle grzewczym oraz wysokie napięcie powierzchniowe wody, przez które ta nie chce prawidłowo zwilżać powierzchni, nie rozpuszcza środków czyszczących w odpowiedni sposób. Więcej na temat twardej wody w filmiku od polskiej marki Ecoperla:

Zmiękczacz wody wydaje się być idealnym sposobem na zażegnanie tego problemu. Jest w stanie zredukować stopień twardości całkowicie lub w zakresie określonym przez użytkownika, dzięki zastosowaniu mieszacza. To urządzenia działające w oparciu o automatyczną głowicę sterującą, przez co praktycznie nie wymaga obsługi. Jedyne o czym należy pamiętać w czasie eksploatacji to regularne dosypywanie soli do zbiornika solanki.

Dzięki zmiękczaczowi wody zyskujesz w domu między innymi:

  • Brak osadów przy miejscach poboru wody
  • Niższe rachunki za ogrzewanie
  • Brak potrzeby wzywania serwisu oraz napraw awarii
  • Sprzęt AGD w doskonałym stanie
  • Lepsza kondycja skóry i włosów

O tym jak zmiana jakości może wpłynąć na jakość życia pisałem już w artykule: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Ekologia na co dzień

Obecnie duże znaczenie ma ekologia. Do tych kwestii przykładamy coraz większą wagę ze względu na obecną, pogarszającą się sytuację na świecie. Zmiany klimatu są gwałtowne. Susze, powodzie, huragany stają się coraz częściej występującymi zjawiskami na całym świecie. O tym, jaki wpływ mają na zasoby wody pisałem już w artykule: Woda a zmiany klimatu – jaki mają ze sobą związek?

Politycy, celebryci cały czas zwracają uwagę na skutki antyekologicznych zachowań społecznych, które nabierają na sile. W związku z tym obecnie stawia się na promocję tego, co jest eko, co wspomaga środowisko. Producenci również biorą to sobie do serca i starają się proponować produkty, wytwarzane w sposób przyjazny środowisku bądź takie, które nie będą mu szkodziły lub oddziaływały w możliwie najmniejszym stopniu. A jak to jest ze stacjami uzdatniania wody? O tym pisałem już w artykule: Czy stacje uzdatniania wody pomagają dbać o środowisko?

Dziś chciałbym rozwinąć nieco bardziej temat już wspomnianych zmiękczaczy wody. Stają się jednymi z najpopularniejszych urządzeń, jednak jak wygląda aspekt ekologiczny? Czy ich działanie oddziałuje w jakikolwiek sposób na środowisko?

Mniejsze zużycie środków chemicznych

Jak wiadomo, zmiękczacze wody służą temu, by zredukować stopień twardości woda, a więc zamienić twardą wodę na miękką. Miękka woda charakteryzuje się niskim napięciem powierzchniowym. To oznacza, że doskonale zwilża powierzchnie. Potrzeba jej znacznie mniej, by coś dokładnie wyczyścić. Oszczędzamy więc samą wodę.

Kolejna sprawa to zużycie detergentów, kosmetyków i środków czyszczących. W miękkiej wodzie znacznie łatwiej się rozpuszczają. Wystarczą niewielkie ilości, by osiągnąć dobry efekty. Przy twardej wodzie zużywane są o wiele większe ilości mydła, proszku do prania, płynu do płukania, detergentów. To doskonale widać na prezentowanym poniżej wykresie:

Wykres przedstawiający stosunek twardości wody do zużycia środków czyszczących w w domu

Twarda woda powoduje potrzebę stosowania znacznie większych ilości mydła. Wytrącane są trudno rozpuszczalne sole kwasów tłuszczowych i metali odpowiedzialnych za tworzenie twardości. Podobnie będzie z proszkami i płynami do prania, środkami czystości, kosmetykami. Im twardsza woda, tym trzeba będzie użyć ich więcej, by osiągnąć pożądany  efekt. To powoduje straty finansowe, ale przede wszystkim dodatkowe obciążenie dla środowiska.

Dzięki miękkiej wodzie produkowanej przez zmiękczacz wody do środowiska trafiają znacznie mniejsze ilości detergentów i środków chemicznych.

Ponadto potrzebne są znacznie mniejsze ilości wody. Miękka woda lepiej zwilża powierzchnie w porównaniu z twardą, przez co wystarczą znacznie mniejsze ilości, by osiągnąć podobne efekty, co do czyszczenia, mycia naczyń, etc.

Ekologiczność posiadania zmiękczacza wody można rozpatrywać także pod względem odpadów. Twarda woda często powoduje szkody związane z urządzeniami AGD obecnymi w domu. Możemy mówić o dość częstych awariach i potrzebie wymiany elementów w czajniku, ekspresie do kawy, żelazku. Te wszystkie zużyte części lądują na wysypiskach, rozkładając się przez wiele lat. Ich częsta wymiana to także duże straty finansowe. Przy miękkiej wodzie zarówno instalacje, jak i sprzęt AGD są chronione.

Miękka woda znacznie bardziej wydajna

Woda miękka jest wodą znacznie bardziej wydajną. Okazuje się, że przy korzystaniu z niej, dzięki niskiemu napięciu powierzchniowemu, zapewnia możliwość zaoszczędzenia nawet do 60% detergentów. Przy kamieniu kotłowym wydajność instalacji może spadać nawet powyżej 10% – w wypadku korzystania z miękkiej nie mamy do czynienia praktycznie z żadnymi stratami. Więcej przeczytasz między innymi tutaj: Jak twarda woda wpływa na domowe sprzęty AGD?, Przed włączeniem centralnego ogrzewania pomyśl o zmiękczaczu wody, Kiedy twarda woda pogarsza stan zdrowia?

Mniejszy ślad wodny i nie tylko

Miękka woda chroni domowe instalacje oraz sprzęt AGD przed awariami i przedwczesnym zużyciem. Dzięki temu także zyskuje środowisko. Przede wszystkim nie ma takiej częstej potrzeby wymiany elementów w urządzeniach bądź całych urządzeń na nowe. Dzięki temu oszczędzamy my sami, ale i całe środowisko. Należy pamiętać, że produkcja wiąże się z dużym śladem środowiskowym. Najczęściej także z ogromnym zużyciem wody, o czym pisałem już w artykule: Ślad wodny, czyli ile tak naprawdę wody zużywamy?

Poza tym nie można ominąć osadu gromadzącego się w instalacji. Aby woda mogła płynąć przez rury pełne osadu niezbędna jest o wiele większa wydajność, a więc i dodatkowa energia. To znowu dodatkowe obciążenie dla środowiska.

Ulubione ubrania na dłużej

Kolejnym ekologicznym plusem jest fakt, że miękka woda nie niszczy tkanin tak, jak twarda. Nie są szorstkie, nie blakną, nie szarzeją, nie płowieją. Nie przecierają się pod wpływem miękkiej wody, nie pozostają na nich osady. To wszystko łączy się z faktem, że zwyczajnie na dłużej pozostają w bardzo dobrym stanie i możemy się nimi dłużej cieszyć.

Zniszczone przez twardą wodę ubrania należy wyrzucić, a na ich miejsce zakupić nowe. To znowu wiąże się z produkcją odpadów. Na produkcję tkanin przemysł włókienniczy zużywa ogromne ilości wody. Do tego dochodzi jeszcze kwestia sztucznych barwników. Oprócz tego należy pamiętać o śladzie środowiskowym wytwarzanym podczas magazynowania i transportu

Co z regeneracją zmiękczacza wody?

Jedną z najbardziej interesujących kwestii pozostaje jednak regeneracja zmiękczacza wody oraz wpływ solanki na środowisko. Tutaj warto przypomnieć sobie jak właściwie działa zmiękczacz wody. Już niejednokrotnie wspominałem o tym, że procesem, na którym oparte jest działanie tych urządzeń jest wymiana jonowa.

Surowa woda wpływa do zmiękczacza wody, gdzie następnie jest kierowana na żywicę jonowymienną. Tam dochodzi do wymiany jonów odpowiedzialnych za tworzenie twardości wody, jak wapń i magnez, na neutralne jony sodu. Wapń i magnez wraz z resztką solanki są odprowadzane do kanalizacji. O tym wszystkim można przeczytać w artykule: Jak działa zmiękczacz wody? oraz obejrzeć w specjalnie przygotowanym przez polską markę Ecoperla filmiku:

Warto brać pod uwagę, że ilość solanki przedostającej się do środowiska jest zależna przede wszystkim od stopnia twardości wody w domu oraz zużycia wody. Na tej podstawie zmiękczacz wody dobiera parametry pracy i na tej podstawie regulowana jest częstotliwość regeneracji. Im niższy stopień twardości wody lub/i niższe jej zużycie, tym zmiękczacz wody będzie się rzadziej regenerował i wymagał mniejszych ilości solanki.

Obecnie zmiękczacze wody są wyposażane w systemy dodatkowo zmniejszające tą wartość. Przykładem jest tu choćby Ecoperla Perfect System, obecny w kompaktowych zmiękczaczach wody marki Ecoperla oraz Ecoperla Smart System, obecny w dwuczęściowych zmiękczaczach wody. Optymalizują ilość soli oraz wody niezbędnych na regenerację, by były możliwie jak najniższe, jednak nadal zapewniały odpowiednie efekty.

Regeneracja wymaga także zużycia wody, na bazie której po pierwsze wytwarzany jest roztwór solanki, a po drugie jest ona wykorzystywana na płukanie złoża filtracyjnego. Przeciętnie do odpływu trafia około 150 litrów wody, czyli tyle, ile zużywamy w trakcie jednej kąpieli w wannie, raz na około 10-14 dni.

Ze zmiękczaczem wody zyskujesz

Zmiękczacze wody nie bez przyczyny stają się podstawowym wyposażeniem domu. Korzystanie z nich wiąże się z ogromną wygodą oraz oszczędnościami. Warto przemyśleć wszelkie za i przeciw pod względem ekologicznym. Obecnie powstają coraz nowsze modele, które są konstruowane także pod względem zapewnienia jak najlepszych warunków w tym aspekcie.