Wyniki analizy wody to zazwyczaj “suche dane”. Poniższy formularz pomoże Ci zinterpretować wyniki analizy Twojej wody.
Parametry wody “w normie”
Jeżeli masz parametry wody w normie to jesteś prawdziwym szczęściarzem. Nie musisz kupować żadnych urządzeń uzdatniających wodę.
Wodę wodociągową możesz pić prosto z kranu. Wodociągi miejskie dozują chlor i dodatkowo jonizują wodę, co skutecznie hamuje rozwój bakterii i wirusów. Jedynym mankamentem jest smak i zapach “kranówki”. Do poprawy walorów organoleptycznych wystarczy filtr z wkładem węglowym.
Jak masz wodę ze studni, to pamiętaj, że aby bezpiecznie pić wodę z kranu należy zainstalować odwróconą osmozę. W przypadku wody studziennej może dojść do skażenie wtórego wody (np. w instalacji hydraulicznej). Woda ta jest niechlorowana.
Parametry wody “do poprawy”
W przypadku wody ze studni problem stanowi zazwyczaj podwyższona norma żelaza, manganu i twarda woda.
Za dużo żelaza w wodzie – żelazo w wodzie objawia się w postaci brunatnych zacieków na armaturze, metalicznego smaku wody, woda nabiera czerwonego zabarwienia i zapachu siarkowodoru.
Za dużo manganu w wodzie – mangan powoduje ciemniejszy osad, czarne zacieki i plamy na ubraniach po praniu.
Twarda woda – związki wapna i magnezu tworzą zacieki na armaturze oraz skracają żywotność urządzeń AGD. Twardość wody wpływa także na kondycję skóry i włosów.
Stacje uzdatniania wody
Problemy z wodą da się usunąć stosując specjalne stacje uzdatniania wody. Czasami wystarczy zmiękczacz wody, a czasami trzeba zainstalować odżelaziacz lub filtr jonowymienny. Wielkość i cena urządzenia zależy od wyników analizy wody. Im większe przekroczenia norm, tym większe i droższe urządzenia filtracyjne.
Pomogę Ci za darmo
Napisz do mnie jeżeli potrzebujesz informacji lub porady. Pomogę Ci dobrać odpowiednie urządzenia na podstawie analizy Twojej wody. Robię to za darmo. Napisz do mnie używając poniższego formularza.
Dzień dobry,
Posiadam następujące wyniki badania wody, nie jest to badanie z sanepodu.
Twardość 347mg/l
PH 7,0
Jon amonowy 0,75 mg/l
Mangan 195 mg/l
Żelazo 455 mg/l
Wiem, że pH jest dobre i że woda bardzo twarda oraz, że przekroczone są normy pozostałych czynników, ale nie bardzo wiem co dalej. Dodam że jest to woda ze studni głębinowej wywierconej 3 lata temu i w zasadzie poza potrzebami budowy nie używana. Proszę o informację czy trzeba zmieniać wszystko zbiornik na wodę, instalować jakieś drogie urządzenia czy może wystarczy system napowietrzania.
Pozdrawiam
Aneta Tarnowska.
Zapraszam do kontaktu z wynikami analizy wody na maila piotr@filtry-do-wody.info
Witam, moje wyniki badań wody ze studni głębinowej to:
Odczyn: 7,0 +/- 0,1
Jon amonowy: 1,743+/-0,157
Mangan: 41+/-4
Żelazo: 288+/-37
Twardość 456+/-59
Wiem, że normy są przekroczone ale o ile i jak rozumieć te wyniki, niestety nie mam pojęcia. Proszę poradę jak postępować dalej.
Analiza wody to kluczowa sprawa jeżeli chodzi o dobranie filtrów wody. Zleciłem analizę wody prywatnej firmie z Łodzi. Wyszło dużo taniej niż w sanepidzie. Interpretacja wyników firmy, która przeprowadzała analizę wody, jest taka sama jak ta umieszczona powyżej.
Dzięki za ten formularz. Analiza wody, którą dostałem z sanepidu to była dla mnie czarna magia. Większość parametrów mam “do poprawy”. Największe przekroczenie mam żelaza i manganu.
Szukałem szybkiego sposobu na interpretację analizy wody. Znalazłem to, czego szukałem. Wszystko się zgadza. Napisałem do Pana maila w sprawie doboru stacji uzdatniania wody.
Fachowa pomoc! Dziękuje. W przyszłym tygodniu będę się kontaktować w sprawie zakupu urządzenia zmiękczającego wodę.
Doradzenie “za darmo” to skorzystałam! 🙂 Dziękuje za cenne informacje! Polecam wszystkim kontakt z autorem bloga. Pan Piotr to ekspert w swojej branży.
Jeszcze raz serdecznie dziękuje za doradzenie w sprawie doboru urządzenia. Jestem bardzo zadowolony. Dzisiaj przesyłka dotarła pod wskazany adres.
Całkiem ciekawie wymyślone narzędzie. Przydatne zwłaszcza dla laików. Dostałem wyniki analizy wody z sanepidu, ale nie wiedziałem co one oznaczają. Teraz wiem, że mam problem z żelazem w wodzie.