Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Analiza wody to podstawa jeżeli chodzi o dobór urządzeń do uzdatniania wody. Zbadać wodę można w wojewódzkich jednostkach Sanitarno – Epidemiologicznych oraz w prywatnych laboratoriach badawczych.

Wyniki analizy wody to zazwyczaj “suche dane”. Poniższy formularz pomoże Ci zinterpretować wyniki analizy Twojej wody.


Parametry wody “w normie”

Jeżeli masz parametry wody w normie to jesteś prawdziwym szczęściarzem. Nie musisz kupować żadnych urządzeń uzdatniających wodę.

Wodę wodociągową możesz pić prosto z kranu. Wodociągi miejskie dozują chlor i dodatkowo jonizują wodę, co skutecznie hamuje rozwój bakterii i wirusów. Jedynym mankamentem jest smak i zapach “kranówki”. Do poprawy walorów organoleptycznych wystarczy filtr z wkładem węglowym.

Jak masz wodę ze studni, to pamiętaj, że aby bezpiecznie pić wodę z kranu należy zainstalować odwróconą osmozę. W przypadku wody studziennej może dojść do skażenie wtórego wody (np. w instalacji hydraulicznej). Woda ta jest niechlorowana.

Parametry wody “do poprawy”

W przypadku wody ze studni problem stanowi zazwyczaj podwyższona norma żelaza, manganu i twarda woda.

Za dużo żelaza w wodzie – żelazo w wodzie objawia się w postaci brunatnych zacieków na armaturze, metalicznego smaku wody, woda nabiera czerwonego zabarwienia i zapachu siarkowodoru.

Za dużo manganu w wodzie – mangan powoduje ciemniejszy osad, czarne zacieki i plamy na ubraniach po praniu.

Twarda woda – związki wapna i magnezu tworzą zacieki na armaturze oraz skracają żywotność urządzeń AGD. Twardość wody wpływa także na kondycję skóry i włosów.

Stacje uzdatniania wody

Problemy z wodą da się usunąć stosując specjalne stacje uzdatniania wody. Czasami wystarczy zmiękczacz wody, a czasami trzeba zainstalować odżelaziacz lub filtr jonowymienny. Wielkość i cena urządzenia zależy od wyników analizy wody. Im większe przekroczenia norm, tym większe i droższe urządzenia filtracyjne.

Pomogę Ci za darmo

Napisz do mnie jeżeli potrzebujesz informacji lub porady. Pomogę Ci dobrać odpowiednie urządzenia na podstawie analizy Twojej wody. Robię to za darmo. Napisz do mnie używając poniższego formularza.

10 + 4 =

Pamiętaj, żeby w wiadomości wypisać wyniki analizy Twojej wody