Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wiele z osób odwiedzających stronę i poszukujących zmiękczacza wody zastanawia się nad kosztami eksploatacyjnymi tych urządzeń. Czy taki zakup na pewno się opłaci? Ile wody zużywa zmiękczacz wody i jak to się przekłada na miesięczne koszty utrzymania takiego urządzenia?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zmiękczacz wody do domu (Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – który wybrać?), czy zmiękczacz wody do mieszkania (Zmiękczacz wody do mieszkania – jak zmiękczyć wodę w bloku?), należy liczyć się z tym, że utrzymanie tego urządzenia w dobrym stanie i skutecznym działaniu wymaga podjęcia pewnych kroków. Nie są to czynności skomplikowane, jednak konieczne. Jedną z nich jest dosypywanie soli regeneracyjnej. Równie dużą rolę w procesie działania zmiękczacza wody odgrywa sama woda. To jej zużyciu na regenerację poświęcam dzisiejszy artykuł.

Regeneracja w zmiękczaczu wody – woda jest potrzebna

Zmiękczacz wody oczywiście zmiękcza całą wodę, która przez niego przepływa. Sam jednak też jej potrzebuje na proces regeneracji, co generuje jej dodatkowe zużycie, które wlicza się w koszt eksploatacyjny. Ale dlaczego w ogóle woda jest potrzebna na regenerację zmiękczacza wody? Wynika to z procesu wymiany jonowej, czyli zasady działania tego urządzenia.

Podczas normalnego procesu zmiękczania wody, do urządzenia wpływa woda surowa – twarda woda. Trafia ona na żywicę jonowymienną, na której dochodzi do wymiany jonów tworzących twardość wody na neutralne jony sodu, wcześniej obecne w ziarnach żywicy jonowymiennej. Taki proces skutkuje tym, że w ziarnach zamiast tych jonów sodu znajdują się już jony wapnia i magnezu. Im więcej wody jest zmiękczanej, tym żywica jonowymienna bardziej wytraca swoje właściwości. Kończy się ilość ziaren z Na. W związku z tym potrzebne jest odzyskanie jej właściwości. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu regeneracji.

Regeneracja to proces składający się z kilku cykli. Ich ilość i długość zależy od konkretnego producenta i modelu zmiękczacza wody. Wśród cykli można wymienić: wstępne płukanie, regenerację z udziałem roztworu solanki, płukanie końcowe. Zarówno płukania, jak i regeneracja z roztworem solanki odbywają się dzięki wodzie. Jak dokładnie wygląda regeneracja zmiękczacza wody można zaobserwować w artykule: Jak działa zmiękczacz wody?

Ile wody zużywa zmiękczacz wody?

Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy zmiękczacz wody będzie zużywał inną ilość. Jest to zależne od producenta, ustawień pracy, ilości złoża w zmiękczaczu wody. Mniejsze zmiękczacze wody potrzebują znacznie mniejszych ilości wody na regenerację niż te z 60 litrami żywicy jonowymiennej. Rozstrzał w tej dziedzinie jest więc naprawdę duży. Jeśli chcemy się dowiedzieć, ile wody zużywa konkretny zmiękczacz wody, który sobie upatrzyliśmy, taką informację można znaleźć w danych technicznych w sklepie internetowym, w instrukcji, kartach katalogowych, u dystrybutora lub bezpośrednio u producenta.

Na jedną regenerację małe zmiękczacze wody, jak na przykład Ecoperla Softcab 12, zużywają około 85 litrów wody. Średnie modele, takie jak Ecoperla Toro 24 to zużycie około 130 litrów. Ecoperla Softower S z 30 litrami złoża będzie potrzebował na regenerację 160 litrów wody. Jeśli potrzebujemy takiej informacji o zużyci wody, można ją po prostu sprawdzić w odniesieniu do konkretnego produktu.

Jak obliczyć co ile zmiękczacz wody będzie się regenerował?

Wyżej omówiliśmy, ile wody zużywa zmiękczacz wody na jedną regenerację. Jednak jak to wygląda w skali miesiąca? To już będzie zależało od częstotliwości procesu regeneracji. To można obliczyć.

Najpierw musimy zorientować się, jaka jest pojemność jonowymienna zmiękczacza wody. To również dane ze specyfikacji technicznej. Przyjmijmy, że może to być 5,1 f m3/l. Tą wartość należy pomnożyć przez ilość litrów żywicy jonowymiennej w zmiękczaczu wody. Na przykład 5,1 f m3/l x 20 litrów złoża = 102 f m3. Następnie uzyskany wynik należy podzielić przez stopień twardości wody. Czyli na przykład: 102 f m3/ 25 f = 4,08 m3. Tyle wody przepłynie przez zmiękczacz wody między regeneracjami. Teraz należy to porównać ze zużyciem wody w gospodarstwie domowym, by wiedzieć jak często będzie przeprowadzana regeneracja.

W znacznej większości gospodarstw domowych regeneracja zmiękczacza wody odbywa się około 2-3 razy w miesiącu. Szacuje się, że przy czteroosobowej rodzinie dodatkowe zużycie wody w ciągu roku może wynieść od 8 do 16 metrów sześciennych.

Czy da się zmniejszyć zużycie wody w zmiękczaczu wody?

Nie warto zmniejszać zużycia wody na siłę. Woda, jak już można było zauważyć po wcześniejszych informacjach, jest niezbędna do tego, aby żywica jonowymienna mogła działać w pełni skutecznie i spełniać swoje zadanie. Zbyt mała ilość wody do regeneracji mogłyby spowodować, że surowa woda nie będzie zmiękczana, a twardość wody wystarczająco redukowana. Więcej na ten temat pisałem już w artykule: Uważaj na dane techniczne zmiękczaczy wody

Zmniejszenie zużycia wody przez zmiękczacz wody jest więc tematem bardzo „grząskim”. Nie powinno się przesadzić w żadną stronę. Specjaliści stale opracowują nowe oprogramowanie i cykle dla zmiękczaczy wody. Na przykład Pentair w serii zmiękczaczy wody Pentair IQsoft zrezygnowało z jednego cyklu w celu zmniejszenia zużycia wody, bez szkody dla całego procesu. Swoje rozwiązanie w tym temacie zaproponowała także polska marka Ecoperla. W kompaktowych zmiękczaczach wody można znaleźć Ecoperla Perfect System. Jest to system specjalnie dobranych ustawień głowicy sterującej. Został stworzony przez doświadczonych ekspertów współpracujących z marką Ecoperla. Dzięki tym ustawieniom zmiękczacz wody pobiera tylko tyle wody oraz soli na regenerację, ile faktycznie potrzebuje. Dzięki temu urządzenie może działać sprawnie i niezawodnie przez naprawdę długie lata.

Jak wybrać zmiękczacz wody zużywający mało wody?

Na rynku można znaleźć wiele ciekawych i atrakcyjnych ofert ze zmiękczaczami wody, które zużywają możliwie najniższe ilości wody. Warto zwrócić uwagę na obecność przepływu przeciwprądowego. To bardziej ekonomiczny rodzaj regeneracji. Więcej na ten temat w artykule: Regeneracja w zmiękczaczu wody – czy zawsze wygląda tak samo? Drugim ważnym aspektem jest rodzaj żywicy jonowymiennej. Warto wybierać zmiękczacze wody wyposażone w monosferyczną żywicę jonowymienną. Każde z ziaren jest takie samo. Przez to regeneracja jest skuteczniejsza w każdym miejscu butli ciśnieniowej, a samo złoże znacznie trwalsze. Potrzeba też mniej wody, aby dokładnie przepłukać takie złoże. Więcej w artykule: Żywica monosferyczna i polisferyczna

Oprócz tego zmiękczacze wody posiadają wiele dodatkowych funkcji, pozwalających zaoszczędzić na ilości wody i soli tabletkowanej. Przykładem, oprócz już wspomnianego Ecoperla Perfect System, może być solankowanie proporcjonalne, albo na przykład opcja trybu wakacyjnego w zmiękczaczach wody z WiFi. Dzięki temu podczas naszej nieobecności w domu, zmiękczacz wody nie będzie przeprowadzał regeneracji. Taką opcję posiada między innymi kompaktowy zmiękczacz wody z WiFi Ecoperla Slimline.

Jaki jest jeszcze koszt utrzymania zmiękczacza wody?

Oprócz zużycia wody, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii. Najważniejsza wydaje się sól tabletkowana. Jest równie niezbędna do procesu regeneracji, co woda. Należy regularnie kontrolować jej poziom w zbiorniku i uzupełniać braki w razie wystąpienia takiej potrzeby. Sól tabletkowana sprzedawana jest w workach po 25 kg. Obecnie cena to około 60 złotych. Oprócz tego warto pamiętać o: regularnej wymianie wkładu w filtrze wstępnym. Do tego profesjonalny serwis co kilka lat wraz z wymianą złoża. Wymiana żywicy jonowymiennej jest zależna od zużycia wody oraz jej pierwotnego stopnia twardości. Średnio jest to około 10 lat. Konkretne informacje w video poniżej oraz w artykule: Ile kosztuje eksploatacja zmiękczacza wody?

Problemy z wodą na regenerację w zmiękczaczu wody

Na koniec jeszcze kilka słów dla tych, którzy mają u siebie w domu zmiękczacz wody i nie są przekonani, co do działania urządzenia podczas regeneracji. Czasami mogą zdarzyć się problemy związane z wodą potrzebną na regenerację. Zainteresowanych odsyłam do wcześniejszych artykułów w tym temacie, w których być może znajdziecie odpowiedzi na swoje pytania i skorzystacie z tej pomocy technicznej. Warto zajrzeć do: Co zrobić, gdy stoi woda w zbiorniku soli zmiękczacza wody?, Zmiękczacz nie podaje wody do zbiornika z solą – co to za usterka?