Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody doskonale sprawdzają się w gospodarstwach domowych, w których podczas analizy wody wykryto więcej niż jeden poważny problem występujący w wodzie. Sprawdź, dlaczego warto je zamontować?

Najpopularniejsze problemy występujące w wodzie

Wyobraźmy sobie jeden z najgorszych, lecz prawdopodobnych scenariuszy. Posiadamy własne ujęcie wody użytkowej. Woda ma nieciekawy zapach i barwę, a do tego powoduje spory osad. Z wyników analizy wody wynika, że mamy podwyższone stężenie manganu i żelaza. Do tego występuje wysoka twardość wody, amoniaki. Należałoby zredukować też barwę wody. Jakie urządzenia byłyby najlepsze w takim przypadku?

Wysoki stopień twardości wody

Twarda woda to jeden z najpopularniejszych problemów występujących w Polsce i dotyczy zarówno sieci wodociągowej, jak też wody czerpanej z własnych ujęć. Większość z nas mieszka na terenach, gdzie występuje średni stopień twardości wody lub wysoki/bardzo wysoki stopień twardości wody. Twarda woda może mieć niekorzystny wpływ na instalacje grzewcze, oprócz tego osad może powodować awarie instalacji wodociągowych i sprzętu AGD. Wysoki stopień twardości wody może  mieć niekorzystny wpływ na stan skóry, włosów. Najczęstszymi objawami, które mogą świadczyć o występowaniu takiego problemu jest kamienny osad, który można zauważyć w czajnikach, czy na armaturze łazienkowej. W takich przypadkach często najlepszym rozwiązaniem jest zmiękczacz wody. Nie pomoże jednak całkowicie, jeżeli w wodzie występują podwyższone stężenia innych substancji.

Żelazo w wodzie

Podwyższone stężenie żelaza to nie rzadki problem właścicieli własnych ujęć wody. Woda o podwyższonej zawartości żelaza w najgorszych przypadkach może mieć metaliczny zapach, posmak, rdzawy kolor, a do tego często pozostawia ciężkie do odczyszczenia rdzawe plamy. Żelazo bardzo łatwo osadza się w rurach zmniejszając ich światło. Powoduje też wytwarzanie się bakterii żelazowych, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. W przypadku podwyższonego stężenia żelaza najczęściej proponowanym urządzeniem jest odżelaziacz wody. Nie jest on jednak w stanie poradzić sobie z nadmierną twardością wody.

Mangan w wodzie

Mangan to obok żelaza jedna z najczęściej występujących substancji w wodzie. Często zdarza się, że jeżeli woda zawiera dużo żelaza prawdopodobnie mangan także jest podwyższony. Nieprzyjemny smak i zapach wody mogą świadczyć o obecności manganu w cieczy. Ten pierwiastek powoduje powstawanie czarnego osadu, który podobnie jak żelazo, osadza się w rurach powodując ich niedrożność oraz na armaturze powodując odbarwienia. Osad manganowy to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Z manganem najlepiej poradzi sobie odmanganiacz. Co jednak z pozostałymi problemami?

Jony amonowe

Amoniaki występujące w małych stężeniach w wodzie nie są groźne, jednak jeżeli występują w dużej ilości zużywają duże ilości tlenu, a to z kolei może prowadzić do rozwoju bakterii i wtórnego zanieczyszczenia wody. Amoniak występujący w wodzie może być pochodzenia naturalnego lub ze ścieków. Do usuwania amoniaków potrzebne jest specjalne złoże, które nie radzi sobie z kolei z innymi substancjami.

Wiele funkcji w jednym urządzeniu

W takim wypadku mamy dwie możliwości. Możemy zlecić montaż stacji uzdatniania wody zawierającej poszczególne urządzenia i zajmującej sporo miejsca.

Do gospodarstw domowych wymyślono jednak o wiele lepsze i bardziej praktyczne rozwiązanie. Jest nim wielofunkcyjna stacja uzdatniania wody. Wśród profesjonalnych urządzeń tego typu można wymienić nowoczesną serię Multitower, która dopiero podbija rynek systemów filtracji wody.

Urządzenie ma bardzo prostą konstrukcję i sporą wydajność. Składa się z butli ze specjalnym  złożem filtracyjnym oraz ze zbiornika na sól regeneracyjną. Praca urządzenia sterowana jest za pomocą automatycznej głowicy sterującej.

Sercem systemu jest specjalnie wyselekcjonowana żywica, która jest w stanie usunąć z wody kilka problemów jednocześnie. Wśród nich można wymienić: mangan, żelazo, amoniaki, wysoką twardość wody oraz jej barwę. Woda zostanie doprowadzona do oczekiwanych parametrów, a jej użytkowanie nie będzie przynosiło szkód w organizmie i instalacjach.

Wielofunkcyjna stacja uzdatniania wody to przede wszystkim wygoda użytkowania przy usuwaniu kilku problemów jednocześnie. Nie trzeba zajmować się każdym urządzeniem oddzielnie i myśleć o ich obsłudze. Wystarczy pamiętać o dosypywaniu soli oraz wymianie złoża co kilka lat.

Urządzenia eliminujące wiele problemów jednocześnie to ogromny komfort użytkowania. Jeżeli woda, którą użytkujemy zawiera podwyższone stężenie kilku substancji, warto rozważyć to rozwiązanie. Z ekonomicznego punktu widzenia, cena stacji wielofunkcyjnej nie odbiega od cen innych dwuelementowych urządzeń filtracyjnych.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!