W tym artykule chciałbym rozwiać mit dotyczący montażu zmiękczacza wody. Poznaj najpopularniejsze schematy instalacji i sprawdź, jakie to proste!
Nie obawiaj się o montaż zmiękczacza wody
Z moich doświadczeń wynika, że wciąż wielu klientów rezygnuje z zakupu zmiękczacza wody przez Internet. Jak się okazuje główną przyczyną jest niewiedza dotycząca montażu – tego jak ma wyglądać, co jest do niego potrzebne. Wiele osób obawia się o to, że może być zwyczajnie zbyt trudny, inni myślą, że wraz ze zmiękczaczem wody zgadzają się na wizytę firmowego serwisu, który będzie kosztował niemal tyle, co samo urządzenie. Czas najwyższy rozwiać wszelkie wątpliwości, ponieważ instalacji zmiękczacza wody można dokonać samodzielnie – nie jest skomplikowana, a ten artykuł ma to udowodnić.
Instrukcja montażu zmiękczacza wody w nowym domu
Poniżej instrukcja montażu zmiękczacza wody wykonana przez markę Ecoperla – montowany zmiękczacz wody Ecoperla Vita 25. Urządzenie zamontowane jest w nowym domu jednorodzinnym, gdzie instalacja zmiękczacza wody była zaplanowana już na etapie planowania hydrauliki. Dzięki temu montaż zmiękczacza wody był bezproblemowy. Czasami jednak inwestor zmuszony jest do wykonania przeróbek, poprowadzenia elektryki, rury odpływowej lub odprowadzenia popłuczyn do innego pomieszczenia.
Instrukcja montażu zmiękczacza wody z przeróbką instalacji
Poniżej instalacja zmiękczacza wody wykonana przez jednego z ekspertów branży instalacyjno-budowlanej oraz znanego YouTubera budowlanego – Krzysztofa Leśniaka z kanału Remont4You. Pan Krzysztof musiał u siebie wykonać drobne modyfikacje instalacji. Początkowo posiadał potrójny filtr wody, myśląc że to wystarczy, aby jego woda była miękka. Posiadany zestaw zamienił na zmiękczacz wody Ecoperla Softower S. Jak to zrobił? Zobaczcie sami:
Co po zakupie zmiękczacza wody?
Kiedy już zamówimy wymarzony zmiękczacz wody przez Internet i otrzymamy przesyłkę możemy podjąć dwa działania – zabrać się za montaż samodzielnie bądź poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego, sprawdzonego hydraulika.
Informacje praktyczne
Jeszcze przed zakupem zmiękczacza wody warto zwrócić uwagę na to, czy pomieszczenie, w którym ma zostać zamontowane urządzenie spełnia warunki. Po pierwsze, czy jest w nim wystarczająco dużo miejsca, czy nie jest za ciasne. Najlepiej dokładnie sprawdzić wymiary zmiękczacza wody.
Po drugie bardzo istotnym elementem jest zasilanie elektryczne w pomieszczeniu oraz dostęp do niego. Zmiękczacz wody musi zostać podłączony do prądu ze względu na możliwość działania głowicy sterującej.
Trzecim elementem, który musi znajdować się w wybranym pod montaż pomieszczeniu gospodarczym jest odpływ do kanalizacji. Najlepiej, aby znajdował się jak najbliżej miejsca instalacji zmiękczacza wody. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, bez obaw – jeśli odpływ będzie usytuowany dalej lub nawet nad zmiękczaczem wody to nic się nie stanie, ponieważ urządzenie jest w stanie wypchnąć popłuczyny nawet do 2 metrów ponad poziom głowicy sterującej.
Bardzo ważne! Zmiękczacz wody powinien być podłączony przed kotłem grzewczym, ponieważ wielu producentów tych urządzeń zapewniających ciepło wymaga stosowania miękkiej wody do utrzymania gwarancji.
Dwie opcje podłączenia zmiękczacza wody
Poniżej przedstawiam dwie możliwości podłączenia zmiękczacza wody. Pierwsza z nich jest prostsza, jednak nie obejmuje by-passu na rurach, druga natomiast jest trudniejsza do wykonania, jednak jest bardziej profesjonalna, zawiera by-pass na rurach. Warto dodać, że obie wersje montażu są poprawne.
Pierwsza opcja montażu zmiękczacza wody
Na przedstawionej ilustracji widzimy schemat łatwego i szybkiego podłączenia zmiękczacza wody do instalacji hydraulicznej. Urządzenie montowane jest na wejściu zimnej wody do budynku. Przed nim należy zainstalować filtr mechaniczny, który ochroni urządzenie zmiękczające wodę przed dużymi cząstkami mechanicznymi, które mogłyby prowadzić do awarii.
Oprócz tego zmiękczacz wody powinien zostać podłączony do prądu oraz do kanalizacji. Jego podpięcie pod instalację hydrauliczną może być dużo prostsze dzięki wytrzymałym wężom elastycznym FixaFlex. O nich przeczytasz w recenzji – elastyczne węże przyłączeniowe FixaFlex okiem eksperta.
Zmiękczacze wody same w sobie często posiadają by-pass, dzięki któremu można je odłączyć od obiegu wody w instalacji hydraulicznej.
Po instalacji wystarczy włączyć urządzenie filtracyjne i jednorazowo zaprogramować zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji obsługi.
Druga opcja montażu zmiękczacza wody
Drugi schemat jest trochę trudniejszy do wykonania i bardziej czasochłonny, jednak ma swoje plusy. Jak można zauważyć, większość czynności montażowych dotyczących samego zmiękczacza wody jest taka sama. Różnicę stanowi dodatkowa instalacja z by-passem na rurze. Tak więc zamiast jednej instalacji (jak w pierwszym przypadku) zyskujemy dwie – pierwsza pozwala korzystać z filtrowanej, miękkiej wody, druga to zwykła instalacja z dostępem tylko i wyłącznie do wody surowej (dostęp do instalacji z filtrami wody jest wtedy zamknięty). Po co takie rozwiązanie?
Przede wszystkim jest lepsze pod względem późniejszej wygody i bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie taką sytuację: jest piątkowy wieczór, a użytkownik wymienia wkład w filtrze narurowym, nagle upada mu klosz i rozbija się. Na zakup nowego klosza najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać do poniedziałku. Użytkownik praktycznie traci dostęp do wody użytkowej na dwa dni. Taka sytuacja byłaby niezwykle uciążliwa dla całej rodziny.
Przy tym rodzaju instalacji wystarczy jedynie przekręcić zawór i całkowicie odcina się od instalacji hydraulicznej „część filtracyjną”. Dzięki temu użytkownik w trakcie takiego zdarzenia może nadal korzystać z wody, co prawda surowej, ale jednak.
Montaż zmiękczacza wody nie jest taki straszny!
Na grafikach zostały przedstawione uproszczone schematy montażu, jednak ten artykuł pokazuje, że nie jest to nic skomplikowanego i nie trzeba się tego obawiać. Pamiętajcie, ze w wypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości można skorzystać z czatu dostępnego na mojej stronie. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Zaprezentowany na schemacie zmiękczacz wody znajdziesz w sklepie internetowym
Świetny artykuł, naprawdę! Rzadko zdarza się, aby ktoś tłumaczył w taki prosty sposób. Zawsze, kiedy mam problem z wodą sięgam do tego bloga i zazwyczaj znajdują to, czego szukam. Jeszcze raz dzięki!
Montaż zmiękczacza rzeczywiście nie jest taki trudny, dzięki za te schematy. Wiele ułatwiły takiemu laikowi jak jak.
Szukałem właśnie instrukcji montażu zmiękczacza wody w formie wideo. Cieszę się, że tu trafiłem. Wszystko wytłumaczone w prosty i przejrzysty sposób.
Instalacja takiego sprzętu wcale nie jest taka skomplikowana jak myśleliśmy. U nas w domu zmiękczacz montował hydraulik, ale poszło to bardzo szybko i sprawnie. Myślę, że mogło się obyć bez niego, mąż też by sobie bez problemu poradził.
O, mam taki zmiękczacz wody jak na tych rysunkach. Jestem bardzo zadowolona. Mąż zamontował na wężach elastycznych, ale otwory w rurach zrobił hydraulik. Co do uruchomienia to błahostka. Tym bardziej, że ten nasz zmiękczacz wody ma programowanie po polsku i instrukcja też jest po polsku.
Nie taki diabeł straszny jak go malują. Zamontowałem stację ze szwagrem podpierając się powyższym schematem instalacji zmiękczacza wody. Dla mnie taki uproszczony rysunek jest bardziej przejrzysty niż techniczne bazgroły. Programowanie zmiękczacza wody to też błahostka.
Świetny wpis! Dla takich artykułów warto odwiedzać tego bloga regularnie. Jestem hydraulikiem i wiem co mówię. Już prościej nie da się opisać jak zamontować zmiękczacz wody. Tak naprawdę to się tyczy też każdej innej stacji uzdatniania wody na cały dom. Ja preferuje podłączenie urządzenia na wężach elastycznych.
Ja preferuję prawdziwych fachowców, którzy wiedzą czym grozi podłączenie wężem elastycznym.
Proszę nas oświecić czym to grozi?
Jak widać montaż zmiękczacza wody to nic trudnego. Nie trzeba być wielkim fachurą, aby sobie z tym poradzić. Kwestia narzędzi i wolnej niedzieli. Jak tylko kupię sprzęt to zabieram się do roboty. Nie zamierzam nikomu płacić kroci za podłączenie zmiękczacza wody. Postaram się wykonać wersje instalacji z obejściem by-pass. Wydaje mi się bardziej rozsądna.
Wyjątkowo prosty schemat instalacji zmiękczacza wody. Tego właśnie szukałem. Przemawia do mnie jak najbardziej taki styl rysunków. Jak mam być szczery to dla mnie wystarczy ta wersja montażu bez by-passa na rurach. Skoro mam zawór w zmiękczaczu wody to nie widzę konieczności drugiego obejścia i wydawania dodatkowej kasy. Zresztą… jaka jest szansa, że zbiję klosz w filtrze narurowym podczas wymiany wkładu? To już trzeba mieć prawdziwego pecha.
Prościej się nie dało! Idealnie widać jak zamontować zmiękczacz wody. Takiego schematu montażu potrzebowałem. Co prawda dla instalatora to może być trochę za mało, ale jak dla mnie (sam montuje) to taki schemat montażu zmiękczacza wody jest optymalny. Znalazłem w internecie instrukcje jak zamontować zmiękczacz wody, ale wszędzie były jakieś skomplikowane akcesoria typu reduktory ciśnienia czy inne ustrojstwa. Ja tego nie potrzebuję.
No wreszcie widać jak zainstalować poprawnie zmiękczacz wody! Te schematy techniczne doprowadzały mnie do bólu głowy. Nic z tego nie rozumiałam. Ja to potrzebuję czarno na białym. Wydrukuje ten schemat montażu i pokażę hydraulikowi. Zobaczymy jakie on będzie miał zdanie. Jak nie to znajdę ten rysunek techniczny.
Jestem w głębokim szoku jak w prosty sposób można pokazać instalację zmiękczacza wody. Te techniczne rysunki doprowadzają mnie do szału. A tutaj? Tutaj mamy prosty, ładny obrazek, który wyczerpuje temat. Bez skomplikowanych oznaczeń, dodatkowych manometrów, punktów poboru czy innych bzdetów, których nikt nie instaluje. Śmiem zaryzykować stwierdzenie, że nawet hydraulik wolałby dostać taki schemat montażu zmiękczacza wody niż standardowy techniczny szkic. Bardzo dziękuję Panie Piotrze za takie artykuły jak ten powyżej.