Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Po otrzymaniu wyników profesjonalnej analizy wody okazuje się, że nie wszystkie parametry są w normie? Jak poradzić sobie z przekroczeniami? W jaki sposób najlepiej będzie uzdatniać wodę? Poznaj najpopularniejsze problemy w wodzie oraz ich rozwiązania!

Jaki rodzaj analizy wody wybrać?

Profesjonalna analiza wody jest bardzo ważnym działaniem, zwłaszcza w przypadku własnych ujęć. Dokładne przebadanie parametrów wody pozwala ustalić, czy można z niej bezpiecznie korzystać oraz czy jej użytkowanie będzie w pełni komfortowe. Oprócz tego jest to najlepszy sposób na wykrycie przyczyny problemów z wodą oraz sprawdzenie, czy jest ona wolna od mikroorganizmów, które stanowią prawdziwe zagrożenie dla zdrowia człowieka. W przypadku własnych ujęć, możemy wyróżnić dwa niezbędne rodzaje analizy wody – fizykochemiczną analizę wody oraz bakteriologiczną analizę wody. Oba badania są tak samo istotne, a dokładne informacje na temat kosztów oraz tego, gdzie je zlecić, znajdziecie tutaj: Badanie wody ze studni – gdzie zrobić? Ile kosztuje?

Próbka wody, którą oddajemy do wybranej placówki, powinna zostać odpowiednio przygotowana. Należy postępować zgodnie z instrukcjami. Najważniejsze informacje na ten temat zgromadziłem dla Was w artykule: Jak pobrać próbkę wody do analizy?

Kiedy należy zlecić profesjonalną analizę wody?

Profesjonalną analizę wody należy przeprowadzić jeszcze zanim zaczniemy korzystać z ujęcia. Najlepiej zlecić ją w fazie projektu domu, kiedy jeszcze można odpowiednio zaprojektować całą instalację i przestrzeń na niezbędne urządzenia. Bardzo ważne, aby zaraz po wprowadzeniu się do nowego domu cała rodzina mogła korzystać z wody bezpiecznej, o odpowiednich właściwościach organoleptycznych. Badanie wody należy natychmiast przeprowadzić, jeśli woda nagle będzie miała inne właściwości niż zazwyczaj. Właściciele własnych ujęć powinni poddawać próbki wody regularnej analizie – to najlepsza droga do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa.

Profesjonalną analizę wody należy przeprowadzić szczególnie w przypadku, kiedy:

  • Woda charakteryzuje się mętnością
  • Woda ma niewłaściwy smak
  • Wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach, zwłaszcza zgniłych jaj
  • Po umyciu skóra jest podrażniona, pojawiają się zaczerwienienia
  • Woda pozostawia po sobie osady, rdzawe plamy, brudzi pranie
  • Na armaturze pozostaje jasny, wapienny osad
  • Po zalaniu studni
  • Jeśli studnia była nieużywana przez dłuższy okres
  • Po wejściu do studni
  • Jeśli wystąpi zatrucie pokarmowe z powodu wody lub inne niepokojące objawy zdrowotne
  • Jeśli woda jest użytkowana przez osoby starsze, z obniżoną odpornością, dzieci

Po zleceniu analizy wody otrzymamy wyniki. Najlepiej jest skonsultować je ze specjalistą. Jeśli jednak jesteście ciekawi, w jaki sposób samodzielnie zinterpretować analizę wody, możecie to sprawdzić tutaj: Interpretacja wyników analizy wody

Jak usuwać żelazo i mangan z wody?

W wodach pochodzących z własnych ujęć, bardzo często zdarzają się problemy z przekroczeniami żelaza i manganu. Choć ich przekroczenia w wodzie nie mają wielkiego znaczenia ze względów zdrowotnych, to jednak stanowią bardzo duży problem pod kątem użytkowym. Większe stężenia mają negatywny wpływ na smak i zapach wody. Największy problem jednak stanowi proces wytrącania się z wody. Osiadają nie tylko w miejscach widocznych, ale również tych, niedostrzegalnych gołym okiem. Osady z żelaza i manganu szybko odkładają się w instalacji wodnej, powodując sporo problemów. Przede wszystkim to spadki przepływów, możliwość całkowitego zapchania przewodów, większe prawdopodobieństwo wystąpienia kosztownej awarii, na którą szczególnie narażone są pompy tłoczące wodę oraz domowe AGD. To również spore prawdopodobieństwo wystąpienia bakterii żelazistych i manganowych. O wszystkim przeczytacie w artykułach: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?, Jak usuwać mangan z wody?

Obecność żelaza i manganu w wodzie jest niepożądana nie tylko z perspektywy gospodarstw indywidualnych, ale również zastosowań przemysłowych. Sposobów na usuwanie żelaza i manganu z wody jest sporo. Wśród stosowanych można wymienić między innymi: aerację, alkalizację wodorotlenkiem (wapnia, sodu, magnezu) oraz dalszą aerację, jeśli żelazo występuje w połączeniach organicznych, można zastosować koagulację, można je też redukować za pomocą jonitów. Szczegóły znajdują się w artykule: Jak działa odżelaziacz wody?

Za jedną z najskuteczniejszych metod odżelaziania wody uznaje się tą, z zastosowaniem wstępnego napowietrzania. Polega to na tym, że woda najpierw przechodzi przez zewnętrzny aerator. Następnie trafia do zbiornika hydroforowego, gdzie wstępnie zaczyna już wytrącać się żelazo i mangan z wody. Następnie, na odpowiednio dobranym złożu w urządzeniu dochodzi do procesu katalizy. Żelazo i mangan z form rozpuszczalnych przekształcają się w nierozpuszczalne i zatrzymują się na złożu. Przykładem urządzenia działającego na tej zasadzie jest cieszący się dużą popularnością Ecoperla Sanitower. Cały proces można zaobserwować poniżej:

Jak zniwelować siarkowodór w wodzie?

Właściciele studni dość często spotykają się z okropnym zapachem, który towarzyszy wodzie. Przypomina on odór zgniłych jaj. Jeśli taki problem przydarzył się też Tobie, musisz wiedzieć, ze prawdopodobną przyczyną jest siarkowodór obecny w wodzie. Siarkowodór jest bardzo często towarzyszem przekroczeń żelaza i manganu w wodzie. W usuwaniu siarkowodoru z wody zimnej pomocne jest napowietrzanie. W takich przypadkach najczęściej polecane jest skorzystanie z odżelaziacza i odmanganiacza wody ze wstępnym napowietrzaniem. Przyniesie szybkie i oczekiwane efekty w usuwaniu wszystkich trzech zanieczyszczeń z wody.

Niekiedy zdarza się też tak, że zapach siarkowodoru pojawia się wyłącznie w wodzie ciepłej. Wtedy prawdopodobnej przyczyny należy szukać w stanie podgrzewacza wody. Rozwiązaniem może być: wymiana anody, przechorowanie instalacji, okresowe przegrzewanie instalacji. Szczegółowe informacje znajdziecie w artykule: Jak usunąć siarkowodór (zapach zgniłych jaj) z wody?

Jak się chronić przed bakteriami w wodzie?

Bakteriologiczna analiza wody może wykazać obecność bakterii w wodzie. Nawet jednak, jeśli tak się nie stanie, własne ujęcie najlepiej jest chronić przed możliwością wystąpienia skażenia. Taka może pojawić się w każdej chwili, przyczyn jest wiele. Od wycieku szamba, przez prace konserwacyjne w studni, aż po powodzie i zalania. Najlepszą metodą, zarówno w ramach walki z już występującym problemem, jak i w celu zabezpieczenia przed rozwojem bakterii, jest przeprowadzanie dezynfekcji. Ta ma wiele odmian. Przy własnych ujęciach najczęściej stosuje się dezynfekcję chemiczną w postaci chlorowania, a dodatkowo także fizyczną, jaką są w stanie zapewnić lampy bakteriobójcze. Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych rodzajów, to szczegóły można znaleźć w artykule: Jak odkazić i chlorować wodę ze studni głębinowej?

Z kolei lampy bakteriobójcze dają możliwość stałej ochrony przed drobnoustrojami, które mogą przedostać się do wnętrza instalacji wraz z wodą. Lampa UV działa przez cały czas, a promieniowanie ultrafioletowe jest naprawdę skuteczne. Podczas przepływu wody wnika w strukturę mikroorganizmów, pozbawiając je możliwości rozmnażania się, funkcji życiowych. W taki sposób obumierają, a woda jest w pełni bezpieczna na cele spożywcze i użytkowe. Dodatkowymi zaletami lamp bakteriobójczych jest fakt, że nie potrzebują środków chemicznych do regeneracji, a podczas dezynfekcji nie powstają żadne produkty uboczne. Do tego promieniowanie UV nie ma wpływu na skład chemiczny wody, ani też jej właściwości organoleptyczne. Więcej znajdziecie także tutaj: Jak działają lampy bakteriobójcze?

Przed lampą bakteriobójczą powinien znaleźć się minimum filtr mechaniczny. Obecność cząstek stałych w wodzie ma negatywny wpływ na skuteczność dezynfekcji. Obecnie na rynku jest cała gama modeli lamp bakteriobójczych od różnych producentów. Szczególną trwałością i skutecznością wyróżniają się lampy bakteriobójcze Viqua, TMA oraz te o nietypowej konstrukcji – Cintropur.

Jak radzić sobie z mętną wodą?

Kolejnym, dość częstym problemem, jest wysoka mętność wody. Kłopot, który jest widoczny już na pierwszy rzut oka. Za obecność tego zjawiska odpowiadają zgromadzone w wodzie zanieczyszczenia mechaniczne. Wśród nich wymienić można: glinę, iły, związki żelaza, manganu, związki humusowe, plankton, a nawet mikroorganizmy. Mętności wody poświęciłem osobny artykuł: Mętność i osady w wodzie

Dopuszczalna mętność wody wynosi obecnie 1 NTU. Utrzymanie tego parametru wody jest istotne, ponieważ: ma wpływ na skuteczność procesu dezynfekcji, jest związana ze stabilnością mikrobiologiczną w sieci wodociągowej, z obecnością w wodzie pasożytów.

Redukcja mętności może być przeprowadzana na wiele sposobów, wśród których należy wymienić: napowietrzanie, cedzenie, filtrację, flokulację i koagulację. Szczególną uwagę należy zwrócić przy tym temacie na filtry mechaniczne oraz na kolumny filtracyjne, o których więcej można przeczytać tutaj: Kolumna filtracyjna czy filtr narurowy z wkładem mechanicznym? Co wybrać?

Co w przypadku twardej wody?

Wysoki stopień twardości wody to zjawisko pojawiające się w całej Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania czy źródła pochodzenia wody. Twardość wody jest zależna w największym stopniu od stężenia soli wapnia i magnezu. Szczegółowe informacje są dostępne w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? Głównymi problemami, jakie powoduje twarda woda są osadzający się kamień kotłowy oraz wysokie napięcie powierzchniowe wody. Kamień kotłowy to inaczej osad, jaki pozostawia po sobie twarda woda, zwłaszcza jeśli przepływa przez części podgrzewające wodę. To właśnie on doprowadza do wielu awarii, miejscowych przegrzań, zatykania światła rur, nawet o 20% wyższych rachunków za ogrzewanie. Kamień kotłowy jest w stanie popsuć grzałkę w pralce, zmywarkę, ekspres do kawy, a nawet kocioł grzewczy. Do tego jest dość trudno doczyścić powierzchnie, jak wanna, prysznic, baterie, kafle w pobliżu miejsc poboru wody.

Z kolei wysokie napięcie powierzchniowe wody jest problemem, z którym wiąże się znacznie gorsze działanie detergentów oraz środków czyszczących. Twardą wodą trudniej jest zwilżyć powierzchnie, a środki czyszczące, proszki do prania muszą być dozowane w nawet 2 razy większych ilościach. Ponadto przez twardą wodę bardzo trudno spłukać mydło czy żel pod prysznic ze skóry.

Najlepszym sposobem na twardą wodę jest wymiana jonowa. Szczególnie dobrze sprawdzą się w tym centralne zmiękczacze wody. Działają dzięki specjalnemu złożu, jakie stanowi żywica jonowymienna. Jony tworzące twardość wody są wymieniane na neutralne jony sodu. Dokładny opis działania znajdziecie w filmiku poniżej. Bardzo ważne, aby w zmiękczaczu wody stale kontrolować poziom soli regeneracyjnej. Jest ona niezbędna do wytworzenia roztworu w procesie regeneracji żywicy jonowymiennej.

Przegląd problemów z wodą i rozwiązań

Poniżej spis przekroczeń, które mogą wystąpić w wodzie oraz przykładowych rozwiązań.

Zanieczyszczenie wodyMożliwa metoda uzdatniania wody
Amoniak w wodzieStacja wielofunkcyjna / odwrócona osmoza
Azotany w wodzieStacja do usuwania azotanów z wody
Azotyny w wodzieStacja do usuwania azotanów z wody
BakterieDezynfekcja z udziałem chloru / lampa bakteriobójcza
ChlorKolumna węglowa / zmiękczacz wody z węglem aktywnym / filtr kuchenny
MagnezZmiękczacz wody / stacja wielofunkcyjna / odwrócona osmoza
ManganOdżelaziacz i odmanganiacz wody / stacja wielofunkcyjna
MętnośćKolumna filtracyjna / filtr mechaniczny / kolumna węglowa
SiarczanyStacja do usuwania azotanów
Twardość wody ogólnaZmiękczacz wody / stacja wielofunkcyjna / odwrócona osmoza
WapńZmiękczacz wody / Stacja wielofunkcyjna / odwrócona osmoza
ZapachNapowietrzanie / kolumna węglowa
ŻelazoOdżelaziacz i odmanganiacz / stacja wielofunkcyjna

Jeśli nie wiesz co wybrać?

Każda woda z własnego ujęcia jest indywidualnym przypadkiem. Do każdej próbki i wyników analizy wody należy podejść oddzielnie, mieć wiedzę na temat rozwiązań oraz ograniczeń, wydajności. Z tego właśnie względu warto skorzystać z porad eksperta. Zapraszam do konsultacji w doborze optymalnych urządzeń do uzdatniania wody. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie, które będzie skuteczne, wydajne, a przy tym nie będzie generowało wysokich kosztów eksploatacji. Więcej informacji w zakładce kontakt.