Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dostępne są różne rodzaje soli do zmiękczaczy wody. Każdy zmiękczacz wymaga specyficznego rodzaju soli, więc wybierając rodzaj soli, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta

Sól w tabletkach

Sól tabletkowa przechodzi wstępnie proces odparowania i prasowania, który formuje cząstki zwane bryłkami lub tabletkami. Na rynku dostępne są różne klasy i formuły tabletek solnych.  Sól w tabletkach pakowana jest w pojemnikach zgodnych ze specyfikacją producenta. Większość zmiękczaczy wykorzystuje ten rodzaj soli.

Bloki solne

Bloki solne używane w niektórych zbiornikach solankowych wyglądają podobnie do tych wykorzystywanych do karmienia zwierząt hodowlanych. Jednakże bloki dla zwierząt mogą zawierać dodatki, których nie wolno stosować w urządzeniach do zmiękczania wody. Bloków solnych można używać tylko w urządzeniach specjalnie przeznaczonych do tego typu soli. Powinna być to wysokiej klasy odparowana sól bez dodatków.

Sól kamienna

Sól kamienna może zawierać wysoki poziom rozpuszczalnych albo nierozpuszczalnych zanieczyszczeń. Jeżeli te zanieczyszczenia pochodzą z soli wapniowych albo magnezowych, mogą w istotny sposób zmniejszać efektywność procesu regeneracji i zatykać zawory. Soli kamiennej należy używać tylko, jeżeli tak zasugerował producent i tylko w przypadku jeżeli sól zawiera mniej niż 1 procent zanieczyszczeń.

Chlorek potasu

W niektórych sytuacjach do regeneracji zmiękczaczy można zamiast chlorku sodu używać chlorku potasu. Jednakże chlorek potasu może być bardziej kosztowny i mniej dostępny niż chlorek sodu. Chlorek potasu mocniej związany jest z żywicą – w efekcie wymiana jonów może być mniej efektywna w porównaniu z chlorkiem sodu i może wymagać większej ilości chlorku potasu. Zamiana chlorku potasu na chlorek sodu może być wskazana ze względów zdrowotnych albo środowiskowych, gdy konieczne jest ograniczenie ilości sodu. Należy na ten temat porozmawiać ze specjalistą z dziedziny oczyszczania wody.