Strona główna » Blog » Sól do zmiękczacza wody – co warto wiedzieć?

Sól do zmiękczacza wody – co warto wiedzieć?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: maj 8, 2023

Według szacunków brytyjskiego Salt Association istnieje ponad 14 000 zastosowań soli. Jednym z nich jest udział w procesie regeneracji żywicy jonowymiennej w urządzeniach zmiękczających wodę. Głównym składnikiem takiej soli jest chlorek sodu (NaCl), ale to nie wszystko. Co jeszcze zawiera sól do zmiękczaczy wody?

Do czego potrzebna jest sól w zmiękczaczu wody?

Dostępne na rynku zmiękczacze wody działają zazwyczaj w oparciu o wymianę jonową zachodzącą na specjalnym złożu zmiękczającym. Kiedy surowa woda (o dużym stężeniu soli wapniowych i magnezowych odpowiedzialnych za twardość wody) przepływa przez żywicę jonowymienną, następuje wymiana jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Z czasem, kiedy zdolności jonowymienne żywicy się wyczerpują (jest przepełniona jonami wapnia i magnezu), należy wykonać regenerację złoża. Sól jest wówczas niezbędna do przygotowania roztworu solanki.

Solanka, magazynowana w specjalnym zbiorniku, zostaje w trakcie regeneracji pobrana do butli ze złożem. Zachodzi wówczas reakcja, podczas której jony wapnia i magnezu, zatrzymane na złożu na etapie zmiękczania wody, zostają zastąpione przez neutralne jony sodu pochodzące z dodanej soli. Po zakończeniu regeneracji, popłuczyny z jonami wapnia i magnezu trafiają do kanalizacji, a żywica jonowymienna jest ponownie gotowa do pracy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej.

Co zawiera sól do zmiękczacza wody?

Sól do zmiękczaczy wody jest produkowana z soli warzonej o zawartości chlorku sodu na poziomie minimum 99,1-99,9%. Oprócz tego, można w niej znaleźć śladowe ilości niektórych metali oraz siarczanów i węglanów, które traktuje się jako naturalne zanieczyszczenia. Nie wpływają one jednak w żaden sposób na prawidłowy przebieg procesu regeneracji żywicy jonowymiennej. Jednocześnie warto pamiętać, że sól w postaci chlorku sodu jest substancją silnie higroskopijną, dlatego warto ją przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w czystych i suchych pomieszczeniach o wilgotności poniżej 75 proc.

Sól do zmiękczaczy wody jest dostępna w postaci tabletek (pastylek), bloków lub w formie sypkiej. Decydując się na konkretny produkt, należy postępować zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta zmiękczacza wody.

Rodzaje soli do zmiękczaczy wody

Większość dostępnych na rynku zmiękczaczy wody wymaga stosowania soli w postaci pastylek, które produkuje się z niejodowanej soli warzonej o zawartości substancji przeciwzbrylającej poniżej 3 mg/kg. Niekiedy w opakowaniu z solnymi tabletkami może się pojawić nieznaczna ilość soli sypkiej, ale jest to proces całkowicie naturalny i nie trzeba się go obawiać.

Bloki solne, stosowane w niektórych typach zbiorników solankowych, wyglądają podobnie jak te wykorzystywane w hodowli zwierząt z tą różnicą, że sól przeznaczona do karmienia może zawierać w swoim składzie dodatki, których z kolei nie wolno stosować w zmiękczaczach wody. Zanim więc sięgniesz po takie rozwiązanie, upewnij się czy producent dopuszcza stosowanie tego typu soli w swoich urządzeniach.

Soli kamiennej można używać tylko wtedy, gdy pozwala na to producent zmiękczacza wody oraz pod warunkiem, że sumaryczna ilość zanieczyszczeń (rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych) nie przekracza 1 proc. Szczególnie istotne są w tym przypadku zanieczyszczenia w postaci soli wapnia lub magnezu, które w zauważalny sposób mogą obniżać efektywność procesu regeneracji żywicy jonowymiennej oraz zatykać zawory w urządzeniu.

Do regeneracji złoża w zmiękczaczach wody stosuje się niekiedy chlorek potasu (KCl). Jest on jednak bardziej kosztowny i trudniej dostępny niż klasyczna sól sodowa. Co więcej, potas mocniej wiąże się z żywicą, a w efekcie wymiana jonów w procesie zmiękczania wody może być mniej efektywna. Zamiana chlorku sodu na chlorek potasu bywa jednak wskazana ze względów zdrowotnych lub środowiskowych, gdy konieczne staje się ograniczenie ilości sodu w wodzie. Zanim jednak podejmiesz w tej kwestii jakąkolwiek decyzję, zweryfikuj dostępne możliwości ze specjalistą.

Jaka sól jest najlepsza do wytwarzania solanki?

Jeśli zastanawiasz się, jaka sól będzie najlepszym rozwiązaniem do regeneracji złoża jonowymiennego w Twoim zmiękczaczu wody, sięgnij sól pastylkowaną (o ile producent nie zaleca innego rozwiązania). Dobrej jakości tabletki solne rozpuszczają się w wodzie równomiernie, bez rozpadu na pojedyncze kryształy. Dzięki temu, nie musisz się obawiać zapchania żywicy jonowymiennej, a to z kolei gwarantuje bezproblemową pracę całego zmiękczacza wody. Dowiedz się, jak działa zmiękczacz wody. Pamiętaj jednocześnie, że w zależności od modelu urządzenia proces regeneracji może przebiegać nieco inaczej – porównaj Ecoperla Slimline 24 i Ecoperla Toro 24.

Jak często należy uzupełniać zbiornik na solankę?

Częstotliwość uzupełniania zbiornika solanki jest uzależniona od kilku czynników, takich jak m.in:

  • stopień twardości wody
  • zapotrzebowanie na wodę w budynku
  • rodzaj (typ/model) zmiękczacza wody
  • rozmiar zbiornika na solankę.

Solankę w zbiorniku uzupełnia się zazwyczaj raz na kilka tygodni lub nawet miesięcy. Przedział czasowy jest bardzo szeroki, a uzupełnianie soli tabletkowanej w zbiorniku nie zawsze będzie się odbywało z taką samą częstotliwością. Zużycie wody może bowiem okresowo rosnąć lub spadać, a to z kolei przekłada się na częstszą lub rzadszą regenerację złoża jonowymiennego. Przeczytaj również: Skąd wiadomo, kiedy dosypać sól do zmiękczacza wody?

Ile soli regeneracyjnej powinno się znajdować w zbiorniku?

Poziom soli regeneracyjnej, który należy utrzymywać w zbiorniku solanki, jest uzależniony od budowy zmiękczacza wody i parametrów pracy urządzenia. Dokładna informacja znajduje się zazwyczaj w instrukcji obsługi zmiękczacza wody, ale przyjmuje się dla uproszczenia, że sól tabletkowaną należy dodać wtedy, kiedy jej poziom jest niższy niż połowa wysokości zbiornika. Właśnie dlatego tak istotna jest kontrola poziomu soli w zbiorniku.

Regeneracja złoża jonowymiennego zachodzi zazwyczaj automatycznie, zgodnie z wcześniej ustawionymi parametrami (np. w ustalonych jednostkach czasu lub po zmiękczeniu określonej ilości wody). Zmiękczacz wody wytwarza solankę z dostępnej soli i pobiera tyle roztworu, ile potrzeba do płukania złoża. Tym samym, niezwykle istotne jest utrzymywanie odpowiedniej ilości soli w zbiorniku – zbyt mała zatrzyma proces tworzenia roztworu o właściwym stężeniu, a w konsekwencji regeneracja żywicy jonowymiennej nie będzie przebiegać poprawnie. Z kranu popłynie twarda woda i ponownie trzeba się będzie zmierzyć ze skutkami jej stosowania. Dowiedz się więcej: Twarda woda w wodu – poznaj szokujące fakty!

Co zawiera sól do zmiękczaczy wody - podsumowanie

  • Sól do zmiękczaczy wody zawiera przede wszystkim chlorek sodu (99,1-99,9%) oraz śladowe ilości metali oraz soli siarczanowych i węglanowych.
  • Sól jest niezbędna do wytwarzania roztworu solanki, który stosuje się w procesie regeneracji złoża jonowymiennego.
  • Do regeneracji żywicy jonowymiennej stosuje się zazwyczaj sól tabletkowaną (pastylki), ale na rynku dostępna jest także sól do zmiękczaczy w formie bloków lub w postaci sypkiej.
  • Poziom soli regeneracyjnej utrzymywany w zbiorniku solanki zależy od budowy zmiękczacza wody i parametrów pracy urządzenia.
  • Solankę w zbiorniku uzupełnia się zazwyczaj raz na kilka tygodni lub miesięcy. Sól tabletkowaną należy dodać, gdy jej poziom jest niższy niż połowa wysokości zbiornika.
  • Kontrola poziomu soli w zbiorniku solanki jest niezbędna dla zachowania prawidłowego przebiegu procesu regeneracji złoża jonowymiennego.
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.