Zmiękczacze wody stanowią doskonały sposób na uporanie się z wysokim stopniem twardości. To właśnie dzięki takim urządzeniom można zyskać bardzo wysoki komfort codziennego użytkowania wody oraz pewność, że nie będzie ona miała negatywnego wpływu na domowe instalacje, ani na kocioł grzewczy czy sprzęt AGD. Jakie miejsce wybrać na instalację zmiękczacza wody? Co jest istotne podczas wyboru pomieszczenia na montaż zmiękczacza wody?
Twarda woda bywa naprawdę trudnym przeciwnikiem. Potrafi spowodować w domu całe mnóstwo strat, o czym było już w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty! Ma ogromny wpływ na codzienne życie, o czym w artykule: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie? Przede wszystkim to duże straty ekonomiczne: nawet o 60% większe zużycie detergentów, o 20% wyższe rachunki za ogrzewanie, znaczne spadki wydajności kotła grzewczego i instalacji, do tego problemy ze skórą, włosami, nieestetyczny wygląd dań i napojów, kłopoty ze sprzątaniem. O wszystkim znajdziecie informacje w filmiku poniżej:
Za najlepszy sposób na niwelację twardej wody, a zatem wszelkich kłopotów, jakie potrafi spowodować, uznawany jest centralny zmiękczacz wody! Te urządzenia zapewniają miękką wodę w całym domu, niezależnie od miejsca poboru, jakie taka woda musi zasilić. Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej, o czym więcej w artykule: Jak działa zmiękczacz wody? A także w filmiku od polskiej marki Ecoperla poświęconemu temu tematowi.
Zmiękczacze wody są doceniane za efekty, jakie przynoszą, a przy tym pełne, możliwe dostosowanie do potrzeb użytkowników. Są praktycznie bezobsługowe, a producenci stale starają się wprowadzać nowe rozwiązania, zapewniające jak najbardziej ekonomiczną pracę, a przy tym także funkcje ułatwiające kontrolę urządzenia, poziomu soli w zbiorniku i znacznie poprawiające komfort eksploatacji. O tym, że jest to inwestycja jak najbardziej dogodna uwagi przeczytacie w artykule: Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?
Zanim zaczniesz cieszyć się miękką wodą
Jeszcze zanim zmiękczacz wody zacznie działać w Twoim gospodarstwie domowym na dobre, warto dobrze przemyśleć wybór urządzenia oraz jego lokalizację w naszym domu. Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia będzie miało priorytetowe znaczenie dla jego dalszej, prawidłowej pracy i właściwego funkcjonowania.
W artykule: Ile miejsca zajmuje stacja uzdatniania wody? pisałem już wstępnie o przestrzeni, jaka jest potrzebna na montaż konkretnych rozwiązań. Zaplanowane miejsca oraz przestrzeni na montaż stacji uzdatniania wody jest ważne i należy to zrobić tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie projektowania domu. Wtedy jest największa szansa na uniknięcie problemów, związanych choćby z przeróbkami instalacji. W niektórych przypadkach, na przykład starszych domów, nie jest to niestety możliwe. Jeśli nie ma możliwości na zapewnienie odpowiednich warunków, a właścicielom zależy na posiadaniu zmiękczacza wody, pomieszczenie trzeba będzie przystosować. W takich przypadkach najlepiej skonsultować się z ekspertem z branży uzdatniania wody w celu podjęcia właściwej decyzji i uzyskania porady o dostępnych możliwościach. Ja ze swojej strony serdecznie zapraszam do kontaktu.
Czego potrzebuje zmiękczacz wody?
Zmiękczacze wody nie są wymagającymi urządzeniami, jednak potrzebują spełnienia kilku podstawowych warunków. Bez nich działanie nie będzie możliwe. Poniższe wskazania powinny zostać spełnione niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy kompaktowego, czy dwuczęściowego zmiękczacza wody.
Stabilne podłoże
Przede wszystkim zmiękczacze wody potrzebują stabilnego podłoża. Powierzchnia musi być płaska. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej w pomieszczeniu, w którym ma zostać zamontowany zmiękczacz wody, warto pomyśleć o stworzeniu specjalnego podestu. Urządzenie musi stać stabilnie podczas pracy.
Odpowiednia przestrzeń
W zależności od modelu, wielkości i szerokości zmiękczacza wody, należy odpowiednio przygotować przestrzeń w pomieszczeniu, w którym będzie zamontowane urządzenie. Najlepiej zacząć od przemyślenia, czego konkretnie będziemy potrzebować? Czy to będzie kompaktowy zmiękczacz wody, a może niezbędny będzie wybór urządzenia dwuczęściowego o dużej wydajności? Kompaktowe zmiękczacze wody są tworzone w taki sposób, aby zajmowały możliwie jak najmniej miejsca, z kolei dwuczęściowe zmiękczacze wody mogą być dość wysokie. Wszystko ze względu na butlę ciśnieniową połączoną z głowicą sterującą na górze.
Wybór zmiękczacza wody jest zależny od zużycia wody w gospodarstwie domowym, wielkości domu, ilości mieszkańców, którzy na co dzień będą korzystać z miękkiej wody, ilości miejsc poboru wody, a także stopnia twardości wody. Szczegóły w artykule: Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – który wybrać? Jak twarda woda płynie w Twojej instalacji możesz dowiedzieć się dzięki wykonaniu testu twardości wody. Jak go przeprowadzić? To podpowiada polska marka Ecoperla:
Właściwa temperatura
Żadna ze stacji uzdatniania wody nie będzie w stanie pracować w temperaturze poniżej zera. Ważne, aby wybrać na miejsce montażu taką przestrzeń, która nie tylko będzie przechłodzona. W innym wypadku może dojść do awarii urządzenia.
Dostęp do prądu
Zmiękczacze wody działają w oparciu o automatyczne głowice sterujące. Aby zawór mógł prawidłowo kierować etapami pracy oraz regeneracji, niezbędne jest zapewnienie czynnego gniazdka elektrycznego i stałego dopływu prądu w miejscu montażu. A ile prądu zużywa zmiękczacz wody? O tym w artykule: Czy stacje uzdatniania wody zużywają dużo prądu?
Odpływ do kanalizacji
Jednym z najistotniejszych warunków, jakie należy spełnić przy chęci instalacji zmiękczacza wody, jest zapewnienie odpływu do kanalizacji w okolicy miejsca instalacji urządzenia. Zmiękczacze wody przeprowadzają regenerację, podczas której powstają popłuczyny z roztworu solanki. Muszą być koniecznie odprowadzane w prawidłowy sposób. Warto przeczytać więcej na ten temat: Instalacja zmiękczacza wody a brak odpływu w piwnicy – co robić?
Miejsce na filtr mechaniczny
Bardzo istotną kwestią jest pozostawienie wystarczającego miejsca na filtr wstępny. To niezbędny element przed zmiękczaczem wody. Filtr mechaniczny chroni zmiękczacz wody przed zanieczyszczeniami stałymi, które mogłyby przedostać się z instalacji i spowodować przytkanie komponentów w zmiękczaczu wody, takich jak wężyki czy elementy głowicy sterującej.
Zmiękczacz wody w mieszkaniu
Jak wiadomo z artykułu: Zmiękczacz wody do mieszkania – jak zmiękczyć wodę w bloku? Niekiedy zmiękczacz wody można założyć także w mieszkaniu w bloku. Zasady są bardzo zbliżone, co do przedstawionych wyżej. Wybór odpowiedniego miejsca jest jednak nieco trudniejszy. Należy zwrócić szczególną uwagę na wykonanie instalacji w budynku i na tej podstawie sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie w ogóle możliwe do zastosowania.
Jakie pomieszczenie będzie najlepsze?
Zmiękczacz wody można zamontować w różnych pomieszczeniach. Wiele zależy od konstrukcji budynku oraz instalacji sanitarnej. Najczęściej na miejsce montażu wybiera się piwnicę, garaż, pomieszczenia gospodarcze.
Piwnica
Właściciele domów najczęściej decydują się na wybór piwnicy jako pomieszczenia pod montaż zmiękczacza wody. Najczęściej jest tam wystarczająco dużo przestrzeni, by zmieścił się zmiękczacz wody dowolnej wielkości.
Garaż
Alternatywą dla zmiękczacza wody może być garaż. Wtedy nie trzeba znosić zmiękczacza wody na niższe kondygnacje. Montaż jest więc wygodniejszy, podobnie jak dostęp do urządzenia. Trzeba jednak pamiętać i brać pod uwagę, aby garaż był choć częściowo ogrzewany, a temperatura nie spadała poniżej zera.
Pomieszczenie gospodarcze
Wiele nowoczesnych domów posiada specjalne pomieszczenie gospodarcze. Zazwyczaj znajduje się w nim kocioł grzewczy, a właścicielom zależy, aby wszystkie urządzenia gospodarcze znajdowały się obok siebie. To stanowi doskonałe rozwiązanie!
Inne miejsca
Innym pomieszczeniem, w którym można zamontować zmiękczacz wody jest bezpośrednio łazienka. W naprawdę skrajnych sytuacjach stacje uzdatniania wody montuje się w specjalnie dostawionych pomieszczeniach. Zazwyczaj unika się takich rozwiązań, ponieważ niosą ze sobą pewne wady.
Pomoc serwisu – warto z niej skorzystać!
Zmiękczacze wody są urządzeniami, które można zainstalować na własną rękę. Sam proces nie jest skomplikowany, zwłaszcza przy korzystaniu z instrukcji obsługi, co udowadniali youtuberzy. Jeśli jednak nie czujesz, że masz wystarczającą wiedzę z zakresu rozwiązań hydraulicznych bądź niezbędne będą przeróbki w instalacji, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Szczegóły w artykule: Jak wygląda instalacja stacji uzdatniania wody? Natomiast poniżej filmiki związane z instalacją urządzeń:
My akurat montowaliśmy sami z bratem zmiękczacz, mniej więcej znamy się na hydraulice więc problemu nie było. Aczkolwiek no trzeba się na to przygotować, żeby wszystko dobrze wymierzyć, kupić odpowiednie węże etc. Instrukcja też się przydała 🙂
Przy montażu zmiękczacza ecoperla wysylalismy wczesniej zdjecie żeby ustalono jak wykonac montaz
wbrew pozorom az tak duzo miejsca nie potrzeba
co więcej, odpływ od zmiekczacza jest troche wyzej i nie bylo z tym rowniez problemu
według mnie warto sie zwrocic do firmy od ktorej kupuje sie zmiekczacz, wtedy montaz na 100% bedzie profesjonalny