Strona główna » Blog » Recenzja stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower

Recenzja stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: kwi 25, 2025

Stacje do azotanów Ecoperla Nitratower to dwuczęściowe centralne urządzenia filtracyjne, które skutecznie rozwiązują problem wody zanieczyszczonej azotanami oraz siarczanami. Urządzenie radzi sobie nawet z dużymi przekroczeniami.

Spis treści:

Co warto wiedzieć o kolumnie filtracyjnej Ecoperla Nitratower?

Azotany w wodzie to stosunkowo powszechny problem, który dotyka nie tylko tereny rolnicze. Długotrwałe spożywanie wody z podwyższonym stężeniem azotanów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia układu pokarmowego, methemoglobinemia (szczególnie niebezpieczna dla niemowląt), a nawet zwiększone ryzyko chorób nowotworowych. Aktualnie obowiązujące normy wody pitnej dopuszczalne dla azotanów to 50 mg/l. Warto jednak wiedzieć, że już wartości powyżej 20 mg/l powinny być sygnałem do działania, szczególnie jeśli gospodarstwo domowe zamieszkują dzieci, kobiety w ciąży czy seniorzy.

Na szczęście odpowiedź na pytanie jak usunąć azotany z wody w całej instalacji jest bardzo prosta. Problem ten można bowiem skutecznie wyeliminować stosując odpowiednie kolumny filtracyjne. Wśród tego typu urządzeń, na rynku mocno wyróżnia się linia Ecoperla Nitratower obejmująca trzy modele o różnej ilości złoża filtracyjnego.

  • Ecoperla Nitratower S z 25 litrami złoża filtracyjnego
  • Ecoperla Nitratower M z 35 litrami złoża filtracyjnego
  • Ecoperla Nitratower L z 50 litrami złoża filtracyjnego

Wielkość urządzenia do usuwania azotanów dobierana jest na podstawie parametrów surowej wody oraz jej zużycia. Z tego względu, przed montażem stacji uzdatniania, konieczne są profesjonalne badania wody, a w razie wątpliwości warto poprosić o pomoc specjalistę z branży.

Darmowa konsultacja

Stacje do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower to urządzenia dwuczęściowe i budową przypominają zmiękczacze wody. Najważniejsze komponenty takiego urządzenia to butla zasypana złożem filtracyjnym, automatyczna głowica sterująca Clack Pallas UF oraz zbiornik na sól regeneracyjną.

Jak działa Ecoperla Nitratower?

Ecoperla Nitratower działa na zasadzie wymiany jonowej anionów azotanowych i siarczanowych na kationy sodowe. Kiedy zdolność jonowymienna złoża ulegnie wyczerpaniu, konieczna jest jego regeneracja za pomocą roztworu solanki. Proces ten odbywa się zgodnie z przepływem UpFlow.

Kolumny filtracyjne Ecoperla Nitratower redukują stężenie azotanów oraz siarczanów.

Warto pamiętać, że regularna obsługa serwisowa wydłuża żywotność urządzenia oraz zapewnia utrzymanie wysokiej skuteczności usuwania azotanów, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i jakość wody w całym gospodarstwie domowym.

Głowica sterująca w Ecoperla Nitratower

Na głowicę sterującą w stacji do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower wybrano automatyczny zawór Clack Pallas DF – komponent znanej amerykańskiej marki, która specjalizuje się w produkcji tego typu urządzeń. Producent cieszy się renomą na całym świecie, a proponowane przez niego rozwiązania są szczególnie cenione za prostą budowę i możliwość samodzielnej wymiany elementów.

Olbrzymią zaletą zastosowania głowicy Clack Pallas DF w Ecoperla Nitratower jest intuicyjna obsługa urządzenia. Wszystkie informacje dotyczące pracy kolumny filtracyjne można zobaczyć na ekranie z funkcją podświetlania w ciemnych pomieszczeniach. Wśród użytkowników tego rozwiązania panuje opinia, że sam panel również jest bardzo łatwy w obsłudze. To jednak nie wszystko.

Głowica sterująca w Ecoperla Nitratower została również wyposażona w powiadomienia o konieczności przeprowadzenia czynności serwisowych, funkcję inteligentnego wyliczania częstotliwości regeneracji, a także możliwość zapisywania i przeglądania historii pracy zaworu.

Montaż i eksploatacja Ecoperla Nitratower

W przypadku wody z własnego ujęcia Ecoperla Nitratower montuje się za hydroforem oraz filtrem mechanicznym. Jeśli problemem jest również żelazo w wodzie, pierwszy powinien się pojawić odżelaziacz wody, a dopiero za nim stacja do usuwania azotanów. Dzięki temu na złożu jonowymiennym w Ecoperla Nitratower nie będą się osadzały resztki wytrąconego żelaza i zanieczyszczenia mechaniczne, które mogłaby zassać pompa.

Do instalacji należy podłączyć butlę ciśnieniową ze złożem i głowicą sterującą oraz zbiornik na regenerant. Warto jednocześnie pamiętać, że stacja do usuwania azotanów Ecoperla Nitratower nie może stać na zewnątrz, a w pomieszczeniu gospodarczym przeznaczonym na montaż musi znajdować się odpływ do kanalizacji oraz czynne gniazdko elektryczne.

Przyszły użytkownik stacji może także liczyć na niskie koszty eksploatacyjne, które gwarantuje Ecoperla Smart System. Jest to system indywidualnie dobranych ustawień opracowanych przez ekspertów z branży uzdatniania wody. Dzięki optymalnej konfiguracji urządzenie działa w sposób zrównoważony, a złoże filtracyjne nie ulega przedwczesnemu zużyciu. Główny koszt eksploatacyjny stanowią zazwyczaj tanie tabletki solne konieczne do wytwarzania roztworu solanki.

Zamontowana stacja do azotanów Ecoperla Nitratower

Stacja do azotanów Ecoperla Nitratower zamontowana w kotłowni, obok hydroforu. Przed stacją widać filtr mechaniczny Atlas Filtri Sanic 20″ z wkładem sznurkowym (jako prefiltracja mechaniczna). Stacja zamontowana jest „na sztywno” czyli bez użycia węży elastycznych. To dobre rozwiązanie jeżeli użytkownik nie zamierza przesuwać butli.

Dlaczego Ecoperla Nitratower to dobry wybór?

Ecoperla Nitratower wyróżnia się spośród innych stacji do usuwania azotanów przede wszystkim wysoką jakością, potwierdzoną przez liczne certyfikaty. Urządzenia powstają na terenie Europy, co gwarantuje łatwy i szybki dostęp do części zamiennych. Na potwierdzenie tego faktu, producent udziela aż 10 lat gwarancji na Ecoperla Nitratower. Co ciekawe, do utrzymania gwarancji nie jest wymagany profesjonalny montaż. Użytkownik może to zrobić samodzielnie lub zatrudnić instalatora we własnym zakresie.

Kolejną zaletę stanowi bardzo duża powierzchnia filtracyjna. Woda ma odpowiednio długi kontakt ze złożem, dzięki czemu uzdatnianie jest wydajne i dokładne, a stężenie azotanów zostaje maksymalnie zredukowane.

Centralne stacje do usuwania azotanów rekomenduję przede wszystkim mieszkańcom terenów wiejskich, gdzie może dochodzić do okresowych skażeń wody przez nawozy rolnicze. W takich sytuacjach nawet mycie naczyń lub płukanie zębów wodą z azotanami jest niewskazane i szczególnie groźne dla dzieci.

Piotr Pisarski

Ecoperla Nitratower – najczęściej zadawane pytania

Stacje do usuwania azotanów to najlepszy sposób na redukcję stężenia tych związków w całej instalacji. Powyższa recenzja Ecoperla Nitratower omawia najważniejsze zalety takiego rozwiązania. Sptrawdź również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak usuwać azotany w domu?

Usuwanie azotanów jest możliwe na dwa sposoby – centralnie przy użyciu Ecoperla Nitratower lub punktowo, montując filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy. Zasadność wykorzystania danej metody zależy od parametrów wody.

Skąd azotany biorą się w wodzie pitnej?

Winę za wysokie stężenie azotanów w wodzie ponosi przede wszystkim sektor rolniczy i stosowanie coraz większej ilości nawozów sztucznych, które przedostają się na różne sposoby do wód naturalnych oraz w wyniku nieprawidłowego odprowadzanie ścieków.

Jak często trzeba wymieniać złoże w Ecoperla Nitratower?

Żywotność złoża w Ecoperla Nitratower zależy od jakości wody surowej oraz zapotrzebowania na kranówkę w gospodarstwie domowym. Średnio złoże w stacjach do usuwania azotanów pracuje 4-8 lat.

Ile kosztuje eksploatacja Ecoperla Nitratower?

W ramach comiesięcznych kosztów eksploatacji stacji Ecoperla Nitratower należy uwzględnić przede wszystkim zużycie środka regeneracyjnego w postaci soli tabletkowanej, której poziom powinien być regularnie kontrolowany i uzupełniany. Dodatkowe, choć raczej niewielkie obciążenie stanowi zużycie wody do procesu regeneracji oraz pobór energii elektrycznej przez głowicę sterującą. Dla utrzymania pełnej sprawności stacji oraz zapewnienia długotrwałej i efektywnej pracy, średnio co dwa lata zaleca się profesjonalny serwis urządzenia obejmujący m.in. ocenę stanu komponentów, ewentualną wymianę zużytych części oraz optymalizację parametrów pracy systemu.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.