Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Mało kto zdaje sobie sprawę, że amoniak może mieć niekorzystny wpływ na jakość wody z własnego ujęcia. Warto mierzyć jego stężenie w wodzie i zadbać o to, aby poziom był jak najniższy. Czym właściwie jest amoniak i dlaczego jest taki groźny?

3 nazwy – 3 formy

Amoniak, jon amonowy, azot amonowy to zupełnie trzy różne formy. Amoniak to substancja, która występuje w formie gazowej, natomiast jon amonowy występuje w formie rozpuszczalnej. Azot amonowy jest ściśle związany z pojęciem jonu amonowego i jest to zawartość azotu w jonie amonowym.

Obecność konkretnej formy w wodzie jest uzależniona od odczynu oraz temperatury wody. Jeżeli odczyn wody jest wysoki, amoniak będzie występował jako gaz. W odwrotnej sytuacji, czyli przy niskim odczynie, amoniak wystąpi w formie rozpuszczalnej.

W wodach naturalnych najczęstszą formą jest amoniak właśnie w formie rozpuszczalnej.

Normy

Rozporządzenie Ministra Zdrowia określa maksymalne dopuszczalne stężenie amoniaku w wodzie pitnej na 0,5 mgNH4/dm3. Kiedyś obowiązywała inna norma dla wody chlorowanej oraz niechlorowanej. Obecnie nie ma rozróżnienia.

Norma jonu amonowego w wodzie pitnej to 0,5 mgNH4/dm3, natomiast azotu amonowego to 0,38 mgN-NH4/dm3.

Skąd się bierze w wodzie?

Są dwa źródła mające wpływ na obecność amoniaku w wodzie: źródła naturalne oraz ścieki. Na obecność wysokiego stężenia amoniaku najbardziej narażone są: tereny rolnicze, składowiska odpadów, miejsca związane z hodowlą zwierząt.

Dlaczego jest niebezpieczny?

Amoniak sam w sobie nie jest niebezpieczny. Nie ma bezpośredniego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jego obecność w instalacjach hydraulicznych ma wpływ na zmniejszenie ilości tlenu, a w środowisku beztlenowym dochodzi do o wiele szybszego rozwoju bakterii. Te mogą powodować różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Często dochodzi do powtórnego zanieczyszczenia wody.

Oprócz tego obecność amoniaku w wodzie może mieć wpływ na ograniczenie skuteczności dezynfekcji wody z własnego ujęcia. Osoby korzystające z takiej wody mogą odczuwać nieodpowiedni smak i zapach wody.

Obecność jonów amonowych może mieć znaczący wpływ na powstawanie realnego zagrożenia, czyli azotynów.

Jak go usuwać?

Obecnie istnieją trzy procesy, dzięki którym można usunąć amoniak z wody:

  • Poprzez odgazowanie
  • Poprzez biologiczną nitryfikację
  • Poprzez wymianę jonową

Pierwsza metoda sprawdzi się przy formie gazowej amoniaku. Można go łatwo usunąć poprzez napowietrzanie wody.

Często stosowaną metodą jest nitryfikacja biologiczna. Ten proces często towarzyszy odżelazianiu i odmanganianiu.

Ostatnia metoda jest oparta o wymianę jonową na kationitach. Obecnie to rozwiązanie jest uznawane za najskuteczniejsze w przypadku likwidacji jonów amonowych. Najpopularniejsze urządzenia wykorzystujące tą metodę to stacje wielofunkcyjne.

Stacje wielofunkcyjne

Stacje wielofunkcyjne to urządzenia filtracyjne, które najlepiej poradzą sobie ze zwalczaniem jonu amonowego z wody użytkowej. Posiadają specjalnie dobraną mieszankę filtracyjną, która składa się z różnego rodzaju złóż filtracyjnych. Oprócz amoniaków z wody usuwane są także: mangan, żelazo, twardość wody i związki organiczne.

Obecnie Klienci najchętniej decydują się na kompaktowe stacje wielofunkcyjne marki Ecoperla – Ecoperla Multicab. Niewielkie wymiary oraz umieszczenie poszczególnych elementów w zgrabnej, designerskiej obudowie zachwyciło wielu użytkowników. Kompaktowe stacje wielofunkcyjne są równie łatwe w obsłudze, co kompaktowe zmiękczacze wody. Filtracja zachodzi przy udziale wymiany jonowej. Złoże regenerowane jest za pomocą roztworu solanki.

uzdatnianie wody z własnego ujęcia ze stacjami wielofunkcyjnymi Ecoperla

Amoniak w wodzie

Co prawda amoniak nie jest tak znanym zanieczyszczeniem wody, jak mangan czy żelazo. Jest jednak równie groźny, ponieważ może prowadzić do powstawania azotynów oraz bakterii. Jego usuwanie nie jest skomplikowane, a może przynieść wiele korzyści.