Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Przed podjęciem decyzji o zakupie urządzeń uzdatniających w naszym domu lub firmie powinniśmy pomyśleć o przeprowadzeniu analizy wody. Badanie wody pozwoli na optymalny dobór technologii i bardziej efektywne uzdatnianie wody.

Ile kosztuje analiza wody?

Co prawda badanie wody w sanepidzie kosztuje przeważnie 300-350 zł, ale istnieją firmy (np. zajmujące się uzdatnianiem wody), które przeprowadzają badania fizykochemiczne w cenie 100-150 zł. Taki koszt zwraca się bardzo szybko, jeśli dzięki niemu uzyskamy optymalne uzdatnianie wody. Poza tym, jeśli potrzebujemy odbiór budynku w sanepidzie, taniej jest przeprowadzić badanie wody w sanepidzie jedynie do odbioru, po wcześniejszym doprowadzeniu jej do parametrów wymaganych przez rozporządzenie, niż płacić kilkaset złotych dwukrotnie.

Jak przygotować wodę do analizy wody?

Woda powinna być nalana do specjalnego pojemnika lub butelki po wodzie mineralnej. Nie może to być butelka po napoju czy soku.

Przed finalnym napełnieniem butelki, należy dwa razy ja przepłukać. Wodę lejemy pod korek. Butelkę należy ścisnąć  i zakręcić w taki sposób, żeby do środka nie dostało się powietrze. W przeciwnym razie woda może ulec napowietrzeniu i zacznie wytrącać się z niej żelazo. Może to wpłynąć na finalne wyniki analizy wody.

Butelkę z wodą należy zanieść do sanepidu lub prywatnej firmy, która zajmuje się analizą wody. Niektóre firmy przyjmują wody wysyłkowo. W takim wypadku należy zapakować butelkę do jakiegoś pudełka. Może być pudełko po butach i wysłać paczkę na wskazany adres.

Do wody należy dołączyć informacje czy woda jest z wodociągu czy ze studni.

Dobór technologii uzdatniania wody

Uzyskana w wyniku badania wody ilościowa i jakościowa informacja umożliwia wyznaczenie celów dla projektowanych urządzeń mających zapewnić uzdatnianie wody. Do prawidłowego doboru odpowiedniego układu technologicznego gwarantującego uzdatnianie wody (odpowiednie filtry do wody, złoża filtracyjne) konieczna jest także wiedza dotycząca innych parametrów wody. Dlatego badanie wody obejmuje także takie wskaźniki jak pH czy przewodność. Należy pamiętać, że różne zanieczyszczenia oddziaływają ze sobą i mogą utrudniać eliminację innych. Dlatego im dokładniejsze badanie wody, tym lepsze i bardziej efektywne uzdatnianie wody można uzyskać.

Filtry do wody

W zależności  od rodzaju posiadanych zanieczyszczeń i naszych potrzeb zastosować możemy kuchenne filtry (systemy odwróconej osmozy, filtry z ultrafiltracją lub dzbanki filtracyjne) lub filtry na cały dom (odżelaziacze, odmanganiacze, odżelaziaczo-odmanganiacze, zmiękczacze, kolumny filtracyjne, filtry mechaniczne). W filtrach bardziej zaawansowanych, za proces filtracji odpowiada złoże filtracyjne.

Złoża filtracyjne

Różne złoża filtracyjne sprawdzać się będą dla różnych konfiguracji zanieczyszczeń oraz dla różnych ich stężeń. Istnieje możliwość mieszania niektórych złóż. Złoża zmiękczające sprawdzać się mogą niekiedy jako odżelaziacze lub odmanganiacze. Jeśli analiza wody wykaże obecność amoniaku, siarkowodoru lub podwyższone stężenia azotanów konieczny będzie dobór innego układu technologicznego. Pamiętać także należy, iż różne złoża preferują różne odczyny pH. Zatem analiza wody i wiedza na temat jej fizykochemicznych parametrów jest bardzo istotna jeśli chcemy, aby zakupione przez nas urządzenia działały bezawaryjnie i sprawdzały się na 100%.

Zanieczyszczenia w wodzie

Najczęściej pojawiającym zanieczyszczeniem w wodzie są:

  • zanieczyszczenia mechaniczne podwyższające mętność i barwę
  • związki żelaza, manganu wpływające na barwę wody i jej smak
  • związki wapnia i magnezu decydujące o twardości wody
  • związki azotu (amoniak, azotyny, azotany)
  • siarkowodór wpływający na zapach wody
  • zanieczyszczenia mikrobiologiczne (bakterie, wirusy, pierotniaki itp.)
  • metale ciężkie prowadzące do poważnych zatruć
  • chlor i jego pochodne występujące w wodzie wodociągowej

Pomogę Ci za darmo

Napisz do mnie jeżeli potrzebujesz informacji lub porady. Pomogę Ci dobrać odpowiednie urządzenia na podstawie analizy Twojej wody. Robię to za darmo. Napisz do mnie używając poniższego formularza.

6 + 12 =