Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Jaki zmiękczacz wody wybrać? Viessmann Aquahome 20-N czy może jednak jakieś urządzenie alternatywne? Na rynku uzdatniania wody pojawił się nowy produkt – Ecoperla Toro 20. Wszystko wskazuje na to, że stanie się godnym konkurentem jednego z bardziej popularnych urządzeń filtracyjnych. Sprawdź, na który warto się zdecydować.

Co łączy zmiękczacze wody Ecoperla Toro 20 i Aquahome 20-N?

Oba zmiękczacze wody są przeznaczone do zastosowania w gospodarstwach domowych. Zarówno Ecoperla Toro 20, jak i Viessmann Aquahome 20-N posiadają taką samą ilość złoża – 20 litrów. Wytyczne dotyczące miejsca montażu również są takie same. W obu przypadkach zmiękczacz wody powinien zostać zainstalowany na wejściu zimnej wody do budynku. Najczęstszymi miejscami montażu są piwnice oraz kotłownie.

Proces zmiękczania wody również odbywa się na tej samej zasadzie. Woda przepływając przez złoże jest pozbawiana jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za powstawanie osadu. Są one zastępowane neutralnymi jonami sodu. Regeneracja złóż zachodzi przy udziale roztworu solanki.

Kilka faktów dotyczących Ecoperla Toro 20

Ecoperla Toro 20 to propozycja debiutującej na polskim rynku marki Ecoperla. Ten kompaktowy zmiękczacz wody z pewnością wyróżnia się swoim niestandardowym, nowoczesnym wyglądem. Urządzenie jest produkowane na terenie Europy z atestowanych, solidnych materiałów. Innowacyjnym rozwiązaniem, jakiego nie ma w standardowych zmiękczaczach wody jest Ecoperla Perfect System (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Aquahome 20-N – podstawowe informacje

Zmiękczacz wody wyprodukowany przez firmę Viessmann – znanego i cenionego producenta kotłów grzewczych. Aquahome 20-N jest polecany do instalacji przed kotłami grzewczymi i promowany, jako stacja zmiękczania wody wodociągowej.

Jakie są różnice?

Patrząc na podstawowe dane techniczne Ecoperla Toro 20 i Viessmann Aquahome 20-N ciężko zauważyć różnice. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.

  Ecoperla Toro 20 Aquahome 20-N
Wymiary 850 x 350 x 570 mm 1086 x 438 x 524 mm
Maksymalne natężenie przepływu 2,0 m³/h 2,0 m³/h
Objętość złoża 20 litrów 20 litrów

Budowa

Różnice między tymi kompaktowymi zmiękczaczami wody widać już na pierwszy rzut oka. Kabinet Aquahome 20-N jest wyższy i szerszy, ale ma mniejszą głębokość od Ecoperla Toro 20. Oba kabinety zostały wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, które nie ulegnie łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Obudowy obu zmiękczaczy charakteryzują się opływowym kształtem, co znacznie ułatwia umieszczenie ich w niewielkich przestrzeniach. Kabinet zastosowany w Ecoperla Toro 20 może robić większe wrażenie pod kątem estetyki, ponieważ obudowa jest niezwykle nowoczesna. Oczywiście to są niuanse, gdyż wygląd nie ma wpływu na funkcjonalność urządzenia.

Panele sterujące obu zmiękczaczy wody zostały umieszczone w górnej części pokrywy. Połączone są z głowicami sterującymi za pomocą przewodów elektronicznych. Nie wpływa to w żaden sposób na eksploatację urządzenia.

W obu zmiękczaczach jest łatwy dostęp do zbiornika na sól regeneracyjną. Klapa prowadząca do niego została umieszczona na zawiasach, co ma wpływ na komfort użytkowania.

Złoże

W zmiękczaczu wody Ecoperla Toro 20 zastosowano niezwykle wydajną żywicę jonowymienną Lewatit niemieckiego producenta. Jest to renomowane złoże cieszące się dużą popularnością wśród użytkowników. Złoże to produkowane jest bez użycia rozpuszczalników organicznych. Jest idealna do zmiękczania wody do celów domowych.

Niestety nie udało mi się dotrzeć do nazwy złoża użytego w zmiękczaczu wody Aquahome 20-N. Oczywiście brak informacji o złożu nie dyskwalifikuje urządzenia Viessmann, co nie zmienia faktu, że wielu Klientów chce znać komponenty urządzenia, które kupuje.

Regeneracja

Regeneracja obu zmiękczaczy wody odbywa się przy udziale roztworu solanki oraz przepływu przeciwprądowego. Regeneracja Upflow jest uznawana za najbardziej ekonomiczną i efektywną.

Ilość wody i soli używanej przez zmiękczacz wody Ecoperla Toro 20 do regeneracji, regulowana jest przez Ecoperla Perfect System. Specjalnie dobrane ustawienia głowicy dbają o to, aby złoże było dokładnie zregenerowane, a dzięki temu filtracja przebiegała prawidłowo.

W przypadku Viessmann Aquahome 20-N pobierane są trochę większe ilości soli tabletkowanej na regenerację, ale mniejsze ilości wody. Ciekawostką technologiczną zmiękczacza wody Viessmann Aquahome 20-N jest funkcja krótszej regeneracji, która osiągnięta została poprzez zniwelowanie przerw, kiedy urządzenie przechodzi z jednej fazy regeneracji w drugą.

Ciśnienie

W tabeli z danymi technicznymi przedstawiono zakres ciśnień roboczych w zmiękczaczach wody Ecoperla Toro 20 i Aquahome 20-N. Tutaj plus dla urządzenia Viessmann. Zmiękczacz tej marki pracuje przy większym zakresie ciśnień. To dobra wiadomość dla tych, którzy mają ciśnienie w instalacji niższe niż 2 bary lub przekraczające 6. Zmiękczacz wody Ecoperla Toro pracuje przy standardowym zakresie ciśnień.

Cena i koszty eksploatacji

W obu zmiękczaczach wody zastosowane są podobne systemy oszczędzania wody i soli. Zmiękczacza wody Ecoperla Toro posiada dodatkowo Ecoperla Perfect System. W porównaniu z Viessmann Aquahome 20-N, używa on większe ilości wody na regenerację, ale trochę mniej soli. Koszt eksploatacji głowic sterujących (koszt energii elektrycznej) jest bardzo zbliżony.

Montaż

Montaż Ecoperla Toro 20 jest niezwykle prosty i wygodny. Butla ze złożem nie jest bezpośrednio połączona ze zbiornikiem na sól regeneracyjną. Wystarczy najpierw podpiąć pod instalację butlę, a dopiero później domontować kabinet. Jest to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza, jeżeli użytkownik chce przeprowadzić samodzielny montaż. Ecoperla nie wymaga montażu i serwisowania urządzenia przez swojego serwisanta. Jego wizyta nie jest wymagana do utrzymania gwarancji.

Viessmann Aquahome 20-N posiada standardową, kompaktową obudowę. Przy zachowaniu gwarancji należy wziąć pod uwagę, że większość sprzedawców wymaga własnego (regularnego) serwisu. Często odradzany jest samodzielny montaż. W karcie gwarancyjnej można znaleźć informacje o obowiązku użytkownika do dokonywania jednego przeglądu gwarancyjnego w ciągu roku.

Należy pamiętać o zastosowaniu filtra mechanicznego, który wstępnie oczyści wodę. Jest to rozwiązanie niezbędne, by ochronić zmiękczacz wody przed możliwością wystąpienia awarii. Zmiękczacze wody Ecoperla Toro 20 w standardzie posiadają bakteriostatyczny filtr oczyszczający wodę z dużych cząstek mechanicznych. Pomaga to ochronić nie tylko samo urządzenie, ale tez zdrowie użytkowników.

Do obu zmiękczaczy wody dołączony jest elastyczny wąż odprowadzający popłuczyny do kanalizacji oraz by-pass.

Kilka słów podsumowania

Oba zmiękczacze wody wypadają bardzo dobrze na tle konkurencji. Zarówno Ecoperla Toro 20, jak tez Viessmann Aquahome 20-N zostały wyprodukowane z dobrej jakości materiałów. Na korzyść Ecoperla Toro przemawia wygoda montażu oraz brak konieczności wykonywania serwisu do utrzymania gwarancji. Plusem dla Aquahome 20-N jest prosty dostęp do autoryzowanych sklepów stacjonarnych.

Przeczytaj pełną recenzję serii Ecoperla Toro: Recenzja zmiękczacza wody Ecoperla Toro, Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 35 już w sprzedaży!

Dowiedz się jak działają zmiękczacze wody Ecoperla Toro z artykułu: Jak działa zmiękczacz wody Ecoperla Toro?

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro dostępny jest w sklepie internetowym