Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Chcesz kupić zmiękczacz wody, ale nie wiesz jaki wybrać? Na rynku dostępne są rozmaite urządzenia o zróżnicowanej budowie i parametrach pracy, a to z kolei przekłada się na ich cenę. Wśród dostępnych modeli sporą popularnością cieszy się od pewnego czasu Aquastilla 25 marki Viessmann. Z drugiej strony na rynku uzdatniania wody właśnie pojawił się godny konkurent – nowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24. Sprawdź, które urządzenie sprawdzi się lepiej w Twoim domu.

Co łączy zmiękczacze wody Ecoperla Toro 24 i Aquastilla 25?

Zarówno Aquastilla 25, jak i Ecoperla Toro 24 to zmiękczacze wody przeznaczone do zastosowania w gospodarstwach domowych. Mają podobne wytyczne dotyczące miejsca montażu i w obu przypadkach urządzenie powinno zostać zainstalowane na wejściu zimnej wody do budynku (najczęściej jest to piwnica lub kotłownia).

Sam proces zmiękczania wody odbywa się w obu urządzeniach na tej samej zasadzie, co oznacza, że po przepłynięciu przez złoże, ciecz jest pozbawiona jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za powstawanie kamienia kotłowego. Regeneracja złoża jonowymiennego zachodzi z zastosowaniem roztworu solanki.

Czym się wyróżnia Ecoperla Toro 24?

Zmiękczacz wody Toro 24 to nowa propozycja dobrze już znanej na rynku polskiej marki Ecoperla. Jest to udoskonalona wersja urządzenia zawierającego dotychczas 20 litrów złoża jonowymiennego. Ecoperla Toro 24 jest produkowany na terenie Europy z wysokojakościowych i atestowanych materiałów, a na rynku wyróżnia się charakterystyczną obudową oraz funkcjonalnością. Producent zastosował w tym modelu innowacyjne rozwiązanie – Ecoperla Perfect System, dzięki któremu zmiękczanie wody jest nie tylko skuteczne, ale również optymalne pod względem zużycia surowców i kosztów związanych z jego eksploatacją.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 został także wyposażony w udoskonalony model głowicy z mniejszą ilością przycisków i bardziej czytelnym wyświetlaczem. Takie rozwiązanie gwarantuje łatwiejsze programowanie w zaledwie kilka minut. Budowa głowicy umożliwiła też zastosowanie wyższej butli (w porównaniu do poprzedniej 20-litrowej wersji urządzenia) przy zachowaniu tych samych wymiarów urządzenia.

Aquastilla 25 – podstawowe informacje

Zmiękczacz wody Aquastilla 25 marki Viessmann – znanego i cenionego producenta kotłów grzewczych – jest polecany do montażu przed kotłami grzewczymi i promowany jako stacja zmiękczania wody wodociągowej. Zaleca się, aby twardość wody w instalacji mieściła się w przedziale od 3 do 6 stopni niemieckich, a w przypadku instalacji miedzianych 4 do 8 stopni niemieckich.

Różnice między Aquastilla 25 a Ecoperla Toro 24

Porównując podstawowe dane techniczne Ecoperla Toro 24 i Viessmann Aquastilla 25 niełatwo zauważyć różnice.

  Ecoperla Toro 24 Aquastilla 25
Wymiary 850 x 350 x 570 mm 1053 x 312 x 480 mm
Maksymalne natężenie przepływu 2,0 m³/h 2,3 m³/h
Objętość złoża 24 litry 25 litrów

Budowa urządzenia

Wizualne różnice pomiędzy Aquastilla 25 a Ecoperla Toro 24 można zauważyć już na pierwszy rzut oka. Produky marki Viessmann jest minimalnie węższy, ale za to szerszy niż zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24. Oba kabinety zostały natomiast wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto charakteryzują się opływowym kształtem, co znacznie ułatwia montaż w niewielkiej przestrzeni. Warto natomiast zwrócić uwagę na estetykę wykonania. Kabinet Ecoperla Toro 24 wyróżnia się bardziej nowoczesnym designem.

Panele sterujące obu zmiękczaczy wody zostały umieszczone w górnej części pokrywy. Połączone są z głowicami sterującymi za pomocą przewodów elektronicznych. Oba zmiękczacze mają za to łatwy dostęp do zbiornika na sól regeneracyjną. Prowadząca do niego klapa została umieszczona na zawiasach, co znacznie podnosi komfort użytkowania.

Rodzaj złoża jonowymiennego

W zmiękczaczu wody Ecoperla Toro 24 zastosowano niezwykle wydajną żywicę jonowymienną produkowaną bez użycia rozpuszczalników organicznych. Na rynku wyróżnia się ponadprzeciętną wydajnością i skutecznością.

Niestety nie udało mi się dotrzeć do nazwy złoża użytego w zmiękczaczu wody Aquastilla 25. Oczywiście brak informacji o złożu nie dyskwalifikuje urządzenia Viessmann, co nie zmienia faktu, że wielu Klientów chce znać komponenty urządzenia, które kupuje.

Regeneracja żywicy jonowymiennej

Regeneracja złoża w obu urządzeniach odbywa się za pomocą roztworu solanki oraz przepływu przeciwprądowego. Regeneracja Upflow jest obecnie uznawana za najbardziej ekonomiczną i efektywną.

Ilość wody i soli używanej przez zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 do regeneracji, regulowana jest przez Ecoperla Perfect System. Specjalnie dobrane ustawienia głowicy gwarantują dokładną regenerację, dzięki czemu późniejsza filtracja przebiegała prawidłowo. Na jedną regenerację zużywane jest około 2,9 kg soli tabletkowanej oraz 130 litrów wody.

W przypadku Viessmann Aquastilla 25 pobierane są trochę większe ilości soli tabletkowanej (około 3 kg) oraz maksymalnie 170 litrów wody.

Ciśnienie robocze

Zakres ciśnień roboczych w zmiękczaczach wody Ecoperla Toro 24 wynosi od 2,5 bara (minimalne) do 6 barów (maksymalne). W praktyce oznacza to, że urządzenie pracuje przy standardowym zakresie ciśnień. Aquastilla 25 pracuje natomiast w minimalnie większym zakresie ciśnień, od 1,5 do 6 barów.

Koszty eksploatacji

W obu zmiękczaczach wody zastosowane są podobne systemy oszczędzania wody i soli. Zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 posiada dodatkowo Ecoperla Perfect System. W porównaniu z Viessmann Aquastilla 25, zużywa mniejszą ilość wody i soli na regenerację. Koszt eksploatacji głowic sterujących związany ze zużyciem energii elektrycznej, jest natomiast bardzo zbliżony.

Montaż

Montaż Ecoperla Toro 24 jest niezwykle prosty i wygodny. Butla ze złożem nie jest bezpośrednio połączona ze zbiornikiem na sól regeneracyjną. W praktyce najpierw należy podpiąć pod instalację butlę, a później kabinet. To bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku chęci samodzielnego montażu urządzenia. Warto również pamiętać, że decydując się na zakup Ecoperla Toro 24 nie trzeba też korzystać z profesjonalnego serwisu producenta. Wizyta serwisanta nie jest również wymagana do utrzymania gwarancji!

Viessmann Aquastilla 25 jest wyposażony w standardową, kompaktową obudowę. Dla zachowania gwarancji wymagan jest jednak regularny, profesjonalny serwis raz w roku. Samodzielny montaż jest przez producenta odradzany.

W przypadku obu urządzeń należy pamiętać o zastosowaniu filtra mechanicznego, który wstępnie oczyszcza wodę z cząstek mechanicznych. Taka ochrona to konieczność, dlatego urządzenia Ecoperla Toro 24 mają w standardzie bakteriostatyczny filtr oczyszczający wodę i gwarantujący higieniczne korzystanie z urządzenia.Warto też zauważyć, że obaj producenci dodają do swoich zmiękczaczy wody elastyczny wąż odprowadzający popłuczyny do kanalizacji oraz by-pass.

Aquastilla 25 czy Ecoperla Toro 24?

Na tle konkurencji, zarówno Ecoperla Toro 24, jak i Viessmann Aquastilla 25 wypadają bardzo dobrze. Na korzyść urządzenia od Ecoperla Toro przemawia natomiast innowacyjna głowica, bardziej higieniczny system pracy (nie ma kontaktu solanki z butlą epoksydową), brak konieczności wykonywania serwisu do utrzymania gwarancji oraz designerski wygląd. Plusem Aquastilla 25 jest bezproblemowy dostęp do autoryzowanych sklepów stacjonarnych.

Zapoznaj się z wideo recenzją całej serii Ecoperla Toro oraz przeczytaj artykuły: Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro 35 już w sprzedaży!Jak działa zmiękczacz wody Ecoperla Toro?

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro 24 dostępny jest w sklepie internetowym