Strona główna » Blog » Ile mikronów powinien mieć wkład do filtra?

Ile mikronów powinien mieć wkład do filtra?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 12, 2024

Wkłady do filtrów różnią się między sobą zastosowaniem oraz dokładnością. W przypadku wody o większej zawartości zawiesin oraz drobnych zanieczyszczeń, dobrze sprawdzają się filtry o dokładności 20-50 mikronów. W sytuacjach, gdy woda jest lepszej jakości, wystarczające może być użycie filtra o dokładności 100-300 mikronów.

Spis treści:

Co to jest mikron?

Słowo mikron pochodzi z języka greckiego, w którym oznacza drobiazg. Obecnie znacznie częściej stosowaną nazwą jest mikrometr w układzie jednostek SI oznaczany symbolem μm.

Mikron to jedna milionowa metra, czyli jedna tysięczna milimetra, co można zapisać jako 10-6 m.

Dla porównania ludzki włos ma grubość około 30-120 mikronów, średnica alergenów pochodzących z roztoczy wynosi 0,1-0,3 mikrona, natomiast bakterie gronkowca mierzą około 0,7 mikrona.

Stosując mikrony można zmierzyć grubość m.in. powłoki lakieru na karoserii samochodu albo włókna w tkaninie. W branży uzdatniania wody pojęcie mikrona odnosi się jedynie do filtrów mechanicznych, gdzie oznacza dokładność filtracji. Dostępne na rynku wkłady do filtrów mają od 1 do 300 mikronów.

Dlaczego liczba mikronów we wkładzie do filtra ma znaczenie?

Liczba mikronów we wkładach do filtra jest ważna, gdyż przekłada się na precyzję procesu filtracji wody, a co za tym idzie warunkuje efektywność samego urządzenia. W zależności od mikronażu możliwe jest zatrzymanie zanieczyszczeń o określonej wielkości, które mogą negatywnie oddziaływać na instalację, a do wody nie przedostają się szkodliwe substancje.

Znając wartość mikrometrów, można określić dokładność filtracji wkładu do filtra, przy czym zasada jest prosta – im mniej mikronów, tym bardziej dokładne oczyszczanie wody. A zatem, ile mikronów powinien mieć wkład do filtra, aby skutecznie usuwał zanieczyszczenia?

Mikronaż a zastosowanie wkładów do filtrów

Filtry narurowe to bardzo szeroka gama produktów do uzdatniania wody. Urządzenia tego typu stanowią doskonałe zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami mechanicznymi lub doczyszczają wodę po odżelazianiu i odmanganianiu. Na rynku dostępne są narurowe filtry mechaniczne, filtry zmiękczające, filtry odżelaziające, filtry węglowe, a także filtry z płukaniem wstecznym.

Osobną kategorię urządzeń stanowią kolumny filtracyjne, które eliminują zanieczyszczeń mechanicznych, gdy filtry narurowe są kłopotliwe w eksploatacji. Ze względu na mnogość rozwiązań, dobór odpowiedniego urządzenia warto przed zakupem skonsultować ze specjalistą.

Darmowa konsultacja

Decydując się na instalację filtra do wody, należy zwrócić szczególną uwagę na mikronaż wkładu filtracyjnego. Zdarza się bowiem, że większa dokładność wcale nie musi oznaczać lepszych efektów.

Ile mikronów powinien mieć wkład do filtra do wody wodociągowej?

Do wody wodociągowej zazwyczaj wykorzystuje się filtry mechaniczne o dokładności 20-50 mikronów, co jest rozwiązaniem w pełni wystarczającym.

Ponieważ kranówka dostarczana przez zakłady wodociągowe spełnia normy wody pitnej, filtr narurowy przydaje się głównie w momencie awarii lub prac konserwacyjnych, podczas których do instalacji mogą przedostawać się większe cząstki mechaniczne.

Wkłady filtracyjne o o dokładności 20-50 mikronów stosowane do oczyszczania wody wodociągowej pracują stosunkowo długo, a ich wymiana odbywa się co ok. 6-12 miesięcy w zależności od składu kranówki.

W przypadku kranówki z wodociągu można również zamontować urządzenia z wkładami o dokładności z zakresu 1-5 mikronów. Takie rozwiązanie sprawdza się najlepiej, gdy za pomocą filtrów narurowych ma być uzdatniana woda do picia. Stosuje się wówczas gradację, czyli filtry są montowane stopniowo od najmniej do najbardziej dokładnych. Dzięki temu do minimum spada ryzyko, że najdokładniejsze zostaną zapchane już po kilku dniach pracy. Warto jednocześnie pamiętać, że wkłady do filtrów o dokładności 1-5 mikrona znajdują zazwyczaj zastosowanie jedynie w niektórych specjalistycznych gałęziach przemysłu. Istnieją również filtry o dokładności poniżej 1 mikrona, jednak są to wkłady niezwykle drogie i o specyficznym przeznaczeniu.

Ile mikronów powinien mieć wkład do filtra do wody domu wielorodzinnym lub w bloku?

W domach wielorodzinnych i w blokach, aby obniżyć koszty uzdatniania wody, stosuje się zazwyczaj wkłady siatkowe wielokrotnego użytku o dokładności 100-300 mikronów. Ze względu na potrzebę ochrony wodomierzy, perlatorów oraz innych ważnych części instalacji przed dużymi zanieczyszczeniami mechanicznymi, na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej wspólnot oraz spółdzielni. Warto bowiem pamiętać, że obecność cząstek stałych w wodzie może prowadzić do awarii oraz związanych z tym kosztownych napraw.

Wkłady o dokładności 100-300 mikronów zatrzymują tylko największe zanieczyszczenia, niemniej jednak nawet tak podstawowa filtracja może dać dobre efekty. Znam przypadki, gdzie w blokach nie było żadnej ochrony przed zanieczyszczeniami mechanicznymi i po pracach konserwatorskich do instalacji przedostawały się kamyczki oraz inne drobne ciała stałe, prowadząc do awarii spłuczek lub wylewek.

Piotr Psarski

Ile mikronów powinien mieć wkład do filtra do wody ze studni?

Nie ulega wątpliwości, że w kwestii zanieczyszczeń mechanicznych największe wyzwanie stanowi woda studzienna. Próbując znaleźć odpowiedź na pytanie, ile mikronów powinien mieć wkład do filtra dla wody z własnego ujęcia, należy zweryfikować jej skład. Własne ujęcie to trudne zmagania z rdzą, piaskiem, żwirem, czy mułem. Zanieczyszczenia mechaniczne są bowiem nie mniej uciążliwym problemem niż choćby żelazo w wodzie czy kamień kotłowy.

W przypadku wody z własnego ujęcia stosuje się zazwyczaj gradację filtracji. W systemie uzdatniania wody obecny jest wówczas nie jeden, lecz minimum dwa lub trzy filtry narurowe. W większości przypadków gradacja zaczyna się od wkładów siatkowych o dokładności 100 mikronów, natomiast pozostałe filtry należy dobierać w zależności od jakości wody z ujęcia.

Źle dobrane filtry mechaniczne szybko tracą swoje pierwotne właściwości. Zgłaszają się do mnie osoby, które nieodpowiednio dobrały mikronaż do parametrów wody. Skończyło się tym, że wkłady do filtrów przestały działać już po kilku dniach i należało je wymienić na nowe. W kwestii jak często wymieniać wkład do filtra należy pamiętać, że powinny zostać dobrane w taki sposób, aby wytrzymały bez problemu około 6 miesiecy do roku.

Piotr Pisarski

Ile mikronów powinien mieć wkład do filtra – podsumowanie

Decydując się na takie rozwiązanie, filtry narurowe można stosować pojedynczo lub jako system filtrów w układzie szeregowym. Działanie filtra narurowego zależy od umieszczonego w środku wkładu filtracyjnego. Filtry narurowe to pewna ochrona przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, dzięki której już po pierwszym zastosowaniu można zobaczyć różnicę w jakości wody.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.