Woda dla zwierząt domowych powinna być niegazowana i pozbawiona szkodliwych zanieczyszczeń, aby uniknąć problemów żołądkowych. Doskonale sprawdza się kranówka oczyszczona przez filtr kuchenny, taki jak ultrafiltracja lub system odwróconej osmozy.
Spis treści:
- Czy kranówka to dobry wybór dla zwierząt domowych?
- Zapotrzebowanie na wodę u zwierząt domowych
- Jaką wodę podawać zwierzętom domowym?
- Jak uzdatniać wodę dla zwierząt i nie tylko
- Jaka woda dla zwierząt domowych – podsumowanie
Czy kranówka to dobry wybór dla zwierząt domowych?
Wielu opiekunów zwierząt podaje swoim pupilom wodę bezpośrednio z kranu, nie zastanawiając się, czy jest to dla nich bezpieczne. Choć kranówka w Polsce spełnia normy wody pitnej, jej jakość różni się w zależności od regionu i stanu instalacji wodociągowych. Odrębną kwestią pozostaje woda ze studni, która nie podlega żadnej kontroli i może zawierać wiele substancji, szkodliwych zarówno dla zwierząt, jak i dla ich właścicieli. Jej dokładny skład można zweryfikować zlecając profesjonalne badania wody w laboratorium.
Chociaż w przypadku większości domowych pupili podawanie wody z kranu nie stanowi zagrożenia, warto mieć na uwadze kilka dość istotnych kwestii:
- Stara instalacja wodociągowa lub nieoczyszczone zbiorniki wodne mogą prowadzić do skażenia wody bakteriami lub innymi mikroorganizmami, co bywa przyczyną zatruć
- Chlor i jego pochodne mogą być szkodliwe dla zwierząt oraz zniechęcać je do picia, co może prowadzić do odwodnienia
- Twarda woda może negatywnie wpływać na stan nerek (szczególnie u kotów, podatnych na problemy z układem moczowym)
Na rynku dostępne są aktualnie rozmaite urządzenia do uzdatniania wody pitnej oraz użytkowej. Aby uniknąć problemów wynikających z nieodpowiedniej jakości kranówki, warto sięgać tylko po sprawdzone rozwiązania. W tej kwestii najlepiej poprosić o pomoc eksperta.
Zapotrzebowanie na wodę u zwierząt domowych
Zapotrzebowanie na wodę w przypadku zwierząt, podobnie jak u ludzi, nie jest stałe. Rośnie latem, kiedy temperatury szybują w górę oraz w stanach chorobowych.
Szacuje się, że zwierzęta domowe w ciągu dnia powinny przyjmować od 20 do 50 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Już 5 proc. utraty płynów może negatywnie wpływać na gospodarkę elektrolitową.
Jeśli Twoje zwierzę cierpi na jakiekolwiek schorzenia, skonsultuj się z weterynarzem w sprawie odpowiedniego nawodnienia. Niektóre zwierzęta mogą wymagać specjalnej diety, w tym określonego rodzaju wody.
Jaką wodę podawać zwierzętom domowym?
Woda dla zwierząt domowych powinna być zawsze świeża, czysta i podana w higieniczny sposób. Wbrew pozorom, ważny jest także materiał, z którego została wykonana miska, gdyż niektóre rodzaje metali mogą wywoływać trudny do zaakceptowania posmak. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwierząt, które mają lepiej niż ludzie wykształcone zmysły smaku i zapachu. Na parametry organoleptyczne kranówki wpływa również żelazo w wodzie i oczywiście wszelkie uboczne produkty dezynfekcji wody, czyli chlor i jego pochodne. To jednak nie wszystko. Zdania są bowiem podzielone w kwestii twardości wody. Część ekspertów twierdzi, że podawanie zwierzętom twardej wody nie ma znaczącego wpływu na ich zdrowie, podczas gdy inni opowiadają się za tym, aby wodę zmiękczać. Choć trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jaka woda dla zwierząt jest najlepsza, nie ma wątpliwości co do tego, że filtrowanie kranówki przynosi wymierne korzyści nie tylko zwierzętom, ale też ich opiekunom.
Jak uzdatniać wodę dla zwierząt i nie tylko
Jeśli jakość kranówki pozostawia wiele do życzenia, warto rozważyć montaż odpowiedniego systemu uzdatniania wody.
Skład wody spożywczej można poprawić stosując dobrej jakości filtry kuchenne. Do wyboru jest między innymi odwrócona osmoza, która oczyszcza kranówkę z dokładnością do pojedynczych jonów. Filtry kuchenne z systemem odwróconej osmozy to aktualnie najbardziej efektywne rozwiązanie do oczyszczania wody kranowej. Nie tylko poprawiają jej smak i zapach, ale też niezwykle skutecznie eliminują różnorodne zanieczyszczenia, w tym metale ciężkie, farmaceutyki oraz patogeny. Membrana kapilarna wykorzystywana z kolei w ultrafiltracji eliminuje zanieczyszczenia o średnicy 0,01 mikrona. Ultrafiltracja działa przepływowo, więc nie odrzuca wody do kanalizacji. Nie usuwa minerałów, a oczyszczona w ten sposób woda charakteryzuje się neutralnym smakiem, zapachem i barwą.
Do uzdatniania wody w całej instalacji świetnie sprawdzi się zmiękczacz wody w połączeniu z kolumną węglową. Centralne zmiękczacze wody doskonale radzą sobie z redukcją wysokiego stopnia twardości wody, co gwarantuje korzyści w całym gospodarstwie domowym. Z kolei kolumny węglowe poprawiają parametry organoleptyczne wody i usuwają z niej m.in. chlor i wiele związków toksycznych.
Jeśli nie masz w domu miejsca na taki zestaw, a zależy Ci, aby woda w każdym miejscu poboru była wysokiej jakości, zamiast zestawu składającego się ze zmiękczacza wody i kolumny węglowej możesz wybrać urządzenie 2w1, czyli kompaktowy zmiękczacz wody z węglem aktywnym. W tej kategorii produktów polecam zazwyczaj produkt polskiej marki Ecoperla Hero.
Piotr Pisarski
Jakiej wody nie podawać zwierzętom domowym?
Wiele osób zastanawia się jaka woda dla zwierząt sprawdzi się również dobrze jak filtrowana kranówka. Niektórzy podają swoim pupilom ostudzoną wodę przegotowaną, co w przypadku braku możliwości filtrowania jest wyjściem stosunkowo rozsądnym. Takie rozwiązanie zabiera jednak sporo czasu, a samo gotowanie nie eliminuje kamienia kotłowego, co może być niekorzystne dla zdrowia zwierzaka.
Czworonogom nie należy również podawać wody gazowanej, gdyż obecny w niej dwutlenek węgla rozpycha ściany żołądka i może powodować wymioty oraz inne dokuczliwe problemy żołądkowe. Niemniej ostrożnym należy być w przypadku wody mineralnej – korzystnej dla człowieka, ale już niekoniecznie dla zwierzaka. Warto bowiem pamiętać, że zapotrzebowanie czworonogów na składniki mineralne, takie jak magnez, wapń, czy jod jest znacznie niższe niż u ludzi, a ich przedawkowanie może powodować schorzenia układu moczowego. Nie oznacza to jednak, że optymalnym rozwiązaniem będzie podawanie zwierzęciu wody destylowanej. Choć usunięto z niej sole mineralne i większość innych związków, u psów może zakłócić równowagę wodno-elektrolitową. W efekcie może zaburzać pracę nerek, serca, a nawet prowadzić do anemii.
Jaka woda dla zwierząt domowych – podsumowanie
Czysta i świeża woda to najważniejszy element zbilansowanej diety każdego zwierzęcia domowego, dlatego warto zadbać o jej skład fizykochemiczny oraz czystość mikrobiologiczną. Zamiast kupować drogą wodę butelkowaną, można korzystać z kranówki oczyszczanej przez filtry kuchenne od sprawdzonych producentów, a w razie wątpliwości skonsultować się z weterynarzem. Twoje zwierzę na pewno odwdzięczy się za troskę o jego zdrowie i dobre samopoczucie.