Strona główna » Blog » Jonizatory wody okiem eksperta

Jonizatory wody okiem eksperta

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: cze 25, 2024

Jonizatory wody są szeroko reklamowane jako urządzenia produkujące prozdrowotną wodę jonizowaną o alkalicznym pH. Aktualne badania naukowe nie dostarczają jednak wiarygodnych dowodów na potwierdzenie tezy, że woda jonizowana rzeczywiście działa.

Spis treści:

Co to jest jonizator wody?

Jonizator wody to urządzenie, które w procesie elektrolizy wytwarza dwa rodzaje wody jonizowanej – wodę „żywą” (alkaliczną) i wodę „martwą” (kwaśną).

Elektroliza to reakcja rozkładu cząsteczki chemicznej zachodząca pod wpływem przyłożonego z zewnątrz napięcia elektrycznego. Elektrolizie towarzyszyć może dysocjacja elektrolityczna, transport jonów do elektrod lub wtórne przemiany jonów na elektrodach.

Elektroliza wody polega na dysocjacji jonów pod wpływem napięcia wynoszącego minimum 1,229 V.

  • Na katodzie zachodzi reakcja redukcji: 2H2O + 2e → H2 + 2OH
  • Na anodzie zachodzi reakcja utleniania: 2H22O → O2 + 4H++ 4e

Najważniejszym elementem jonizatora są elektrody. W procesie elektrolizy – katoda to elektroda ujemna, która przyciąga jony dodatnie, natomiast elektroda dodatnia to anoda przyciągająca jony ujemne.

Jonizatory wody mają bardzo prostą budowę, na tyle mało skomplikowaną, że w Internecie można znaleźć poradniki wyjaśniające jak samodzielnie skonstruować takie urządzenie w domu. Najprostsze modele obejmują szklane naczynie, dwie elektrody i gumowy wężyk.

Historia procesu elektrolizy

W 1800 r., niedługo po wynalezieniu baterii Volty, brytyjscy chemicy William Nicholson i Anthony Carlisle przeprowadzili eksperyment, w którym użyli prądu z baterii do rozkładu wody na wodór i tlen. Było to pierwsze udokumentowane zastosowanie elektrolizy i dowód na to, że prąd elektryczny może zmieniać naturę związków chemicznych. Sto lat później działało już ponad 400 przemysłowych elektrolizerów.

Odkrycie elektrolizy było wynikiem współpracy i postępu wielu naukowców na przestrzeni wieków. Od wczesnych eksperymentów Galvaniego i Volty, przez przełomowe odkrycie Nicholsona i Carlisle’a, aż po fundamentalne prace Davy’ego i Faradaya, elektroliza stała się jednym z najważniejszych procesów chemicznych, który nadal ma ogromne znaczenie w nauce i przemyśle. Obecnie technologia jest udoskonalana, a laboratoria wciąż testują nowe sposoby przeprowadzania elektrolizy wody.

Alternatywa dla jonizatorów wody

Wielu producentów reklamuje swoje urządzenia do jonizacji jako tanie i niezawodne źródło wody alkalicznej. Niestety, z braku przekonujących dowodów naukowych, jonizatory wody budzą wiele zastrzeżeń i wątpliwości. Kontrowersje pojawiają się przede wszystkim w kwestii stabilności wyprodukowanej w ten sposób cieczy, ponieważ woda jonizowana niezwykle szybko traci swoje zasadowe pH. W efekcie pod znakiem zapytania stoi sensowność korzystania z takich urządzeń.

Woda alkaliczna, uzyskiwana dzięki obecności minerałów, utrzymuje swoje właściwości przez dłuższy czas, co czyni ją bardziej praktycznym rozwiązaniem. W warunkach domowych można ją łatwo pozyskać stosując produkty o potwierdzonej skuteczności. Wśród tego typu rozwiązań na rynku mocno wyróżnia się wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir, który pasuje do wszystkich standardowych filtrów kuchennych, takich jak odwrócona osmoza czy ultrafiltracja. Można go również montować samodzielnie do filtracji surowej wody z sieci.

Wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir nadaje filtrowanej cieczy właściwości wody alkalicznej i podnosi jej pH nawet do wartości 9,5. To jednak nie wszystko! Dodatkowo wzbogaca kranówkę w niezwykle cenny dla organizmu magnez i molekularny wodór, a jego działanie zostało potwierdzone licznymi testami. Nie ulega natomiast wątpliwości, że nowoczesne filtry kuchenne i dobrej jakości wkłady filtracyjne to niezwykle szeroka gama produktów, a znalezienie optymalnego rozwiązania bywa niekiedy bardzo trudne. Jeśli chcesz wiedzieć jaki filtr kuchenny wybrać, aby z kranu popłynęła prawdziwa woda alkaliczna – koniecznie zapytaj eksperta.

Darmowa konsultacja

Jak działa jonizator wody?

Wszystkie dostępne na rynku urządzenia promowane jako jonizatory wody działają na tej samej zasadzie. Niewielkie różnice między poszczególnymi modelami obejmują zazwyczaj zakres mocy, wydajność, czy rodzaj materiału, z jakiego wykonano elektrody, ale w tym przypadku najbardziej interesujący jest proces dysocjacji wody na jony wodorkowe (H+) i hydroksylowe (OH).

Elektrody jonizatora są umieszczone w naczyniu elektrolitycznym. W zbiorniku znajduje się półprzepuszczalna membrana oddzielająca anodę od katody. Membrana pozwala na transport jonów, ale już nie na przenikanie cząsteczek wody. Dzięki temu aniony gromadzą się przy anodzie, a kationy przy katodzie. W tak przygotowanym układzie, w jednej części zbiornika powstaje woda kwaśna zawierająca jony wodorkowe, a w drugiej części – woda alkaliczna z jonami hydroksylowymi.

Wszystkie procesy, które zachodzą do tego etapu mają potwierdzenie naukowe uzasadnienie. Pytania zaczynają się pojawiać w kwestii prozdrowotnego działania wody poddanej procesowi jonizacji.

Bardzo często rozmawiam z osobami wprowadzonymi w błąd przez agresywne kampanie marketingowe wykorzystujące pseudonaukowe argumenty. Zamiast wydawać znaczne sumy na urządzenia, które mogą nie przynosić oczekiwanych korzyści, lepiej postawić na sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów.

Piotr Pisarski

Teoretyczne właściwości wody jonizowanej

Ciężko jest dotrzeć do niehandlowych informacji, które w sposób obiektywny opisują prozdrowotne właściwości wody jonizowanej. Internet zdominowały przede wszystkim opisy ze strony producentów i dystrybutorów jonizatorów wody.

Na podstawie zamieszczonych w sieci treści można wywnioskować, że woda jonizowana oferuje wiele korzyści dla ludzkiego organizmu, w tym hamuje proces zakwaszania, spowalnia procesy starzenia, szybciej i łatwiej nawadnia organizm. Niestety, trudno znaleźć niezależne badania naukowe, które potwierdzają powyższe teorie.

Czy woda jonizowana poprawia równowagę kwasowo-zasadową w organizmie?

Na równowagę kwasowo zasadową wpływa głównie codzienna dieta i przemiany dostarczanych z pożywieniem makroskładników. Odczyn wody może ewentualnie wpływać na bilans energetyczny, jednak bufor ludzkiego ciała i tak neutralizuje pH takiego płynu zanim zostanie wchłonięta przez komórki.

Czy woda jonizowana jest naturalnym antyoksydantem?

Woda jonizowana charakteryzuje się ujemnym wskaźnikiem ORP. W takiej postaci można ją traktować jako antyoksydant. Z drugiej strony, mocniejszym i łatwiej dostępnym antyoksydantem jest zwykła witamina C, najlepiej spożywana w postaci owoców i warzyw.

Czy woda jonizowana lepiej nawadnia?

Według jej zwolenników, woda jonizowana zapewnia lepsze nawadnianie organizmu, bardziej efektywny transport minerałów oraz szybsze usuwanie toksyn. Niestety nie ma przekonujących dowodów na potwierdzenie tych teorii. Cząsteczki wody łączą się wiązaniami wodorowymi tworząc hydraty. Z racji dipolowego charakteru ustawiają się w określony sposób do jonów. W postaci lodu są bardziej uporządkowane, ale po zmianie stanu skupienia i całkowitym skropleniu woda powraca do pierwotnej struktury.

Jonizatory wody okiem eksperta – podsumowanie

Choć jonizatory wody cieszą się popularnością i są powszechnie stosowane, naukowa weryfikacja ich skuteczności jest wciąż niekompletna. Osoby rozważające zakup jonizatora powinny być świadome braku jednoznacznych dowodów na korzyści zdrowotne płynące ze spożywania przetwarzanej w ten sposób wody. Zamiast polegać na niesprawdzonych teoriach, w celu pozyskiwania wody alkalicznej, warto sięgnąć po wkład rewitalizujący Ecoperla Elixr, którego działanie zostało potwierdzone licznymi testami.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.