Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Tymczasowa stacja do uzdatniania wody to świetne rozwiązanie dla osób i przedsiębiorców, którzy okresowo, bądź w doraźnym miejscu chcą poprawić parametry wody użytkowej. Mobilne uzdatnianie nie wymaga trwałej ingerencji w instalację wodną, co jest ogromną zaletą takiego systemu. W efekcie doskonale sprawdza się w przypadku placów budowy oraz w rozmaitych aplikacjach przemysłowych. Co wchodzi w skład tymczasowej stacji uzdatniania wody? Gdzie najlepiej sprawdzi się taki system? Jakich formalności trzeba dokonać, aby skorzystać z takiego rozwiązania? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Tymczasowa stacja uzdatniania wody – czym jest i co wchodzi w jej skład?

Tymczasowa stacja uzdatniania wody to system połączonych ze sobą urządzeń filtrujących zamontowanych na mocnej i stabilnej ramie transportowej lub umieszczonych w izolowanym kontenerze (w razie potrzeby wyposażonym również w ogrzewanie elektryczne). Standardowo, mobilna stacja uzdatniania wody jest przeznaczona do transportu (również na duże odległości), łatwa w montażu, wydajna i równie skuteczna jak typowe filtracyjne systemy stacjonarne.

Główną zaletą mobilnych stacji uzdatniania wody jest ich modułowość oraz bardzo wysoka elastyczność procesowa. W zależności od potrzeb można bowiem filtrować wodę na wiele różnych sposobów. Stacje uzdatniania wody dedykowane są m.in dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego i przetwórstwa. Jakość wody ma również spore znaczenie w sektorze HoReCa. Uzdatniona woda obniża koszty utrzymania i serwisowania maszyn, ogrzewania wody i jej obróbki dla procesów produkcyjnych. O tym jak filtrować wodę w zależności od rodzaju branży można przeczytać w moich poprzednich publikacjach:

Uzdatnianie wody dla przemysłu jako zaawansowany proces

Pierwszym etapem jest zazwyczaj przygotowanie wody na drodze filtracji mechanicznej, redukującej ilość zawiesin i osadów sedymentacyjnych. Proces ten chroni nie tylko instalację, ale też cały system uzdatniania wody. Polecam przeczytać artykuł, który napisałem na ten temat: Przemysłowe filtry do wody – przegląd rozwiązań. Przemysłowe uzdatnianie wody może również obejmować takie procesy jak filtracja na węglu aktywnym, usuwanie żelaza i manganu, zmiękczanie wody, demineralizacja, sterylizacja, czy kondycjonowanie.

Wśród urządzeń filtrujących najszersze zastosowanie znajdują przemysłowe zmiękczacze wody (Przemysłowe zmiękczacze wody – jakie urządzenia zastosować?), przemysłowe odżelaziacze wody (Przemysłowe odżelaziacze wody – jakie są rozwiązania?), a także przemysłowe lampy UV (Przemysłowe lampy UV do wody – gdzie się sprawdzą? Co warto wiedzieć?). Olbrzymią popularnością cieszy się kontenerowa przemysłowa odwrócona osmoza, polecana przez specjalistów jako najbardziej nowoczesna technologia pozwalająca na oczyszczanie molekularne. Można w ten sposób uzyskać wodę demineralizowaną, pozbawioną zanieczyszczeń o wielkości pojedynczych jonów. Więcej na temat odwróconej osmozy dowiesz się z zamieszczonego poniżej materiału filmowego.

Kontenerowa odwrócona osmoza to świetne rozwiązanie dla zakładów wynajmujących pomieszczenia, albo hale produkcyjne i wszędzie tak, gdzie wymagana jest wysokiej jakości woda do celów produkcyjnych. Dzięki dużej mobilności takiej jednostki, kiedy następuje zmiana lokalizacji procesów produkcyjnych, można z łatwością przewieźć kontener w inne miejsce. Stacje kontenerowe łatwiej także odsprzedać, jeżeli zachodzi taka potrzeba. W przypadku wersji mobilnej, stacja uzdatniania wody może usuwać z wody wiele zanieczyszczeń jednocześnie lub mieć wyspecjalizowaną funkcję, która ogranicza się do zmiękczania wody, demineralizacji, czy samej dezynfekcji. Wszystko jest bowiem uzależnione od zapotrzebowania klienta na wodę o określonych parametrach fizykochemicznych i czystości mikrobiologicznej.

Kiedy sprawdzi się mobilna stacja uzdatniania wody?

Nieustanne zmiany zachodzące w środowisku przemysłowym i produkcyjnym wymuszają na przedsiębiorcach przystosowanie się nowych wymagań, również w kontekście uzdatniania wody. Właśnie dlatego, w wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem okazuje się właśnie tymczasowa stacja uzdatniania wody.

Awaryjne zasilanie w wodę zakładów przemysłowych

Nieoczekiwana awaria stacjonarnego systemu uzdatniania wody może bezpośrednio wpłynąć na działalność danego przedsiębiorstwa, a w konsekwencji przyczynić się do sporych strat. Nie wszystkie przemysłowe systemy filtracyjne mają bowiem wbudowany system gotowości na wypadek sytuacji awaryjnych. Tymczasowa stacja uzdatniania wody z powodzeniem zastąpi taki system stacjonarny.

Planowana konserwacja stacjonarnej stacji uzdatniania wody

Remonty, modernizacje, czy jakiekolwiek duże projekty konserwacyjne w typowej stacji uzdatniania wody zajmują zazwyczaj sporo czasu i mogą wymagać częściowego lub nawet całkowitego jej przestoju. Gdy stacjonarny system filtrowania wody okazuje się niedostępny, mobilna stacja uzdatniania wody jest niezastąpiona i dostępna tak długo, jak to po prostu konieczne.

Rozwój i produkcja nowych produktów

W niektórych firmach produkcyjnych, wprowadzanie nowych produktów wiąże się z koniecznością dostosowania wymagań dotyczących wody. Dostępny system filtracji może w takiej sytuacji nie dostarczać wody o określonych parametrach lub mieć zbyt niską przepustowość, aby sprostać większemu zapotrzebowaniu. Projektowanie, zakup i montaż zupełnie nowego systemu uzdatniania tylko na potrzeby pilotażowych serii produkcyjnych jest po prostu mocno ryzykowny. Decydując się na wynajem mobilnej stacji uzdatniania wody uzdatniania, przedsiębiorstwo może osiągnąć określone standardy jakości wody bez potrzeby dużych nakładów inwestycyjnych.

Sezonowe lub szczytowe zapotrzebowanie na wodę o określonych parametrach

W wielu branżach czymś normalnym są przejściowe wzrosty produkcyjne, a co za tym idzie pojawia się zapotrzebowanie na duże ilości uzdatnionej wody. Zamiast inwestować w stacjonarną instalację, która może pozostawać bezczynne przez większą część roku, wiele zakładów przemysłowych i przedsiębiorców decyduje się na mobilne systemy uzdatniania wody.

U kogo sprawdzi się tymczasowa stacja uzdatniania wody?

Potrzeba tymczasowego, a jednocześnie ciągłego zaopatrzenia w wodę, ma w wielu przypadkach kluczowe znaczenie dla zapewnienia realizacji projektu w danym czasie i zakładanym budżecie. Właśnie dlatego tymczasowe stacje uzdatniania wody są dedykowane dla takich obiektów jak:

 • Zakłady produkcyjne, w których zapotrzebowanie na wodę może wzrastać okresowo
 • Firmy doradczo-inżynieryjne
 • Małe i średnie gminy o ograniczonych zasobach finansowych
 • Przedsiębiorstwa nie posiadające wykwalifikowanej kadry technicznej do obsługi stacjonarnego systemu uzdatniania wody
 • Wszystkie podmioty racjonalnie planuje wydatki na inwestycje

Zalety tymczasowej stacji uzdatniania wody

Przy obecnym poziomie technologii oraz nieustannym dążeniu do redukcji kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, tymczasowa stacja uzdatniania wody, jako w pełni zautomatyzowany obiekt o stosunkowo niewielkich gabarytach, wydaje się rozwiązaniem doskonałym. Długo można wymieniać zalety takiego rozwiązania, a wśród nich:

 • Prosta instalacja “od ręki” – wszystkie systemy dostępne w ramach tymczasowej stacji uzdatniania wody są wstępnie przetestowane, co ułatwia podłączenie i uruchomienie.
 • Łatwa logistyka – tymczasowa stacja uzdatniania wody jest dostarczana w standardowym kontenerze lub na wygodnej metalowej ramie, przez co jej ustawianie jest bezproblemowe i wygodne.
  Uzdatnianie dopasowane do aktualnych potrzeb – decydując się na zastosowanie tymczasowej stacji uzdatniania wody, łatwo wybrać system spełniający wszystkie wymagania dotyczące jakości wody.
 • Oszczędność czasu – mobilną stację uzdatniania wody można szybko zainstalować, zapewniając dostęp do wysokiej jakości wody zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.
 • Brak dużych nakładów inwestycyjnych — mobilny system uzdatniania wody jest zazwyczaj dostępny do wynajęcia ze stałymi miesięcznymi kosztami, co maksymalnie ułatwia budżetowanie i szacowanie kosztów.
 • Wysoka jakość wody — korzystając z usług renomowanych dostawców można się spodziewać nowoczesnych technologii uzdatniania wody, dzięki czemu łatwo osiągnąć najwyższe standardy jakości wody.
 • Zdalne zarządzenie – na rynku dostępne są mobilne stacje uzdatniania wody, którymi można sterować zdalnie, dostosowując ustawienia do zmieniających się wymagań ilościowych i jakościowych.
 • Całodobowe wsparcie i serwis – korzystając z mobilnej stacji uzdatniania wody nie trzeba się przejmować serwisem, ani konserwacją systemu, gdyż o wszystko dba dostawca rozwiązania.

Jak wyglądają procedury wynajmu tymczasowej stacji uzdatniania wody?

Potrzebujesz wody pitnej, zdezynfekowanej, miękkiej lub zdemineralizowanej, ale tylko przez ściśle określony czas? Mobilna stacja uzdatniania wody na wynajem to rozsądne rozwiązanie. Wynajem stacji uzdatniania wody jest prosty i szybki. Wystarczy skontaktować się z wybranym dostawcą i określić szacunkowe zapotrzebowanie na wodę o określonych parametrach oraz podać okres wynajmu. W wybranym terminie, tymczasowa stacja uzdatniania wody zostanie dostarczona pod wskazany adres. Typowa usługa wynajmu tymczasowej stacji obejmuje kompleksową obsługę, a także niezbędne prace instalacyjne, w tym:

 • transport urządzeń i wybranych technologii na miejsce instalacji
 • wykonanie przyłączy wody surowe
 • podłączenie odpływu ścieków
 • hydrauliczne i elektryczne podłączenie urządzeń
 • konfiguracja głowic i sterowników
 • uzupełnienie soli tabletkowej w zmiękczaczu wody
 • szkolenie z obsługi kontrolnej wraz z dostarczeniem instrukcji eksploatacji urządzenia
 • uruchomienie tymczasowej stacji uzdatniania wody

Mobilna stacja uzdatniania wody gotowa do użytku

Nowoczesne stacje są przystosowane do szybkiego podłączenia w miejscu pracy, dzięki czemu do minimum skraca się czas montażu. Dodatkowo, decydując się na użycie mobilnej stacji uzdatniania wody od renomowanego dostawcy zyskujesz pewność, że zespół doświadczonych techników serwisu uruchomi system i przeprowadzi szkolenie personelu operacyjnego. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze mną. Chętnie pomogę dobrać odpowiedni system do uzdatniania wody, zarówno w gospodarstwie domowym, jak i kontekście różnych aplikacji przemysłowych.