Mobilna stacja uzdatniania wody to świetne rozwiązanie dla osób i przedsiębiorców, którzy okresowo lub w doraźnym miejscu, chcą poprawić parametry wody użytkowej. Mobilne uzdatnianie nie wymaga trwałej ingerencji w instalację wodną, co jest ogromną zaletą takiego systemu.
Spis treści:
- Czym jest mobilna stacja uzdatniania wody?
- Z czego składa się mobilna stacja uzdatniania wody?
- Kiedy sprawdzi się mobilna stacja uzdatniania wody?
- Zalety mobilnej stacji uzdatniania wody
- Procedury wynajmu mobilnej stacji uzdatniania wody
- Mobilna stacja uzdatniania wody – podsumowanie
Czym jest mobilna stacja uzdatniania wody?
Mobilna stacja uzdatniania wody to system połączonych ze sobą urządzeń filtrujących zamontowanych na mocnej i stabilnej ramie transportowej lub umieszczonych w izolowanym kontenerze (w razie potrzeby wyposażonym również w ogrzewanie elektryczne).
Główną zaletą mobilnych stacji uzdatniania wody jest ich modułowość oraz duża elastyczność procesowa. W zależności od potrzeb, wodę można filtrować na wiele różnych sposobów.
Mobilna stacja uzdatniania wody jest przeznaczona do transportu (również na duże odległości), łatwa w montażu, wydajna i równie skuteczna jak stacjonarne systemy filtracyjne.
Uzdatniona woda obniża koszty utrzymania i serwisowania maszyn, ogrzewania wody i jej obróbki dla procesów produkcyjnych, dlatego mobilne stacje uzdatniania wody spotyka się w wielu sektorach przemysłu, a także w zastosowaniach komercyjnych.
Potrzeba tymczasowego, a jednocześnie ciągłego zaopatrzenia w wodę, ma w wielu przypadkach kluczowe znaczenie dla zapewnienia realizacji projektu w danym czasie i zakładanym budżecie. Właśnie dlatego mobilne stacje uzdatniania wody są dedykowane dla takich obiektów jak:
- Zakłady produkcyjne, w których zapotrzebowanie na wodę może wzrastać okresowo
- Firmy doradczo-inżynieryjne
- Małe i średnie gminy o ograniczonych zasobach finansowych
- Przedsiębiorstwa nieposiadające wykwalifikowanej kadry technicznej do obsługi stacjonarnego systemu uzdatniania wody
- Wszystkie podmioty racjonalnie planujące wydatki na inwestycje
Mobilna stacja uzdatniania wody może usuwać z wody wiele zanieczyszczeń jednocześnie lub mieć wyspecjalizowaną funkcję, która ogranicza się do takich procesów jak redukcja stopnia twardości, demineralizacja wody w przemyśle, czy choćby sama dezynfekcja. W przypadku takiego systemu, rodzaj technologii i urządzeń zależy od zapotrzebowania klienta na wodę o określonych parametrach fizykochemicznych i czystości mikrobiologicznej. W celu znalezienia optymalnego rozwiązania, najlepiej poprosić o pomoc eksperta.
Warto jednocześnie pamiętać, że podobnie jak w przypadku systemu stacjonarnego, metody uzdatniania dobiera się zawsze na podstawie profesjonalnego badania wody.
Z czego składa się mobilna stacja uzdatniania wody?
Pierwszym etapem jest zazwyczaj przygotowanie wody na drodze filtracji mechanicznej, redukującej ilość zawiesin i osadów sedymentacyjnych. Proces ten chroni nie tylko instalację, ale też cały system uzdatniania wody. Uzdatnianie wody w ramach systemu mobilnego może również obejmować takie procesy jak filtracja na węglu aktywnym, usuwanie żelaza i manganu, zmiękczanie wody, demineralizacja, sterylizacja, czy kondycjonowanie wody.
Wśród urządzeń filtrujących najszersze zastosowanie znajdują przemysłowe zmiękczacze wody, przemysłowe odżelaziacze wody oraz przemysłowe lampy bakteriobójcze. Olbrzymią popularnością cieszy się kontenerowa przemysłowa odwrócona osmoza, która pozwala uzyskać wodę demineralizowaną, pozbawioną jakichkolwiek zanieczyszczeń.
Kiedy sprawdzi się mobilna stacja uzdatniania wody?
Nieustanne zmiany zachodzące w środowisku przemysłowym i produkcyjnym wymuszają na przedsiębiorcach przystosowanie się do nowych wymagań, również w kontekście uzdatniania wody. Właśnie dlatego, tymczasowa mobilna stacja uzdatniania wody często okazuje się rozwiązaniem idealnym.
Awaryjne zasilanie w wodę zakładów przemysłowych
Nieoczekiwana awaria stacjonarnego systemu uzdatniania wody może bezpośrednio wpłynąć na działalność całego przedsiębiorstwa, a w konsekwencji przyczynić się do sporych strat. Choć przemysłowe uzdatnianie wody to zazwyczaj skomplikowany i wieloetapowy proces, tymczasowa stacja uzdatniania wody to doskonałe rozwiązanie na wypadek sytuacji awaryjnych.
Planowana konserwacja stacjonarnej stacji uzdatniania wody
Remonty, modernizacje, czy jakiekolwiek duże projekty konserwacyjne w typowej stacji uzdatniania wody zajmują zazwyczaj sporo czasu i mogą wymagać jej częściowego lub nawet całkowitego przestoju. Gdy stacjonarny system filtrowania wody okazuje się niedostępny, mobilna stacja uzdatniania wody jest niezastąpiona i dostępna tak długo, jak to po prostu konieczne.
Rozwój i produkcja nowych produktów
W niektórych firmach produkcyjnych wprowadzanie nowych produktów wiąże się z koniecznością dostosowania wymagań dotyczących wody. Dotychczasowy system filtracji może w takiej sytuacji nie dostarczać wody o określonych parametrach lub mieć zbyt niską przepustowość, aby sprostać większemu zapotrzebowaniu. Projektowanie, zakup i montaż zupełnie nowego systemu uzdatniania tylko na potrzeby pilotażowych serii produkcyjnych jest z kolei zbyt kosztowny i przez to praktycznie nieopłacalny. W takich przypadku mobilna stacja uzdatniania wody pozwala osiągnąć określone standardy wody bez potrzeby dużych nakładów inwestycyjnych.
Sezonowe lub szczytowe zapotrzebowanie na wodę o określonych parametrach
W wielu branżach czymś normalnym są przejściowe wzrosty produkcyjne, a co za tym idzie pojawia się zapotrzebowanie na duże ilości uzdatnionej wody. Zamiast inwestować w rozbudowę instalacji stacjonarnej, która może pozostawać bezczynna przez większą część roku, wiele zakładów przemysłowych i przedsiębiorców decyduje się na mobilne systemy uzdatniania wody.
Tymczasowa stacja uzdatniania to według mnie świetne rozwiązanie dla zakładów wynajmujących pomieszczenia, w tym hale produkcyjne. Dzięki dużej mobilności takiej jednostki, kiedy następuje zmiana lokalizacji procesów produkcyjnych, można z łatwością przewieźć kontener w inne miejsce. Jeśli zajdzie taka potrzeba, mobilną stację uzdatniania wody łatwiej też odsprzedać.
Piotr Pisarski
Zalety mobilnej stacji uzdatniania wody
Przy obecnym poziomie technologii oraz nieustannym dążeniu do redukcji kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, tymczasowa mobilna stacja uzdatniania wody, jako w pełni zautomatyzowany obiekt o stosunkowo niewielkich gabarytach, wydaje się rozwiązaniem doskonałym. Długo można wymieniać zalety takiego rozwiązania, a wśród nich:
- Prosta instalacja – wszystkie systemy dostępne w ramach tymczasowej stacji uzdatniania wody są wstępnie przetestowane, co ułatwia podłączenie i uruchomienie
- Łatwa logistyka – tymczasowa stacja uzdatniania wody jest dostarczana w standardowym kontenerze lub na wygodnej metalowej ramie, przez co jej ustawianie jest bezproblemowe i wygodne
- Uzdatnianie dopasowane do aktualnych potrzeb – decydując się na zastosowanie tymczasowej stacji uzdatniania wody, łatwo wybrać system spełniający wszystkie wymagania dotyczące jakości wody
- Oszczędność czasu – mobilną stację uzdatniania wody można szybko zainstalować, zapewniając dostęp do wysokiej jakości wody zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba
- Brak dużych nakładów inwestycyjnych – mobilny system uzdatniania wody jest zazwyczaj dostępny do wynajęcia ze stałymi miesięcznymi kosztami, co maksymalnie ułatwia budżetowanie i szacowanie kosztów
- Wysoka jakość wody – korzystając z usług renomowanych dostawców można się spodziewać nowoczesnych technologii uzdatniania wody, dzięki czemu łatwo osiągnąć najwyższe standardy jakości
- Zdalne zarządzanie – na rynku dostępne są mobilne stacje uzdatniania wody, którymi można sterować zdalnie, dostosowując ich ustawienia do zmieniających się wymagań ilościowych i jakościowych
- Całodobowe wsparcie i serwis – wynajmując mobilną stację uzdatniania wody nie trzeba przejmować się jej serwisem, czy konserwacją systemu, gdyż o wszystko dba dostawca rozwiązania
Procedury wynajmu mobilnej stacji uzdatniania wody
Wynajem stacji uzdatniania wody jest prosty i szybki. Wystarczy skontaktować się z wybranym dostawcą i określić szacunkowe zapotrzebowanie na wodę o określonych parametrach oraz podać okres wynajmu. W wybranym terminie, mobilna stacja uzdatniania wody zostanie dostarczona pod wskazany adres. Typowa usługa wynajmu tymczasowej stacji obejmuje kompleksową obsługę, a także niezbędne prace instalacyjne, w tym:
- Transport urządzeń i wybranych technologii na miejsce instalacji
- Wykonanie przyłączy wody surowe
- Podłączenie odpływu ścieków
- Hydrauliczne i elektryczne podłączenie urządzeń
- Konfiguracja głowic i sterowników
- Szkolenie z obsługi kontrolnej wraz z dostarczeniem instrukcji eksploatacji urządzenia
- Uruchomienie tymczasowej stacji uzdatniania wody
Mobilna stacja uzdatniania wody – podsumowanie
Nowoczesne mobilne stacje uzdatniania wody są przystosowane do szybkiego podłączenia w miejscu pracy, dzięki czemu do minimum skraca się czas montażu. Warto jednocześnie pamiętać, że warto wybrać mobilną stację uzdatniania wody od renomowanego dostawcy, który gwarantuje pierwsze uruchomienie systemu, szkolenie personelu operacyjnego oraz profesjonalny serwis, kiedy zachodzi taka potrzeba.