Kolumny węglowe Ecoperla Carbotower to centralne urządzenia, które skutecznie eliminują z wody chlor, jego pochodne oraz lotne związki organiczne, które mogą niekorzystnie wpływać na parametry organoleptyczne wody. Recenzja Ecoperla Carbotower wyjaśnia, dlaczego warto sięgnąć po takie rozwiązanie w swoim domu.
Spis treści:
- Co warto wiedzieć o kolumnie weglowej Ecoperla Carbotower?
- Jak działa Ecoperla Carbotower?
- Montaż i eksploatacja Ecoperla Carbotower
- Dlaczego warto wybrać Ecoperla Carbotower?
- Ecoperla Carbotower – najczęściej zadawane pytania
Co warto wiedzieć o kolumnie weglowej Ecoperla Carbotower?
Woda wodociągowa bardzo często zawiera chlor oraz inne zanieczyszczenia, które – choć niegroźne dla zdrowia – mogą niekorzystnie wpływać na skórę oraz parametry organoleptyczne kranówki.
Chlor działa drażniąco, wysusza naskórek, może powodować swędzenie, pieczenie, nasilać problemy dermatologiczne, takie jak egzema czy atopowe zapalenie skóry. Dodatkowo, woda zawierająca chlor oraz różne związki organiczne miewa nieprzyjemny zapach i smak. Jej gorsza jakość bywa też odczuwalna podczas kąpieli. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób szuka też odpowiedzi na pytanie jak usunąć chlor z wody. W tym kontekście eksperci zgodnie polecają filtrację na węglu aktywnym.
Węgiel aktywny skutecznie usuwa chlor, pestycydy, lotne związki organiczne i wiele innych zanieczyszczeń, dzięki czemu woda staje się bezpieczniejsza, delikatniejsza i przyjemniejsza w kontakcie ze skórą. Regularne stosowanie przefiltrowanej wody może w efekcie poprawić jej kondycję, a także zwiększyć przyjemność z codziennych kąpieli.
Niestety, nawet dobrej jakości filtry kuchenne nie zawsze stanowią wystarczające rozwiązanie. Jeśli skóra jest podrażniona lub wysuszona po kąpieli, warto wówczas zastosować urządzenie centralne, które uzdatnia kranówkę w całej instalacji. Przy dużym zużyciu wody popularne filtry narurowe z wkładami węglowymi szybko wytracają swoje właściwości, dlatego stanowią mało optymalne rozwiązanie. Znacznie korzystniejszą ekonomicznie alternatywą są w tym przypadku kolumny węglowe. Na tle tego typu urządzeń mocno wyróżnia się seria Ecoperla Carbotower obejmująca trzy modele o różnej ilości złoża filtracyjnego.
- Ecoperla Carbotower S z 30 litrami złoża filtracyjnego
- Ecoperla Carbotower M z 40 litrami złoża filtracyjnego
- Ecoperla Carbotower L z 60 litrami złoża filtracyjnego
Urządzenia różnią się między sobą wymiarami oraz wydajnością, a dobór odpowiedniego modelu odbywa się na podstawie zużycia wody i jej parametrów fizykochemicznych. W razie wątpliwości, o pomoc warto poprosić eksperta z branży uzdatniania wody.
Jak działa Ecoperla Carbotower?
Każdy z serii Ecoperla Carbotower składa się z butli ciśnieniowej wypełnionej złożem oraz głowicy sterującej. Urządzenie działa w bardzo prosty sposób. Kiedy surowa woda wpływa do wnętrza butli, trafia na złoże filtracyjne, gdzie zostaje oczyszczona, a następnie trafia do instalacji.
Właściwości węgla aktywnego można odzyskiwać wielokrotnie na drodze regeneracji złoża za pomocą surowej wody.
Znany od wieków węgiel aktywny jest ceniony w filtracji wody ze względu na swoje właściwości adsorpcyjne. Jednocześnie działa także na zasadzie redukcji katalitycznej – w taki sposób z wody usuwany jest chlor i jego pochodne. W procesie filtracji na węglu aktywnym z wody wyeliminowane zostają również związki organiczne, pestycydy, herbicydy, węglowodory alifatyczne, węglowodory aromatyczne, fenole, a także związki niektórych metali ciężkich. W praktyce następuje optymalizacja smaku, zapachu i barwy wody.
Ecoperla Carbotower może stanowić samodzielne urządzenie do uzdatniania wody, jednak polecam to urządzenia w zestawie z centralnym zmiękczaczem wody. Dzięki takiemu połączeniu kamień w wodzie przestaje stanowić zagrożenie dla instalacji i podłączonych do niej urządzeń, a sama kranówka jest smaczna i nie podrażnia skóry podczas kąpieli.
Piotr Pisarski
Jednym z najważniejszych komponentów kolumny węglowej Ecoperla Carbotower jest manualna głowica sterująca TR-MAN, dzięki której użytkownik sam może zdecydować, kiedy przeprowadzić regenerację i jak długo ma ona potrwać.
Częstotliwość regeneracji należy dopasować do ilości zawiesin znajdujących się w wodzie – im jest ich więcej, tym częściej należy przeprowadzać płukanie.
Urządzenia wyposażone w manualne głowice sterujące doskonale nadają się do montażu w chłodnych pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi nawet około 2 °C. Przyłącza oraz opisy trybów pracy na górnej części głowicy ułatwiają jej montaż oraz obsługę w trakcie użytkowania.
W kolumnach węglowych Ecoperla Carbotower istnieje alternatywna możliwość montażu automatycznej głowicy sterującej. To nieco wyższe koszty eksploatacyjne, jednak regeneracja uruchamia się automatycznie. Polecam taką opcję, jeśli kolumna węglowa ma być częścią większego zestawu do uzdatniania wody.
Piotr Pisarski
Montaż i eksploatacja Ecoperla Carbotower
Kolumna węglowa Ecoperla Carbotower to urządzenie centralne, dlatego należy ją zamontować przed rozgałęzieniem instalacji na konkretne pomieszczenia.
W przypadku wody z prywatnego ujęcia, Ecoperla Carbotower trzeba umieścić za hydroforem, jednak bez znaczenia jest rodzaj zbiornika ciśnieniowego. Jednocześnie, urządzenie powinno stanowić ostatni etap uzdatniania wody. W praktyce oznacza to, że odżelaziacze wody, zmiękczacze wody, czy stacje wielofunkcyjne trzeba zainstalować przed Ecoperla Carbotower. Z drugiej strony, za kolumną węglową można zastosować narurowy filtr z wkładem mechanicznym, który usunie pozostałości zanieczyszczeń stałych. W przypadku kranówki z sieci wodociągowej, kolumna węglowa również powinna znaleźć się za zmiękczaczem wody, ale przed kotłem grzewczym.
Instalacja Ecoperla Carbotower jest prosta i wymaga zaledwie podstawowej wiedzy hydraulicznej. Czynność tę można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić dowolnemu fachowcowi. Jednocześnie, pomieszczenie gospodarcze, w którym stanie kolumna węglowa powinno posiadać odpływ do kanalizacji, a w przypadku Ecoperla Carbotower z automatyczną głowicą automatyczną także dostęp do prądu elektrycznego.
W tym wypadku kolumna węglowa zamontowana jest na drugim stopniu filtracji wody (za zmiękczaczem wody). Kolumna w tym układzie odpowiada za doszlifowanie wody. Za kolumną węglową został zamontowany zawór kulowy. Do kolumny węglowej podłączony jest wąż do popłuczyn (wąż zbrojony 1/2 cala). Zmiękczacz wody i kolumna węglowa to idealny zestaw do filtracji wody w domu podłączonym do wodociągu.
Dlaczego warto wybrać Ecoperla Carbotower?
Kolumny węglowe to dobry wybór do gospodarstw domowych, których właściciele chcą zapewnić swojej rodzinie wodę najwyższej jakości. Dzięki filtracji w Ecoperla Carbotower woda zyskuje optymalne parametry organoleptyczne, a tym samym nie podrażnia skóry podczas mycia i nadaje się do spożycia.
Polecam Ecoperla Carbotower do założenia na całą instalację zamiast narurowego filtra z wkładem węglowym. Głównym argumentem jest duża powierzchnia filtracyjna, wynikająca z ilości dostępnego złoża. Węgiel aktywny zużywa się w tym przypadku znacznie wolniej, a jednocześnie można wielokrotnie odzyskiwać jego właściwości za pomocą regeneracji, co nie jest możliwe w przypadku filtrów narurowych.
Piotr Pisarski
Ecoperla Carbotower warto wybrać również ze względu na jakość komponentów, które zostały wykonane z trwałych i niezawodnych materiałów. Na szczególną uwagę zasługuje odmiana węgla aktywnego z łupin orzechów kokosowych – uznawana powszechnie za najbardziej trwałą i wydajną. Dodatkowo, regeneracja za pomocą surowej wody gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne.
Ecoperla Carbotower – najczęściej zadawane pytania
Ecoperla Carbotower to odpowiednie rozwiązanie dla osób poszukujących efektywnego sposobu na poprawę jakości wody w całym domu. Zastosowanie wysokiej jakości węgla aktywnego i prosty system regeneracji, gwarantuje skuteczną filtrację przy minimalnych kosztach eksploatacji. Dzięki dostępności trzech modeli można dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dla osób ceniących sobie komfort i niezawodność, Ecoperla Carbotower bez wątpienia stanowi inwestycję w zdrowie i jakość życia. Powyższa recenzja Ecoperla Carbotower omawia najważniejsze zalety takiego rozwiązania. Przeczytaj również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czy Ecoperla Carbotower nadaje się do wody ze studni?
Tak, jednak w przypadku wody studziennej zaleca się wcześniejsze badania wody, na podstawie których należy dobrać odpowiedni system filtracji.
Jak często trzeba regenerować Ecoperla Carbotower?
Regenerację (czyli płukanie złoża wodą) zaleca się wykonywać co 7-10 dni, w zależności od jakości wody i zapotrzebowania na nią w gospodarstwie domowym.
Czy Ecoperla Carbotower wymaga podłączenia do prądu?
Nie, kolumna węglowa Ecoperla Carbotower działa bez zasilania elektrycznego.