Strona główna » Blog » Sód w wodzie po zmiękczaniu okiem eksperta

Sód w wodzie po zmiękczaniu okiem eksperta

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lip 5, 2024

W wyniku zmiękczania wody w procesie wymiany jonowej stężenie sodu delikatnie wzrasta, co tylko w nieznacznym stopniu wpływa na podaż tego pierwiastka w codziennej diecie. Sód w wodzie po zmiękczaczu nie zmienia jej parametrów organoleptycznych, a kranówka nadaje się do spożycia.

Spis treści:

Skąd się bierze sód w wodzie po zmiękczaniu?

Woda płynąca z kranów w naszym kraju jest zazwyczaj średnio lub bardzo twarda, dlatego centralne zmiękczacze wody to jedne z najważniejszych sprzętów montowanych obecnie w polskich gospodarstwach domowych. Choć poszczególne modele różnią się między sobą budową, jakością zastosowanych materiałów i komponentów, rozmiarem, wydajnością, a także funkcjami dodatkowymi, zasada działania tych urządzeń w każdym przypadku pozostaje taka sama.

Wszystkie zmiękczacze wody funkcjonują w oparciu o wymianę jonową, a cały proces zachodzi wewnątrz butli ciśnieniowej wypełnionej specjalnie dobranym złożem filtracyjnym.

Dzięki szerokiej ofercie zmiękczaczy wody każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb. Z drugiej strony nie zawsze wiadomo jaki zmiękczacz wody wybrać w konkretnym przypadku, dlatego w razie wątpliwości najlepiej poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Sód w wodzie po zmiękczaniu pochodzi z roztworu solanki stosowanej w procesie regeneracji żywicy jonowymiennej, na której odbywa się redukcja wysokiego stopnia twardości wody. Kiedy twarda woda przepływa przez zmiękczacz, jony wapnia i magnezu są wymieniane na jony sodu, przez co nieznacznie wzrasta stężenie tego pierwiastka w wodzie przefiltrowanej.

Niskie stężenie sodu po zmiękczaczu wody z Ecoperla Perfect System

Maksymalnie niskie stężenie sodu w wodzie może być istotne w przypadku osób pozostających na diecie niskosodowej oraz cierpiących na schorzenia układu krążenia. Choć miękka woda nadaje się do bezpośredniego spożycia, istnieją cztery potencjalne sytuacje, w których może dojść do przekroczenia normy sodu w wodzie:

  • Zbyt duża dawka soli w stosunku do długości płukania oraz ilości zużytej wody podczas regeneracji złoża jonowymiennego
  • Prawidłowa dawka soli, ale za krótki proces płukania żywicy
  • Dolewanie wody bezpośrednio do zbiornika solanki
  • Uszkodzenie lub awaria zmiękczacza wody

W dwóch pierwszych przypadkach, problemu można łatwo uniknąć montując dobrej jakości urządzenie filtrujące z innowacyjnym Ecoperla Perfect System. W tej kategorii produktów na rynku wyróżniają się serie kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla Toro i Ecoperla Slimline, stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multicab oraz zmiękczacz wody 2w1 z węglem aktywnym Ecoperla Hero.

Zauważyłem, że niektórzy producenci kompaktowych urządzeń do zmiękczania wody celowo przedstawiają parametry swoich produktów jako korzystniejsze. Często zaniżane jest zużycie soli i wody potrzebnych na regenerację. Jeśli ustawienia głowicy zostaną zaprogramowane w oparciu o niedoszacowane dane, proces regeneracji nie zachodzi poprawnie, a wydajność zmiękczania wody spada. W efekcie, skróceniu ulega również żywotność samego złoża.

Piotr Pisarski

Ecoperla Perfect System to ustawienia głowicy sterującej programowane w kompaktowych stacjach uzdatniania wody marki Ecoperla. Takie rozwiązanie gwarantuje, że zmiękczacz wody pracuje w trybie maksymalnie ekonomicznym, a regeneracja zachodzi w sposób pełny i wydajny. Ecoperla Perfect System jest kompatybilny z przepływem przeciwprądowym i zapewnia naprawdę dobre efekty podczas wieloletniego użytkowania urządzenia.

Duże stężenie sodu w wodzie po zmiękczaniu bywa często wynikiem ludzkiego błędu, a nawet niedoczytania instrukcji obsługi urządzenia. Samodzielne napełnianie zbiornika solanki wodą prowadzi do nieprawidłowości w przepłukiwaniu złoża i może być bezpośrednią przyczyną przekroczeń sodu i słonego smaku wody.

Czwarta przyczyna wysokiego stężenia sodu w wodzie jest związana z jakością samego urządzenia. W kwestii uzdatniania wody nie ma bowiem miejsca na kompromisy. Tylko dobrej jakości zmiękczacze wody od renomowanych producentów gwarantują poprawną i efektywną filtrację, a także bezawaryjną pracę urządzenia przez długie lata.

Sód w codziennej diecie

Sód to główny kation płynu pozakomórkowego w organizmie, któremu dodatkowo towarzyszą aniony chlorkowe i wodorowęglanowe. W płynie wewnątrzkomórkowym głównymi jonami są z kolei potas, fosforany i białczany. W prawidłowych warunkach, osmolalność (stężenie substancji rozpuszczonej w roztworze, wyrażone jako liczba moli substancji czynnych rozpuszczonych w jednym kilogramie rozpuszczalnika) wszystkich płynów ustrojowych jest jednakowa. Taka równowaga wodno-elektrolitowa jest bardzo ważna dla zachowania homeostazy organizmu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje bezpieczny poziom spożycia sodu na poziomie 5000 mg dziennie.

Zwiększenie stężenia sodu w surowicy krwi powyżej 145 mmol/l nazywa się hipernatremią. Podłożem tego zaburzenia jest zazwyczaj utrata wody (lub płynów hipotonicznych), albo zbyt małe spożycie płynów. Znacznie rzadziej przyczyną hipernatremii jest nadmierna podaż sodu wynikająca m.in. z niewłaściwie zbilansowanej diety (spożywanie dużej ilości produktów bogatych w sól). Podsumowując, prawidłowe zmiękczanie wody nie powoduje przekroczenia zalecanej dawki sodu w codziennej diecie.

Ile jest sodu w wodzie po zmiękczaniu?

Stopień twardości wody można sprawdzić na kilka sposobów. Jeśli kranówka pochodzi z sieci, taka informacja znajduje się zazwyczaj na stronie internetowej lokalnego wodociągu. Aby poznać dokładną wartość tego parametru w domu, najlepiej zlecić profesjonalne badania wody lub przeprowadzić test twardości wody samodzielnie. Otrzymane wyniki łatwo przeliczać stosując praktyczny kalkulator twardości wody.

W trakcie procesu wymiany jonowej na każde 100 mg CaCO3 przypada 46 mg sodu, czyli 1 stopień niemiecki (dH) twardości wody oznacza 8,2 mg sodu więcej w kranówce.

Uwzględniając powyższe proporcje, stężenie sodu w wodzie po zmiękczaniu można obliczyć w bardzo prosty sposób. Jeśli w surowej kranówce znajduje się 200 mg CaCO3/l wówczas w wodzie zmiękczonej stężenie sodu wyniesie 92 mg/l. Zakładając średnie dziennie spożycie 2 litrów takiej kranówki (bez obróbki termicznej) podaż sodu z wody wyniesie zaledwie 184 mg. Dla porównania, jedna kromka białego pieczywa zawiera aż 240 mg sodu.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, stężenie sodu w wodzie z kranu można zredukować praktycznie do zera stosując odpowiednie filtry kuchenne. W tej kategorii produktów polecam szczególnie system odwróconej osmozy, który oczyszcza wodę z dokładnością do pojedynczych jonów.

Piotr Pisarski

Nowoczesna odwrócona osmoza to najskuteczniejszy sposób uzdatniania wody pitnej. Filtry kuchenne z membraną osmotyczną nie tylko usuwają obecne w niej zanieczyszczenia (w tym twardość wody, wirusy i bakterie w wodzie), ale też poprawiają smak i aromat kranówki.

Sód w wodzie po zmiękczaniu okiem eksperta – podsumowanie

Wybór urządzenia do zmiękczania wody w domu bywa niekiedy bardzo trudny. Biorąc pod uwagę jakość złoża filtracyjnego, budowę, czy dane techniczne, wielu potencjalnych użytkowników pomija kwestię stężenia sodu w zmiękczonej wodzie. W tym wypadku dobrej klasy komponenty to nie wszystko. Warto bowiem wybrać takie urządzenie, które zostało optymalnie skonfigurowane w zakresie pozyskiwania wody pitnej. Ecoperla Perfect System dostępny w kompaktowych urządzeniach polskiej marki Ecoperla minimalizuje prawdopodobieństwo przekroczenia normy sodu w wodzie, a jednocześnie gwarantuje skuteczną filtrację przy minimalnym zużyciu soli i wody do regeneracji złoża jonowymiennego.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.