Azotany są zanieczyszczeniem wody, które może pojawić się nawet w wodzie miejskiej! Mimo to znacznie częściej jest to problem własnych ujęć położonych na terenach rolniczych, na których stosuje się duże ilości nawozów sztucznych. Coraz częściej słyszy się o tym, że azotany w zbyt wysokich stężeniach mogą powodować nowotwory. Czy to prawda? Czy jest się czego obawiać?
Kwestii azotanów obecnych w wodzie poświęciłem już artykuł: Uważaj na szkodliwe azotany w wodzie. Przy okazji kwestii zmiękczania wody, wspomniałem o nich również we wpisie: Czy da się usunąć azotany i zmiękczyć wodę w jednym urządzeniu? Dziś chciałbym przyjrzeć się bliżej jednej z najbardziej niepokojących kwestii, czyli informacjom jakoby azotany powodowały nowotwory w organizmie. Jaki faktycznie będą miały na nas wpływ, jeśli będziemy je spożywać w zbyt dużych ilościach?
Azotany w wodzie
Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, azotany są substancją, z którą mamy do czynienia na co dzień. Mogą występować nie tylko w wodzie, ale również w wielu produktach spożywczych. Ich duże ilości mogą znajdywać się choćby na wiosennych nowalijkach, jak sałata. Wszystko ze względu na ogrom stosowanych oprysków, które bardzo trudno spłukać z liści. Przez to azotany przedostają się do organizmu.
Warto wiedzieć, że wysokie stężenia azotanów nie zaszkodzą nam od razu. Wpływ na organizm odczujemy dopiero po jakimś czasie regularnego spożywania tych substancji. Jeśli nie przestaniemy ich przyjmować przez dłuższy czas, w większych ilościach, mogą okazać się niezwykle szkodliwe.
Azotany obecne w wodzie pochodzą głównie ze stosowanych oprysków. Nawozy spływają z gleb do wód powierzchniowych, ale oprócz tego przedostają się też w głąb. Przez gleby do wód podziemnych i tam się kumulują. Następnie wraz z wodą są pobierane do domowych instalacji i tak trafiają do nas.
Azotany a zdrowie
Azotany, jako takie, nie są większym zagrożeniem dla zdrowia. Jeśli są przyjmowane regularnie, w sporych ilościach, mogą jednak prowadzić do podrażnienia błony jelita cienkiego. Przez to niektóre ważne dla organizmu substancje mogą być przyjmowane w nieprawidłowy sposób lub w zbyt małych ilościach.
Kolejnym podkreślanym przez naukowców zagrożeniem jest fakt, że poprzez wiele procesów zachodzących wewnątrz organizmu, azotany mogą być przekształcane w groźniejsze azotyny. Mówi się o tym, że ilość transformowanych w organizmie azotanów może wynosić nawet 25%. Wytwarzane w ten sposób azotyny ulegają kolejnym przemianom. Efektem jest powstawanie nitrozoamin. Te prowadzą do realnych problemów i zniszczeń, wśród których można wymienić:
- Sinicę
- Niedotlenienie tkanek
- Niedokrwistość
- Uszkodzenia związane z niektórymi strukturami mózgu
- Zaburzenia pracy tarczycy
- Problemy związane z prawidłową pracą jelita cienkiego
- Nieprawidłowe wchłanianie: tłuszczów, białek, węglowodanów
- Nieprawidłowe przyswajanie witamin z grupy B oraz witaminy A
- Możliwość powstania nowotworu
Azotany a nowotwory
Nitrozoaminy, które mogą wykształcić się z azotanów są w stanie przyczynić się do wystąpienia różnego typu nowotworów. Najczęściej przypisuje się im udział w tworzeniu nowotworów jelita cienkiego oraz żołądka.
W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, których tematem było występowanie azotanów w organizmie w nadmiernych ilościach i wpływ tego zjawiska na funkcjonowanie oraz zdrowie. Okazało się, że azotany mogły przyczynić się do powstania chorób nowotworowych nawet u ponad 12 tysięcy osób. Są to dane dotyczące jednego roku. Odsyłam do raportu naukowców z organizacji Environmental Working Group. Przypuszcza się, że azotany mogą stanowić przyczynę przedwczesnych porodów oraz niskiej masy urodzeniowej. Poza tym to właśnie skumulowanym w organizmie azotanom przypisuje się wpływ na występowanie nowotworu:
- Jelita grubego
- Nerek
- Tarczycy
- Pęcherza moczowego
- Jajników
W jaki sposób zapobiegać występowaniu azotanów w wodzie?
Na szczęście i na azotany w wodzie znajdą się sposoby! Ten problem można zwalczać w całej instalacji, jak też jedynie punktowo, czyli głównie z wody przeznaczonej jedynie na cele spożywcze. Wybór opcji jest uzależniony od preferencji właściciela gospodarstwa domowego oraz kwoty, jaką chciałby przeznaczyć na taką inwestycję.
Jeśli korzystacie z wody z własnego ujęcia, koniecznie zacznijcie cały proces od zlecenia profesjonalnej analizy wody. Dzięki temu będzie można bardzo dokładnie poznać skład wody oraz sprawdzić, po pierwsze, czy azotany faktycznie stanowią niebezpieczeństwo i są w zbyt wysokich stężeniach, a po drugie, czy w wodzie nie ma jeszcze innych substancji, które mogłyby spowodować szkody w instalacji lub niekorzystnie wpływać na odbiór wody. Zmniejszając ilość azotanów w wodzie sprawimy, że mniejsze stężenia trafią do organizmu. Będzie on w stanie je przetworzyć.
Stacja do usuwania azotanów na cały dom
Jeśli jest potrzeba usuwania azotanów w wielu miejscach poboru wody, bo na przykład w domu korzysta się z dwóch kuchni, warto wybrać stację do usuwania azotanów z wody. To centralne, dwuczęściowe urządzenie, regenerowane roztworem solanki. Składa się z dwóch części. Pierwszą jest butla ciśnieniowa z automatyczną głowicą sterującą, wypełniona specjalnym złożem filtracyjnym, które redukuje z wody nie tylko wysokie stężenie azotanów, ale i siarczanów. Drugi element stacji to zbiornik na sól regeneracyjną. Należy dbać o stałe uzupełnianie braków, ponieważ w innym wypadku proces regeneracji nie zostanie przeprowadzony prawidłowo, a złoże nie będzie w stanie w pełni spełniać swojej funkcji.
Jeśli poszukujecie takiego sposobu na obniżenie stężenia azotanów w wodzie, dobrą propozycją wydaje się być Ecoperla Nitratower. To dwuczęściowa stacja do usuwania azotanów, dostępna w trzech rozmiarach do wyboru. Ecoperla Nitratower jest bardzo prosty w obsłudze, a Ecoperla Smart System zapewnia niskie koszty eksploatacyjne. Zobaczcie sami jak to działa w filmiku wyżej.
Odwrócona osmoza na redukcję azotanów z wody
Inną, znacznie mniejszą opcją, do podłączenia przy jednym miejscu poboru wody, jest system odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna jest znana ze swoich właściwości oraz niebywałej dokładności. Informacje na ten temat możecie znaleźć tutaj: Jak działa membrana osmotyczna? Oprócz bakterii, wirusów, cyst, toksyn, pestycydów, z wody usuwane są także azotany. Dzięki temu można mieć pewność, że spożywana woda jest w pełni bezpieczna i nie będzie negatywnie oddziaływać na zdrowie.
Pierwszą z propozycji jest Ecoperla Rosa. To odwrócona osmoza, pozwalająca na pobieranie wody w dwojaki sposób. Z jednej strony można pobierać wodę bardzo dokładnie oczyszczoną, która stanowi doskonały sposób na uzupełnienie ekspresu do kawy lub innego drobnego AGD, sprawdzi się przy przygotowaniu dań i napojów gorących oraz do płukania warzyw, owoców, delikatnych powierzchni. Z kolei woda, która dodatkowo zostaje przepuszczona przez wkład rewitalizujący Ecoperla Elixir to idealna woda do picia, bogata w magnez.
Poszukując produktu do usuwania azotanów z wody, warto też zwrócić uwagę na bardzo nowoczesną odwróconą osmozę. Ecoperla Revo o jest produktem, który nie ma zewnętrznego zbiornika na magazynowanie wody. Wygląda bardzo stylowo, a przy tym zajmuje naprawdę mało miejsca.
Pij czystą i bezpieczną wodę!
Odkrycie nieprawidłowości w wodzie jest bardzo ważne. Lepiej wystrzegać się tego, co może nam szkodzić, a azotany spożywane w zbyt dużych ilościach są właśnie taką substancją. Na szczęście odpowiednio dobrany system uzdatniania wody zapewni bezpieczną i czystą wodę do picia i nie tylko.
Też mamy ekoprle rose – fajny kranik, taki większy, porządny
Ciekawy artykuł i jeszcze ciekawszy filmik. Nie miałam pojęcia na czym polega uzdatnianie wody pod kątem azotanów i czym się różni od zmiękczanie itp
Długo się zastanawiałam czy kupować osmozę czy nie… Ten artykuł ostatecznie mnie przekonał. Biorę Rosę!