Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Nanofiltracja często jest mylnie traktowana, jako system podobny do odwróconej osmozy. Tymczasem systemy nanofiltracji nie są w stanie zastąpić filtrów odwróconej osmozy. Mimo, że jest między nimi wiele podobieństw, są zupełnie różnymi urządzeniami wykorzystywanymi do różnych celów.

O Nanofiltracji

Zarówno Nanofiltracja, jak też odwrócona osmoza należą do grupy membranowych procesów ciśnieniowych. Nanofiltracja jest zdecydowanie najmłodszą metodą, ponieważ zaczęła być użytkowana dopiero w latach 80-tych XX wieku. W tym procesie wykorzystywana jest dyfuzja pochodząca z procesu odwróconej osmozy oraz efekt siłowy, na którym oparte jest działanie membran, zaczerpnięty z ultrafiltracji. W Nanofiltracji (podobnie, jak w odwróconej osmozie) stosowana jest membrana półprzepuszczalna.

Ma większe pory (większa tolerancja przepuszczania wody) w porównaniu z odwróconą osmozą, więc filtracja jest mniej dokładna. Przez membranę przepuszczane są jony jednowartościowe, natomiast likwidowane wielowartościowe. Do procesu nanofiltracji potrzebne jest o wiele niższe ciśnienie, co pozwala zaoszczędzić energię. Jest to też proces, w którym odrzut do kanalizacji jest mniejszy nawet o 50% w porównaniu do systemów odwróconej osmozy.

Mogłoby wydawać się, że to system lepszy od odwróconej osmozy, jednak jak każde urządzenie, ma tez swoje wady. Przy zastosowaniu nanofiltracji w wodzie pozostają niektóre minerały, w tym wapń i magnez. Są to pierwiastki odpowiedzialne za twardość wody.

Mimo że nanofiltracja często jest uznawana za alternatywę dla jonowymiennych i chemicznych metod zmiękczania wody, twardość wody w trakcie nanofiltracji nie jest w pełni usuwana, a jedynie redukowana w pewnym stopniu. Oznacza to tyle, że przy filtracji  za pomocą tej metody w czajnikach, na urządzeniach AGD nadal będzie powstawał osad powodowany obecnością wapnia i magnezu w wodzie.

Nanofiltracja ma mniejszy odrzut do kanalizacji niż odwrócona osmoza. Warto jednak zauważyć, że mniejszy odrzut do kanalizacji wiąże się z mniej dokładną filtracją. Stosując nanofiltrację pozbędziemy się z wody substancji takich jak: azotany, pestycydy, węglany wapnia, bakterie, wirusy, metale ciężkie.

O odwróconej osmozie

Odwrócona osmoza jest procesem o wiele dłużej wykorzystywanym na całym świecie w celu uzdatniania wody. Jej historia wiąże się ze zjawiskiem naturalnej osmozy, a sama metoda początkowo była wykorzystywana do odsalania wody. W tej chwili to jeden z najchętniej kupowanych filtrów wody do domu.

Membrana wykorzystywana w tych systemach bardzo dokładnie oczyszcza wody. Rozdział roztworu zachodzi na poziomie molekularnym. Woda doprowadzana jest do czystej, właściwej postaci. Jest pozbawiana wszelkich substancji szkodliwych, ale także minerałów.

W przypadku tej metody całkowicie niwelowana jest twardość wody. Wiele źródeł informuje o tym, że minerały zawarte w wodzie nie są tak istotne, jak te, zawarte w pokarmie. Mimo tego dla nieprzekonanych do tej teorii powstały modele systemów odwróconej osmozy z filtrami mineralizującymi wodę. Dzięki nim wszystkie wartości i pożyteczne substancje zostają zachowane w przefiltrowanej wodzie.

Odrzut roztworu do kanalizacji jest większy niż w przypadku nanofiltracji. Należy pamiętać jednak o tym, że cały czas opracowuje się metody, za pomocą których będzie można zmniejszyć straty.

Jaki rodzaj filtracji wybrać?

Oba systemy można stosować w gospodarstwach domowych. Zanim jednak zdecydujemy się na któryś z nich, warto przeanalizować, do czego konkretnie taki system filtracji będzie potrzebny. Jeżeli woda będzie poddawana procesowi jonizacji, wtedy warto wybrać nanofiltrację. Woda po filtracji systemem odwróconej osmozy nie nadaje się do jonizatorów z powodu braku przewodności. Jeżeli poszukujemy systemu uzdatniania wody do przyrządzania napojów gorących i zimnych oraz potraw na jej bazie, wtedy warto rozważyć zakup filtra odwróconej osmozy.