Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Jak się okazuje, nie wystarczy jedynie pić wody alkalicznej, by zachować młody wygląd, wigor i dobry stan psychiczny. Oprócz tego zalecana jest także specjalna dieta alkaliczna mająca na celu odkwaszenie naszego organizmu. Czy są to jednak działania konieczne? A może ta cała moda na „alkaliczny styl życia” to kłamstwo?

Co mówią zwolennicy?

Głównym zadaniem diety alkalicznej jest odkwaszanie naszego organizmu. Według założeń produkty, które spożywamy muszą mieć podobny odczyn do odczynu krwi, która znajduje się w naszym organizmie. PH krwi wynosi powyżej 7, jest to więc odczyn zasadowy. Stosując ten rodzaj diety należy więc pamiętać o przyjętych proporcjach – 80% żywności powinny stanowić produkty zasadowe, a pozostała część to produkty o odczynie kwaśnym.

Twórcą diety był Robert Young, który napisał na jej temat wiele publikacji. Według niego dieta alkaliczna nie powinna być doraźną, ale stałą zmianą nawyków żywieniowych. Według niego organizm jest zakwaszany przez produkty wysoko przetworzone, na przykład: mięso, napoje słodzone. Na zakwaszenie organizmu ma wpływ także kawa, herbata, nikotyna. Istnieje nawet lista pytań, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto obawia się o występowanie takiej dolegliwości.

Jadłospis powinien opierać się na pięciu grupach produktów:

  1. Warzywa – chodzi tutaj głównie o warzywa zielone, najlepiej surowe lub ugotowane na parze. Pory, szparagi, cukinie to produkty, które powinny zajmować najwięcej miejsca w naszej lodówce
  2. Owoce – najlepsze są owoce cytrusowe: limonki, cytryny, pomarańcze.
  3. Kiełki roślinne
  4. Ziarna i orzechy – najlepiej wcześniej namoczone w wodzie
  5. Sól – tą grupę stanowi mleko, najlepiej migdałowe, tofu oraz inne produkty

Należy unikać wszystkiego, co zawiera mąkę (pieczywo, makarony), jajek, mięsa, wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego.

Dieta alkaliczna może pomóc w uporaniu się ze zmęczeniem, sennością, zaburzeniami koncentracji, czy wysokim, utrzymującym się poziomem stresu. Jest to możliwe ze względu na zminimalizowanie produktów o niskim pH. Jest to dobry pomysł na detoks organizmu oraz zrzucenie kilku kilogramów.

Dodatkiem do diety alkalicznej jest rzecz jasna woda, dzięki której powinniśmy pozbyć się chorób i złego samopoczucia.

Wszystkie te działania mają sprawić, że przestrzegający reguł będą w dobrym stanie psychiczno-fizycznym, zachowają młody wygląd i witalność.

Co twierdzą przeciwnicy?

Powyższe opisy mogłyby świadczyć o tym, że odkryto „eliksir młodości”, którego poszukiwano już od dawna. Obietnice zwolenników diety alkalicznej można jednak uznać za nieco utopijne i w wielu aspektach rozmijające się z rzeczywistością.

Wielu naukowców jest zdania, że nie jesteśmy w stanie faktycznie zakwasić organizmu. Wewnątrz nas znajdują się obszary, jak żołądek, które zawsze będą miały spory odczyn kwaśny. Z drugiej strony, na przykład trzustka ma środowisko typowo zasadowe. Organizm sam broni się przed zakwaszeniem redukując je. Nadmiar kwasowości eliminowany jest poprzez oddychanie, czy mocz.

Okazuje się, że dieta alkaliczna jest jedynie w stanie zmienić odczyn pH moczu na bezpieczniejszy dla danej osoby. Nie jest w stanie w jakikolwiek sposób wpłynąć na pH całego organizmu.

Jadłospis diety alkalicznej jest oparty na warzywach, praktycznie eliminowane są produkty pochodzenia zwierzęcego. Przy długotrwałym stosowaniu diety alkalicznej nie dostarczymy do organizmu tak ważnych składników jak: cynk, białko, żelazo, witaminy. Jeżeli nie będziemy spożywać mleka zmniejszy się także ilość wapnia w organizmie.

Dieta bogata w warzywa jest dobra do zastosowania w sezonie, kiedy warzywa są tanie (lato, jesień, wiosna), jednak zimą możemy mieć z tym problem. Produkty nie mogą zawierać pestycydów – musimy więc nastawić się na wydawanie większych kwot na produkty z upraw ekologicznych.

Kilka słów podsumowania

Czy warto stosować dietę alkaliczną? Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie biorąc pod uwagę własne, zindywidualizowane potrzeby. Wielu posiadaczy jonizatorów wody twierdzi, że dieta alkaliczna wzmaga efekt działania zjonizowanej wody. Dieta bogata w warzywa zawsze przyniesie pozytywne skutki, nie należy jednak niwelować z niej innych składników, które dostarczają organizmowi ważnych witamin.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!