Strona główna » Blog » Recenzja filtrów workowych Atlas Filtri

Recenzja filtrów workowych Atlas Filtri

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: lut 5, 2024

Filtry workowe Atlas Filtri to nowa seria produktów z portfolio włoskiego producenta systemów uzdatniania wody. Urządzenia doskonale sprawdzają się w eliminacji problemu osadów w wodzie, niezależnie od tego, czy pochodzi ona ze studni, wody wodociągowej czy wody deszczowej. Czym są filtry workowe i na jakiej zasadzie działają? Jakie rozwiązania proponuje Atlas Filtri?

Kiedy problemem jest mętna woda

Za zmętnienie wody odpowiadają zazwyczaj nierozpuszczone w niej substancje organiczne i nieorganiczne powodujące rozproszenie światła. W efekcie, woda ma odpychający wygląd i, nawet pomimo braku skażenia mikrobiologicznego, nie nadaje się do picia, ani do celów użytkowych (zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych).

Mętność może pochodzić bezpośrednio ze źródła wody, ale również z korodującego materiału rurociągu. Może również powstawać na skutek procesu wytrącania podczas transportu wody. Przeczytaj również: Dlaczego krystalicznie czysta woda ze studni robi się brązowa?

Zgodnie z aktualnymi przepisami sanitarnymi (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, Dz.U. z dnia 6 kwietnia 2007 r. Nr 61, poz.417), maksymalna dopuszczalna mętność wody wynosi 1 NTU (ang. nephelometric turbidity unit, czyli nefelometryczna jednostka mętności). Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego zjawiska, zachęcam do zapoznania się z treścią artykułu: Mętność i osady w wodzie.

Usuwanie mętności odbywa się za pomocą filtrów mechanicznych. W tym miejscu odsyłam do artykułu: Filtry mechaniczne – po co komu? Na rynku właśnie pojawiła się nowa seria tych urządzeń – filtry workowe Atlas Filtri.

Filtry workowe – co to takiego?

Filtry workowe, zarówno w zastosowaniach domowych, komercyjnych, jak i przemysłowych, usuwają z wody osady sedymentacyjne i zanieczyszczenia mechaniczne. Duża pojemność worka filtracyjnego i wysokie natężenie przepływu, a także łatwa wymiana wkładów sprawia, że systemy filtrów workowych są jednymi z najchętniej wybieranych rozwiązań z zakresu filtracji wody.

Jak sama nazwa wskazuje, filtr workowy to worek z materiału filtracyjnego umieszczony w obudowie filtra mechanicznego. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że systemy filtracji workowej mają niewielkie wymagania konserwacyjne. Nie musisz być zatem ekspertem, aby zadbać o jakość wody w swoim domu, czy w przedsiębiorstwie.

Zasada działania filtrów workowych

Systemy filtrów workowych działają na prostej zasadzie. Pomiędzy wkładem workowym a obudową tworzy się szczelne połączenie, nie pozostawiając miejsca na ucieczkę odfiltrowanych zanieczyszczeń. Przefiltrowana woda może przejść, natomiast cała reszta pozostanie w worku filtrującym. Wkład workowy jest bowiem wykonany z wytrzymałego materiału i skonstruowany w taki sposób, aby nie przepuszczał do instalacji żadnych zanieczyszczeń stałych.

Filtry workowe Atlas Filtri – nowa jakość usuwania osadów z wody

Zgodnie z definicją, że filtr workowy to worek z materiału filtracyjnego umieszczony w obudowie filtra mechanicznego, urządzenia włoskiego producenta Atlas Filtri są zbudowane z trzech elementów, które doskonale obrazuje poniższy schemat:

filtr DP BIG + dedykowany adapter + wkład workowy = filtr workowy

W praktyce, worek filtracyjny nakłada się na adapter wkładów workowych Atlas Filtri i mocuje się go w obudowie Atlas Filtri z serii DP BIG za pomocą specjalnych klipsów. Taki zestaw tworzy filtr workowy. Jest on dostępny w dwóch rozmiarach 10″ oraz 20″.

Główną cechą filtrów workowych Atlas Filtri jest jego zdolność do zatrzymywania dużej ilości osadów, co ogranicza wymianę worków filtracyjnych i zmniejsza ilość wytwarzanych odpadów, oszczędzając czas i pieniądze.

Filtry mechaniczne DP BIG

Filtry Atlas Filtri z serii DP BIG importowane z Włoch to prawdziwe perełki na polskim rynku. Już na pierwszy rzut oka duże wrażenie robi wysoka jakość wykonania obudowy oraz idealne spasowanie poszczególnych elementów, co gwarantuje doskonałą szczelność całego układu.

Na rynku dostępne są obudowy DP BIG 10 cali oraz DP BIG 20 cali. Każde urządzenie posiada manometry, dzięki którym można zobaczyć różnicę ciśnienia wody na wejściu i wyjściu z obudowy. Nieco więcej na temat tej serii pisałem w artykule: Big Blue czy Atlas Filtri DP BIG? Który filtr wybrać? Zachęcam do zapoznania się z jego treścią.

Wkłady workowe Atlas Filtri

Worek filtrujący firmy Atlas Filtri dostępny jest z różnymi stopniami filtracji, a dzięki dedykowanemu zestawowi adapterów może być stosowany z obudowami z serii DP BIG. Dostępne są trzy stopnie filtracji na poziomie 1, 5 oraz 50 mikronów, aby usunąć osady o różnej wielkości – w tym piasek, błoto, glinę, czy muł. Dowiedz się przy okazji: Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?

Dzięki dużej pojemności worka filtrującego wydłużają się okresy międzyobsługowe, co skutkuje niższymi kosztami i mniejszą ilością wytwarzanych odpadów. Dostępne w dwóch rozmiarach, wkłady workowe Atlas Filtri 10 cali oraz wkłady workowe Atlas Filtri 20 cali produkuje się z bardzo wytrzymałej tkaniny polipropylenowej, dzięki czemu są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wyróżniają się długą żywotnością. Maksymalna temperatura robocza wkładu workowego wynosi 45° (113°F), a minimalna to 4°C (39,2°F).

Adaptery do wkładów workowych Atlas Filtri

Adapter do wkładów workowych Atlas Filtri został zaprojektowany po to, aby przekształcić zwykły filtr DP BIG w prawdziwy filtr workowy, dlatego stanowi integralną część urządzenia i jest z nim maksymalnie kompatybilny. Adapter do wkładów workowych Atlas Filtri składa się, oprócz koszyka, z dwóch klipsów, które należy umieścić na głowicy filtra DP BIG. Przepływ wody wewnątrz filtra musi być odwrócony, dlatego należy przymocować klipsy jako “przypomnienie”. Po włożeniu worka adapter zamyka się specjalnym zamkiem bagnetowym. Adapter umożliwia wymianę wkładu workowego w sposób łatwy, szybki i higieniczny. Do konserwacji nie są potrzebne żadne specjalne narzędzia, dlatego gdy nadejdzie czas wymiany wkładu workowego, kosz można otworzyć, wyjąć worek i łatwo go wymienić na nowy.

Działanie systemu filtrów powoduje zatrzymanie osadu w samym worku, dzięki czemu pojemnik DP BIG pozostaje czysty, a woda skutecznie oczyszczona z osadu. Adapter do wkładów workowych występuje w dwóch wysokościach dostosowanych do rozmiaru filtrów DP BIG – adapter do wkładów workowych Atlas Filtri 10 cali oraz adapter do wkładów workowych Atlas Filtri 20 cali.

Zalety filtrów workowych Atlas Filtri

Włoski producent przyzwyczaił nas do tego, że wszystkie urządzenia sygnowane marką Atlas Filtri wyróżniają się na rynku ponadprzeciętną jakością i skutecznością. Oto cechy, które najlepiej charakteryzują nowe urządzenia tego producenta.

  • Prosta i szybka konserwacja: do obsługi filtra workowego nie są wymagane żadne specjalne narzędzia
  • Szybka i bezproblemowa wymiana wkładu workowego: wystarczy otworzyć kosz adaptera, wyjąć zużyty wkład workowy i założyć nowy
  • Osad zatrzymuje się wewnątrz wkładu workowego, a powierzchnia klosza DP BIG pozostaje czysta
  • Duża ilość zatrzymanego osadu: wymiana worka następuje co około 6 miesięcy, co jeszcze bardziej obniża koszty eksploatacji oraz redukuje ilość generowanych odpadów

Zastosowanie filtrów workowych Atlas Filtri

Oryginalny filtr workowy Atlas Filtri zapewnia efekt bariery przed piaskiem, mułem, brudem, rdzą gwarantując skuteczna i wydajną ochronę instalacji. Działanie filtra workowego Atlas Filtri eliminuje ryzyko gromadzenia się drobnoziarnistych i gruboziarnistych osadów, zapobiegając zatykaniu się rur i przedłużając żywotność urządzeń podłączonych do instalacji.

Filtry workowe Atlas Filtri nadają się zatem doskonale do wody ze studni, wody wodociągowej, wody deszczowej i każdej innej wody, w której mogą się pojawić zanieczyszczenia w postaci osadów. W przypadku zastosowań komercyjnych filtry workowe Atlas Filtr z powodzeniem można stosować między innymi w gastronomii i sektorze spożywczym w stałych systemach dystrybucji wody, a także w przemyśle jako element większych i bardziej zaawansowanych systemów uzdatniania, w tym do filtracji wody kotłowej, wody chłodniczej, wody w obiegach ciepłowniczych, wody płuczącej w przemyśle przygotowania powierzchni, w przemyśle elektronicznym, a także w kąpielach procesowych.

Mętna woda? Z Atlas Filtri to już nie problem!

Włoskie filtry workowe Atlas Filtri to gwarancja czystej wody bez osadów, niskie koszty eksploatacji oraz intuicyjna obsługa. Nawet jeśli zmętnienie wody pojawia się proradycznie, warto zamontować filtr workowy, który oczyści wodę z zanieczyszczeń stałych występujących okresowo.

Prezentacja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.