Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Zmiękczacze wody z serii Pentair IQsoft to urządzenia z wysokiej półki. Pomimo dość wygórowanej ceny, ich popularność stale rośnie. Wyróżniają się nie tylko swoim nietuzinkowym wyglądem, ale także skutecznością działania. W urządzeniach stosowane są nowe technologie oszczędzania wody i soli na regenerację.

Producent podaje, że największa (i najbardziej popularna) wersja ekskluzywnego zmiękczacza wody firmy Pentair zużywa koło 99 litrów wody w trakcie regeneracji. Konkurencyjne urządzenia marnują średnio 40 litrów więcej wody. Posiadają bowiem dodatkowy etap regeneracji (tzw. backwash), który przepłukuje żywicę jonowymienną. Pentair doszło do wniosku, że płukanie wstępne złoża w przypadku ich produktów jest zbędne.

1. Tryb praca

Działanie zmiękczaczy wody Pentair IQsoft w trybie standardowego zmiękczania wody nie wyróżnia się niczym szczególnym. Cały proces przebiega tak samo jak w pozostałych stacjach zmiękczających wodę. Twarda woda (czerwona) wchodzi do urządzenia i przepływa od góry przez złoże filtracyjne. W trakcie przepływu następuje reakcja wody z żywicą jonowiemienną. Jony wapnia i magnezu, które są w surowej wodzie zostają zastąpione jonami sodu. Jak przepłynie do samego dołu to zasysana jest przez koszyk dolny i dystrybutorem dostaje się do wyjścia głowicy. Tak powstaje woda miękka (niebieska).

2. Napełnianie zbiornika soli

Dwie godziny przed planowaną regeneracją złoża, urządzenie nalewa miękką wodę do przegrody z solą tabletkową. Ten proces trwa około 15 minut. Ważne! W trakcie trybu standardowej pracy zbiornik solanki jest suchy. Zapobiega to skawaleniu soli. Mosty solne są częstą przyczyną awarii zmiękczaczy wody. Skawalona sól uniemożliwia stworzenie solanki, przez co żywica jonowymienna nie może się nasycić jonami sodu. W trakcie napełniania zbiornika soli można dalej korzystać w domu z miękkiej wody. Zmiękczacze wody Pentair IQsoft posiadają regenerację proporcjonalną. Oznacza to, że tyle miękkiej wody zostanie nalane do zbiornika na sól, ile realnie jest potrzebne do odpowiedniego nasycenia soli przy danym zużyciu złoża.

3. Przygotowanie solanki

Po napełnieniu zbiornika soli urządzenie czeka, aż powstanie odpowiedni roztwór (soli z wodą). Tabletki solne powoli rozpuszczają się. Zbiornik napełnia się wodą na 2 godziny przed regeneracją. W standardowych rozwiązaniach, woda zalega w zbiorniku solanki przez cały okres eksploatacji urządzenia między regeneracjami. Proces przygotowania solanki w zmiękczaczach wody z serii Pentair IQsoft nie wpływa na ich pracę. W domu cały czas jest dostęp do miękkiej wody.

4. Zasysanie solanki

Rozpoczyna się właściwa regeneracja zmiękczacza wody. Zasysany jest roztwór solanki (zielony) do butli ze złożem. Woda z solą podawana jest od dołu, do góry (regeneracja up-flow). Jest to bardzie efektywny rodzaj regeneracji złoża filtracyjnego. Solanka przechodzi najpierw przez mniej wyeksploatowane złoże i stopniowo przez bardziej “zużyte”. W trakcie przepływu solanki, żywica kationitowa zamienia “twarde” jony wapnia i magnezu na “obojętne” jony sodu. W trakcie regeneracji w domu płynie twarda woda. Na szczęście regenerację ustawia się na 2:00 w nocy, kiedy domownicy używają najmniej wody.

5. Płukanie

W tym etapie wypłukuje się resztki solanki z powierzchni złoża filtracyjnego. Surowa woda idzie dystrybutorem i od dołu przechodzi przez całą powierzchnię żywicy. Pozostałe jony sodu zostają usunięte do kanalizacji. Są to tak zwane popłuczyny. Bez tego etapu regeneracji zmiękczacza, woda w domu mogłaby mieć słony posmak. W trakcie płukania złoża domownicy mają dostęp do twardej wody. Po przepłukaniu urządzenie przechodzi w tryb pracy.