Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla centrum handlowego

Uzdatnianie wody dla centrum handlowego

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: kwi 17, 2023

Centra handlowe to miejsca, w których rola wody nie jest często dostrzegalna przez odwiedzających, a nawet personel. Jej jakość ma jednak ogromne znaczenie zarówno dla funkcjonowania samego obiektu, jak i kosztów eksploatacyjnych związanych z jego utrzymaniem. Dlaczego warto uzdatniać wodę w centrach handlowych? W jaki sposób poprawić jakość wody w galerii handlowej?

Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić tematowi jakości wody w centrum handlowym, jak też w wielu innych placówkach i instytucjach użyteczności publicznej. Woda odgrywa w takich budynkach wiele ważnych ról. Niezbędne jest zadbanie o odpowiednie parametry i utrzymanie najwyższej jakości.

Wykorzystanie wody w centrach handlowych

Każde duże miejsce użyteczności publicznej, jak galerie handlowe, biurowce, urzędy, instytucje, mają za zadanie zapewnić odbiorcom wodę bardzo wysokiej jakości, bezpieczną i czystą. Wymagania dotyczące parametrów wody, jak i jej zużycia są dość wyśrubowane. Tak duże budynki i ich zarządcy nie mogłyby sobie pozwolić na jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie.

Pierwszym, co przychodzi na myśl jest słusznie, użycie wody w celach socjalno-bytowych. Woda w galerii handlowej jest potrzebna do: zasilania toalet, higieny osobistej, w zlewach, prysznicach. Wykorzystywana jest również do sprzątania, a w części biurowej – w pomieszczeniach socjalnych, takich jak kuchnia. Woda jest często wykorzystywana w centrach handlowych także do utrzymania zieleni wewnątrz i na zewnątrz obiektu, w systemach nawadniających, w fontannach. W dodatku odpowiednia jakość wody powinna zostać zapewniona obiektom gastronomicznym na terenie galerii handlowej (więcej także w artykule: Uzdatnianie wody dla gastronomii – przegląd urządzeń).

Oprócz tego w galeriach handlowych mamy również do czynienia z wodą, która spełnia rolę techniczną. Jest wykorzystywana w układach ogrzewania budynku oraz w układach chłodniczych. Większość centrów handlowych jest obecnie klimatyzowana.

Jakie problemy może sprawiać woda w centrum handlowym?

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego warto przyjrzeć się bliżej jakości wody w centrach handlowych i doglądać jej parametrów, postanowiłem zagłębić się w każdej kategorii jej zastosowania w dużych budynkach i opisać problemy, jakie może sprawiać woda, na podstawie docelowego przeznaczenia.

Woda na cele socjalno-bytowe w centrach handlowych

Jak już wspomniałem wyżej, woda w tym zakresie ma bardzo szerokie zastosowanie. Najważniejsze jest oczywiście to, aby spełniała normy zapisane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Jeśli zarządca podpisał umowę z wodociągami w tej sprawie, to na zakładach wodociągowych spoczywa obowiązek dostarczania wody o jakości zgodnej z obowiązującym prawem.

Jest to najprostsze wyjście. Jednak standardy rosną i wielu właścicieli galerii handlowych chce być konkurencyjnym pod względem jakości oferowanych usług i lokali. Stąd bardzo często pojawia się pomysł doszlifowania jakości wody. Jest to bardzo mądre rozwiązanie, również pod względem pomniejszenia kosztów utrzymania obiektu.

Bardzo często pojawia się chęć zapewnienia pełni bezpieczeństwa odwiedzającym i personelowi. Nigdy nie wiadomo kiedy może dojść do awarii i przedostawania się mikroorganizmów w głąb instalacji. Z tego właśnie względu dobrym rozwiązaniem może być stała ochrona przed bakteriami w postaci przemysłowej lampy bakteriobójczej. Woda przepływająca przez lampę UV jest nieprzerwanie dezynfekowana.

Dużym problemem podczas użytkowania wody może okazać się kamień kotłowy. Wysoki stopień twardości wody występuje w całej Polsce, a konsekwencji wykorzystywania twardej wody jest sporo. Przede wszystkim to osad, który zalega w instalacjach, prowadząc do zarastania światła rur. Oprócz tego czyszczenie wymaga zastosowania silnych, droższych środków chemicznych. W dodatku twarda woda powoduje znacznie większe zużycie środków chemicznych. Do tego zniszczeniu ulega sprzęt AGD, ale i armatura łazienkowa. Zmniejsza się również sam komfort korzystania z twardej wody. Więcej w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?

W przypadku własnych ujęć wody bardzo ważne jest wstępne zlecenie jej badań. Najczęściej wykrywanym problemem są przekroczenia żelaza oraz manganu. Do tego dochodzi twardość wody. Ważnym aspektem jest ochrona przed skażeniem mikrobiologicznym.

Woda do obiegów chłodniczych

Obecnie w centrach handlowych standardem staje się klimatyzacja. Woda wykorzystywana jest więc w obiegach chłodniczych. Jej odpowiednie przygotowanie w tym celu jest w stanie pomóc zachować układ w dobrym stanie, zapobiegać spadkom wydajności, problemom z przepływem, rozwojowi korozji czy warstwy filmu biologicznego wewnątrz. Woda dedykowana obiegom chłodniczym często wymaga nie tylko uzdatniania (przede wszystkim filtracja mechaniczna, zmiękczanie wody, demineralizacja wody), ale również korekty chemicznej (inhibitory korozji, biocydy, antyskalanty). Dużo ważnych informacji na ten temat można odnaleźć w artykule: Uzdatnianie wody dla wież chłodniczych i klimatyzacji.

Woda do obiegów grzewczych

Podobnie sprawa wygląda w przypadku systemów grzewczych w galeriach handlowych. Tutaj woda również powinna być odpowiednio przygotowana. Największym problemem są zanieczyszczenia mechaniczne oraz wysoki stopień twardości wody. W układach grzewczych niezbędne jest również dozowanie odpowiednich środków chemicznych, zapobiegających powstawaniu korozji oraz odkładaniu się osadów wewnątrz instalacji. Dokładne informacje znajdują się w artykule: Kotły parowe – oszczędności wynikające z instalacji systemów uzdatniania wody

Rozwiązania w uzdatnianiu wody do galerii handlowych

Metody uzdatniania wody do galerii handlowych są kwestią bardzo indywidualną. Muszą zostać dokładnie dopasowane do panujących w danym obiekcie warunków. Poniżej opisuję pokrótce najczęściej wybierane rozwiązania. Bardzo chętnie wybierane są zmiękczacze wody, ponieważ to doskonała ochrona przed osadami, mniejsze zużycie detergentów oraz wygodne użytkowanie takiej wody. Właściciele galerii handlowych chętnie stawiają na inwestycję w postaci lampy bakteriobójczej w celach prewencyjnych. W układach grzewczych i chłodniczych szczególną rolę odgrywa kondycjonowanie wody.

Usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych z wody – to podstawowy proces uzdatniania wody. Konieczny przed innymi etapami. Pozwala oczyścić wodę z cząstek zanieczyszczeń stałych. Zanieczyszczenia mechaniczne stanowią duży problem w instalacjach, mogą doprowadzić do przytykania przewodów. Dzięki filtracji mechanicznej z wody można usunąć między innymi: piasek, oderwane osady, rdzę

Przemysłowe zmiękczacze wodyprzemysłowe zmiękczacze wody są jednymi z najczęściej zakładanych urządzeń do uzdatniania wody w galeriach handlowych. Dzięki nim z łatwością można uzyskać miękką wodę, która jest komfortowa w użytkowaniu przez odbiorców, a w dodatku nie pozostawia po sobie kamienia kotłowego

Kondycjonowanie wodykorekta chemiczna wody jest bardzo ważna w odniesieniu do układów grzewczych i chłodniczych w centrach handlowych. Dozowanie: biocydów, inhibitorów korozji, antyskalantów pozwala w zachowaniu instalacji w doskonałym stanie. Prawdopodobieństwo awarii z powodu korozji czy osadów spada do minimum

Dezynfekcja wody – w centrach handlowych właściciele bardzo często decydują się na założenie lamp bakteriobójczych. Dzięki temu możliwe jest zachowanie wody w doskonałym stanie mikrobiologicznym oraz zapobieganie powstawaniu skażenia mikrobiologicznego. To doskonała ochrona dla personelu oraz odwiedzających galerię handlową, która działa przez cały czas. Nawet jeśli gdzieś w sieci wodociągowej dojdzie do przedostania się bakterii, to i tak lampa UV je wychwyci, a pobierana woda zostanie bezpieczna i czysta. Więcej informacji w artykule: Przemysłowe lampy UV do wody – gdzie się sprawdzą? Co warto wiedzieć?

Usuwanie żelaza i manganu z wody  – jeśli woda w centrum handlowym czerpana jest z własnego ujęcia, prawdopodobnie niezbędnym procesem może okazać się redukcja żelaza i manganu z wody. Dokonuje się jej za sprawą przemysłowych odżelaziaczy wody, wykorzystujących w swoim działaniu wstępne napowietrzanie wody. To proces bardzo ekologiczny oraz generujący bardzo niskie koszty eksploatacyjne

Dobór metod uzdatniania wody w centrach handlowych

W przypadku każdego centrum handlowego warto postawić na indywidualny dobór rozwiązań do uzdatniania wody. Decyzję o metodach uzdatniania wody oraz kondycjonowaniu wody podejmuje się na podstawie wyników profesjonalnej analizy wody, zapoznania się z potrzebami centrum handlowego w zakresie parametrów wody oraz jej zastosowań, warunków panujących w obiekcie, zapotrzebowania na wodę w centrum handlowym do danego zastosowania. Warto postawić na konsultacje ze specjalistą w dziedzinie uzdatniania wody. Na podstawie zebranych informacji można dokładnie opracować optymalne dla danego centrum handlowego rozwiązania.

Na bazie danych powstaje projekt technologiczny. Po jego akceptacji można przejść do fazy realizacji i wdrożenia konkretnych rozwiązań. Niekiedy dodatkowo przeprowadzane jest szkolenie pracowników z zakresu obsługi stacji uzdatniania wody. Zapraszam do kontaktu po więcej informacji.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.