Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dziś chciałbym opowiedzieć Wam o kolejnej nowości od marki Ecoperla. Tym razem jest to filtr kuchenny, który sprawi, że woda będzie smaczna. Ecoperla Slimline POU, bo o nim właśnie mowa, jest systemem ultrafiltracji banalnie prostym w montażu. Dla kogo jest przeznaczony i czy warto go mieć?

Ecoperla Slimline POU (Point of Use) to już kolejne urządzenie stworzone przy współpracy marki Ecoperla z Erie Water Treatment w linii Slimline. Do tej pory mieliśmy okazję poznać już serię zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS oraz kompaktową stację wielofunkcyjną Ecoperla Slimline MMX. Do rodziny dołączył właśnie pierwszy mały system, którego zadaniem jest uzdatnianie wody do celów spożywczych w kuchni.

System ultrafiltracji Ecoperla Slimline POU, podobnie jak starsi bracia, nie zawodzi pod względem wykonania oraz zastosowanych rozwiązań. Produkt powstaje w europejskich fabrykach z precyzyjnie dobranych komponentów.

Dla kogo jest przeznaczony Ecoperla Slimline POU?

Ecoperla Slimline POU to doskonały sposób na uzyskanie smacznej wody, który szczególnie dobrze sprawdzi się w kilku przypadkach.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że jest to system uzdatniania przeznaczony do wody wodociągowej. To dobry wybór, jeśli ogólne parametry wody są zachowane w normie, jednak użytkownikom zależy na podszlifowaniu smaku i zapachu wody pitnej, ponieważ ta nie spełnia ich oczekiwań w tej kwestii.

Należy jednak pamiętać, by woda nie charakteryzowała się dość wysokim stopniem twardości. W innym wypadku osad wytrącający się z wody będzie zbierał się na membranie ultrafiltracyjnej i zatykał jej pory, prowadząc tym samym do spadku wydajności i potrzeby wcześniejszej wymiany na nową.

To filtr kuchenny idealny do montażu w naprawdę małych kuchniach. Dzięki swoim wymiarom (40,2/32/12 cm) oraz braku zbiornika na magazynowanie wody, Ecoperla Slimline POU można spokojnie zamontować nawet w malutkiej szafce podzlewozmywakowej. To rozwiązanie idealne nie tylko do domków jednorodzinnych, ale i do mieszkań w blokach.

Ecoperla Slimline POU jest polecany jako dodatkowy system filtracji wody w kuchni, przy urządzeniach uzdatniających wodę na cały dom. Na przykład, jeśli dana rodzina korzysta z centralnego zmiękczacza wody, jednak dodatkowo chciałaby poprawić smak wody z kranu, by móc ją spożywać, nowość od Ecoperla będzie satysfakcjonującym rozwiązaniem.

System ultrafiltracji w postaci Ecoperla Slimline POU może stać się bardzo dobrą alternatywą wody kupowanej w plastikowych butelkach. Jest o wiele bardziej ekologicznym i ekonomicznym sposobem pozyskiwania smacznej wody pitnej na co dzień.

Filtracja wody w Ecoperla Slimline POU

Filtracja wody w Ecoperla Slimline POU jest bardzo prosta i odbywa się na trzech etapach.

Najpierw surowa woda jest oczyszczana na wkładzie wstępnym. W tym etapie jest pozbawiana zanieczyszczeń stałych takich jak: rdza, piasek, muł. Działa z dokładnością do 5 mikronów. Jego zadaniem jest wstępna filtracja wody, a także ochrona pozostałych wkładów przed cząstkami zanieczyszczeń stałych.

Drugim etapem jest filtracja na węglu aktywnym. W Ecoperla Slimline POU zastosowano prasowany węgiel aktywny usuwający zanieczyszczenia z dokładnością do 10 mikronów. Węgiel aktywny jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych adsorbentów chloru oraz jego pochodnych. Na drodze filtracji usuwane są także wszystkie substancje odpowiadające za nadawanie wodzie niewłaściwego smaku, zapachu oraz barwy. Ponadto woda jest jeszcze dodatkowo doczyszczana z zanieczyszczeń mechanicznych. Ten stopień filtracji sprawia, że woda odzyskuje właściwe parametry organoleptyczne.

Jako ostatni etap filtracji zastosowano membranę ultrafiltracyjną o dokładności 0,1 mikrona. Wkład o takich parametrach jest w stanie oczyścić wodę z metali ciężkich, koloidów, białek, olejów, makrocząsteczek. W dodatku redukcji podlega ilość mikroorganizmów: bakterii, wirusów, cyst.

Woda jest filtrowana na bieżąco. Właściciel Ecoperla Slimline POU ma stały dostęp do świeżej, oczyszczonej wody o każdej porze, w każdych ilościach.

Dla niektórych osób sporą zaletą tego filtra kuchennego może być fakt, że membrana ultrafiltracyjna nie usuwa minerałów naturalnie występujących w wodzie, nie dochodzi do procesu redukcji stopnia twardości. Składniki mineralne pozostają w takich samych ilościach, co w wodzie surowej przed filtracją. Nie trzeba stosować dodatkowych wkładów mineralizujących.

Budowa Ecoperla Slimline POU

Ecoperla Slimline POU w całości powstaje w europejskich fabrykach. Jakości i solidności wykonania komponentów nie da się nic zarzucić. Po prostu zostały przemyślane w najdrobniejszych szczegółach i wykonane z największą dokładnością.

Cały system ultrafiltracji będzie zamontowany na stelażu montażowym dołączonym do zestawu. Został on wykonany z trwałego materiału, co zapewnia stabilność całej konstrukcji.  

Samo urządzenie nie posiada wielu elementów. Jego budowa nie jest skomplikowana.  Do zestawu została dołączona dedykowana wylewka zaprojektowana w duchu minimalizmu oraz nowoczesności. Projektanci starali się sprawić, że ten drobny element dodatkowo podkreśli niepowtarzalny design każdej kuchni, w której zostanie zamontowany.

Wewnątrz wylewki znajduje się plastikowa wkładka. Ten element stanowi zabezpieczenie przed kontaktem filtrowanej wody z metalowymi częściami. W rezultacie właściciel Ecoperla Slimline POU może liczyć na bezpieczne, higieniczne i niczym niezaburzone oczyszczanie i pobór wody.

Najistotniejszymi komponentami całego zestawu są wkłady filtracyjne i to właśnie im oraz ich jakości należy poświęcić nieco więcej uwagi.

Przede wszystkim kluczową zaletą jest naprawdę duża powierzchnia filtracyjna. Dobrym porównaniem będzie ich wielkość z wielkością wkładów z systemu ultrafiltracji FT-Line 3. W Ecoperla Slimline POU wkłady są aż dwa razy większe. To rozwiązanie zapewnia dokładniejszą i bardziej wydajną filtrację wody.

Wkłady filtracyjne w Ecoperla Slimline POU wyróżniają się także pod względem wykonania. Są bardzo szczelne, dzięki czemu nie ma szans na przedostanie się zanieczyszczeń z zewnątrz.

Montaż i serwisowanie Ecoperla Slimline POU

Ecoperla Slimline POU jest filtrem kuchennym stworzonym z myślą o wygodzie montażu. Można go bez żadnych przeszkód przeprowadzić samodzielnie. W zestawie znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria: wężyk, trójnik, śrubki do zamocowania stelaża, wylewka.

Wszystkie kroki związane z instalacją zostały dokładnie opisane i zilustrowane w instrukcji obsługi dołączonej do Ecoperla Slimline POU.

Nowość od marki Ecoperla jest filtrem podzlewozmywakowym. Ultrafiltrację należy podłączyć do ujęcia wody w kuchni. Najczęściej użytkownicy instalują tego typu produkt w szafce. Wylewkę dołączoną do zestawu można zamontować w zlewie lub w blacie.

Proces montażu potrwa chwilę. Prace znacznie ułatwiają szybkozłącza. W dodatku jest to doskonałe rozwiązanie minimalizujące prawdopodobieństwo wystąpienia przecieków.

Do wymiany wkładów na nowe również nie będzie konieczności wzywania specjalisty. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby serwis zajął dosłownie chwilę. Przyczyniają się do tego blokady obrotowe we wkładach. Należy jedynie pamiętać o instalacji wkładów we właściwej kolejności.

Automatyczny zawór zwrotny sprawia, że wymiana wkładów jest możliwa bez konieczności spuszczania wody z całego urządzenia. To znacznie skraca czas potrzebny na serwisowanie.

Wkłady filtracyjne należy wymienić na nowe jedynie raz w roku lub co 2000 litrów. Ich wydajność będzie w dużej mierze zależna od parametrów oraz ilości filtrowanej wody.

O system ultrafiltracji Ecoperla Slimline POU warto odpowiednio zadbać, by zachować pełne bezpieczeństwo i higienę filtracji wody. Najlepszym sposobem jest zastosowanie płynu dezynfekującego podczas corocznego serwisu.

Płyn dezynfekujący, taki jak choćby Ecoperla Antibacter, zawiera w sobie aktywny chlor. Regularna aplikacja do filtra kuchennego to najlepsza ochrona przed skażeniem mikrobiologicznym wewnątrz. Ecoperla Antibacter jest bardzo prosty w użyciu. Przede wszystkim to środek jednokrotnego użytku. Wystarczy zużyć i wyrzucić opakowanie do kosza – nie trzeba przechowywać preparatu i przejmować się jego zabezpieczeniem przed dziećmi.

Jakie są koszty eksploatacyjne?

Ecoperla Slimline POU jest bardzo ekonomicznym systemem uzdatniania wody. Na koszty eksploatacyjne składa się jedynie zakup rocznego zestawu wkładów oraz ewentualnie płynu dezynfekującego.

Ten system ultrafiltracji nie powoduje odrzutu wody do kanalizacji, a więc w tym zakresie nie generuje dodatkowych kosztów.

Dane techniczne

ParametryWartości
Wysokość (mm)402
Szerokość (mm)330
Głębokość (mm)120
Maksymalny przepływ2 l/min
Temperatura wody na wejściu (max/min)38 / 4 °C
Ciśnienie wody na wejściu (max/min)6 / 2 bar

Podsumowanie

Nowość od marki Ecoperla to doskonały sposób na polepszenie zapachu, smaku i barwy wody codziennie wykorzystywanej do picia i przyrządzania napojów gorących oraz dań.

W ofercie marki nie było dotychczas produktu o podobnych właściwościach, dzięki czemu dostarczyła ona nowe rozwiązanie i poszerzyła swoją grupę odbiorców o osoby korzystające z wody wodociągowej, pragnące dopasować parametry organoleptyczne do własnych oczekiwań.

Ecoperla Slimline POU zachwyca dużą powierzchnią filtracyjną, dobrymi efektami oczyszczania wody i banalnie prostym montażem. Nowy system ultrafiltracji z powodzeniem można uznać za prosty sposób na uzyskanie smacznej wody. 

System ultrafiltracji Ecoperla Slimline POU dostępny jest w sklepie internetowym

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

  • Dział merytoryczny
  • Recenzje produktów
  • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!