Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Choć zdarza się to niezwykle rzadko, niektórzy mogą po odkręceniu kurka mocno się zdziwić. Woda wydaje się być „śliska”. Nie zmywa mydła, ani płynu do mycia naczyń. Czy to oznacza, że woda stanowi niebezpieczeństwo? Jak sobie poradzić z tym problemem? Z czego to wynika?

Skąd się bierze „śliska” woda w kranie?

Prawdopodobnie woda sprawia wrażenie śliskiej ze względu na to, ze jest bardzo miękka. Taki rodzaj wody jest bardzo często kojarzony z wodą górską. Pozostaje przeźroczysta, nie ma mętności, ani barwy, po prostu wydaje się, że nie jest ona w stanie spłukać mydła, ani żadnego innego środka chemicznego. Tymczasem to tylko wrażenie. W odczuciu niektórych osób taka cecha może być przeszkadzająca. Poczucie śliskości pozostawia najczęściej woda, która zawiera w sobie mniej niż 60 mg CaCO3/l. Taka woda posiada niewielką ilość jonów wapnia i magnezu. Jest przeciwieństwem wody twardej.

Wykres przedstawiający stosunek twardości wody do zużycia środków czyszczących w w domu

W Polsce głównie mamy do czynienia z wodą średnio twardą i twardą. Na mało których obszarach występuje woda naturalnie miękka. Jeśli już, to najczęściej są właśnie obszary górzyste i stąd te skojarzenia. Warto zerknąć sobie na mapę twardości wody i sprawdzić, z jaką twardością wody możemy najczęściej spotkać się na zamieszkiwanych przez nas terenach:

Twarda woda w Polsce

Miękka woda może być pochodzenia naturalnego, jednak niektórzy zgłaszają się z informacją, że woda pozostawia uczucie śliskości po montażu zmiękczacza wody. Najczęściej wynika to z faktu, że urządzenia tego typu są ustawione na całkowite zmiękczanie wody, a więc schodzą z wartości wody surowej do zera. Taka „nagła” zmiana może powodować pewien początkowy dyskomfort. Wieloletnie doświadczenie i rozmowy z wieloma użytkownikami zmiękczaczy wody pokazały mi, że najczęściej po kilku dniach domownicy przyzwyczajają się do korzystania z wody o nieco innych właściwościach i nie stanowi ona już żadnej przeszkody. Jeśli jednak należysz do grupy osób, które nie chcą korzystać z całkowicie miękkiej wody, musisz wiedzieć, że istnieje taka możliwość. Szczegóły poniżej.

Czym jest miękka woda?

Najprościej rzecz ujmując, miękka woda jest przeciwieństwem wody twardej. To woda o niskiej zawartości jonów wapnia i magnezu oraz innych jonów, która nie pozostawia po sobie osadu. W takiej wodzie łatwo rozpuszczają się płyny, w tym na przykład mydło. Bardzo szybko zaczyna się pienić. Dodatkowe informacje można znaleźć w artykule: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?

Czy miękka woda zawiera w sobie kamień kotłowy?

Przypomnienie o tym, czym właściwie jest kamień kotłowy znajdziecie w artykule: Co musisz wiedzieć o kamieniu kotłowym? Przyczyny, usuwanie, zapobieganie. Warto pamiętać, ze im więcej wytrąconego kamienia kotłowego w wodzie, tym wyższy jest stopień twardości. W jego skład wchodzą głównie węglan wapnia, w mniejszym stopniu magnezu. Jeśli w wodzie jest znikoma ilość bądź nie ma tych jonów, kamień nie będzie się wytrącał. Kamień kotłowy nie wytrąca się z miękkiej wody.

Zdarzają się przypadki, w których mimo stosowania miękkiej wody, na armaturze i w miejscach odparowywania pozostaje niewielki osad. Wynika on z obecności innych soli rozpuszczonych w wodzie. Są one łatwe do usunięcia. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Czy miękka woda oznacza brak osadów?

Czy miękka woda jest jałowa?

Miękka woda nie jest wodą jałową. Po prostu ma minimalną ilość jonów wapnia i magnezu. Reszta związków chemicznych zawartych w wodzie pozostaje po zmiękczaniu wody bez zmian. Miękkiej wody nie można uznać za wodę jałową.

Miękka woda przyjazna w domu

Miękka woda jest wodą bardzo przyjazną dla gospodarstwa domowego. Wiele osób, korzystających na co dzień z twardej wody, stara się ją zwalczać przy użyciu różnego rodzaju odkamieniaczy, środków chemicznych czy zmiękczacza wody. Miękka woda to przede wszystkim:

  • Mniejsze zużycie środków czystości
  • Doskonałe działanie kotła grzewczego, bojlera, urządzeń mających styczność z wodą
  • Rury bez osadów, w doskonałym stanie na dłużej
  • Łatwe sprzątanie
  • Brak osadów, smug, zacieków
  • Przyjemne kąpiele
  • Skóra i włosy w doskonałym stanie
  • Wydajne pranie, tkaniny pachnące i przyjemne w dotyku
  • Brak awarii i potrzeby serwisowania urządzeń
  • Realne oszczędności na rachunkach za energię czy zakupie detergentów, potrzebie wzywania serwisu

Kiedy miękka woda może być kłopotem?

Są sytuacje, w których całkowicie zmiękczona woda nie jest rekomendowana do użytku. Tak się dzieje, jeśli instalacje sanitarne są wykonane z miedzi lub posiadają miedziane elementy. Miękka woda wchodzi w reakcję z tym materiałem. Przez to może dochodzić do korozji lub zmiany właściwości wody, która przepływa przez takie rury. Problem szerzej opisałem już w artykule: Czy zmiękczanie wody powoduje korozję w instalacjach z miedzi? W przypadku instalacji miedzianych najlepiej, aby woda nie miała mniej niż 60 mg CaCO3/l.

Jeśli korzystanie ze śliskiej wody jest kłopotliwe

Choć w większości gospodarstw domowych korzystanie z bardzo miękkiej wody jest kwestią przyzwyczajenia, niekiedy istnieje potrzeba zwiększenia twardości wody. W przypadku, kiedy problemem jest naturalne występowanie miękkiej wody, należy zastosować filtry ze specjalistycznym złożem. Wypełnieniem jest kruszywo, które dodatkowo podnosi pH wody. Takie rozwiązania nie są często stosowane.

Jeśli zerowa twardość wody wynika z pracy zmiękczacza wody, warto wiedzieć, że istnieje możliwość regulacji stopnia. Można to zrobić na dwa sposoby. Niektóre zmiękczacze wody dają taką możliwość w systemie ustawień głowicy sterującej. W innych wypadkach niezbędne jest zastosowanie zaworu by-pass, który miesza w odpowiednich proporcjach wodę zmiękczoną z surową wodą w instalacji. W taki sposób możemy pozyskać wodę o dokładnie takim stopniu twardości wody, jaki nas interesuje. Szczegóły znajdziecie we wcześniejszym artykule: Ustawianie twardości wody po zmiękczaczu wody. Jak regulować twardość wody?

Jeśli chcesz mieć w domu miękką wodę

Dla tych, którzy mają w domu wodę o wysokim stopniu twardości, a chcieliby korzystać z miękkiej, również przygotowałem rozwiązanie. Najlepszym wyjściem będzie centralny zmiękczacz wody. To urządzenie wypełnione żywicą jonowymienną. Duża powierzchnia filtracyjna i odpowiednio dobrana wydajność sprawiają, że miękka woda może popłynąć w całej instalacji. Sposób działania zmiękczaczy wody opisałem w artykule: Jak działa zmiękczacz wody?

Wielość modeli oraz zróżnicowanie pod względem wymiarów i funkcji zmiękczaczy wody sprawiają, że każdy ma szansę znaleźć produkt najlepiej dopasowany do potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Garść porad znajdziecie w artykule: Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – który wybrać?

Miękka woda to duży komfort w domu

W podsumowaniu, miękka woda ma znacznie więcej zalet niż wad. Jeśli zakładamy zmiękczacz wody, można pomyśleć o tym, aby nie redukować całkowicie stopnia twardości wody. Obecnie by-passy bardzo często można znaleźć w zestawie z urządzeniem lub bez problemu dokupić taki, który będzie pasował. Miękka woda bardzo poprawia komfort codziennego życia i pomaga utrzymać dom oraz działające w nim urządzenia w bardzo dobrym stanie. Przekonaj się: Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?

Śliska woda to może być spora zmiana, zwłaszcza jeśli do tej pory mieliśmy w domu wodę bardzo twardą. Można spróbować się przyzwyczaić lub zadziałać. Warto pamiętać, ze taka woda nie stanowi zagrożenia i można z niej korzystać.