Strona główna » Blog » Sód w wodzie po zmiękczaniu okiem eksperta

Sód w wodzie po zmiękczaniu okiem eksperta

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: gru 20, 2023

Efektywnym i działającym sposobem zmiękczania wody na cały dom jest wymiana jonowa. Z tym nie ma co dyskutować. Złoże jonowymienne działa w oparciu o regenerację roztworem solanki. To także jest oczywiste. Istotne natomiast jest to, czy nasza zmiękczona woda jest zdrowa.

Warto wiedzieć, że niektóre marki stworzyły swoje oznaczenia produktowe, takie jak Ecoperla Perfect System, które potwierdzają wysoką jakość produktu oraz niskie stężenie sodu w wodzie po regeneracji.

Sód w wodzie po zmiękczaniu

Do procesu zmiękczania wody w kompaktowych zmiękczaczach wody stosuje się żywicę jonowymienną działającą w trybie sodowym. W procesie filtracji jony wapnia i magnezu zastępowane są jonami sodu. Po przepływie wyznaczonej ilości wody złoże filtracyjne traci swoje zdolności jonowymienne i niezbędna jest regeneracja. Żywica jest automatycznie przepłukiwana roztworem solanki powstałym z soli tabletkowanej, którą należy regularnie dosypywać oraz wody.

Dokładne opisy działania zmiękczacza wody oraz procesu regeneracji są dostępne w artykule jak działa zmiękczacz wody?

Wodę, która została zmiękczona można spożywać. Jednak należy pamiętać, że jeżeli wybierzemy wątpliwej jakości zmiękczacz wody to woda będzie posiadała większe stężenia sodu, co może mieć niekorzystny wpływ na organizm.

Ile sodu w wodzie po zmiękczaniu?

W trakcie procesu wymiany jonowej każde 100 mg CaCO3 wymienia się na 46 mg sodu. Czyli 1 stopień niemiecki (dH) twardości wody to 8,2 mg sodu. Uwzględniając ten wzór samemu można obliczyć ilość sodu w wodzie po zmiękczaniu.

Przy twardości 200 mg CaCO3/l mamy 92 mg sodu w 1 litrze wody. Zakładając wypicie 2 litrów wody zmiękczonej prosto z kranu (bez obróbki termicznej) spożyjemy z wody 184 mg sodu. W jednej kromce białego pieczywa mamy 240 mg sodu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezpieczny poziom spożycia sodu wynosi 5000 mg dziennie. Jeżeli z jakiś względów komuś zależy na całkowitej redukcji sodu po zastosowaniu zmiękczacza wody – wystarczy zamontować filtr pod zlew działający w oparciu o odwróconą osmozę.

Jaki wpływ ma wysokie stężenie sodu na ludzki organizm?

Najczęstszą przyczyną nadmiaru sodu w organizmie jest nieodpowiednio dobrana dieta. Spożywamy znaczne ilości potraw bogatych w sól (mięsa, sery, słone orzeszki, ryby, zupy w proszku). W dodatku regularne picie wody o dużym stężeniu tej substancji wcale nie pomaga w zwalczaniu problemu.

Nadmiar sodu w organizmie zwany jest hipernatremią. Skutkami tej choroby są między innymi: nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia pracy serca. Problemem może okazać się także powstawanie kamieni nerkowych. Ponadto naukowcy przekonują, że nadmierne spożywanie sodu może prowadzić nawet do powstawania raka żołądka. W skrajnych przypadkach nadmiar tej substancji w organizmie może powodować udar mózgu.

Ecoperla Perfect System gwarantuje niskie stężenie sodu po filtracji

Niskie stężenie sodu w wodzie jest bardzo istotne zwłaszcza dla osób pozostających na diecie niskosodowej oraz mających problemy z układem krążenia. Często jednak równocześnie zdarza się, że miękka woda w domu jest niezwykle potrzebna, a najlepszym rozwiązaniem okazuje się zmiękczacz wody.

Istnieją 4 sytuacje, które mogą prowadzić do przekroczenia normy sodu w wodzie.

  1. Zbyt duża dawka soli w stosunku do długości płukania i wody poświęconej na ten proces
  2. Prawidłowa dawka soli, jednak za krótki proces płukania złoża
  3. Dodawanie wody bezpośrednio do zbiornika solanki
  4. Uszkodzenie lub awaria zmiękczacza wody, która prowadzi do złego przeprowadzenia trybu pracy i regeneracji

Dwie sytuacje wymienione na początku są możliwe do zażegnania. Projektanci urządzeń Ecoperla pamiętali o tych aspektach podczas tworzenia specjalnego systemu Ecoperla Perfect System przeznaczonego do kompaktowych zmiękczaczy wody Ecoperla.

Ustawienia pracy zmiękczaczy wody zostały dobrane w taki sposób, by zużywały jak najmniejsze ilości soli i wody na regenerację.

Warto podkreślić, że tylko urządzenia posiadające Ecoperla Perfect System mają precyzyjnie dobrane parametry działania, które przełożą się nie tylko na wieloletnią, bezawaryjną pracę urządzenia, ale także dobry stan zdrowia użytkowników oraz oszczędności finansowe.

Trzeci czynnik wymieniony na liście jest czynnikiem ludzkim. Wynika z błędu użytkownika, dezinformacji, niedoczytania instrukcji obsługi. Samodzielne napełnienie zbiornika solanki wodą prowadzi do złego przepłukania złoża i może powodować słony smak wody oraz spore przekroczenie sodu.

Czwarta przyczyna wysokiego stężenia sodu w wodzie jest związana z jakością samego urządzenia. Jeżeli wybierzemy zmiękczacz wody odpowiedniej jakości ten problem powinien zostać zniwelowany.

Jakiego zmiękczacza wody szukać?

W trakcie zakupu zmiękczacza wody przychodzi do głowy wiele pytań. Klienci zwracają uwagę na złoże filtracyjne, dane techniczne, jakość wykonania. Pomijana jest kwestia stężenia sodu w wodzie zmiękczonej. W tym wypadku dobre komponenty to nie wszystko. Warto zapytać sprzedawcę o to, czy urządzenie jest odpowiednio skonfigurowane do użytku z wodą pitną. Obecność systemów, takich jak Ecoperla Perfect System minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia wysokiego stężenia sodu w wodzie. Przy wyborze urządzenia zmiękczającego wodę zawsze można skontaktować się z ekspertem w celu uzyskania dokładnych informacji.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.