Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Jak się okazuje, producenci zmiękczaczy wody nie zawsze są szczerzy z użytkownikami swoich urządzeń i często modyfikują parametry pracy, w taki sposób, by wyglądały, jak najbardziej korzystnie. Atrakcyjne wartości często rozmijają się ze stanem faktycznym. Jak to naprawdę działa i w jaki sposób najlepiej wystrzegać się nieuczciwych sprzedawców?

Poszukując idealnego zmiękczacza wody można natknąć się na różne przedstawienia danych technicznych. Często zdarza się, że pomimo niemal identycznej ilości złoża urządzenia posiadają zupełnie inne parametry, mają inne zużycie soli i wody na regenerację.

Pierwszą reakcją użytkownika jest oczywiście większe skupienie na produkcie, który wydaje się bardzo oszczędny. I o to właśnie chodziło sprzedawcy! Po zakupie zmiękczacza wody często jednak okazuje się, że nie jest tak kolorowo. Urządzenie zużywa dwa razy więcej roztworu solanki lub pobór jest zgodny z zapisami, jednak złoże nie jest prawidłowo oczyszczane, a przez to produkt ulega awarii lub nie filtruje wody w oczekiwany sposób.

W jaki sposób wylicza się wartości?

Większość parametrów wyliczana jest na podstawie ogólnie przyjętych, uśrednionych wartości (często bardziej atrakcyjnych, niż ma to miejsce w rzeczywistości). Przy tabelkach z danymi technicznymi najczęściej pojawia się symbol *, na który niesłusznie mało kto zwraca uwagę. Pod nim zazwyczaj kryją się informacje, które powodują zmianę wartości przyjętych w tabelach. W praktyce mało który użytkownik będzie miał u siebie warunki do uzyskania wartości zamieszczonych w katalogach produktowych.

Zmiękczacz wody zmiękczaczowi nierówny

Warto pamiętać, że chociaż grupa urządzeń zmiękczających wodę działa na tej samej zasadzie wymiany jonowej to zazwyczaj poszczególne serie bardzo się od siebie różnią pod względem zastosowanych komponentów, złoża i programowania.

Zużycie wody

Czynnikami, które mają realny wpływ na zużycie wody są:

  • Jakość złoża
  • Twardość wody
  • Długość i ilość poszczególnych cykli

Przy zmiękczaczach z Upflow często nie ma cyklu Backwash. Jest to dobra praktyka, która pomaga zaoszczędzić na zużyciu soli, jednak to działanie może okazać się przeszkodą, jeżeli w wodzie występują inne zanieczyszczona. Wtedy złoże może być niedokładnie wypłukane.

W dodatku cyklu Backwash nie powinno się stosować, jeżeli butla jest mocno wypełniona złożem. Żywica nie ma możliwości podniesienia się i prawidłowej regeneracji.Często ze względu na zoptymalizowanie wymiarów stosuje się mniejsze butle i mocniej wypełnia się je złożem.

Niektórzy producenci chcą obniżyć zużycie wody poprzez skrócenie cyklu Rinse (powolne płukanie). To jedno z najgorszych działań, ponieważ zazwyczaj prowadzi do szybszego zużycia złoża, niedokładnego płukania urządzenia, a nawet do powstawania słonej wody.

Złoże

Istotną kwestię stanowi zastosowana żywica, która ma realny wpływ na wydajność filtracji, okres pracy urządzenia i koszty związane z eksploatacją. W zmiękczaczach wody stosuje się żywicę polisferyczną lub monosferyczną. Najlepiej szukać zmiękczaczy z drugim typem, ponieważ dokładniej oczyszczają wodę, lepiej się regenerują, mają dłuższy okres żywotności.

Pojemność jonowymienna złoża

Każde złoże ma swoją pojemność jonowymienną, która często zamieszczana jest przez producentów w tabeli. Wartości mogą być wyrażane w różnych jednostkach i odnosić się do całego urządzenia lub mogą być obliczane na litr złoża. Producenci często naciągają fakty i podają teoretyczne wartości.

W rzeczywistości pojemność jonowymienna uzależniona jest od poboru soli na regenerację. Jeżeli pobór będzie duży to żywica będzie lepiej zregenerowana i jest możliwe uzyskanie teoretycznej pojemności. W praktyce jednak nie stosuje się tak dużych dawek soli, ponieważ nie jest to ekonomiczne. Z kolei, jeśli pobór soli będzie zbyt mały – żywica będzie mogła zmiękczyć dużo mniej wody niż teoretycznie pozwala na to ilość złoża, w skrajnym przypadku może nie dojść praktyczne do regeneracji. Najtrudniejszym zadaniem producenta, ale i najważniejszym jest odnalezienie „złotego środka”.

Zużycie prądu

Przy wyborze zmiękczacza wody na pewno nie ma sensu zwracać uwagi na zużycie prądu. Te koszty są naprawdę bardzo niskie. W perspektywie roku koszt regeneracji to złotówka, głowica sterująca zużyje przez ten czas około 17W – to po przeliczeniu około 5 złotych.

Ecoperla Perfect System – sprawdzone rozwiązanie

Naprzeciw oczekiwaniom użytkowników wyszła Ecoperla tworząc Ecoperla Perfect System. Jest to system najlepiej dobranych parametrów dedykowany kompaktowym zmiękczaczom wody oraz stacjom wielofunkcyjnym marki Ecoperla. Projektanci opracowali go na podstawie wieloletniego doświadczenia w branży uzdatniania wody oraz wywiadów przeprowadzonych wśród serwisantów i użytkowników. Na bazie zdobytych informacji stworzono optymalne parametry pracy głowicy sterującej kompatybilne z przepływem przeciwprądowym.

Programowane wartości są dobrane specjalnie do tych urządzeń. Zapewniają odpowiednią, bezawaryjną pracę zmiękczaczy wody przez wiele lat, a do tego niższe zużycie roztworu solanki na regenerację.

Najważniejszą cechą Ecoperla Perfect System jest fakt, że dobrane ustawienia nie są ani zawyżone, ani zaniżone. Będą miały realne zastosowanie i przekład podczas użytkowania w gospodarstwach domowych.

Największy błąd kupującego

Przy zakupie zmiękczacza wody zapomnij o porównywaniu danych technicznych poszczególnych urządzeń. Zazwyczaj i tak nie będą miały zastosowania w rzeczywistości. Istotne są zupełnie inne wskaźniki. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na jakość złoża. Kolejną rzeczą są komponenty. Jeżeli zostały dobrze dobrane, są dobrej jakości i wyprodukowane przez renomowane firmy to najprawdopodobniej można wykluczyć powstawanie awarii. Równie ważne, jak dwa pozostałe czynniki jest programowanie. Dobrze zaprogramowany zmiękczacz wody zagwarantuje małe zużycie soli i wody na regenerację przy zachowaniu odpowiednich parametrów pracy.

Doskonałym wyborem będą zmiękczacze wody z Ecoperla Perfect System, ponieważ zawierają wszystkie wymienione elementy, a ich działanie zostało dokładnie zbadane i przetestowane.