Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


W salonach fryzjerskich i kosmetycznych woda odgrywa bardzo ważną rolę. Zapewnienie usług na najwyższym poziomie wymaga zastosowania wody wysokiej jakości. Niekiedy właściciele sami muszą zadbać o jak najlepsze parametry wody. Jakie zanieczyszczenia z wody mają szkodliwy wpływ na prosperowanie salonu fryzjerskiego? O co należy zadbać? Jak uzdatniać wodę w salonie fryzjerskim?

Wymagania BHP dla salonów fryzjerskich względem wody

Prowadzenie zakładu z usługami fryzjerskimi wymaga dostosowania lokalu do obowiązującego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jeszcze przed rozpoczęciem działalności w danym lokalu zalecane jest uzyskanie pozytywnej opinii sanitarnej w zakresie spełnienia wymagań sanitarno-higienicznych w lokalu, w którym świadczone będą zabiegi z zakresu fryzjerstwa. Jedną ze sprawdzanych kwestii są rozwiązania wodno-kanalizacyjne, w tym dostęp do wody spożywczej oraz informacje dotyczące jej jakości. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza, jeśli woda jest doprowadzana z własnego ujęcia.

W salonie fryzjerskim powinno zostać wydzielone stanowisko do mycia i farbowania włosów, które będzie wyposażone w umywalkę z doprowadzoną zimną i ciepłą wodą. Jeśli do budynku nie ma możliwości doprowadzenia wody ciepłej, powinno znaleźć się w nim urządzenie do podgrzewania wody. Ścieki pochodzące z urządzeń sanitarnych w salonie fryzjerskim muszą być odprowadzane do instalacji kanalizacyjnej.

Woda w salonie fryzjerskim – do czego jest potrzebna?

Woda w salonie fryzjerskim stanowi nieodłączny element codziennej działalności. Po pierwsze, jest ona wykorzystywana do celów socjalno-bytowych. Pomieszczenia sanitarne winny być wyposażone w czystą, bezpieczną dla ludzi wodę. Pracownicy przygotowują sobie oraz gościom odwiedzającym salon fryzjerski, napoje na bazie wody. Warto zadbać, aby były najwyższej jakości. Nawet takie drobiazgi świadczą o randze salonu fryzjerskiego, obsłudze gości, dbaniu o ich potrzeby. Warto, aby w kawie czy herbacie nie tworzyły się nieestetyczne osady, smakowała wyraziście i charakteryzowała się odpowiednim aromatem. Po drugie, woda w salonie fryzjerskim jest niezbędna do świadczenia usług, zwłaszcza do mycia głowy, zwilżania włosów.

Zanieczyszczenia w wodzie – co może być problemem w salonie fryzjerskim?

W dzisiejszych czasach konkurencja jest naprawdę duża. Wiele salonów fryzjerskich poszukuje sposobów, którymi mogłyby się wyróżnić, zaproponować swoim gościom usługi bardziej luksusowe. Jednym ze sposobów może być zaproponowanie najwyższego standardu usług – dobrej jakości kosmetyków oraz wysokiej jakości wody. Woda ma ogromny wpływ na kondycję włosów, a jej oddziaływanie można odczuć nawet po jednokrotnym umyciu włosów – tutaj przykładem może być choćby wizyta w hotelu. Warto zadbać o aspekt wysokiej jakości wody oraz usunięcia z niej wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą nie służyć zarówno klientom, jak i samemu lokalowi.

Zanieczyszczenia w wodzie mogą doprowadzić do wielu awarii technicznych, które będą wymagały kosztownego serwisu, wymiany części.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Zanieczyszczenia mechaniczne obecne w wodzie mogą stanowić duży problem techniczny. Zanieczyszczenia stałe, takie jak rdza, resztki osadów, żwir, piasek mogą podczas awarii wodociągów przedostawać się w głąb instalacji i powodować liczne zniszczenia, problemy z przepływem, spadki wydajności przepływu. Jest to duże zagrożenie dla wszystkich urządzeń sanitarnych w zakładzie fryzjerskim oraz innych urządzeń uzdatniających wodę, które w nim pracują. Rozszerzenie tego tematu znajduje się w artykule: Filtry mechaniczne – po co komu?

Wysoki stopień twardości wody

Największy problem w salonach fryzjerskich stanowi wysoki stopień twardości wody. Im wyższa twardość wody, tym więcej osadu i szybciej odkłada się on na różnych powierzchniach. Kamień kotłowy stanowi duże utrudnienie na poziomie technicznym. To duże problemy z osadami na armaturze i w instalacjach, znacznie szybsza możliwość powstania korozji, ale przede wszystkim twarda woda stanowi bardzo duże obciążenie dla samych włosów.

I właśnie z powodu włosów twarda woda jest najmniej pożądana w salonach fryzjerskich, zwłaszcza tych, które chcą świadczyć usługi na najwyższym poziomie. To, jak dużą szkodliwość ma twarda woda w stosunku do włosów i skóry głowy, omawiałem już w artykule: Czy twarda woda niszczy włosy? Przede wszystkim wysoki stopień twardości wody może przesuszać włos. Sprawiać, że staje się on łamliwy i matowy, trudny do rozczesania. Przez twardą wodę włosy mogą nie układać się prawidłowo, a strzyżone brody i wąsy niepotrzebnie podkręcać się, nie dając przy tym dobrych efektów końcowej pracy fryzjera.

Mycie włosów twardą wodą może doprowadzić do spłukiwania naturalnych olejków z włosów. Przez to stają się suche, mają chropowatą fakturę, blakną, wyglądają na pozbawione życia. Przez twardą wodę o wiele trudniej jest spłukać kosmetyki ze skóry głowy i włosów. Mogą pozostawać na powierzchni, przez co włosy szybciej się przetłuszczają. Z kolei niespłukane kosmetyki ze skóry głowy mogą doprowadzić do pojawienia się łupieżu. Skóra, do której przez warstwę szamponów i odżywek nie dociera tlen, może zacząć się łuszczyć.

Wiele salonów fryzjerskich próbuje stosować kosmetyki o działaniu zmiękczającym, jednak w praktyce efekty są naprawdę różne. O wiele skuteczniejszym sposobem wydaje się walka z jonami wapnia i magnezu tworzącymi twardość wody, poprzez zmiękczanie wody.

Żelazo i mangan w wodzie

Żelazo i mangan są substancjami, które dość często występują w przekroczeniach w wodach głębinowych. Jeśli salon fryzjerski korzysta z własnego ujęcia wody, to może być spory problem. Żelazo i mangan poprzez kontakt z tlenem, zaczynają wytrącać się z wody w formie nierozpuszczalnej. Pozostają w instalacjach i przewodach jako osad, przytykając je, powodując spadki wydajności, energii, problemy z przepływem. Zacieki wyglądają bardzo nieestetycznie, mogą niszczyć armaturę, negatywnie wpływać na procesy konieczne do przeprowadzenia w salonie fryzjerskim, takie jak mycie włosów.

Uzdatnianie wody do salonu fryzjerskiego

Wśród rozwiązań, które najczęściej wybierają właściciele salonów fryzjerskich wymienić można filtrację mechaniczną oraz zmiękczacze wody. Filtry mechaniczne pomagają odseparować z wody cząstki stałe zanieczyszczeń. Dzięki temu eliminowana jest możliwość przytykania przewodów, problemów związanych z myjką fryzjerską oraz instalacjami w całym obiekcie. Woda zawsze będzie czysta, pozbawiona piasku, rdzy, drobnych cząstek osadów, nawet podczas ewentualnej awarii sieci wodociągowej. To również najlepsza ochrona drugiej grupy chętnie wybieranych urządzeń, czyli zmiękczaczy wody.

Zmiękczacze wody są najlepszym znanym rozwiązaniem na eliminację skutków stosowania wody o wysokim stopniu twardości. Dzięki procesowi wymiany jonowej, uzyskujemy stały dostęp do miękkiej wody, idealnej do mycia włosów, która nie pozostawia po sobie kamiennych osadów. Po więcej informacji warto zajrzeć do artykułu: Przemysłowe zmiękczanie wody – jakie urządzenia zastosować? Dobrym rozwiązaniem do salonu fryzjerskiego może być również kolumna węglowa. Pozwala pozbyć się z wody chloru, jego pochodnych oraz wielu innych szkodliwych zanieczyszczeń. Wiele przydatnych informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Węgiel aktywny, czyli adsorpcja doskonała

Jeśli woda w salonie fryzjerskim pochodzi z własnego ujęcia, najlepiej jest zacząć od zlecenia badania wody. Na tej podstawie można oszacować, co jest problemem i jaką skalę ma dany problem. Dość często zdarzają się przekroczenia żelaza i manganu w wodzie. Najlepszym rozwiązaniem na takie kłopoty będzie profesjonalny odżelaziacz i odmanganiacz wody ze wstępnym napowietrzaniem.

Dobór metod uzdatniania wody w salonie fryzjerskim

Metody uzdatniania wody oraz wydajność konkretnych rozwiązań powinny być dobierane do indywidualnych potrzeb każdego salonu fryzjerskiego. Wynika to z różnych warunków panujących w obiektach, zużycia wody oraz samych problemów z jej jakością. Inaczej to będzie wyglądało przy potrzebie jedynie doszlifowania jakości wody wodociągowej, a zupełnie inaczej przy wykorzystywaniu własnego ujęcia wody. W celu doboru jak najlepszych metod uzdatniania wody, wskazane  jest zgłosić się do specjalistów. Na podstawie wywiadu oraz profesjonalnej analizy wody można z łatwością dopasować najlepsze metody uzdatniania wody oraz dobrać stację uzdatniania wody, która będzie optymalnie wydajna, skuteczna i ekonomiczna w eksploatacji. Po zatwierdzeniu projektu przeprowadzany jest montaż. Zapraszam do kontaktu po szczegóły.