Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Z roku na rok sytuacja wygląda właściwie coraz gorzej. Nasz kraj dotykają susze, pojawiają się obostrzenia dotyczące stosowania wody, a w niektórych miastach jej po prostu brakuje. Do tego opłaty za wodę wodociągową stale wzrastają. To mobilizuje do poszukiwania nowych źródeł zaopatrzenia w wodę użytkową. Coraz większe zainteresowanie zyskuje deszczówka. Jak jej używać w domu i ogrodzie? Czy należy ją uzdatniać?

Dlaczego warto gromadzić wodę opadową?

Zanim odpowiem na to pytanie, chciałbym odwołać się do artykułu: Susza w Polsce – czy czeka nas katastrofa? Już tam poruszałem temat tego, z jaką obecnie sytuacją mamy do czynienia. W dużym skrócie można powiedzieć, że Polska nie jest krajem zamożnym w zasoby wody. Praktycznie co roku coraz bardziej dają znać o sobie susze. Nasze zasoby są niemal całkowicie uzależnione od opadów śniegu i deszczu. Zmiany klimatyczne powodują, że tych jest coraz mniej. Jeśli opady deszczu już występują, to są bardzo intensywne – obfite, jednak krótkotrwałe. Deszcz nie ma jak dobrze wsiąknąć w gleby, przez co głębsze warstwy nie otrzymują tyle wilgoci, ile powinny. Więcej o tym w artykule: Woda a zmiany klimatu – jaki mają ze sobą związek? Jednym ze sposobów na zatrzymanie wody opadowej, rekomendowanym dla osób prywatnych, jest właśnie jej gromadzenie.

Drugą kwestią jest sama woda wodociągowa, z której korzysta większość gospodarstw domowych. Ze względu na coraz większą ilość środków chemicznych, przedostających się do wody, proces jej uzdatniania staje się coraz bardziej kosztowny i wzbogacony o dodatkowe metody. To przekłada się w dużej mierze na cenę, jaką płacimy za wodę. W niektórych rejonach jest ona naprawdę wysoka. Dzięki gromadzeniu wody deszczowej, rachunki można szybko i skutecznie ograniczyć.

Deficyty zasobów wodnych oraz stale rosnąca cena wody wodociągowej mają wpływ na coraz większe wykorzystanie wód opadowych, a właściciele gospodarstw domowych szukają sposobów na rozpoczęcie takiej inicjatywy. Główną korzyścią wydaje się nie tylko obniżenie kosztów zaopatrzenia w wodę wodociągową pojedynczych osób, ale również ograniczenie ilości ścieków deszczowych poprzez ich okresową retencję w zbiornikach indywidualnych. To ma realny wpływ na ograniczenie kosztów związanych z rozbudową oraz modernizacją systemów kanalizacyjnych, stacji uzdatniania wody.

Woda w gospodarstwie domowym

Zakłady wodociągowe muszą dostarczać do odbiorców wodę o jakości tej, przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Nie do każdego zastosowania potrzebna jest jednak woda o tak wysokich parametrach. Szacuje się, że jedna osoba zużywa każdego dnia przeciętnie około 150-160 litrów wody, z czego jedynie 3 stanowi woda na cele typowo spożywcze. Średnio czteroosobowa rodzina zużywa w ciągu roku około 200 metrów sześciennych wody, a jak się okazuje, połowę tej ilości można zastąpić wodą opadową bez utraty na komforcie i wygodzie jej użytkowania.

Korzyści płynące z użytkowania wody opadowej

Przede wszystkim korzyścią są oszczędności. Woda deszczowa jest darmowa, natomiast za metr sześcienny wody wodociągowej trzeba zapłacić najczęściej około 10 złotych. Dzięki wykorzystywaniu wody opadowej stajemy się bardziej uniezależnieni od dostawców. Z pewnością mniej odczujemy systematyczne wzrosty cen. Przy okazji przeczytaj: Jak skutecznie obniżyć rachunki za wodę?

Woda deszczowa to woda miękka, a więc idealnie nadająca się do prania, o czym można przeczytać w artykule: Czy woda złej jakości niszczy pranie? Jaki wpływ na tkaniny ma woda? Zastosowanie wody opadowej zapewni bardzo dobre efekty prania – będzie miękkie, pachnące, a zużycie środków piorących może się znacznie zmniejszyć. Wszystko ze względu na to, że detergenty doskonale rozpuszczają się i działają w miękkiej wodzie. Wykorzystanie wody deszczowej do wpłukiwania toalety również będzie miało swoje plusy w postaci braku odkładającego się kamienia, który może pozostawać w przypadku wody wodociągowej.

Miękka woda deszczowa jest szczególnie polecana do zastosowania przy podlewaniu ogrodu. To naturalne źródło nawaniania roślin ogrodowych i domowych, a więc i najlepsze, Taka woda nie utrudni przyswajania składników pokarmowych dla roślin, co może się wydarzyć przy zastosowaniu wody kranowej. Wszystko ze względu na to, że woda z wodociągu zawiera w sobie między innymi fluor, chlor i jego pochodne o działaniu bakteriobójczym – nie są to substancje przyjazne florze. Przeczytaj: Woda dla roślin, czyli jak uzdatniać wodę w ogrodnictwie?

Gromadzenie wody deszczowej to bardzo ekologiczna praktyka, dzięki której przyczyniamy się do ratowania środowiska. Oszczędzamy ważne zapasy wody podziemnej i w produktywny sposób wykorzystujemy to, co daje nam natura.

Ponadto unikamy opłat związanych z odprowadzaniem niewykorzystanej deszczówki do sieci kanalizacyjnej i gromadząc deszczówkę na miejscu do jej ponownego wykorzystania, nie przyczyniamy się do nadmiernego obciążenia systemu kanalizacyjnego. Deszczówka nie trafia bezpośrednio do kanalizacji, dzięki czemu można zredukować miejscowe podtopienia.

Możliwości wykorzystania wody opadowej

Z dziennego wykorzystania wody przez osobę na poziomie 150 litrów aż 40 litrów zużywanych jest na spłukiwanie toalety. Szacuje się, że 50 litrów wody pochłania higiena osobista, mycie naczyń około 12  litrów, cele spożywcze do 5 litrów. Pozostała ilość jest wykorzystywana na pranie, mycie samochodu, porządki, innymi słowy wszelkie czynności, na które potrzebna jest woda.

Większość z wymienionych działań nie wymaga zastosowania wody o parametrach spełniających wymagania stawiane wodzie przeznaczonej na cele spożywcze. Wystarczy deszczówka! Wodę deszczową można wykorzystać do podlewania roślin, nawadniania ogrodu, spłukiwania toalety, prania, mycia powierzchni, jak podłogi, tarasy, chodniki, mycia samochodu.

Jak gromadzi się wodę deszczową?

Właściwie każdy z nas może rozpocząć magazynowanie wody opadowej w dowolnym momencie. Najprostszym i wymagającym najmniejszych nakładów finansowych sposobem jest podstawienie wiadra lub beczki pod rynnę. Nie jest to jednak zbytnio polecane i zadowalające rozwiązanie. Po pierwsze chodzi tu o względy estetyczne, a po drugie woda niechroniona żadnym przykryciem, szybko staje się wylęgarnią komarów oraz podlega ciągłemu narażeniu na zanieczyszczenia, jak listki czy gałązki, które szybko zaczynają w niej gnić. Woda może szybko zyskać nieodpowiedni zapach i przestać nadawać się do zastosowania.

O wiele częściej wykorzystywane są specjalne pojemniki na deszczówkę, występujące w formie naziemnej oraz podziemnej. Pojemniki naziemne podłącza się do rynny. Są zabudowane i posiadają specjalną pokrywę. Do tego wyposażone są w specjalne kraniki, dzięki którym można nalać tyle wody, ile dokładnie potrzeba. Zbiorniki podziemne są znacznie większe od naziemnych, jednak potrzebują też zastosowania o wiele większej ilości działań związanych z instalacją. Innym podziałem jest ten na systemy domowe i ogrodowe.

Przeciętnie przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m2 w przeciągu 20 minut deszczu można zebrać nawet około 360 litrów wody.

Systemy ogrodowe

Dzięki instalacji takiego systemu, woda opadowa może zostać wykorzystana do podlewania zieleni w ogrodzie, zmywania powierzchni zewnętrznych. Coraz częściej są łączone z automatycznym systemem nawadniającym. Zazwyczaj montowane są proste systemy zasilająco-pompowe. Można wyróżnić systemy wyposażone w pompę samozasysającą, umieszczoną na powierzchni terenu oraz systemy wyposażone w automatyczną pompę zatapialną, umieszczoną w zbiorniku.

Systemy domowe

Systemy domowe stosowane są do zasilania spłuczki, pisuarów, pralek. Są też brane pod uwagę do zasilania systemów nawadniających i prac przeprowadzanych na zewnątrz budynku. Tego rodzaju systemy są wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w hotelach, przemyśle, biurowcach. Instalacja z wodą deszczową nie powinna być połączona w jakimkolwiek punkcie z instalacją wody pitnej. Aby woda mogła być pobierana pod ciśnieniem, często montuje się hydrofory.

Wyróżnia się systemy zawierające centralę deszczową ze zintegrowanym uzupełnianiem wody wodociągowej (system zlokalizowany jest wewnątrz budynku) oraz systemy zawierające pompę zatapianą umieszczoną w zbiorniku. W okresach suszy lub małych opadów automatyka systemów zapewnia zazwyczaj rezerwowe zasilanie wodą wodociągową. Systemy konstruowane są w taki sposób, aby poziom wody w zbiorniku był kontrolowany na bieżąco i zabezpieczał pompę przed suchobiegiem.

Wykorzystanie deszczówki, a odprowadzanie ścieków

Przy tym temacie nie wolno zapomnieć o odprowadzaniu ścieków. Normalnie woda deszczowa musi być odprowadzana do kanalizacji deszczowej. Woda opadowa wykorzystywana w domu staje się natomiast ściekiem bytowym i niezbędne jest właśnie takie potraktowanie. Jeśli więc korzystamy z usług kanalizacji miejskiej, za ścieki trzeba będzie zapłacić.

W takich sytuacjach do deszczówki zazwyczaj montowany jest wodomierz. Na podstawie odczytów nie będziemy płacić za wodę, ale za odprowadzanie ścieków już tak.

Oczyszczanie deszczówki

Woda deszczowa uznawana jest powszechnie za bardzo czystą i miękką, jednak podczas drogi, jaką przebędzie do zbiornika, może ulec zanieczyszczeniu. Jej jakość jest uzależniona od następujących czynników:

  • Rodzaju pokrycia dachowego, z którego woda jest doprowadzana do podziemnego zbiornika
  • Głębokości posadowienia zbiornika
  • Rodzaju materiału, z którego został wykonany zbiornik
  • Częstotliwości konserwacji oraz oczyszczania systemu filtracyjnego
  • Konstrukcji oraz efektywności oczyszczania systemu filtrującego wodę spływającą z dachu

Woda deszczowa, która spływa z dachu oczyszczana jest z zanieczyszczeń takich jak: piasek, liście, gałęzie za pomocą specjalnie dobranych filtrów mechanicznych. Przez dość duże oczka filtra mogą jednak przedostawać się niewielkie zanieczyszczenia, w tym organiczne. Część z nich osiada na dno, a część utrzymuje się na powierzchni.

Drugi rodzaj, tworzy zawiesinę, w której mogą znajdować się między innymi pyłki roślin, resztki owadów. Brak dostępu do światła słonecznego oraz stabilna temperatura hamują procesy biologiczne. Dzięki temu woda w zbiorniku pozostaje klarowna i zachowuje neutralny zapach przez długi okres. Do usuwania dużych zanieczyszczeń stosowane są kosze zakładane na otwory rur spustowych. Do usuwania drobnych zanieczyszczeń wykorzystuje się filtry żwirowe i specjalne sita, które montuje się na wlocie do zbiornika.

Oprócz tego można zastosować także inne metody. W celu zapewnienia najwyższej jakości wykorzystywanej wody, można wykorzystać kilka dodatkowych, ciekawych urządzeń. Na przykład niektórzy eksperci doradzają zamontowanie na linii ssącej, pomiędzy zbiornikiem podziemnym a centralą deszczową, filtra mechanicznego, który może zabezpieczyć pompę przed awariami spowodowanymi przedostawaniem się do wnętrza cząstek stałych.

Na linii tłoczącej istnieje możliwość założenia narurowego filtra mechanicznego lub zestawu składającego się z filtra mechanicznego i filtra z węglem aktywnym. Do wody deszczowej dość często stosowane są także lampy bakteriobójcze. To dobra ochrona przed możliwością namnażania się mikroorganizmów, do czego może dojść w bardzo niekorzystnych warunkach.

Swoje propozycje mają jedni z najlepszych producentów branży uzdatniania wody – Cintropur oraz Atlas Filtri.

Cintropur proponuje dwa modele do oczyszczania wody deszczowej. Lampa Cintropur DUO-UV oraz lampa Cintropur TRIO-UV zostały już dokładnie opisane w artykule: Lampy UV Cintropur – co sprawia, że są tak wyjątkowe? Pierwszy model to połączenie filtra mechanicznego z lampą bakteriobójczą, które nie zajmuje wiele miejsca. Konstrukcja lamp UV Cintropur nie należy do standardowych, jednak efekty dezynfekcji są w stanie jak najbardziej sprostać oczekiwaniom. Drugi z proponowanych modeli składa się z: filtra mechanicznego, filtra wypełnionego węglem aktywnym oraz lampy UV, co zapewnia naprawdę kompleksowe oczyszczanie wody opadowej.

Z kolei propozycje od włoskiego producenta Atlas Filtri to Hydra Rainmaster DUO oraz Hydra Rainmaster TRIO. W pierwszym modelu początkowy etap stanowi filtracja mechaniczna wody w filtrze samoczyszczącym. Wkład to siatka wykonana ze stali nierdzewnej o dokładności 90 mikronów. Drugi etap stanowi filtracja na węglu aktywnym w celu poprawy właściwości organoleptycznych wody. Z kolei Atlas Filtri Hydra Rainmaster TRIO posiada dwa etapy filtracji mechanicznej oraz filtrację na węglu aktywnym.

Warto korzystać z wody deszczowej

Wykorzystanie wody deszczowej w domu i ogrodzie to przede wszystkim spore oszczędności oraz doskonały sposób na wspomagane środowiska. Sami możemy na tym sporo skorzystać, dlatego warto wziąć taką opcję pod uwagę i zastanowić się nad inwestycją. To atrakcyjne rozwiązanie zwłaszcza w czasach pogłębiających się problemów z wodą i dostępem do niej.