Wybór odpowiedniego wkładu do filtra narurowego może nie być taki prosty na pierwszy rzut oka. Wkłady filtracyjne posiadają różne oznaczenia oraz wymiary. W dzisiejszym artykule rozszyfruję skróty przy nazwach dotyczące wymiarów oraz opowiem o zastosowaniach konkretnych wielkości wkładów filtracyjnych.
Filtry narurowe cieszą się ogromną popularnością
Filtry narurowe są jednymi z najczęściej wybieranych produktów do uzdatniania wody. Mają różne zastosowanie. Sprawdzają się tak samo dobrze w przypadku samodzielnej pracy, jak też jako filtry wstępne lub szlifujące. Przeznaczenie filtra narurowego jest w dużej mierze dyktowane przez wkład filtracyjny, znajdujący się wewnątrz klosza. To właśnie dzięki niemu filtr narurowy może pełnić rolę filtra mechanicznego, odżelaziającego, węglowego czy zmiękczającego. Dodatkowe informacje także w artykułach: Filtry mechaniczne – po co komu?, Ile mikronów powinien mieć filtr do wody?
Różnorodność wkładów do filtrów narurowych
W sklepie internetowym znajdziecie naprawdę bardzo szeroki wybór wkładów do filtrów. To nie tylko wkłady mechaniczne, które zdecydowanie cieszą się dużą popularnością, ale również wkłady specjalistyczne, odżelaziające, zmiękczające czy węglowe. Warto pamiętać, że z wkładów do filtrów korzystają nie tylko filtry narurowe, ale również filtry kuchenne. Warto pamiętać, aby wybierać wkłady do filtrów od znanych i cenionych producentów. To zapewni bezpieczeństwo oraz trwałość produktu. Będziemy mieć też pewność skuteczności jego działania, o czym więcej w artykule: Uważaj na tanie wkłady do filtrów. Oprócz standardowych wkładów spotkamy się również z zestawami, wkładam ido wody ciepłej. Membrana osmotyczna to również w pewnym sensie wkład o swoich specyficznych wymiarach.
Wymiary i oznaczenia wkładów do filtrów – co należy wiedzieć?
Przeglądając ofertę wkładów do filtrów, możemy spotkać się z ich różnymi oznaczeniami. Nie zawsze jednak wiadomo, co one oznaczają na pierwszy rzut oka. W dzisiejszym artykule opiszę Wam, co znaczy, że wkład ma 10 lub 20 cali i ile to jest mniej więcej w przeliczeniu na centymetry oraz czym się różnią wkłady liniowe od standardowych czy typu Big Blue.
Wkłady do filtrów 5 cali
Wkłady 5-calowe nie są tak często spotykane. To wkłady o długości 5 cali, czyli 12,7 cm i średnicy 2,5 cala, co przekłada się na około 6,35 cm. Ze względu na swój rozmiar najczęściej wykorzystuje się je do uzdatniania wody wyłącznie z jednego punktu. Przepływ wody nie powinien być zbyt duży. Nadają się do montażu na przykład w kuchni lub w domku letniskowym, działkowym przy jednym miejscu poboru wody. Wkład 5-calowy dobrze sprawdzi się w przestrzeniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca na montaż. Ze względu na niewielką powierzchnię filtracyjną, najczęściej spotykanym rodzajem wkładu 5 cali jest sedymentacyjny. Oprócz tego można znaleźć ten wymiar w wersji wkładu węglowego, zmiękczającego czy odżelaziajacego, jednak nie jest to raczej rekomendowane rozwiązanie. Woda musiałaby być mało zanieczyszczona, a pobór wody z punktu niewielki. Przeczytaj także: Dlaczego filtry narurowe nie uzdatniają wody?
Wkłady do filtrów 10 cali
Wkłady 10-calowe to wkłady o długości około 25,5 cm (10 cali) oraz średnicy około 6,35 cm, czyli 2,5 cala. To najczęściej spotykany rodzaj wkładów, uznawany za standardowy. W tej wielkości jest największy wybór rodzajów wkładów. Można zakupić wkłady mechaniczne: piankowe, sznurkowe, siatkowe. Wkłady węglowe 10 cali występują w rodzajach: blok węglowy, granulat węglowy, granulat węglowy z KDF. Do tego występują jeszcze 10-calowe wkłady specjalistyczne, jak odżelaziające, ceramiczne czy węglowe. W szerokiej gamie produktów można też odnaleźć wkłady dwustopniowe: sedymentacyjno-odżelaziajace, sedymentacyjno-węglowe, sedymentacyjno-zmiękczające.
Wkłady 10-calowe mają różne przeznaczenie. 10-calowe wkłady mechaniczne montuje się na głównym przyłączu w mieszkaniach oraz mniejszych domach jednorodzinnych. Z kolei wkłady węglowe, odżelaziające, zmiękczające oraz dwustopniowe mogą zostać umieszczone koło pojedynczego punktu poboru wody, którym najczęściej jest kran lub dedykowana wylewka w kuchni.
Wkłady do filtrów 20 cali Slim
Wkład do filtra 20 cali Slim nosi taką nazwę nie bez przyczyny. Jego długość to 20 cali, czyli ponad 50 cm, jednak średnica to tylko 2,5 cala (6,35 cm). Ten rodzaj różni się od wyżej opisanego, 10-calowego, długością. Jest wymieniany w grupie standardowych. Wkłady 20 Slim wybiera się do miejsc o większym przepływie wody. Najczęściej zakłada się je na głównych przyłączach większych domów jednorodzinnych. Standardowe wkłady 20 cali Slim występują w wielu wersjach: mechaniczne, odżelaziające, zmiękczające, węglowe.
Wkłady do filtrów narurowych BB 10 cali (typ Big Blue)
Wkłady typu Big Blue 10 cali to wkłady o średnicy 4,5 cala, czyli około 11,4 cm oraz wielkości, którą znamy już z nazwy, czyli 10 cali – 25,5 cm. Wysokość tych wkładów to dwukrotność ich średnicy. Jest to jeden z najlepiej znanych rodzajów. Wkłady BB10 są wkładami standardowymi. Filtry tego typu można stosować przy większych przepływach ze względu na większą powierzchnię czynną. Są doskonałe do instalacji na głównym przyłączu wody w domu jednorodzinnym. Posiadają stosunkowo dużą powierzchnię filtracyjną. Cechuje je dłuższa wytrzymałość i większa żywotność niż rodzaje wkładów opisane powyżej. Wkłady typu Big Blue 10 nie zajmują wiele miejsca, potrzebują obudowy o niewielkich wymiarach. Z tego względu można je zamontować nie tylko w domu jednorodzinnym, ale też w mieszkaniu. Obudowy do wkładów BB10 dostępne są z przyłączami: 1’, 1 ½’.
Wkłady do filtrów narurowych BB 20 cali (typ Big Blue)
Wkłady typu Big Blue 20 mają średnicę 4,5 cala, czyli około 11,4 cm oraz długość 20 cali, czyli wymiar z jego nazwy. 20 cali to około 50,8 cm. Są to największe z dostępnych, a jednocześnie najbardziej wydajne wkłady filtracyjne. Takie wkłady montuje się na głównych przyłączach w domach. Występują w różnych rodzajach: sedymentacyjne, zmiękczające, odżelaziające, węglowe. Dzięki nim woda jest uzdatniana na całą instalację Wkłady mechaniczne typu BB20 są szczególnie polecane do instalacji, w których występuje duży problem z zanieczyszczeniami. Bardzo dokładnie oczyszczają wodę z: piasku, mułu, rdzy, drobnych cząstek stałych. Wkłady typu Big Blue 20 powodują dość niskie spadki ciśnienia w instalacji.
Wkłady świecowe
Wkłady świecowe to wkłady o średnicy wynoszącej 1,5 cala, czyli około 4 cm oraz wysokości 10 cali, czyli około 25,5 cm. Takie wkłady znajdziemy między innymi w ekonomicznych filtrach podzlewozmywakowych. Wkłady świecowe są produkowane w dwóch wersjach: bez gwintu na końcówce oraz z gwintem na końcówce. Za element, dzięki któremu noszą swoją nazwę, można uznać trzpień na końcu. Ten osadzany jest na obudowie. Wśród dostępnych wkładów świecowych należy wymienić: sedymentacyjne, węglowe, z glinki ceramicznej, z czynnikiem bakteriostatycznym KDF.
Wkłady liniowe 2 cale
Te wkłady liniowe posiadają około 25 cm długości oraz 5 cm średnicy. Wkłady liniowe są wykorzystywane głównie w systemach odwróconej osmozy jako ostatni etap uzdatniania wody, czyli do doszlifowania jej jakości. Mogą też występować jako część składowa innego rodzaju filtrów. Nie wykorzystuje się ich raczej jako samodzielnych urządzeń do uzdatniania wody. Wkłady liniowe są wymieniane w całości. Nie ma tu oddzielnych elementów w postaci klosza i wkładu wewnątrz. We wkładach liniowych charakterystyczny jest liniowy przepływ wody, czyli wzdłuż całego filtra, przez całe złoże wewnątrz obudowy. Dzięki temu, mimo niewielkiego rozmiaru, udaje się uzyskać naprawdę dużą skuteczność oraz wydajność. W ofercie można znaleźć następujące rodzaje wkładów liniowych: mineralizujące, bioceramiczne, węglowe, sedymentacyjne, zmiękczające.
Wkłady liniowe 2,5 cala
Pod nazwą wkładów liniowych 2,5 cala kryje się średnica wynosząca około 6,5 cm. Ich długość to 11 cali, co przekłada się na około 28 cm. Woda przepływa w nich przez całą długość wkładu. To nieco grubsze i dłuższe wkłady od opisywanych wyżej liniowych 2 cale. Również są stosowane w niektórych modelach filtrów kuchennych, jak odwrócona osmoza oraz innych, nowoczesnych filtrach podzlewozmywakowych. Wykorzystuje się je do filtracji wstępnej. Wkłady liniowe 2,5 cala występują w różnych typach: sedymentacyjne, węglowe, odżelaziajace, zmiękczające. Większa powierzchnia filtracyjna przekłada się na dłuższy czas kontaktu wody z materiałem filtracyjnym.