Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


W tym tygodniu przygotowałem poradnik dla osób, które chciałyby kupić i zainstalować zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego. Ta lista pytań i odpowiedzi powinna najlepiej pomóc rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”, a przy okazji pomóc w doborze najbardziej optymalnej opcji.

Twarda woda potrafi dać się we znaki. To jeden z najpopularniejszych problemów w polskich gospodarstwach domowych. Długotrwałe korzystanie z niej przynosi wiele strat dla całego gospodarstwa domowego. Warto zadbać o kocioł grzewczy, domowe instalacje sanitarne, sprzęty AGD czy armaturę łazienkową przed osadzaniem się kamienia. O stratach związanych z użytkowaniem twardej wody można dowiedzieć się z artykułu: Czym jest twarda woda i jak ją zmiękczyć?

Twarda woda w Polsce

Czy w domu trzeba walczyć z twardą wodą?

Twarda woda nie jest pożądana głównie ze względu na pozostający po niej kamień kotłowy (Co musisz wiedzieć o kamieniu kotłowym? Przyczyny, usuwanie, zapobieganie). Do tego twardą wodą trudno zwilżyć powierzchnie, znacznie trudniej rozpuszczają się w niej wszelkiego rodzaju detergenty i środki chemiczne. Czy to problem każdego domu? Niekoniecznie. Są miejscowości, w których woda jest naturalnie miękka. Jest to jednak mniejszość. W znacznej części Polski mamy do czynienia z wodą średnio twardą lub twardą, na co wskazuje przedstawiona niżej mapa twardości wody.

Czy twarda woda płynie w naszym domu? Taką informację znajdziemy na stronie lokalnych wodociągów. Dla tych, którzy chcą uzyskać bardziej precyzyjne wiadomości polecane jest przeprowadzenie testu twardości wody. Najlepiej sprawdzi się kropelkowy tester twardości wody. Jak wykonać takie badanie? Zobaczcie:

Kiedy należy zastanowić się nad zakupem zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego?

Budowa własnego domu to z pewnością jeden z ważniejszych etapów w życiu. Projekt wymaga wielu przemyśleń, zastanowienia się, na co warto przeznaczyć dodatkowe miejsce, z jakich udogodnień chcielibyśmy korzystać. Ludzie pamiętają o kotle grzewczym, zakładają specjalne centralne odkurzacze oraz elektroniczne instalacje odpowiedzialne za automatyczne włączanie i wyłączanie światła, zapominają jednak o takich podstawach, jakimi są zmiękczacze wody.

To niezbędny element, jeżeli decydujemy się na kocioł grzewczy, a świadczą o tym chociażby wypowiedzi producentów takich urządzeń. Gwarancje często nie są uznawane z powodu zbyt dużego stopnia twardości wody, który doprowadził do awarii. Najlepiej więc pomyśleć o montażu zmiękczacza wody w domu jednorodzinnym już na etapie projektu. Jeśli jednak decyzja o zakupie została podjęta w późniejszym okresie, to nadal nic straconego, a montaż zmiękczacza wody jest możliwy.

Podsumowując, w przypadku zmiękczacza wody im szybciej, tym lepiej. Warto pamiętać o tym, że te urządzenia mają swoje wymagania. Co prawda niewielkie, ale jednak. Rozplanowanie przestrzeni zapewni brak problemów z instalacją, na przykład z brakiem odpływu, etc. Więcej informacji można znaleźć w artykułach: Budowa domu bez zmiękczacza wody – czy to ma sens?, Wybór miejsca instalacji zmiękczacza wody – co jest ważne?, Remont kotłowni? Zaplanuj miejsce na zmiękczacz wody

Co to jest zmiękczacz wody?

O tym, czym właściwie jest zmiękczacz wody pisałem już niejednokrotnie. W dużym skrócie można go określić jako urządzenie służące redukcji (częściowej lub całkowitej) stopnia twardości wody.

Najpopularniejsze zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej, o której więcej przeczytasz w artykule Czy sól zmiękcza wodę? Kilka słów o wymianie jonowej Podczas wymiany jonowej z wody redukowane są jony odpowiedzialne za tworzenie twardości wody, w tym głównie jony wapnia i magnezu. Ich miejsca zajmują neutralne jony sodu, które wcześniej były zamknięte w ziarnach żywicy jonowymiennej. W taki właśnie sposób do użytkownika trafia miękka woda. Właściwości żywicy jonowymiennej z czasem się jednak wyczerpują i niezbędny jest proces regeneracji odwrotny do procesu zmiękczania wody. W tym celu wykorzystuje się roztwór solanki, wytwarzany z soli, którą musimy regularnie uzupełniać w zbiorniku.

Można wyróżnić dwa rodzaje takich zmiękczaczy wody: dwuczęściowe oraz kompaktowe. Tym, co łączący oba typy jest taki sam schemat działania oraz części: zbiornik na sól regeneracyjną, złoże, głowica sterująca. W kompaktowych zmiękczaczach wody wszystkie elementy są schowane w obudowie, w egzemplarzach dwuczęściowych jak sama nazwa wskazuje – nie. Montuje się oddzielną butlę ze złożem i głowicą sterującą, a oddzielnie zbiornik na sól.

Co ciekawe, zmiękczacze wody są w stanie poradzić sobie nie tylko z twardością wody, ale nawet z niewielkim przekroczeniem żelaza. Ich działanie jest praktycznie bezobsługowe.

Po co w ogóle zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym?

Zmiękczacz wody przede wszystkim chroni kocioł grzewczy, instalacje wodno-kanalizacyjne oraz grzewcze, ale oprócz tego znacznie poprawia komfort korzystania z wody zarówno do celów spożywczych, jak też użytkowych.

Rozważania na ten temat warto rozpocząć od dokładnego zdefiniowania problemu, jaki stanowi wysoki stopień twardości wody. Niestety, to dość powszechny kłopot, który można spotkać na terenie całej Polski w wielu domach jednorodzinnych. Podczas przepływu z wody o wysokim stopniu twardości wytrącają się jony wapnia i magnezu. Tworzą ciężki do usunięcia osad. Ten odkłada się w rurach zmniejszając ich światło i zmniejszając wydajność instalacji. To samo dzieje się w kotłach grzewczych czy też na elementach pralek i zmywarek. Kamienny osad jest najbardziej widoczny na dnie czajnika. Jego głównym przewinieniem jest powodowanie awarii i wyniszczanie, a w konsekwencji wydatki.

Osad powodowany twardą wodą pozostaje na armaturze. W łazience i kuchni można go zauważyć w wielu miejscach, a jego usuwanie jest niezwykle czasochłonne i wymaga zwiększonego zużycia detergentów. Oprócz tego twarda woda kompletnie nie nadaje się do mycia okien czy luster, ponieważ pozostawia smugi. Wad stosowania twardej wody nie da się wymienić na palcach obu rąk. Więcej o tym zjawisku przeczytasz w artykule: Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

Te wszystkie kłopoty z twardą wodą mogą przyprawić o zawrót głowy i właśnie z tego powodu wiele rodzin decyduje się na zakup zmiękczacza wody. Zapewnia on przeciwieństwo wody twardej, czyli wodę miękką.

Mam przyjemność rozmawiać z wieloma użytkownikami zmiękczaczy wody, którzy bardzo chwalą sobie te produkty i mówią, że już nie wyobrażają sobie bez nich funkcjonowania. Część z nich możesz znaleźć w artykule Zmiękczacz wody – naprawdę działa? Opnie, cena, gdzie kupić?

Gdzie zamontować zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody powinien zostać zamontowany na wejściu wody do budynku. Zazwyczaj jest to piwnica, bokówka lub specjalnie wyznaczone pomieszczenie gospodarcze. Przebieg montażu zależy od specyfiki pomieszczenia oraz tego, w jaki sposób zostało przygotowane. Zdarza się, że potrzebne okazują się drobne przeróbki, ponieważ dostęp do rur jest niemal niemożliwy. Jak powinien zostać zamontowany zmiękczacz wody? O tym przeczytasz tutaj.

Aby ułatwić montaż zmiękczacza wody, można wykorzystać elastyczne węże przyłączeniowe ze stali nierdzewnej, jak FixaFlex. Cały proces można przeprowadzić samodzielnie. Istnieje możliwość wynajęcia dowolnego fachowca lub autorskiego serwisu.

Jak przygotować pomieszczenie gospodarcze?

Przede wszystkim powinno mieć odpływ do kanalizacji oraz łatwy dostęp do energii elektrycznej, ponieważ zmiękczacz wody musi być podłączony do prądu. Pomieszczenie nie może być zbyt małe i zastawione, ponieważ urządzenie może się tam zwyczajnie nie zmieścić. Przed zmiękczaczem wody musi znaleźć się narurowy filtr mechaniczny. To najlepsza ochrona przed możliwością przedostania się drobnych cząstek zanieczyszczeń do wnętrza zmiękczacza wody. Często filtry narurowe są dołączone jako gratisy do zestawów z tymi urządzeniami.

Jakie są koszty utrzymania zmiękczacza wody?

Koszty użytkowania zmiękczacza wody nie będą takie same w każdym przypadku. Wszystko zależy od: jakości i wydajności urządzenia, ustawienia programu działania, ilości regeneracji, ilości złoża. Każdy zmiękczacz wody potrzebuje prądu, jednak zużycie nie powinno przekroczyć 17W. Zużycie wody jest zależne od ilości mieszkańców oraz ilości złoża w zmiękczaczu wody. Przyjmuje się, że 4 osobowa rodzina ze zmiękczaczem wody o pojemności 30 litrów zużyje w ciągu roku około 8 – 16 metrów sześciennych wody.

Żywica jonowymienna jest bardzo trwała i należy ją wymienić po upływie 5 – 12 lat. Do wymiany złoża niezbędna będzie wizyta serwisanta. Serwis warto zamówić co jakiś czas w celu sprawdzenia czy urządzenie działa prawidłowo. Czasem wizyta okazuje się po prostu niezbędna., Niektórzy producenci wymagają odpłatnego serwisu, inni nie.

Stałym kosztem jest sól tabletkowana, którą należy dosypywać regularnie do zbiornika. Bez niej nie może odbyć się regeneracja. W przeciągu tygodnia do zbiornika należy dosypać od 3 do 5 kilogramów soli. Koszt 1 kg to około 1,5 zł. Zazwyczaj sól sprzedawana jest w workach po 25 kg.

Jak dobrać zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?

Jest kilka istotnych cech, na które warto zwracać uwagę przy wyborze zmiękczacza wody. Przede wszystkim warto pomyśleć o tym, jakie będzie zapotrzebowanie na wodę, ile osób będzie korzystało ze zmiękczacza wody, ile wody zużywają na co dzień.

Jeśli już ustalimy te wszystkie dane możemy przejść do wyboru konkretnego modelu. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na producenta, jakość głowicy sterującej, ilość złoża oraz dodatkowe funkcjonalności. Warto poświęcić trochę czasu na przegląd, ponieważ propozycji jest całe mnóstwo.

Najlepiej od razu odrzucić tanie, chińskie produkty, ponieważ zazwyczaj są bardzo kiepskiej jakości, ulegają częstym awariom. W dodatku stosowana w nich żywica jonowymienna ulega szybkiej eksploatacji i może niedokładnie filtrować wodę.

Najlepiej jest wybierać zmiękczacze wody z monosferyczną żywicą jonowymienną. Dobrze, aby były wyposażone w systemy zmniejszające koszty eksploatacji, jak na przykład Ecoperla Perfect System. Dobra jakość głowicy sterującej i jej łatwa serwisowalność mogą uprościć konserwację. Długa gwarancja może stanowić kolejny dobry argument świadczący o wysokiej jakości.

Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego? Propozycje

Propozycji zmiękczaczy wody jest naprawdę dużo. Różne modele o różnych wymiarach pozwalają na dopasowanie najlepszej opcji do swoich preferencji. W tym artykule opisze kilka serii cieszących się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających tą stronę.

Zmiękczacz wody Ecoperla Toro

Ostatnimi czasy dostaję dużo zapytań o zmiękczacze wody z serii Ecoperla Toro. Do ich zakupu przyciąga nietuzinkowy wygląd, jednak jest to tylko jeden z aspektów, dla którego warto zwrócić uwagę na te zmiękczacze wody. Ich głównym atutem jest bardzo ekonomiczne działanie, możliwe dzięki zastosowaniu Ecoperla Perfect System oraz wysokiej jakości żywicy monosferycznej marki Lewatit. Obecnie Ecoperla Toro jest dostępny w dwóch rozmiarach do wyboru: z 20 litrami złoża filtracyjnego oraz 35 litrami. Druga pojemność czyni Ecoperla Toro 35 jednym z największych kompaktowych zmiękczaczy wody dostępnych obecnie na rynku. Dodatkowymi atutami są wbudowane mieszacz oraz bypass, które ułatwiają czynności serwisowe oraz pozwalają na dostosowanie wody do swoich potrzeb. Szczegółowe informacje znajdziecie w recenzji: Recenzja zmiękczaczy wody Ecoperla Toro

Zmiękczacze wody Ecoperla Slimline CS

Ciekawą propozycją, na którą decyduje się wielu właścicieli domów jednorodzinnych jest linia Ecoperla Slimline CS. Wynika to przede wszystkim z dużej ilości dostępnych modeli: znajdziemy takie z 11 litrami złoża, ale też takie z 24, a nawet 30. Kolejnym czynnikiem decydującym o wyborze zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS jest stosunek jakości do ceny. Klient otrzymuje produkt naprawdę wysokiej jakości, z trwałą obudową, najlepszym na rynku złożem i niemal niezniszczalną głowicą sterującą wyprodukowaną przez Erie. Dodatkową funkcjonalnością jest Ecoperla Perfect System zmniejszający koszty eksploatacji oraz system suchego zbiornika, dzięki któremu można zapomnieć o powstawaniu uciążliwych mostów solnych w zbiorniku (to naprawdę częsty problem właścicieli zmiękczaczy wody).

Zmiękczacze wody serii Ecoperla Vita

Jeśli poszukujesz kompaktowego zmiękczacza wody o naprawdę nieprzeciętnych i niewielkich wymiarach z powodu praktycznie braku przestrzeni na montaż, seria Ecoperla Vita będzie dobrą propozycją. To solidne zmiękczacze wody, produkowane w Europie, które powstały na bazie przetestowanych, trwałych i wydajnych komponentów. Można je ocenić jako dobry produkt za rozsądne pieniądze. Posiada wszystko, by bezawaryjnie i tak samo efektywnie dostarczać zmiękczoną wodę na przestrzeni lat. Seria Ecoperla Vita to dwa produkty – Ecoperla Vita 12 i Ecoperla Vita 25 – zaopatrzone w głowicę sterująca od Clack, monosferyczną żywicę jonowymienną Lewatit, regenerację UpFlow i Ecoperla Perfect System. Tym, co je wyróżnia jest również bardzo funkcjonalnie zaprojektowany kabinet.

Linia zmiękczaczy wody Ecoperla Softcab

Ecoperla Softcab to kolejna bardzo ciekawa i solidna propozycja od polskiej marki Ecoperla. Znajdziecie tu do wyboru trzy kompaktowe modele w różnych wielkościach. Najmniejszy, Ecoperla Softcab 12, to 12 litrów monosferycznej żywicy jonowymiennej Lewatit. Środkowy model (Ecoperla Softcab 25) to odpowiedź na potrzeby standardowych gospodarstw domowych. Największy ze zmiękczaczy wody to Ecoperla Softcab 35 – naprawdę duży zmiękczacz wody w kompaktowej obudowie.

Tym, co wyróżnia serię zmiękczaczy wody Ecoperla Softcab, jest idealny dobór i produkcja kabinetu pod głowicę sterującą. Te dwa komponenty doskonale ze sobą współgrają. Seria została wykonana przy ścisłej współpracy z amerykańskim producentem Clack. Do tego obudowa jest naprawdę funkcjonalna. Atutem jest też Ecoperla Perfect System, menu w języku polskim, wbudowany mieszacz.

Dwuczęściowe zmiękczacze wody Ecoperla Softower

A to już propozycja do gospodarstw domowych o bardzo wysokim stopniu twardości wody i/lub sporym jej zużyciu. W takich przypadkach zazwyczaj kompaktowe zmiękczacze wody są niewystarczające. Pomocny za to może okazać się dwuczęściowy zmiękczacz wody. Takimi jest choćby seria polskiej marki Ecoperla – Ecoperla Softower, w której znajdują się aż trzy rozmiary do wyboru, z czego największy posiada aż 60 litrów żywicy jonowymiennej marki Lewatit. Za zrównoważoną pracę odpowiada Ecoperla Smart System. To specjalnie dobierane ustawienia głowicy sterującej, które między innymi dbają także o to, aby zużycie wody i soli na regenerację było jak najniższe przy zachowaniu odpowiednich efektów oczyszczania. Wszystko, co warto wiedzieć na temat serii Ecoperla Softower znajduje się tu: Recenzja serii wydajnych zmiękczaczy wody Ecoperla Softower

2 w 1, czyli połączenie zmiękczacza wody i kolumny węglowej

Przy okazji tego tematu warto napomknąć o rozbudowanej wersji zmiękczacza wody, czyli połączeniu tego urządzenia z możliwościami, jakie daje kolumna węglowa. Dzięki takim hybrydom uzyskujemy nie tylko miękką wodę zwiększającą komfort codziennego życia, ale i wodę smaczną, o właściwym zapachu, pozbawioną chloru, idealną do kąpieli.

Nowością na rynku w takim zakresie uzdatniania wody jest zmiękczacz wody z węglem aktywnym Ecoperla Hero. W kompaktowej obudowie o niewielkich wymiarach znajdziemy aż 40 litrów złoża ułożonego warstwowo. Pierwsza warstwa to 10 litrów węgla kokosowego impregnowanego srebrem. Na tym etapie z wody usuwany jest chlor i jego pochodne, pozostałości dezynfekcji, związki odpowiedzialne za zmianę smaku i zapachu. Następnie woda trafia na monosferyczną żywicę jonowymienną, gdzie podlega zmiękczaniu.

Ecoperla Hero nie jest pełną alternatywą oddzielnie montowanych zmiękczacza wody i kolumny węglowej ze względu na o wiele mniejszą powierzchnię filtracyjną, jednak warto mieć świadomość istnienia takiej opcji. Powinna się spodobać szczególnie tym, którzy chcą mieć w domu miękką wodę, a jednocześnie przeszkadza im smak i zapach wody pitnej. Zmiękczacz wody z węglem aktywnym montuje się tak samo jak klasyczne zmiękczacze wody. Koszty eksploatacyjne również są zbliżone.

Zmiękczacz wody w domu jednorodzinnym – to się opłaca!

Nie ma co ukrywać, że nadal wiele osób zapomina o montażu zmiękczacza wody w domu jednorodzinnym, jednak sytuacja z roku na rok jest coraz lepsza i świadomość dotycząca szkód, jakie powoduje twarda woda stale wzrasta. Porównując koszty, jakie generuje stosowanie wody o wysokim stopniu twardości na co dzień do kosztów eksploatacji zmiękczacza wody, można napisać, że z całą pewnością inwestycja w urządzenie do usuwania tego problemu po prostu się opłaca i na pewno się zwróci, a przy okazji zapewni o wiele większy komfort codziennego korzystania z wody.

Zmiękczacze wody dostępne są w sklepie internetowym