Szukasz systemu uzdatniania wody? Sprawdź produkty dostępne w sklepie internetowym lub napisz do eksperta!


Dziś temat, który powinien zainteresować wszystkich właścicieli studni głębinowych. Odpowiadam w nim na pytania: czy warto przeprowadzić badanie wody ze studni, czy opłaca się na tym zaoszczędzić oraz jaki jest koszt. Znajdziesz tu same praktyczne informacje, które pomogą upewnić się, co do stanu wody, z której korzystasz na co dzień.

Temat analizy wody poruszałem już w artykule Analiza wody – praktyczne informacje, jednak były tam w większości ogólne informacje. Tym razem postanowiłem rozwinąć temat i skupić się na badaniu wody ze studni.

Problemy, które mogą pojawić się w wodzie ze studni

Własna studnia to nadal bardzo chętnie wykorzystywany sposób na czerpanie wody przeznaczonej do celów spożywczych i użytkowych. Czasem wynika to z faktu, że do danego miejsca nie da się doprowadzić wodociągu, a czasem własne ujęcie okazuje się o wiele tańszą w eksploatacji i budowie alternatywą wody wodociągowej.Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Właściciele studni głębinowych często jednak zapominają, że ich woda pochodzi prosto spod ziemi, nigdy nie była badana, a tym bardziej filtrowana i może być bogata w różne zanieczyszczenia często niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Szacuje się, że nawet około 80 procent indywidualnych ujęć może charakteryzować się przekroczeniami stężeń substancji znajdujących się w wodzie, w tym także bakteriami.

Do najczęściej wykrywanych w wodzie ze studni zanieczyszczeń należą: żelazo, mangan, twardość wody, azotany, amoniak, związki organiczne, bakterie, nieodpowiednia barwa i zapach wody.

Warto wykonać badanie wody ze studni

Badanie wody koniecznie należy zlecić już po wykonaniu ujęcia bądź po wprowadzeniu się do domu z własnym ujęciem wody. Jest to bardzo ważne, ponieważ woda ze studni, w przeciwieństwie do wody wodociągowej, nie jest pod stałym nadzorem i nie ulega częstym badaniom. To sprawia, że mogą się w niej znajdować substancje, które mają niezwykle niekorzystny wpływ na stan instalacji i codziennego życia lub nawet są niebezpieczne dla zdrowia.

Oprócz tego badanie wody ze studni warto przeprowadzić, kiedy woda dziwnie smakuje bądź wyczuwamy niekorzystny zapach, a także gdy:

 • Stała się mętna, choć wcześniej nie było z tym problemu
 • Podrażnia skórę po kąpieli
 • Pozostawia osad na naczyniach, tkaninach i armaturze
 • Kiedy doszło do zatrucia
 • Kiedy zaistniała konieczność wejścia do studni
 • Kiedy woda ze studni nie była wykorzystywana przez dłuższy okres

…a także w wypadku, gdy z wody korzystają na stałe małe dzieci, osoby chore i starsze – ich zdrowie wymaga szczególnej ochrony.

Jak często trzeba badać wodę ze studni?

Zalecane jest, aby analiza wody z indywidualnego ujęcia odbywała się minimum raz w roku. Regularne przeprowadzanie badania wody ze studni jest niezwykle ważne, jeśli chcemy mieć pełną pewność, że wykorzystywana przez nas woda jest dobrej jakości.

W dodatku warto wspomnieć, że osoby przeprowadzające stałe badania wody zazwyczaj otrzymują zniżki lub inne korzystne oferty od placówek, do których zwracają się o pomoc.

Gdzie wykonać badanie wody ze studni?

Często dostaję pytania o to, gdzie można zwrócić się z prośbą o przebadanie wody z indywidualnego ujęcia. Mamy trzy opcje do wyboru:

 1. Możemy zwrócić się do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej (sanepid)
 2. Możemy oddać próbkę do wyspecjalizowanego laboratorium
 3. Możemy też zwrócić się z prośbą o przebadanie wody do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. To bardzo atrakcyjna opcja, ponieważ wraz z wynikami często dostajemy także propozycję najbardziej optymalnego urządzenia do filtracji wody

Ile kosztuje badanie wody ze studni?

Cena badania wody ze studni jest uzależniona od kilku czynników. Do najważniejszych należy przede wszystkim to, jakie badanie chcemy przeprowadzić. Czy ma być to tylko badanie fizykochemiczne, czy tylko mikrobiologiczne, a może oba? Kwota, jaką wydamy na badanie wody może być większa lub mniejsza w zależności od regionu, w którym mieszkamy. Do tego ważnym aspektem jest ilość parametrów, jakie chcemy przebadać oraz pochodzenie wody (studnia czy wodociąg). Cena jest uzależniona także od placówki, w której zlecimy badanie.

Gazeta Wyborcza na początku zeszłego roku przeprowadziła research dotyczący cen badania wody w różnych regionach Polski. Według ustaleń na tamten czas cena analizy fizykochemicznej (12 parametrów do zbadana) w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie wynosiła około 300 złotych brutto, natomiast cena mikrobiologicznego badania wody ze studni (3 parametry) wynosiła około 120 złotych brutto.

Cena w innych regionach Polski była bardzo zbliżona do tej z Warszawy. W zależności od miejsca, mogła być wyższa lub niższa o 10 procent. Łączny koszt dotyczący wykonania obu badań waha się od 300 do 400 złotych.

Koszt badania fizykochemicznego wody ze studni zlecony w laboratorium firmy KLARSAN to 125 złotych. Analiza wody obejmuje 10 najpopularniejszych parametrów. Więcej dowiesz się ze strony z ofertą analizy wody.

Dlaczego lepiej nie oszczędzać na tym badaniu?

Wielu osobom cena badania wody ze studni wydaje się dość duża i za wszelką cenę starają się ją obniżyć. W związku z tym albo rezygnują ze zbadania niektórych parametrów, albo kompletnie rezygnują z całej analizy wody i wybierają stację uzdatniania wody na własną rękę. To niestety często prowadzi do jeszcze większych wydatków, ponieważ w większości przypadków okazuje się, że wybrane urządzenie wcale nie radzi sobie z wodą lub woda jest jeszcze gorszej jakości niż przedtem.

Kompleksowe badanie wody ze studni najlepiej określi czy mamy problem z wodą, jeśli tak to jaki, a w dodatku doskonale wykaże jakie urządzenie do uzdatniania wody będzie działało najlepiej.

Oszczędzanie na badaniu wody ze studni jest często równoznaczne z oszczędzaniem na naszym zdrowiu, a przecież chodzi o to, aby woda, z której będziemy korzystać była zdrowa i bezpieczna dla wszystkich domowników.

Jak przygotować próbkę wody do badania?

W przypadku badania fizykochemicznego wody możemy wykorzystać zwykłą plastikową butelkę po wodzie mineralnej. Pamiętajmy, aby nie napełniać próbką butelek po kolorowych sokach i napojach, ponieważ to mogłoby zaburzyć wyniki.

Butelkę należy napełnić dwukrotnie wodą i opróżnić. Chodzi o jej dokładne przepłukanie. Po tej czynności można już napełnić butelkę właściwą próbką wody. Najlepiej napełnić butelkę jak największą ilością wody i przy zakręcaniu korkiem lekko ścisnąć, by wewnątrz nie pozostało powietrze. Taką próbkę należy dokładnie opisać imieniem, nazwiskiem, rodzajem ujęcia, miejscem, z którego została pobrana woda, etc.

W przypadku badania mikrobiologicznego wody sprawa ma się troszeczkę inaczej, ponieważ nie możemy nalać wody do dowolnej butelki. Musimy koniecznie zgłosić się do laboratorium. Tam otrzymamy specjalnie zapakowaną i wyjałowioną butelkę. Za taki pojemnik trzeba będzie prawdopodobnie zapłacić kaucję w wysokości od 10 do 20 złotych.

Aby pobrać wodę należy najpierw na 5 minut odkręcić kran, aby spłynął najsilniejszy strumień, który będzie najprawdopodobniej zawierał zanieczyszczenia z rur. Końcówkę kranu najlepiej spryskać środkiem dezynfekującym. Następnie należy odczekać jeszcze około 2 minut i podłożyć butelkę pod kran. Butelkę należy napełnić do ¾ objętości i jak najszybciej ją zakręcić. Pamiętaj o dokładnym opisaniu próbki.

Transport próbek do badania nie powinien trwać dłużej niż 48 godzin. Wodę do badania najlepiej pobierać z kranu, z którego najczęściej korzystają domownicy. Dzięki temu wyniki badania będą najbardziej obiektywne.

Co po badaniu wody ze studni?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi jasno określa maksymalne dopuszczalne stężenia substancji obecnych w wodzie. I tak:

 • Ilość żelaza nie powinna przekraczać 200 μg/l
 • Stężenie manganu nie powinno być wyższe niż 50 μg/l
 • Jon amonowy nie powinien przekraczać 0,50 μg/l
 • Ilość azotanów nie może przekraczać 50 mg/l
 • Do tego w wodzie nie powinno być żadnych bakterii z grupy coli

Te i inne wartości można znaleźć we wspomnianym wyżej dokumencie.

W zależności od ilości wykrytej substancji oraz zanieczyszczeń jej towarzyszących dobierane są odpowiednie urządzenia filtracyjne. Na przykład przy wysokim stężeniu żelaza stosuje się odżelaziacze takie jak Ecoperla Ironitower, przy twardości wody wystarczy założyć zmiękczacz. Obecność bakterii w wodzie wymaga zastosowania lampy bakteriobójczej. Jeśli w wodzie wykryto kilka przekroczeń najprawdopodobniej przyda się stacja wielofunkcyjna – kompaktowa jak Ecoperla Multicab lub dwuczęściowa jak Ecoperla Multitower. W przypadku azotanów niezbędne może okazać się użycie urządzenia typu Ecoperla Nitratower.

Wielkość i rodzaj urządzeń, typ złoża dobierane są również na podstawie rodzaju i ilości zanieczyszczenia występującego w wodzie.

Jeśli przypuszczasz, że woda z Twojej studni wymaga badania…

Jeśli podejrzewasz, że woda z Twojego ujęcia nie jest najlepszej jakości, skontaktuj się ze mną. Z chęcią doradzę, jakie kroki należy podjąć, by woda odzyskała odpowiednią i bezpieczną dla zdrowia jakość. Zapraszam do rozmowy na czacie lub odwiedzenia zakładki Kontakt.

Kompendium wiedzy o filtracji wody na YouTube

 • Dział merytoryczny
 • Recenzje produktów
 • Filmy instruktażowe

Subskrybuj kanał marki Ecoperla i bądź na bieżąco z najnowszymi poradnikami!