Strona główna » Blog » Czy miękka woda powoduje korozję instalacji z miedzi?

Czy miękka woda powoduje korozję instalacji z miedzi?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: lip 2, 2024

Miękka woda w kranie to wiele wymiernych korzyści dla gospodarstwa domowego. W przypadku instalacji z miedzi stopień twardości zmiękczanej wody należy jednak kontrolować. Jeśli kranówka jest zmiękczana „do zera” może dojść do korozji rur.

Spis treści:

Miękka woda w instalacji z miedzi

Średnio lub bardzo twarda woda to powszechny problem, który dotyczy większości polskich gospodarstw domowych. Można go na szczęście rozwiązać montując zmiękczacze wody działające w oparciu o proces wymiany jonowej.

Nowoczesne zmiękczacze wody różnią się od siebie jakością komponentów, budową, wydajnością, kosztami eksploatacji, a także funkcjami dodatkowymi, dzięki czemu każdy użytkownik znajdzie urządzenie optymalnie dopasowane do swoich potrzeb. Do wyboru są kompaktowe i dwuczęściowe zmiękczacze wody, a także urządzenia 2w1 z węglem aktywnym.

Z drugiej strony, ze względu na tak szeroki asortyment produktów, niekiedy ciężko jest podjąć naprawdę trafną decyzję. Jeśli nie wiesz, jaki zmiękczacz wody wybrać, poproś o pomoc eksperta z branży.

Darmowa konsultacja

Choć korzystna dla domowych sprzętów AGD, bardzo miękka woda może stanowić problem w przypadku miedzianych instalacji.

Specyfika instalacji miedzianych

Miedziane rury należą do rozwiązań stosunkowo kosztownych, ale ich wysoka cena przekłada się na świetną jakość i wieloletnie użytkowanie instalacji wodnej.

Miedź jest lekka i plastyczna, a dzięki temu również łatwa w obróbce. Do budowy instalacji hydraulicznych stosuje się materiał oznaczany jako Cu-DHP, który spełnia obowiązujące wymogi higieniczne oraz normy związane z parametrami mechanicznymi. Olbrzymią zaletą miedzianych instalacji jest niski współczynnik chropowatości, co w praktyce mocno ogranicza przywieranie osadów wytrącających się z wody. Rury miedziane mają również znacznie mniejsze opory niż przewody wykonane z innych materiałów, co pozwala stosować mniejsze średnice poszczególnych komponentów.

Choć może się wydawać, że jedyną wadą miedzianej instalacji hydraulicznej jest wysoka cena takiej konstrukcji, należy jeszcze zwrócić uwagę na inną kwestię. Zmiękczanie wody w instalacji miedzianej nie powinno polegać na redukcji stopnia twardości „do zera”.

Na tej samej zasadzie co zmiękczacze wody działają stacje wielofunkcyjne, ale nie polecam łączyć tych urządzeń z miedzianą instalacją. Trzeba pamiętać, że filtry multifunkcyjne zmiękczają wodę całkowicie, co w tym przypadku jest wysoce niepożądane.

Piotr Pisarski

Dlaczego nie należy zmiękczać wody do zera w instalacjach miedzianych?

Jeśli domowa instalacja została wykonana z miedzi, nie należy zmiękczać wody całkowicie. Taka kranówka nie ma twardości węglanowej regulującej poziom jej kwasowości i zasadowości. W efekcie pozostaje dwutlenek węgla, który w wodzie przekształca się w nietrwały kwas węglowy, przez co woda zyskuje właściwości korozyjne.

W wyniku stałego kontaktu z całkowicie zmiękczoną wodą rury miedziane rury korodują, a do wody pitnej trafia miedź.

Miękka woda płynąca przez w miedzianą instalację często charakteryzuje się specyficznymi parametrami organoleptycznymi. Przy stężeniu powyżej 2,5 mg/l, miedź nadaje wodzie gorzki smak oraz powoduje niebiesko-zielone zabarwienie elementów armatury.

Niebiesko-zielony osad na miedzianej instalacji

Zielony osad w instalacji miedzianej pojawia się nie tylko na elementach armatury, ale również na powierzchni i wewnątrz kształtek. Woda zasilająca instalację została w tym przypadku zmiękczona do zera, w związku z czym doszło do utlenienia miedzi. Problem zielonych osadów rozwiązało wyregulowanie stopnia twardości wody.

Dlaczego miedź w wodzie pitnej jest zagrożeniem?

Miedź jest składnikiem mineralnym niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale jej obecność w wodzie jest wysoce niepożądana. Aktualnie obowiązujące normy wody pitnej podają, że maksymalne stężenie miedzi w kranówce przeznaczonej do celów spożywczych nie może przekraczać 2 mg/l.

W zależności od wieku i kondycji organizmu, dzienne zapotrzebowanie na miedź wynosi 1-5 mg, przy czym taką ilość zapewnia odpowiednio zrównoważona dieta. Jeżeli woda pitna jest całkowicie zmiękczona, następuje korozja i wypłukiwanie miedzi z instalacji, co może powodować znaczne przekroczenie zalecanej normy dobowego spożycia (nawet kilkukrotne).

W wyniku długiego narażenia na wysokie dawki miedzi pojawiają się różne dolegliwości, w tym bóle mięśni i stawów, zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego i wątroby, nudności i wymioty. Nadmiar miedzi w organizmie utrudnia również detoksykację, obniża pozytywne działanie cynku, niekorzystnie wpływa na układ nerwowy. Miedź ma również tendencję do akumulowania się w organach, przez co zakłóca ich prawidłowe działanie.

Jaki stopień twardości w instalacjach z miedzi?

Woda w instalacji z miedzi powinna się charakteryzować ściśle określonym stopniem twardości, zalecanym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Optymalny stopień twardości wody przy instalacji miedzianej powinien utrzymywać się na poziomie 60-70 mg CaCO3 lub inaczej, maksymalnie 6-7 stopni francuskich.

Po spełnieniu powyższych warunków, woda nie będzie powodowała korozji instalacji, ani migracji miedzi do kranówki. Przy takich parametrach, użytkownicy kranówki nie powinni również odczuwać problemów spowodowanych przez kamień w wodzie lub niedogodności pojawiające się z tego powodu będą pomijalnie małe.

Jak regulować stopień twardości wody?

Twardość wody w instalacji można regulować za pomocą mieszacza w zmiękczaczu wody. Fabrycznie taki zawór jest zamknięty, dlatego surowa woda jest w założeniu zmiękczana do zera. Odkręcając mieszacz można dopasować stopień twardości wody na wyjściu do konkretnych wymagań instalacji lub indywidualnych potrzeb użytkownika. W efekcie, zmiękczanie wody w instalacji miedzianej jest możliwe bez szkody dla domowników.

Jeśli chcesz ustawić zmiękczacz wody według własnych preferencji, polecam kalkulator twardości wody, dzięki któremu samodzielnie przeliczysz wszystkie jednostki.

Piotr Pisarski

Innym sposobem regulowania stopnia twardości wody w centralnych zmiękczaczach wody jest zastosowanie by-passu. Uzyskanie optymalnych parametrów wody jest jednak w tym przypadku znacznie trudniejsze, a efekty mniej zadowalające niż przy wykorzystaniu mieszacza wody. Aby w pełni korzystać z zalet miękkiej wody, warto również sprawdzić jak dbać o zmiękczacz wody.

Czy miękka woda powoduje korozję instalacji z miedzi – podsumowanie

Miękka woda, podobnie jak miedziane instalacje to mnóstwo zalet w zakresie funkcjonalności i wygody. Z drugiej strony, decydując się na korzystanie ze zmiękczacza wody w instalacji z miedzi, należy ustawić odpowiedni stopień twardości wody. Jej wartość nie powinna być mniejsza niż 60-70 mg CaCO3 na litr, czyli 6-7 stopni francuskich. Postępując zgodnie ze wskazówkami ekspertów, można czerpać korzyści płynące z użytkowania wody miękkiej, a jednocześnie cieszyć się niezawodnością miedzianej instalacji.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.