Strona główna » Blog » Jak dbać o odżelaziacz wody?

Jak dbać o odżelaziacz wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: cze 7, 2024

Nowoczesne odżelaziacze wody nie wymagają praktycznie żadnej obsługi ze strony właściciela. Wciąż jednak należy przestrzegać pewnych zasad prawidłowej eksploatacji i okresowego serwisowania.

Spis treści:

Odżelaziacze wody – co warto wiedzieć?

Choć nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie jak usunąć żelazo z wody, w przypadku dużych przekroczeń tego pierwiastka stosuje się zazwyczaj specjalistyczne odżelaziacze wody, które przy okazji usuwają również mangan, a w niektórych przypadkach także uciążliwy zapach siarkowodoru.

Najbardziej skuteczne urządzenia, które mają w dodatku dobre opinie wśród użytkowników to odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem zewnętrznym (np. serie Ecoperla Sanitower i Ecoperla Ironitower), odżelaziacze wody z komorą sprężonego powietrza (np. Ecoperla Oxytower), odżelaziacze wody regenerowane nadmanganianem potasu, a także stacje wielofunkcyjne (np. seria Ecoperla Multitower).

Nie zawsze jednak wiadomo jaki odżelaziacz wody wybrać, dlatego w tej kwestii najlepiej poprosić o pomoc specjalistę z branży.

Darmowa konsultacja

Większość nowoczesnych odżelaziaczy wody to modele automatyczne, które nie wymagają praktycznie żadnej obsługi ze strony użytkownika. Z drugiej strony, podstawą poprawnego działania praktycznie każdego systemu uzdatniania wody jest odpowiednio prowadzona eksploatacja i regularny serwis. Warto się zatem dowiedzieć jak dbać o odżelaziacz wody, aby pracował poprawnie i bezawaryjnie przez wiele lat.

Wszelkie czynności serwisowe i konserwacyjne są w dużej mierze uzależnione od rodzaju zamontowanego urządzenia, dlatego zawsze podkreślam, że dobór odżelaziacza wody nie może być przypadkowy.

Piotr Pisarski

Regeneracja odżelaziacza wody

Obowiązki związane z eksploatacją odżelaziacza wody wynikają głównie ze sposobu regeneracji złoża, na którym zachodzi redukcja stężenia żelaza i opcjonalnie manganu. Ze względu na technologię można wyodrębnić trzy podstawowe typy odżelaziaczy wody stosowane w budownictwie jednorodzinnym:

  • Odżelaziacze wody płukane wodą
  • Odżelaziacze wody regenerowane chemicznie np. roztworem nadmanganianu potasu
  • Stacje wielofunkcyjne ze złożem płukanym roztworem solanki

Poprawna konserwacja odżelaziacza wody obejmuje regularną regenerację złoża, będącą najważniejszym warunkiem efektywnej pracy filtra. Przyjmuje się, że w przypadku silnie zażelazionej wody, regeneracja złoża powinna odbywać się co kilka lub kilkanaście dni, w zależności od parametrów wody, jej zużycia oraz rodzaju stacji uzdatniania.

Odżelaziacze wody ze wstępnym napowietrzaniem

Urządzenia wykorzystujące wstępne napowietrzanie wody nie wymagają regeneracji żadnymi środkami chemicznymi – wystarczy wsteczne płukanie wodą. W nowoczesnych urządzeniach całym procesem steruje automatyczna głowica, dlatego decydując się na zakup konkretnego modelu należy koniecznie zwrócić uwagę na jakość i wykonanie tego komponentu.

Odżelaziacze wody ze złożem regenerowanym preparatami chemicznymi

Odżelaziacze wody regenerowane nadmanganianem potasu oraz stacje wielofunkcyjne, w których do regeneracji stosuje się sól tabletkowaną, wymagają nieco więcej zaangażowania ze strony użytkownika. W przypadku takich urządzeń konieczne jest uzupełnianie regeneratu w osobnym zasobniku. Częstotliwość wykonywania tej czynności zależy od parametrów surowej wody oraz jej zużycia w gospodarstwie domowym. Im większe stężenie żelaza i zapotrzebowanie na wodę, tym częstsza regeneracja złoża i większe zużycie regenerantu (w efekcie również wyższe koszty odżelaziania wody).

Uzupełnianie regenerantu w zasobniku to jedna z najważniejszych czynności eksploatacyjnych w przypadku odżelaziaczy wody regenerowanych substancjami chemicznymi, dlatego nie wolno o niej zapominać.

Odpowiednią substancję (sól lub nadmanganian potasu) warto dodać, jeśli jej ilość wynosi około 1/3 pojemności zasobnika. Nie należy natomiast czekać z tym do samego końca.

Dodatkowym obowiązkiem użytkownika jest kontrola stanu zbiornika na regenerat, a jeśli zachodzi konieczność – również czyszczenie. W przypadku złóż jonowymiennych (w stacjach wielofunkcyjnych) regenerowanych roztworem solanki może bowiem dochodzić do zbryleń i wykwitów solnych, które mogą zatykać wężyki doprowadzające regenerant. Z tego samego powodu warto także kontrolować inżektor w głowicy sterującej.

Wymiana złoża w odżelaziaczu wody

Każde złoże odżelaziające po pewnym czasie traci swoje pierwotne właściwości i w efekcie przestaje spełniać swoją funkcję. W zależności od parametrów surowej wody i jej zużycia w gospodarstwie domowym, wymiana złoża w odżelaziaczach wody, w zależności od jej parametrów, powinna się odbywać co 5-7 lat, a w stacjach wielofunkcyjnych mieszankę wymienia się średnio co 5-10 lat.

Wymiana wkładów w filtrze mechanicznym

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie jak dbać o odżelaziacz wody należy również pamiętać o kontroli zabrudzenia wkładów w filtrach mechanicznych. W zależności od wybranej metody odżelaziania, filtry narurowe są montowane przed danym urządzeniem lub za nim. W pierwszym przypadku chronią komponenty odżelaziacza wody przed zanieczyszczeniami mechanicznymi, a w drugim doczyszczają wodę po procesie usuwania żelaza.

Jeśli nie chcesz pamiętać o regularnej wymianie wkładów w obudowie filtra, polecam zamontować filtry samoczyszczące.

Piotr Pisarski

Serwis odżelaziacza wody

Odżelaziacz wody, jak każde inne urządzenie pracujące w domu, wymaga okresowego przeglądu. Mowa tutaj przede wszystkim o czyszczeniu głowicy, w której po kilku miesiącach użytkowania pojawiają się osady z utlenionego żelaza. Przegląd odżelaziacza wody można wykonać samodzielnie lub, w okresie gwarancyjnym, powierzyć je autoryzowanemu serwisowi, który specjalizuje się w obsłudze systemów uzdatniania wody.

Zaniedbany odżelaziacz wody

Osad z żelaza może się wytrącać w różnej formie podczas procesu odżelaziania wody. Powyższe zdjęcie pokazuje ubrudzony żelazistą mazią system dystrybucyjny odżelaziacza wody. Koszyk górny należy w takim przypadku wyczyścić lub wymienić na nowy, aby odżelaziacz wody pracował prawidłowo.

Na przestrzeni wieloletniego użytkowania dobrą praktyką jest okresowe sprawdzanie, czy odżelaziacz wody na pewno działa prawidłowo.

Podczas okresowych oględzin warto zwrócić uwagę czy nie powrócił problem zacieków na armaturze, rdzawych opiłków w czajniku lub żółtawego zabarwienia wody w kranie. Można również zlecić profesjonalne badania wody pod tym kątem jej składu fizykochemicznego.

Jak dbać o odżelaziacz wody – podsumowanie

Eksploatacja i serwisowanie odżelaziacza wody, choć zazwyczaj sprowadzają się do wykonywania kilku prostych czynności, gwarantują prawidłowe i bezawaryjne działanie urządzenia przez wiele lat. Warto również zapamiętać, że bez względu na rodzaj odżelaziacza zawsze należy zamontować przed nim filtr mechaniczny, który w zależności od składu surowej wody, należy regularnie wymieniać.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.