Strona główna » Blog » Jak poprawić barwę wody?

Jak poprawić barwę wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: lut 22, 2021

Barwa wody jest jednym z głównych parametrów, na bazie których określa się jej jakość. Co dokładnie oznacza to określenie? Co się pod nim kryje? Kiedy można uznać barwę wody za nieprawidłową? Jak uzdatniać wodę, by przywrócić barwę do normy?

Czym jest barwa wody?

Barwa wody to cecha fizyczna wody. Jest to też parametr określający jakość wody. Barwa jest cechą optyczną wody. Oznacza się ją po przesączeniu próbki w taki sposób, aby pomiar wskazywał bezpośrednio na obecność substancji odpowiedzialnych za tworzenie tej cechy. Barwa wody nie jest tym samym, co jej zabarwienie bądź mówiąc inaczej, kolor. Ten często może wynikać z mętności, a po odsączeniu pozostaje tylko i wyłącznie barwa wody.

Mówiąc profesjonalnie, w przypadku wody mamy często do czynienia z barwą rzeczywistą, która wynika z rozpuszczonych w wodzie związków i jedynie ta barwa powinna być oznaczana. Drugim rodzajem jest barwa pozorna. Jest ona wywoływana barwiącymi wodę zawiesinami. Wody podziemne zazwyczaj są wodami bezbarwnymi.

Barwę czystej wody określa się zazwyczaj jako jasnoniebieską, natomiast w małych ilościach jest przezroczysta.

Czy barwa wody stanowi zagrożenie?

Woda o nieodpowiedniej barwie nie stanowi zagrożenia. Z wody o zmienionej barwie może być nieprzyjemnie korzystać. Substancje powodujące zmianę barwy powinny zostać prawidłowo rozpoznane. Tylko takim sposobem barwa może zostać całkowicie usunięta z wody. Samej barwy jako parametru nie można jednak uznać jako bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia.

Barwa nie powinna też oddziaływać w sposób niekorzystny na instalacje, ani nie powodować zabrudzeń na armaturze czy tez pranych tkaninach. Najczęściej jest to po prostu parametr przeszkadzający pod względem estetycznym.

A co z odbiorem budynku? O tym pisałem już w artykule: Jakie badania wody są potrzebne do odbioru budynku? Zmieniona lub podwyższona barwa nie stanowią jednak problemu w tym wypadku i nie są przeszkodą do odbioru budynku.

Normy związane z barwą wody

Obecnie w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie ma dokładnie określonych norm związanych z barwą wody. Mamy do czynienia jedynie z informacją, że ma być ona akceptowalna przez użytkowników. Wcześniejsze dokumenty prawne wskazywały jednak, że ma ona wynosić 15 mg Pt/dm3. Barwa była wyrażana w jednostce związanej ze wskaźnikami wzorców platynowo-kobaltowych, według których dokonuje się takich pomiarów. Obecnie przy dobieraniu metod uzdatniania wody zazwyczaj powraca się i bierze pod uwagę wartość 15 mg Pt/dm3 i dostosowuje się wodę właśnie do tego wyznacznika.

Odmienna barwa wody – skąd się bierze?

Odmienna barwa wody może wynikać z kilku powodów. Wśród nich najczęściej wymieniane są:

  • Związki manganu
  • Związki żelaza
  • Substancje humusowe

Sole żelaza powodują zabarwienie wody na kolor zielononiebieski, przy manganie woda może przybierać kolor od słomkowo żółtego aż po brązowy. Siarka w wodzie potrafi sprawić, że woda będzie miała kolor niebieski. Z kolei siarkowodór spowoduje szmaragdowe zabarwienie wody. Planktony, glony, mikroskopijne rośliny, które żyją w środowisku wodnym potrafią sprawić, że woda ma barwę zieloną. Na barwę wody ma wpływ także zawartość soli. Im jest bardziej zasolona, tym można mówić o jaśniejszym kolorze.

Najczęściej występującymi barwami jest żółto-słomkowa, która wynika z obecności żelaza oraz związków organicznych. Rzadziej, aczkolwiek jest sporo takich zgłoszeń, w wodzie występuje barwa brązowa, za którą odpowiada mangan oraz związku humusowe.

W wodzie może wystąpić także barwa zielonkawo-nebieska. Jej obecność może świadczyć o tym, że w instalacji doszło do korozji rur miedzianych. W tym wypadku mamy do czynienia z tlenkami miedzi oraz osadami wypłukiwanymi z instalacji. Tak zdarza się na przykład, jeśli w instalacji płynie bardzo miękka woda lub rury są niekorzystnej jakości. Więcej na ten temat pisałem już w artykule: Czy zmiękczanie wody powoduje korozję w instalacji z miedzi?

W tym wypadku należy po pierwsze dostosować jakość wody do instalacji. Woda nie może być zbyt miękka i mieć zbyt niskiego odczynu pH. Niekiedy problemem mogą być także chlorki. To również jest kwestią wymagającą odpowiedniego uzdatniania wody. Parametry należy wyrównać, a właściwe metody powinny zostać dobrane na bazie analizy wody.

Zdarza się, że jeśli instalacja jest wykonana z kiepskiej jakości materiału, nawet przy wodzie o w miarę dobrych parametrach może dochodzić do korozji. Niekiedy rury są tak „przeżarte”, że jedynym ratunkiem wydaje się wymiana instalacji ze szczególnym naciskiem na wybór materiału wyższej jakości, który będzie o wiele bardziej trwały.

Co przy występowaniu innej barwy? To parametr uzależniony od substancji bytujących w wodzie. Na pewno jest to sygnał alarmujący o tym, że z wodą coś się dzieje. Z całą pewnością nie wolno tego lekceważyć zwłaszcza, jeśli do tej pory wszystko było w porządku, a nagle nastąpiła zmiana. Niekiedy wynika to z nagłej nieszczelności studni, jednak czynniki mogą być naprawdę różne. Najbardziej rekomendowanym działaniem jest zlecenie profesjonalnej analizy wody w celu poznania jej składu i zlokalizowania źródła problemu.

Zmiana barwy z powodu obecności żelaza i manganu w wodzie

Najczęściej zmiana barwy w wodzie wynika z obecności żelaza i manganu, o których pisałem już w artykułach: Czy zażelaziona woda jest szkodliwa? oraz Jak usuwać mangan z wody? Tutaj warto pamiętać, że te substancje zazwyczaj występują na drugim stopniu utleniania w formie rozpuszczalnej i są niewidoczne dla oczu. Jednak podczas przepływu może dochodzić do wytrącania się tych substancji z wody, a to skutkuje zmianą barwy oraz podwyższeniem mętności. Jeśli barwa wynika faktycznie tylko i wyłącznie z tych przekroczeń, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiedniej metody odżelaziania wody. Takie urządzenia powinny bez przeszkód poradzić sobie z problemem. Więcej na temat usuwania żelaza i manganu z wody przeczytacie tutaj: Jak działa odżelaziacz wody?

Związki organiczne a zmiana barwy wody

Barwa wody spowodowana związkami organicznymi występuje najczęściej w przypadku płytkich studni. Tam najczęściej przedostaje się woda powierzchniowa bogata właśnie w takie składniki. Niektórzy przy takich sytuacjach zgłaszali się z barwą wynoszącą nawet 25 mg Pt/l.

Jeśli w wodzie oprócz żelaza i manganu znajdują się też związki organiczne, samo odżelazianie i odmanganianie nie wystarczy. Związki żelaza i manganu łączą się ze związkami organicznymi, tworząc dość trudne do usunięcia substancje. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednio dobranego złoża wielofunkcyjnego.

Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę, czy mieszanka zastosowana w butli jest dedykowana także usuwaniu związków organicznych. Stacje wielofunkcyjne marki Ecoperla, jak Ecoperla Multitower czy Ecoperla Multicab są wyposażone w złoże wielofunkcyjne przeznaczone także do redukcji tego typu problemu.

Redukcja barwy wody – sposób zależny od warunków

Nie w każdym przypadku zadziałają wymienione wyżej sposoby. Czasami należy zastosować całe stacje uzdatniania wody złożone z kilku różnych urządzeń. Niekiedy ratunkiem może okazać się kolumna węglowa. Złoże w postaci węgla aktywnego musi być jednak dostosowane do warunków oraz parametrów konkretnej wody. Niezbędna jest jednak analiza wody.

Tym, co zdecydowanie można odradzić już na wstępie są filtry narurowe z węglem aktywnym. Ilość złoża nie pomoże w redukcji barwy, a samo będzie musiało podlegać bardzo częstej wymianie, co okazuje się być nie tylko męczące, ale i nieekonomiczne.

Sposobem, proponowanym zwłaszcza wtedy, kiedy inne metody okazują się być niewystarczające, jest koagulacja. W przypadku gospodarstw domowych unika się raczej jej stosowania ze względu na to, że jest to metoda droga. W zakładach przemysłowych jest natomiast na odwrót – koagulacja należy o najczęściej wykorzystywanych.

Najlepiej zgłosić się z wynikami analizy wody do eksperta z prośbą o dobór najlepszej metody oraz urządzenia o odpowiednich parametrach. Zapraszam do kontaktu.

Barwa wody do poprawy

Jak widać, przyczyny występowania nieprawidłowej barwy wody są naprawdę różne, a urządzenia najlepiej dobierać na podstawie przeprowadzonej analizy wody. Szczególnie godne uwagi są w tym temacie stacje wielofunkcyjne, jednak wszystko zależy od zastanych parametrów wody oraz warunków.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.