Strona główna » Blog » Jak poprawić barwę wody?

Jak poprawić barwę wody?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: maj 14, 2024

Barwa wody to jeden z głównych parametrów świadczących o jej jakości. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie mogą mieć różne przyczyny. W zależności od źródła problemów, barwę wody można zredukować poprzez koagulację (strącanie), zatrzymywanie zanieczyszczeń na dedykowanych jonitach lub adsorpcję na węglu aktywnym. W przypadku wody spożywczej doskonale sprawdza się odwrócona osmoza.

Spis treści:

Barwa wody – co warto wiedzieć?

Barwa wody to jeden z najważniejszych parametrów określających jej jakość. Jest cechą optyczną oznaczaną po przesączeniu próbki w taki sposób, aby pomiar wskazywał bezpośrednio na obecność substancji odpowiedzialnych za daną barwę.

Barwa wody to nie to samo co jej zabarwienie, czyli kolor, który czasem wynika z mętności. Po odsączeniu osadów pozostaje wyłącznie barwa wody.

W przypadku wody oznacza się jedynie barwę rzeczywistą, wynikającą z rozpuszczonych w niej związków chemicznych. Barwa pozorna jest natomiast wywoływana przez barwiące zawiesiny. Wody podziemne zazwyczaj są wodami bezbarwnymi.

Barwę czystej wody określa się zazwyczaj jako jasnoniebieską, natomiast w niewielkich ilościach jest ona przezroczysta.

Czy nieprawidłowa barwa wody stanowi zagrożenie?

Barwa wody zazwyczaj nie ma wpływu na instalacje. Nie powoduje również zabrudzeń na armaturze, ani nie niszczy tkanin podczas prania, za to przeszkadza pod względem estetycznym. Nieprawidłowej barwy jako parametru nie uznaje się za bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Z drugiej strony, może ona zniechęcać do bezpośredniego spożycia cieczy. Ponieważ nie zawsze wiadomo jak poprawić barwę wody, warto w tej kwestii poprosić o pomoc eksperta.

Darmowa konsultacja

Barwa wody – normy

Normy wody pitnej zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi nie podają dokładnego przedziału w jakim powinien mieścić się ten parametr. Zgodnie z tym dokumentem, barwa wody znajduje się w grupie „wymagania organoleptyczne i fizykochemiczne”, a jej dopuszczalna wartość to 15 mg Pt/l.

Skąd się bierze odmienna barwa wody?

Nieprawidłowa barwa wody może mieć różne przyczyny. W naturze zabarwienie wywołują najczęściej substancje roślinne – huminy, odpowiedzialne za kolor żółty lub żółto-brązowy. Można je usunąć przez koagulację (strącanie) lub adsorpcję na węglu aktywnym.

Innym czynnikiem wywołującym zmiany barwy wody bywają materiały odpadowe, w tym barwniki pochodzące z przemysłu włókienniczego lub spożywczego. Ponieważ ich właściwości chemiczne znacząco się między sobą różnią, znalezienie optymalnej metody uzdatniania wody wymaga przeprowadzenia wstępnych testów. Z drugiej strony, również w tym przypadku dominuje koagulacja i adsorpcja na węglu aktywnym.

Pozorną barwę wody powodują nierozpuszczone w niej substancje. Zazwyczaj można je usunąć poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju filtracji.

Sole żelaza wywołują niebieskozielone zabarwienie, natomiast wysokie stężenie manganu powoduje, że woda może przybierać kolor od słomkowo żółtego aż po brązowy. Niebieski kolor wody może również powodować obecna w niej siarka, natomiast odcień szmaragdowy oznacza prawdopodobnie obecność siarkowodoru. Plankton, glony, a także mikroskopijne rośliny, które żyją w środowisku wodnym odpowiadają za barwę zieloną. Niebieskawo-zielone zabarwienie wody może również świadczyć o korozji miedzianych rur. W tym wypadku mamy do czynienia z tlenkami miedzi oraz osadami wypłukiwanymi z instalacji, w której płynie bardzo miękka woda lub rury zostały wykonane z materiałów o niskiej jakości.

Najczęściej występującą barwą jest żółto-słomkowa, która wynika zazwyczaj z obecności żelaza oraz związków organicznych. Nieco rzadziej mamy do czynienia z brązową barwą wody, za którą odpowiada mangan oraz związku humusowe.

Redukcja barwy wody – przegląd urządzeń

Jedną z najskuteczniejszych metod poprawy barwy wody jest wspomniana już koagulacja. To dość skomplikowana procedura mająca na celu usuwanie zawiesin oraz substancji organicznych poprzez tworzenie cząstek zgrupowanych, które łatwo usunąć z wody w procesie filtracji. Ze względu na wysokie koszty stosowania tej metody, koagulacja jest wykorzystywana przede wszystkim w przemyśle. Poprawa barwy wody w warunkach domowych może się odbywać centralnie lub punktowo.

Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem okazują się kolumny węglowe. Złoże w postaci węgla aktywnego powinno być jednak dostosowane do parametrów fizykochemicznych kranówki, dlatego montaż urządzenia powinny poprzedzać kompleksowe badania wody. Wśród tego typu rozwiązań największą popularnością cieszą się centralne kolumny węglowe Ecoperla Carbotower dostępne w trzech rozmiarach.

Tym, co już na wstępie zdecydowanie odradzam, są filtry narurowe z węglem aktywnym. Ilość złoża znajdująca się w tego typu urządzeniach nie pomoże na dłuższą metę w redukcji barwy, a częsta wymiana wkładów jest bardzo niekorzystna w kontekście domowego budżetu.

Piotr Pisarski

W przypadku wody przeznaczonej tylko do celów spożywczych, doskonale sprawdza się odwrócona osmoza, która oczyszcza kranówkę z dokładnością do pojedynczych jonów. Co więcej, połączenie węgla aktywnego z membraną osmotyczną eliminuje do 99 proc. zanieczyszczeń. Z drugiej strony, dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą nie tylko skutecznością, ale też budową i pewnymi funkcjami dodatkowymi. Nie zawsze, w związku z tym wiadomo, jaki filtr kuchenny wybrać.

Aby zachować maksymalną higienę procesu uzdatniania wody, warto rozważyć montaż systemu odwróconej osmozy Atlas Filtri OASIS Sanic z antybakteryjną powłoką Microban®. Chcąc otrzymać kranówkę o właściwościach prozdrowotnych, najlepiej sięgnąć po filtr kuchenny Ecoperla Rosa z wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir, który wzbogaca wodę w cenny magnez oraz podnosi jej pH. Z kolei, w małej kuchni lub w nieustawnej szafce pod zlewem świetnie sprawdzi się odwrócona osmoza bez zbiornika.

Żelazo i mangan a zmiana barwy wody

Nie ulega wątpliwości, że zmiana barwy wody wynika najczęściej z obecności w niej żelaza i manganu. Oba te pierwiastki występują zazwyczaj na drugim stopniu utleniania w formie rozpuszczalnej i pozostają niewidoczne dla oczu. Z drugiej strony, podczas przepływu wody przez instalację może dochodzić do wytrącania się związków tych metali, co bywa przyczyną zmiany barwy oraz wzrostu mętności. Jeśli to właśnie żelazo i mangan w wodzie odpowiadają za nieodpowiednią barwę kranówki, wówczas konieczny jest montaż odpowiedniego odżelaziacza lub odmanganiacza wody.

Związki organiczne a zmiana barwy wody

Barwa spowodowana związkami organicznymi dotyczy zazwyczaj wody pobieranej z płytkich studni, do których przenika woda powierzchniowa.

Jeśli w wodzie oprócz żelaza i manganu znajdują się też związki organiczne, samo odżelazianie i odmanganianie nie wystarczy. W takim przypadku poprawa barwy wody bywa bardziej skomplikowana, ponieważ oba metale łączą się ze związkami organicznymi, tworząc trudne do usunięcia osady. Problem często udaje się rozwiązać poprzez montaż urządzenia ze złożem wielofunkcyjnym, przystosowanym także do usuwania związków organicznych. W tej kategorii urządzeń doskonale sprawdza się seria Ecoperla Multitower. Stacje wielofunkcyjne polskiego producenta skutecznie eliminują z wody żelazo, mangan, amoniak, związki organiczne, a także redukują barwę i wysoki stopień twardości wody.

Złoże zastosowane w Ecoperla Multitower to jedna z najlepszych mieszanek filtracyjnych obecnych na rynku, dlatego polecam tę serię każdemu, kto szuka maksymalnie wydajnych sposobów na poprawę ogólnej jakości wody w całym domu.

Piotr Pisarski

Stacje wielofunkcyjne Ecoperla Multitower są aktualnie dostępne w trzech wariantach różniących się między sobą wydajnością oraz wymiarami. Dobór urządzenia zależy od parametrów wody oraz pożądanej wydajności procesu uzdatniania.

Jak poprawić barwę wody – podsumowanie

Przyczyny występowania nieprawidłowej barwy wody są różne, dlatego nie istnieje jeden uniwersalny sposób eliminacji tego problemu. Optymalne rozwiązanie powinno być dobrane na podstawie fizykochemicznej analizy wody. Choć największą popularnością w warunkach domowych cieszą się stacje wielofunkcyjne, uzdatnianie wody w zakresie barwy wymaga wiedzy i doświadczenia. Kiedy w grę chodzi zdrowie i dobre samopoczucie całej rodziny, nie ma miejsca na kompromisy, dlatego postaw na sprawdzone rozwiązania od najlepszych producentów.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.