Strona główna » Blog » Jaka woda dla kobiet w ciąży?

Jaka woda dla kobiet w ciąży?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 4, 2024

Ciąża to okres, w którym sposób odżywiania matki ma bezpośredni wpływ na zdrowie dziecka, a odpowiednie nawodnienie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju płodu. Woda dla kobiet w ciąży powinna być zatem świeża i pozbawiona zanieczyszczeń fizykochemicznych.

Spis treści:

Dlaczego dla kobiet w ciąży ważne jest nawodnienie?

Płyny odgrywają kluczową rolę w organizmie każdego człowieka, jednak podczas ciąży znaczenie wody staje się jeszcze bardziej wyraźne. Właściwe nawodnienie jest bowiem konieczne nie tylko w kontekście zdrowia przyszłej matki, ale również dla prawidłowego rozwoju płodu.
Podczas ciąży zapotrzebowanie na płyny wzrasta z kilku powodów:

  • Zwiększona objętość krwi – wymaga większej ilości wody
  • Rozwój płodu – woda jest najważniejszym składnikiem płynu owodniowego, który otacza dziecko w macicy
  • Zmiany metaboliczne – w czasie ciąży organizm przetwarza więcej składników odżywczych i produktów przemiany materii

O tym, dlaczego warto pić wodę powiedziano już chyba wszystko. Warto natomiast pamiętać, że niedostateczne nawodnienie może powodować problemy takie jak bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, a w cięższych przypadkach prowadzi do problemów z funkcjonowaniem nerek, a nawet wywołuje przedwczesne skurcze.

Ile wody należy pić w ciąży?

Dokładne zapotrzebowanie na wodę może różnić się różnić w zależności od indywidualnych kwestii, w tym rodzaju podejmowanej aktywności fizycznej oraz warunków zdrowotnych. Woda w ciąży pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia, dlatego warto zadbać o regularne monitorowanie nawodnienia i dostosowywanie ilości płynów do swoich potrzeb.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywienia, kobieta ciężarna powinna przyjmować w sumie około 2-2,5 litra płynów dziennie, w tym około 1,5 litra wody. Pozostałą ilość należy uzupełniać spożywając m.in. herbatę, mleko i soki warzywno-owocowe oraz jedząc zupy.

Warto również wiedzieć, że objętość spożywanej wody powinna być proporcjonalna do jej utraty, o czym należy pamiętać przede wszystkim latem oraz w czasie wysiłku fizycznego. Podczas ciąży kluczowa jest nie tylko ilość przyjmowanych płynów, ale również sposób w jaki trafiają do organizmu. Zamiast czekać, aż pojawi się pragnienie, najlepiej pić wodę niewielkimi porcjami, ale regularnie w ciągu dnia.

Jaką wodę pić w ciąży?

Kobietom ciężarnym zaleca się spożywanie wody przede wszystkim niskosodowej. Duża ilość sodu może bowiem prowadzić do rozwoju obrzęków. To jednak nie wszystko. Woda dla kobiet w ciąży powinna być nisko- lub średniozmineralizowana, czyli powinna zawierać nie więcej niż 500 mg składników mineralnych w litrze. Za wody wysokozmineralizowane uznaje się te, w których stężenie minerałów wynosi ponad 1500 mg/l. W takim przypadku, rodzaj przyjmowanej wody oraz jej ilość należy koniecznie skonsultować z lekarzem.

Przyszłym mamom często poleca się picie niegazowanej wody źródlanej lub mineralnej wody butelkowanej. Jak się jednak okazuje, równie dobrym źródłem wody może być filtrowana kranówka. Bez względu na rodzaj spożywanej wody należy się upewnić, że pochodzi ona z bezpiecznego źródła i spełnia normy wody pitnej. Jeśli jej jakość budzi wątpliwości, warto zamontować dobrej jakości filtry kuchenne od renomowanych producentów. Z kolei woda butelkowana powinna mieć odpowiednie certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo jej stosowania przez kobiety w ciąży.

Ponieważ ilość filtrów kuchennych dostępnych obecnie na rynku jest wyjątkowo duża, wybór konkretnego modelu bywa niekiedy bardzo trudny. W tej kwestii warto zatem poprosić o pomoc eksperta z branży uzdatniania wody, który na podstawie wyników badania wody dobierze optymalne rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Darmowa konsultacja

Czy w ciąży można pić wodę gazowaną?

Choć lekarze i dietetycy zazwyczaj rekomendują wybór wody pozbawionej bąbelków, nie ma medycznych przeciwwskazań, aby pić wodę gazowaną w czasie ciąży. Dwutlenek węgla zawarty w wodzie gazowanej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia dziecka. Może jednak podrażniać błonę żołądka u przyszłej mamy, co w rezultacie prowadzi do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości w postaci wzdęć i uczucia dyskomfortu ze strony układu pokarmowego.

Jak uzdatniać wodę dla kobiet w ciąży?

Istnieje wiele sposobów na pozyskiwanie wody idealnej do picia w ciąży, a także później – podczas karmienia. Można w takiej sytuacji sięgnąć po wodę butelkowaną lub wybrać bardziej ekologiczne i tańsze rozwiązanie w postaci odpowiednich filtrów do wody.

Filtry kuchenne do uzdatniania wody pitnej

Filtry kuchenne to obecnie niezwykle popularna alternatywa dla drogiej wody butelkowanej. Niewielkie urządzenia, takie jak ultrafiltracja czy odwrócona osmoza, pozwalają na osiągniecie bardzo dobrych efektów uzdatniania wody zarówno w kontekście jej bezpieczeństwa, jak i parametrów organoleptycznych. Uzdatniana w ten sposób woda dla kobiet w ciąży ma odpowiedni smak, zapach i barwę.

Dzięki zastosowaniu specjalistycznych membran, z wody usuwane są także metale ciężkie, chlor i jego pochodne, pestycydy, farmaceutyki, mikroplastik, a także bakterie, wirusy i grzyby. Membrana osmotyczna oczyszcza wodę z dokładnością do pojedynczych jonów.

Przyszłym mamom polecam szczególnie odwróconą osmozę Ecoperla Revo z dodatkowym wkładem rewitalizującym Ecoperla Elixir, który wzbogaca oczyszczoną kranówkę w wolny wodór i magnez, nadając jej dodatkowe właściwości prozdrowotne.

Piotr Pisarski

Centralna stacja do uzdatniania wody w całym domu

Filtr kuchenny można uzupełnić o centralną stację uzdatniania, dzięki której z każdego punktu poboru w domu popłynie woda najwyższej jakości. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku zestawy obejmujące zmiękczacze wody oraz kolumny węglowe. Pierwsze z urządzeń redukuje wysoki stopień twardości wody, dzięki czemu wyeliminowany zostaje problem kamienia kotłowego, skóra po kąpieli jest mniej podrażniona, a włosy się nie puszą. Z kolei węgiel aktywny, poprzez adsorpcję ubocznych produktów dezynfekcji, a także pestycydów, metali ciężkich czy związków organicznych, poprawia smak i zapach wody.

Montaż centralnej stacji uzdatniania wody jest ważny nie tylko z punktu widzenia ciężarnej. Szczególnie istotna jest bowiem woda dla niemowlaka. Kąpiel noworodka w miękkiej wodzie pozbawionej substancji drażniących i wysuszających skórę będzie znacznie przyjemniejsza, zwłaszcza jeśli dziecko cierpi na jakiekolwiek schorzenia dermatologiczne. Miękka woda oznacza także mniejsze zużycie środków czystości i bardziej wydajne pranie oraz dłuższą żywotność sprzętów AGD.

Jeśli w domu nie ma miejsca na montaż takiego zestawu, polecam instalację kompaktowego zmiękczacza wody z węglem aktywnym, czyli urządzenia 2w1. Przykładem takiego rozwiązania jest Ecoperla Hero z 40 litrami złoża. Złoże jonowymienne i węgiel aktywny nie mieszają się ze sobą, a samo urządzenie zajmuje naprawdę niewielką przestrzeń.

Piotr Pisarski

Ecoperla Hero to świetne rozwiązanie dla osób pragnących korzystać z wody najwyższej jakości – miękkiej i smacznej jednocześnie. Złoże filtracyjne Ecoperla Hero składa się z dwóch warstw – kokosowego węgla aktywnego impregnowanego srebrem oraz monosferycznej żywicy jonowymiennej. Woda przepływa przez złoża warstwowo – najpierw przez węgiel aktywny, a dopiero potem przez złoże zmiękczające.

Jaka woda dla kobiet w ciąży – podsumowanie

Woda pełni szereg kluczowych funkcji w organizmie kobiety na każdym etapie ciąży – począwszy od wspierania prawidłowego rozwoju płodu po utrzymanie optymalnej kondycji organizmu przyszłej mamy. Właściwe nawodnienie jest zatem niezbędne dla utrzymania optymalnej objętości krwi, prawidłowego funkcjonowania nerek, utrzymania równowagi płynów oraz wsparcia dla układu pokarmowego. Kobiety w ciąży powinny zatem sięgać po świeżą i czystą wodę, a także monitorować swoje nawodnienie w zależności od indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych. W przypadku wątpliwości dotyczących nawadniania warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.