Strona główna » Blog » Jaka woda dla niemowlaka?

Jaka woda dla niemowlaka?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Informacje
Data aktualizacji: wrz 5, 2024

Nie każda woda nadaje się dla niemowląt i małych dzieci. Lekarze i dietetycy najczęściej zalecają wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną wodę mineralną. Doskonale sprawdza się również woda z kranu uzdatniona za pomocą systemu odwróconej osmozy.

Spis treści:

Woda w diecie niemowlaka

Pierwsze 1000 dni życia to okres najintensywniejszego rozwoju dziecka. To właśnie wtedy programuje się metabolizm, dojrzewają mózg, układ pokarmowy i odpornościowy. Jednocześnie kształtują się pierwsze nawyki żywieniowe. Ten etap już nigdy więcej się nie powtórzy, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dietę i nawodnienie maluszka.

Gdy dziecko do 6 miesiąca życia jest karmione wyłącznie piersią, dopajanie nie jest zazwyczaj konieczne. Odpowiedni czas na podanie wody następuje z początkiem rozszerzania diety. Wybór najlepszej wody dla niemowlaka może w tym kontekście przyprawiać o prawdziwy ból głowy. Choć w Polsce wiele mówi się na temat tego, dlaczego warto pić wodę, nie każda będzie odpowiednia dla małych dzieci.

Niemowlętom zaleca się podawać do picia wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną.

Sklepowe półki wręcz uginają się pod ciężarem różnorodnych butelek z wodą. Pomimo najlepszych intencji, rodzice często nie wiedzą jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza. Tylko jedno jest pewne – maluszkowi nie należy podawać płynów o składzie, który budzi jakiekolwiek wątpliwości.

Choć wielu rodziców decyduje się na zakup wody butelkowanej, zamiast niej warto wybrać kranówkę odpowiednio dostosowaną do potrzeb małego człowieka. Należy się przy tym upewnić, że pochodzi ona z bezpiecznego źródła i spełnia wszystkie normy wody pitnej.

Montując dobrej jakości filtry kuchenne od renomowanych producentów można pozyskiwać czystą i świeżą wodę dla niemowlaka prosto z kranu. W kwestii wyboru konkretnego rozwiązania najlepiej jednak poprosić o pomoc eksperta, który na podstawie wyników profesjonalnego badania wody dobierze urządzenie optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb dziecka oraz pozostałych użytkowników.

Darmowa konsultacja

Jaką wodę podawać niemowlakowi?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), woda dla niemowląt powinna spełniać rygorystyczne wymagania, zarówno pod kątem składu mineralnego, jak i czystości mikrobiologicznej. Kluczowe wytyczne obejmują takie parametry jak:

  • Niska zawartość sodu – poniżej 20 mg/l, aby nie obciążać nerek
  • Niska zawartość siarczanów – poniżej 100 mg/l, aby nie podrażniać przewodu pokarmowego
  • Minimalna zawartość azotanów i azotynów – azotany poniżej 10 mg/l i azotyny poniżej 0,02 mg/l, aby nie doprowadzić do methemoglobinemii
  • Brak mikroorganizmów chorobotwórczych, aby nie zagrozić zdrowiu i życiu dziecka

Dwa najczęściej wybierane rodzaje wód to woda mineralna i woda źródlana, która pochodzi z naturalnych źródeł i zazwyczaj nie wymaga dodatkowych procesów uzdatniania, a jednocześnie charakteryzuje się niską mineralizacją.

Niemowlętom nie należy podawać wody gazowanej, która może podrażniać delikatny przewód pokarmowy.

Tradycyjnym podejściem jest podawanie niemowlętom wody przegotowanej, zwłaszcza jeśli wykorzystywana jest do tego celu woda pochodząca z kranu. Przegotowanie wody przez około 1-2 minuty niszczy większość potencjalnych patogenów, dzięki czemu płyn staje się bezpieczny do spożycia. Warto jednak pamiętać, że przegotowaną wodę należy przechowywać w czystym naczyniu i spożyć w ciągu maksymalnie 24 godzin.

Jak uzdatniać wodę dla niemowlaka?

Jak już zostało wspomniane, pozyskiwanie wody przystosowanej do potrzeb niemowląt i małych dzieci może się odbywać na różne sposoby. Część rodziców sięga w tym celu po wodę butelkowaną. Nie każda woda butelkowana jest jednak odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci, dlatego przy jej wyborze warto kierować się pozytywną opinią jednostki certyfikującej lub oceniającej produkty przeznaczone dla najmłodszych, np. Ministerstwa Zdrowia, albo Instytutu Matki i Dziecka. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę, czy dana woda została zaopiniowana w przypadku niemowląt (do 1 r.ż.) czy tylko dla tych starszych (powyżej 1 roku lub 3 lat). O rodzaju i zawartości składników mineralnych informuje etykieta umieszczona na butelce. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że woda w plastikowych opakowaniach często budzi spore kontrowersje.

Ostatnie badania naukowców z Columbia University wykazały, że 1 litr wody w jednorazowej butelce plastikowej może zawierać od 110 000 do nawet 370 000 cząsteczek plastiku. Aż w 90 proc. były to cząsteczki nanoplastiku[1].

Ze względu na rosnącą świadomość konsumencką, coraz częściej zdarza mi się odpowiadać na pytania jak usunąć mikroplastik z wody. W tym przypadku najczęściej polecam procesy membranowe, takie jak ultrafiltracja oraz odwrócona osmoza.

Piotr Pisarski

Z plastikowych butelek do wody pitnej może również przenikać bisfenol A, znany szerzej pod nazwą BPA. Najlepszym sposobem radzenia sobie z problemem jest profilaktyka, czyli unikanie kontaktu z tą substancją. Aby ograniczyć ekspozycję na bisfenol A, zamiast wody butelkowanej warto zatem wybierać filtrowaną wodę z kranu.

Woda dla niemowlaka jest podstawowym płynem, który należy podawać dziecku do posiłków i między nimi. Wybierając kranówkę do uzdatniania najlepiej zamontować filtr kuchenny z systemem odwróconej osmozy. Membrana osmotyczna oczyszcza wodę z dokładnością do pojedynczych jonów, eliminując nie tylko zanieczyszczenia fizykochemiczne (tj. metale ciężkie, mikroplastik, BPA, azotany, farmaceutyki, czy związki organiczne), ale również wszelkie mikroorganizmy, w tym grzyby, bakterie i wirusy w wodzie. Kranówka jest w ten sposób oczyszczana na bieżąco, dzięki czemu zawsze pozostaje świeża i dostępna w praktycznie nieograniczonych ilościach. Woda do odwróconej osmozie doskonale nadaje się do rozrabiania pokarmu dla małych dzieci, a po przegotowaniu nie pozostawia po sobie żadnych osadów.

W kategorii filtrów kuchennych z systemem odwróconej osmozy na rynku wyróżniają się produkty polskiej marki Ecoperla i włoskiego przedsiębiorstwa Atlas Filtri.

Warto zwrócić uwagę na to, że odwrócona osmoza Atlas Filtri OASIS Sanic ma właściwości bakteriostatyczne, dzięki technologii Microban®. Cała obudowa, w tym klosze i głowice, została pokryta powłoką antybakteryjną działającą w oparciu o jony srebra. Dzięki zastosowaniu tej technologii, na powierzchni urządzenia nie dochodzi do rozwoju mikroorganizmów, co jest kluczowe w przypadku wody dla niemowląt.

Odwrócona osmoza bez zbiornika Ecoperla Revo, w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami, charakteryzuje się kompaktową obudową i niewielkim rozmiarem, dzięki czemu zmieści się nawet w najmniejszej szafce pod zlewem. Z drugiej strony, dzięki minimalistycznemu designowi doskonale prezentuje się również na blacie.

Jeśli filtrowana woda jest podawana niemowlakowi, należy zwrócić szczególną uwagę na to jak dbać o odwrócona osmozę. Przypominam tym samym o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych i corocznej dezynfekcji całego urządzenia. Tylko wtedy można mieć pewność, że pozyskiwana woda jest czysta i bezpieczna do spożycia przez najmłodszych użytkowników.

Piotr Pisarski

Jaka woda dla niemowlaka – podsumowanie

Woda dla niemowlaka powinna być przede wszystkim świeża i pozbawiona zanieczyszczeń, a do tego niskozmineralizowana. Wygodnym i ekologicznym rozwiązaniem jest filtrowanie kranówki za pomocą markowych filtrów kuchennych. Warto jednocześnie pamiętać o regularnym sprawdzaniu jakości wody oraz dbać o jej bezpieczne przechowywanie.

Bibliografia:

  1. Q. Naixin, Rapid single-particle chemical imaging of nanoplastics by SRS microscopy, 2024 [w]: https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2300582121
Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.