Strona główna » Blog » Jaki tester twardości wody wybrać?

Jaki tester twardości wody wybrać?

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla domu
Data aktualizacji: gru 12, 2014

Nabywcami testerów twardości wody są zazwyczaj akwaryści. Jednak określenie twardości może się okazać przydatne nie tylko dla miłośników rybek. Z testerów powinni skorzystać wszyscy, którzy zastanawiają się nad zakupem filtra do wody (np. zmiękczacza wody lub odwróconej osmozy)

Określenie twardości wody pomaga dobrać odpowiednie urządzenie do uzdatniania wody oraz ustalić parametry zmiękczacza wody w trakcie jego konfiguracji.

Co to jest twardość wody

Twardością wody nazywamy stężenie obecnych w niej jonów wapnia i magnezu. Twardość wody dzielimy na węglanową (węglany i wodorowęglany wapnia i magnezu) i niewęglanową (siarczany, azotany, chlorki i inne rozpuszczone sole). Suma tych twardości tworzy twardość całkowitą.

Miary twardości wody

Pomiar twardości wody może odbywać się w skali niemieckiej lub francuskiej.

  • Stopnie niemieckie [1 °n]= 17,86 mg CaCO3 w 1 litrze wody
  • Stopnie francuskie  [1 °f] = 10,00 mg CaCO3 w 1 litrze wody

Paskowy tester twardości wody

Paskowy tester to  najszybszy i najprostszy sposób określenia twardości wody. Po zanurzeniu paska w badanej wodzie, po kilku sekundach zmienia kolor. Jednak nie wszystko złoto co się świeci. Testery paskowe nie są dokładne. Porównanie koloru paska ze skalą tylko pobieżnie pozwala określić jaką mamy twardość wody.

Kropelkowy tester twardości wody

Miareczkowanie to bardzo dokładny sposób na określenie twardości wody. Polecam tą metodę analizy wody. W tym celu należy zaopatrzyć się w markowy tester twardości ogólnej (Titrant).

Badanie metodą miareczkowania przeprowadza się wlewając 5 ml wody do pojemniczka, a następnie wstrząsając menzurką należy liczyć ilość dozowanych kropli do momentu zmiany koloru wody z zielonego na czerwony.

Najlepiej szukać testerów kropelkowych, które mierzą twardość w stopniach francuskich. Są dokładniejsze.

Skala twardości wody (1 kropla = 1 °fH):

  • 0-7 °fH – woda bardzo miękka
  • 8-14 °fH – woda miękka
  • 15-21 °fH – woda średnio twarda
  • 22-32 °fH – woda twarda
  • ponad 32 °fH – woda bardzo twarda

Badanie twardości wody w laboratorium

W laboratorium lub jednostce badawczej wykonującej pomiar można zbadać twardość wody. Jest to dokładny pomiar określający skład chemiczny wody. Niestety koszt analizy jest dużo wyższy niż zakup kropelkowego testera twardości wody.

Testery twardości wody znajdziesz w sklepie internetowym

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.