Strona główna » Blog » Recenzja stacji wielofunkcyjnych Ecoperla Multitower

Recenzja stacji wielofunkcyjnych Ecoperla Multitower

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Recenzje produktów
Data aktualizacji: lut 10, 2020

Woda z własnego ujęcia to jedna wielka niewiadoma, co podkreślałem już kilkukrotnie. Może zawierać w sobie przeróżne zanieczyszczenia. Co zrobić, jeśli analiza wody wykaże kilka norm przekroczonych jednocześnie? Nie zawsze trzeba instalować całą stację uzdatniania wody, składającą się z kilku urządzeń. Czasem wystarczającym rozwiązaniem okazuje się stacja wielofunkcyjna o dużych wydajnościach, taka jak bohater dzisiejszej recenzji – Ecoperla Multitower.

Choć sieć wodociągowa jest coraz bardziej rozległa, nadal odsetek użytkowników własnych ujęć jest dość spory. Własna studnia to wygoda i możliwość czerpania wody w potrzebnych ilościach bez zważania na opłaty. To jednak także spora odpowiedzialność. Użytkownik wykorzystuje wodę taką, jaką sam sobie zapewni. Samodzielnie należy zadbać, by była dobrej jakości, ale przede wszystkim aby była bezpieczna.

W przypadku własnych ujęć jest kilka problemów, które dość często się powtarzają i są sporym utrudnieniem. Wśród nich można wymienić przede wszystkim żelazo i mangan. Ich obecność w wysokich stężeniach wiąże się z pogorszeniem właściwości organoleptycznych wody, ale nie tylko. O tym, co powodują obie substancje obecne w wodzie można przeczytać w artykułach: Brudne kamienie i kostka w ogrodzie – jak temu zapobiec?, Czy zażelaziona woda jest szkodliwa?, Jak usuwać mangan z wody?, Jak usuwać żelazo z wody?

Oprócz żelaza i manganu w wodzie nierzadko zdarza się, że ta dodatkowo jest bardzo twarda. To jeszcze bardziej wpływa na obniżenie komfortu korzystania z wody i powoduje zły stan techniczny instalacji oraz urządzeń mających styczność z wodą, o czym znajdziecie informacje tutaj: Twarda woda w domu – jak rozpoznać problem?, Jak twarda woda wpływa na domowe sprzęty AGD?, Jak twarda woda wpływa na Twoje życie?, Twarda woda w domu – poznaj szokujące fakty!

W przypadku wody pochodzącej z własnego ujęcia niezmiernie ważne jest przeprowadzenie kompleksowej analizy wody. Więcej na jej temat w artykule: Analiza wody – praktyczne informacje.

Tylko ona jest w stanie dokładnie zobrazować, z jakimi problemami mamy do czynienia i jaka stacja uzdatniania wody będzie w stanie poradzić sobie z ich rozwiązaniem.

Niektóre wyniki są dla zleceniodawców przerażające, ponieważ okazuje się, że w wodzie wystąpiło kilka przekroczeń jednocześnie. Przed oczami wyrasta wizja ogromnej inwestycji w postaci stacji uzdatniania wody składającej się z kilku urządzeń. Przerażeni próbują w natłoku myśli przeliczyć koszty i znaleźć miejsce na montaż.

Na szczęście w większości przypadków wystarczająca okazuje się stacja wielofunkcyjna, która usuwa kilka przekroczeń znajdujących się w wodzie jednocześnie. Jeden z najlepszych przykładów takiego urządzenia? Seria dwuczęściowych stacji ze złożem wielofunkcyjnym – Ecoperla Multitower.

Kiedy Ecoperla Multitower to najlepszy wybór?

Stacje wielofunkcyjne to doskonały sposób na pozbycie się przekroczeń takich jak: żelazo, mangan, wysoki stopień twardości, związki organiczne, jon amonowy. O ile tylko w gospodarstwie domowym panują odpowiednie warunki, maksymalne przekroczenia zanieczyszczeń w wodzie surowej odpowiadają zaleceniom producenta złoża, a substancje występują w formie rozpuszczalnej, to jeden z najchętniej wybieranych sposobów na uzdatnianie wody.

Obecnie na rynku dostępne są kompaktowe stacje wielofunkcyjne, jak Ecoperla Multicab. Ich recenzje przeczytacie tutaj: Recenzja stacji wielofunkcyjnej Ecoperla Multicab. Jednak czasem właściciele gospodarstw domowych potrzebują nieco wydajniejszego urządzenia na większe zużycie wody i wyższe przekroczenia. Właśnie w takich sytuacjach najlepszym wyborem będzie dwuczęściowa stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower.

Więcej ogólnych informacji na temat stacji wielofunkcyjnych znajdziecie w artykule: Filtr wielofunkcyjny – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Poznajcie Ecoperla Multitower

Ecoperla Multitower to jedna z linii serii Ecoperla Tower. Są to urządzenia o dużych wydajnościach wykonane z trwałych, wysokich jakościowo komponentów polskiej marki Ecoperla. Ecoperla Multitower to odpowiedź na potrzeby właścicieli własnych ujęć, gdzie niezbędne jest usunięcie przekroczeń: żelaza, manganu, wysokiego stopnia twardości wody, związków organicznych, amoniaku.

W skład linii wchodzą trzy rozmiary Ecoperla Multitower do wyboru, dzięki czemu każdy będzie miał szansę najlepiej dopasować produkt do swoich wymagań i warunków. Możemy zdecydować się na:

Ecoperla Multitower jest stacją składającą się z dwóch oddzielnych elementów. Pierwszą i najważniejszą częścią jest butla ciśnieniowa wypełniona mieszanką złóż filtracyjnych z głowicą sterującą procesem pracy i regeneracji. Drugi element stanowi zbiornik przeznaczony na regenerant. Jest połączony z butlą ze złożem.

W jaki sposób działa Ecoperla Multitower?

Proces pracy i regeneracji w Ecoperla Multitower wygląda bardzo podobnie jak w przypadku centralnych zmiękczaczy wody. Tutaj również wykorzystywany jest proces wymiany jonowej, która zachodzi na starannie wyselekcjonowanych złożach filtracyjnych.

Mieszankę wielofunkcyjną obecną w Ecoperla Multitower tworzyli doświadczeni specjaliści, którzy wspierając się wieloma latami praktyki opracowali mix złóż o wysokiej wydajności i dużej powierzchni filtracyjnej.

Ecoperla Multitower daje możliwość usuwania wcześniej wymienionych zanieczyszczeń i poprawę barwy wody w szerokim przedziale pH.

Złoże wielofunkcyjne regenerowane jest za pomocą roztworu solanki. Z tego względu należy pamiętać o regularnym uzupełnianiu soli w zbiorniku. Dodatkowe informacje można przeczytać tutaj: Jak działają wielofunkcyjne stacje uzdatniania wody?

Stopień twardości wody surowej jest decydujący w przypadku okresu żywotności złoża wielofunkcyjnego oraz potrzeby częstotliwości uzupełniania zbiornika solanki.

Głowica sterująca w Ecoperla Multitower

W Ecoperla Multitower spotkamy się z automatyczną głowicą sterującą Clack Pallas DF. Jest to wysokiej klasy komponent wyprodukowany przez jednego z pionierów w produkcji zaworów – amerykańską firmę Clack.

Zaletami tego modelu głowicy sterującej są: duża odporność na wahania ciśnienia oraz gorszą jakość surowej wody, tryb oszczędzania energii, funkcja diagnostyki pracy zaworu, funkcja regeneracji wymuszonej oraz funkcja inteligentnego wyliczania częstotliwości regeneracji.

Menu jest dostępne w języku polskim, a na kolorowym wyświetlaczu można obserwować wszystkie etapy pracy stacji wielofunkcyjnej. Obsługa głowicy sterującej jest bardzo prosta, a sam panel niezwykle intuicyjny.

Ecoperla Smart System

W Ecoperla Multitower, podobnie jak w większości linii Ecoperla Tower, znajdziemy dodatkową funkcję w postaci Ecoperla Smart System. Są to specjalne ustawienia głowicy sterującej dobrane do warunków i jakości wody z konkretnego gospodarstwa domowego. Dzięki nim praca urządzenia jest zrównoważona, a możliwość wystąpienia awarii i szybszej potrzeby wymiany złoża znacznie ograniczone.

Ponadto Ecoperla Smart System dba, by zużycie soli i wody na regenerację było optymalne, co w praktyce oznacza oszczędną eksploatację dla użytkownika.

Dlaczego Ecoperla Multitower to dobry wybór?

Ecoperla Multitower wyróżnia się spośród innych stacji wielofunkcyjnych obecnych na rynku przede wszystkim pełnym dostosowaniem do potrzeb przyszłego użytkownika. Do wyboru są aż trzy rozmiary, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć produkt w pełni odpowiadający potrzebom.

W przypadku tych stacji wielofunkcyjnych zachwyca wykonanie i dbałość o szczegóły. Urządzenia powstają na terenie Unii Europejskiej, a każdy element był wcześniej dokładnie testowany pod względem trwałości i wytrzymałości. Twórcy chcieli być pewni, że wybrane przez nich komponenty nie zawiodą nawet po wielu latach użytkowania.

Sama obsługa jest prosta i niewymagająca, a Ecoperla Smart System sprawi, że obecność takiego sprzętu w domu nie będzie wiązała się z dużymi kosztami.

Ecoperla Multitower zapewnia poprawę jakości wody, co można dostrzec gołym okiem. Przekonajcie się, oglądając test:

Woda po uzdatnianiu za pomocą stacji wielofunkcyjnej doskonale nadaje się do celów spożywczych, kąpieli, obsługi urządzeń AGD, które jej wymagają do działania, prania, sprzątania.

Dużą zaletę stanowi długa gwarancja! Jest to aż 10 lat od polskiej marki Ecoperla! Tak długi okres świadczy o doskonałej jakości i pewności zastosowania wysokiej klasy komponentów.

Instalacja i serwis Ecoperla Multitower

Ecoperla Multitower jest urządzeniem centralnym, co oznacza, że musi się znaleźć na początku instalacji, przed jej rozgałęzieniem na konkretne pomieszczenia.

Stacja wielofunkcyjna będzie potrzebowała odpowiednio dużo miejsca, które można wymierzyć zgodnie z podanymi w danych technicznych pełnymi wymiarami zestawu. W pomieszczeniu przeznaczonym pod instalację musi znajdować się działający kontakt, pod który należy podłączyć głowicę sterującą oraz odpływ do kanalizacji.

Montaż urządzenia można przeprowadzić samodzielnie lub z pomocą dowolnie wybranej ekipy serwisowej. Ecoperla w razie potrzeby służy pomocą techniczną na każdym etapie eksploatacji.

Ecoperla Multitower powinien stanąć za zbiornikiem hydroforowym. W przypadku tego urządzenia uzdatniającego wodę rodzaj zbiornika ciśnieniowego nie ma większego znaczenia, ponieważ nie ma wymogu wstępnego napowietrzania wody.

Ważne, aby przed stacją wielofunkcyjną znalazł się narurowy filtr z wkładem mechanicznym. Jego obecność ma na celu ochronę głowicy sterującej oraz innych komponentów przed awariami, jakie mogą spowodować cząstki stałe przenikające w głąb układu.

Sama instalacja to nic trudnego. Wszystkie kroki są dokładnie opisane w instrukcji obsługi dołączonej do zestawu.

Zamontowana stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower

Podłączona stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower L. Prefiltracja mechaniczna zrealizowana dzięki Atlas Filtri Hydra z wkładem RSH i sterownikiem do automatyzacji procesu płukania wkładu. Dzięki temu cały zestaw jest bezobsługowy. Popłuczyny ze stacji wielofunkcyjnej podłączone są wężem zbrojonym 0,5 cala do specjalnego syfonu. Do tego samego syfonu podłączony jest także przelew ze zbiornika solanki.

Co daje wielofunkcyjna stacja wielofunkcyjna?

 • Miękka woda idealna do wielu zastosowań
 • Ochrona kotłów grzewczych przed osadem
 • Mniejsze zużycie energii do ogrzewania budynku
 • Lepszy stan instalacji wodnej
 • Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia awarii w sprzętach AGD
 • Lepsza wydajność pracy pralek i zmywarek
 • Ubrania po praniu będą wyglądały jak nowe
 • Lepszy stan skóry i włosów
 • Lepszy stan domowych roślin
 • Brak zacieków na mytych powierzchniach
 • Brak osadu na baterii prysznicowej i kranach
 • Mniejsze ilości detergentów zużywane na sprzątanie
 • Mniejsze zużycie kosmetyków, takich jak: balsamy do ciała, odżywki
 • Apetyczne potrawy zachowujące swoje walory smakowe, wizualne i zapachowe
 • Brak problemu zniszczonych naczyń po zmywaniu
 • Oszczędność czasu i pieniędzy wydawanych na: detergenty, kosmetyki, ogrzewanie
 • Zdrową wodę bez metalicznego smaku i zapachu
 • Odpowiednią barwę wody
 • Brak występowania bakterii żelazowych w wodzie i instalacjach wodnych

Dane techniczne

Parametr Ecoperla Multitower S Ecoperla Multitower M Ecoperla Multitower L
Głowica sterująca Clack Pallas DF Clack Pallas DF Clack Pallas DF
Przyłącze 1″ 1″ 1″
Ilość złoża 40 litrów 50 litrów 75 litrów
Złoże Wyselekcjonowana mieszanka złóż jonowymiennych Wyselekcjonowana mieszanka złóż jonowymiennych Wyselekcjonowana mieszanka złóż jonowymiennych
Przepływ nominalny 1,3 m³/h 1,8 m³/h 2,1 m³/h
Przepływ maksymalny 1,5 m³/h 2,2 m³/h 2,6 m³/h
Przepływ przy płukaniu 0,75 m³/h 0,95 m³/h 1,2 m³/h
Ciśnienie robocze 2,5-6,0 bar 2,5-6,0 bar 2,5-6,0 bar
Zużycie soli na regenerację 4,8 kg 6,0 kg 9,0 kg
Zużycie wody na płukanie 290 litrów 390 litrów 490 litrów
Wymiary butli 10×54 cale 12×48 cale 13×54 cale
Wymiary (w/s/g) 159 x 27 x 30 cm 143 x 32 x 30 cm 159 x 34 x 34 cm
Objętość zbiornika solanki 70 litrów 70 litrów 70 litrów
Wymiary zbiornika solanki (w/s/g) 88 x 33,5 x 33,5 cm 88 x 33,5 x 33,5 cm 88 x 33,5 x 33,5 cm
Przyłącze elektryczne 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz 230/50 V/Hz

Podsumowanie

Stacja wielofunkcyjna Ecoperla Multitower to świetne rozwiązanie, jeśli w wodzie wystąpiło kilka przekroczeń jednocześnie, a zużycie wody w gospodarstwie domowym jest spore. Co prawda zastosowanie tej opcji nie jest możliwe w każdym przypadku, jednak jeżeli istnieje możliwość wyboru takiego rozwiązania, to naprawdę warto, bo jest skuteczne i zajmuje stosunkowo niedużo miejsca.

Recenzja na YouTube

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.