Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla hodowli krewetek

Uzdatnianie wody dla hodowli krewetek

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: maj 10, 2021

Krewetki to obecnie nie tylko bardzo popularne na całym świecie owoce morza, ale również nowy trend w domowej akwarystyce. W obu przypadkach niezbędna jest odpowiednia jakość wody, by zapewnić właściwy rozwój oraz najlepsze warunki bytowe. Jakiej wody potrzebują krewetki? Czy potrzebne jest uzdatnianie wody do krewetkarium? Jak uzdatniać wodę do hodowli krewetek?

Przemysłowe farmy krewetkowe

Popyt na owoce morza na całym świecie stale wzrasta. Wśród różnych rodzajów, jednym z najpopularniejszych są właśnie krewetki. Są szczególnie doceniane w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Organizacja rolnicza UN FAO informuje o tym, że roczna produkcja na całym świecie może wynosić nawet około 3,5 miliona ton! Mowa tu o tak zwanych białych krewetkach. Chiny oraz Tajlandia należą obecnie do jednych z największych producentów tych owoców morza. W 2012 roku Tajlandia sprzedała do Unii Europejskiej około 72 000 ton krewetek. Obecnie ich hodowla staje się bardzo popularna także na terenie Europy i mimo że ten proceder jest zajmujący, a ponadto trudny, nie brakuje chętnych do otwierania własnych hodowli krewetek.

Aby sprostać stale rosnącemu popytowi, krewetki są obecnie hodowane w wielu akwakulturach. Hodowcy podejmują się bardzo trudnego zadania, ponieważ większość intensywnych metod hodowli może prowadzić do występowania chorób w ściśle wypełnionych betonowych zbiornikach. Niekiedy może dochodzić nawet do całkowitych strat.

Czynnikami zapewniającymi odpowiednie zbiory jest jakość oraz temperatura wody w zbiornikach hodowlanych. Optymalną temperaturę wody w zbiorniku szacuje się na około 28 stopni. Nie można dopuszczać do dużych wahań, ponieważ krewetki są bardzo wrażliwymi skorupiakami.

Uzdatnianie wody do przemysłowych hodowli krewetek

Liczne doświadczenia hodowców wykazały, że uzdatnianie wody jest w stanie poprawić stan bytowania krewetek oraz ich przeżywalność.

Uzdatnianie wody do profesjonalnej, przemysłowej hodowli krewetek odbywa się na kilku etapach. W pierwszej kolejności woda powinna zostać oczyszczona z większych cząstek mechanicznych, czemu służą dedykowane temu filtry. Woda musi też być odpowiednio dezynfekowana. Tutaj firmy wykorzystują najczęściej dezynfekcję chemiczną w postaci dozowania chloru. Popularną metodą jest także ozonowanie. Woda dla krewetek nie powinna jednak zawierać w swoim składzie tego typu substancji, dlatego w stacji uzdatniania wody umieszcza się również urządzenia pracujące na złożu z węgla aktywnego, jak kolumny węglowe. Woda do hodowli krewetek jest dalej przepuszczana przez przemysłowy system odwróconej osmozy (Przemysłowa odwrócona osmoza o dużych wydajnosciach). Opisany proces dotyczy odsalania wody morskiej do hodowli krewetek.

Woda w profesjonalnych hodowlach powinna podlegać stałej kontroli. Bardzo ważna jest korekta odczynu pH w wodzie przeznaczonej dla krewetek. Powinien on mieścić się w zakresie 7,5 do 8,5.  Dobór stacji uzdatniania wody jest zależny od rodzaju ujęcia wody, parametrów wody surowej oraz wytycznych obranych przez hodowcę krewetek.

Co można zyskać na uzdatnianiu wody dla krewetek?

Uzdatnianie wody do hodowli krewetek przekłada się przede wszystkim na lepsze wyniki hodowlane. Właściciele hodowli krewetek odnotowują wyższy wskaźnik przeżywalności. W niektórych hodowlach krewetek można mówić o przeskoku z 45-60% nawet do ponad 70%. Krewetki mają zapewnione odpowiednie warunki bytowe, dzięki czemu lepiej się rozwijają.

Dodatkowo dochodzi jeszcze kwestia niezależności od zewnętrznego dostawcy wody. Firma pozostaje w pełni niezależna od na przykład miejskich zakładów wodociągowych dostarczających wodę. Nawet w przypadku awarii, dysponują własnym źródłem wody niezmiennej, wysokiej jakości, jaką zapewnia stacja uzdatniania wody na terenie zakładu. Dzięki temu roczne koszty zaopatrzenia w wodę również ulegają zmniejszeniu.

Jeśli w hodowli krewetek wykorzystywana jest woda morska i należy ją odsalać, przedsiębiorstwo może zrezygnować z dodatkowych dostaw soli, co zapewnia kolejne oszczędności. Uzdatnianie wody sprawia, że hodowla krewetek staje się naprawdę dochodowa, a koszty eksploatacyjne maleją.

Domowe krewetkarium

Krewetki nie są już jednak hodowane wyłącznie jako pokarm. Wiele odmian jest przystosowanych do życia w domowych akwariach, zwanych krewetkariami. Hodowanie krewetek staje się obecnie bardzo modne. To świetny wybór dla osób, które chcą przyozdobić swoją przestrzeń akwarium, a jednocześnie szukają nietypowych okazów.

O wszystkich parametrach w krewetkarium oraz dobranej jakości wody będzie w dużej mierze decydował rodzaj gatunku krewetek, na które zdecyduje się domowy hodowca. Najczęściej do domowych akwariów polecane są dwie odmiany krewetek – Neocaridina oraz Caridina. Potrzebują one zupełnie różnych rodzajów wody. Na początku przygody z krewetkarium hodowcom-amatorom polecana jest pierwsza z wymienionych odmian. Zakup samych krewetek, jak i wyposażenia krewetkarium jest znacznie tańszy, są łatwiejsze do utrzymania i znacznie mniej wymagające, odporne na początkowe błędy, które mogą pojawić się u osób rozpoczynających swoją drogę w hodowli krewetek.

Krewetki rodzaju Neocaridina najlepiej czują się w wodzie o temperaturze od 18 do 30 stopni Celsjusza. Jeśli woda z kranu jest mało lub średnio zanieczyszczona, przy takiej temperaturze nie powinno być żadnych przeciwności, by właśnie nią wypełnić akwarium, choć nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Jeśli chodzi o odmianę Caridina, szlachetniejsze rodzaje są hodowane w wodzie miękkiej o parametrach 6GH oraz w wodzie o odczynie lekko kwaśnym. pH powinno mieć średnio wartość 6,5, natomiast przewodność sięgać 250 do 300 uS. Krewetki niższych klas mają nieco inne wymagania. Twardość wody może sięgać 12 GH, a pH może być utrzymane na poziomie 7. Przewodność może sięgać nawet 500 uS.

Uzdatnianie wody do domowego krewetkarium

Krewetki chcą żyć przede wszystkim w czystej i dobrze natlenionej wodzie. Są to skorupiaki bardzo wrażliwe na poziom azotanów, amoniaku oraz miedzi. Te im nie służą i mogą prowadzić nawet do wyginięcia hodowli. O zanieczyszczeniach takich jak azotany przeczytasz w artykule: Uważaj na szkodliwe azotany w wodzie, natomiast o amoniaku informacje znajdują się tutaj: Amoniak w wodzie. Co to jest i dlaczego jest taki groźny? Hodowcy rekomendują, aby poziom NO2 był praktycznie zerowy, natomiast NO3 nie wyższy niż 30 ppm.

Parametry wody takie jak odczyn pH czy też stopień twardości wody nie są aż tak ważne w przypadku hodowli krewetek. Nie powinny przyjmować skrajnych wartości. Należy uważać, aby woda nie była zbyt miękka, ponieważ krewetki czerpią z niej wapń do budowy swojego pancerza.

W niektórych przypadkach możliwe jest zastosowanie wody z kranu, jednak są sytuacje, kiedy warto tego unikać i podjąć się procesu uzdatniania wody. Ogromne znaczenie będą miały parametry wody surowej. Warto je kontrolować i sprawdzać czy są odpowiednie do hodowli wybranego gatunku krewetek. Jeśli nie, specjaliści polecają montaż systemu odwróconej osmozy. Odwrócona osmoza jest niewielkim filtrem o wielkich zdolnościach. Dzięki kilkuetapowej filtracji, w tym membranie osmotycznej, jest w stanie odseparować z wody nawet niewielkie jony szkodliwych substancji. Dzięki temu filtrowi woda będzie wolna od azotanów i szkodliwego amoniaku, co jest kwestią najważniejszą. O odwróconej osmozie można przeczytać w artykule: Odwrócona osmoza jako proces

Woda po odwróconej osmozie stanowi doskonałą bazę do późniejszego uzupełnienia we właściwe ilości minerałów dla krewetek. W specjalistycznych sklepach zoologicznych można dostać mieszanki mineralne do dozowania do wody przeznaczonej do krewetkarium. Są to kompozycje tworzone pod wybrane gatunki krewetek. Zapewniają odpowiedni rozwój, odżywienie, mają wpływ na ich nasycenie barw na pancerzyku. System odwróconej osmozy może jednak posłużyć nie tylko do napełniania krewetkarium. Świetnie sprawdzi się także w kuchni, o czym w artykule: Odwrócona osmoza – naprawdę działa? Opinie, cena, gdzie kupić?

Do zastosowań domowych, jak też na potrzebę hodowli krewetek, warto zdecydować się na system odwróconej osmozy podstawowy (bez mineralizatora) lub taki, który daje możliwość korzystania z dwóch rodzajów wody. Ecoperla Rosa na przykład daje możliwość poboru wody dokładnie oczyszczonej, która stanowi świetną podstawę do uzupełniania krewetkarium, ale dobrze sprawdza się także do czyszczenia delikatnych powierzchni, gotowania. Z drugiej strony można pobierać wodę pitną, bogatą w magnez, o właściwościach wody alkalicznej, dzięki obecności wkładu rewitalizującego Ecoperla Elixir. Więcej w recenzji produktu:

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.