Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla myjni samochodowych

Uzdatnianie wody dla myjni samochodowych

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: cze 18, 2018

Każdy, kto posiada własny samochód wie, że wizyta w myjni samochodowej czasem jest po prostu nieunikniona. Mało który właściciel pojazdu zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nawet w tym miejscu ma często do czynienia z uzdatnianiem wody. Jakiej jakości wody potrzebują myjnie samochodowe?

Po co myjniom samochodowym oczyszczona woda?

Woda w myjniach samochodowych powinna być uzdatniana z 3 głównych powodów:

  1. Po pierwsze ze względu na oczekiwania klienta. Przecież na myjnię jedzie się po to, aby samochód dobrze wyglądał. Bez uzdatniania wody mogłyby na nim pozostawać osady lub mógłby być po prostu niedokładnie oczyszczony.
  2. Drugim powodem jest zużycie środków chemicznych. Przy zastosowaniu uzdatnionej wody o odpowiednich parametrach właściciele myjni samochodowych zauważają, że zużycie środków do pielęgnacji aut jest znacznie mniejsze niż przy zastosowaniu nieoczyszczanej wody surowej.
  3. Trzecim powodem, dla którego w myjniach montuje się stacje uzdatniania wody jest chęć wydłużenia żywotności sprzętów użytkowanych w zakładzie. Uzdatniona woda nie ma w sobie zanieczyszczeń, które mogłyby niszczyć elementy i narażać cały system na awarie, a więc i ogromne straty finansowe właściciela myjni.

Ogólnie rzecz biorąc myjnie nie muszą decydować się na dodatkowe uzdatnianie wody, którą użytkują, jednak większość postanawia założyć filtry wody, aby poprawić efektywność, a także zwiększyć zadowolenie klientów ze świadczonych usług.

Jaki rodzaj uzdatniania wody do myjni samochodowej?

Jak w większości przypadków dobierania urządzeń filtracyjnych, tak i w myjniach samochodowych najważniejsze jest to, z jakiej wody korzystają.

Jeśli woda pochodzi ze studni, najlepiej zacząć od analizy wody. Badanie może wykazać, że woda zawiera zbyt wysokie stężenia żelaza i manganu. Tych substancji akurat nie powinno być w wodzie, ponieważ mogą niszczyć karoserię samochodów. Woda z wymienionymi zanieczyszczeniami bardzo niszczy cały sprzęt i nie daje możliwości doskonałego oczyszczenia samochodu.

Najlepszą receptą na żelazo i mangan w wodzie jest oczywiście dobrany indywidualnie odżelaziacz i odmanganiacz.

Jeśli myjnia samochodowa korzysta z wody wodociągowej, nie ma potrzeby stosowania jakichś większych stacji uzdatniania wody. Przede wszystkim ważna jest filtracja wstępna i oczyszczenie cieczy z cząstek mechanicznych.

Więcej informacji można znaleźć w artykule Przegląd technologii uzdatniania wody dla przemysłu

Rozwiązania najczęściej wybierane przez właścicieli myjni

Jak już wspomniałem, właściciele często nie poprzestają na tym uzdatnianiu wody, które jest konieczne. Zazwyczaj pojawiają się prośby o zamontowanie takich produktów, które zapewniłyby najlepszą wodę do mycia aut.

W ofertach z ekonomicznym rozwiązaniem pojawia się więc zmiękczacz wody. Najchętniej proponowane są zmiękczacze wody działające na zasadzie wymiany jonowej. Ich zadaniem jest wymiana jonów wapnia i magnezu odpowiedzialnych za twardość na neutralne jony sodu.

To rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze po umyciu samochodu na jego powierzchni nie pozostają smugi lub też białe zacieki, które rzucają się w oczy (zwłaszcza na ciemniejszych odcieniach lakierów samochodowych). Do tego nieczystości często pozostają na szybach i lusterkach. Po drugie miękka woda doskonale rozprowadza i zmywa środki chemiczne. To oznacza, że na wymycie każdego samochodu potrzebne są i mniejsze ilości kosmetyków samochodowych, i wody. Tak więc dla właściciela to czysta oszczędność, a w dodatku lepsze i szybsze działanie samej myjni.

Zmiękczacz wody nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w każdym przypadku. Czasami po prostu nie wystarcza, ponieważ pomimo procesu zmiękczania w wodzie nadal mogą pozostawać sole mineralne powodujące osad. Co wtedy?

Tu pojawia się drugie rozwiązanie w postaci systemu odwróconej osmozy. Ten produkt całkowicie niweluje problem białych osadów po umyciu samochodu. Woda osmotyczna jest niezwykle podobna do zdemineralizowanej. Proces filtracji praktycznie całkowicie pozbawia wodę kationów i anionów pochodzących od rozpuszczonych soli.

Stacje odwróconej osmozy przeznaczone do myjni samochodowych są zbudowane z: membran półprzepuszczalnych, armatury, rotametrów, pomp wysokociśnieniowych, sterowników oraz obudów wysokociśnieniowych.

Dzięki wodzie z odwróconej osmozy myjnia jest w stanie uzyskać wodę pozbawioną chloru, oleju, związków koloidalnych, twardości wody. Dodatkowym plusem jest fakt, że samochodu mytego wodą osmotyczną nie trzeba dodatkowo suszyć i wycierać – nie ma szans na pozostanie zacieków.

W służbie środowisku – myjnie ekologiczne

Przy omawianiu sposobów na uzdatnianie wody w myjniach samochodowych w żadnym wypadku nie można pominąć tych ekologicznych.

Problem mycia samochodów na własnych podwórkach został nagłośniony już dawno temu i w wielu miejscach takie działanie jest zabronione. Powodem są chemikalia oraz woda bogata w smary, oleje i związki nieorganiczne przenikające do wnętrza ziemi i niszczące ekosystem. Z tego właśnie względu o wiele bardziej ekologicznym rozwiązaniem okazało się skorzystanie z usług profesjonalnej myjni.

Niektóre zakłady poszły o krok dalej i zaproponowały jeszcze bardziej ekologiczne rozwiązania dodatkowo zmniejszające ilość wody niezbędnej do umycia pojazdu. Chodzi tu o myjnie stosujące recykling wody.

Recykling wody stosowany jest zazwyczaj w myjniach automatycznych. Cały system przypomina małą oczyszczalnię ścieków. Z wód już wykorzystanych do czyszczenia pojazdów usuwane są cząsteczki mechaniczne, zawiesiny, sezonowe zanieczyszczenia i związki oleiste. System pozwala na bardzo duże ograniczenie zużycia wody, które w wielu przypadkach sięga nawet 90%.

Pierwszym etapem recyklingu wody jest usuwanie zawiesin i związków ropopochodnych. Po tym procesie woda kierowana jest do zbiornika z woda surową. Tam jest napowietrzana i w ten sposób chroniona przed procesami gnilnymi.

Kolejną część systemu recyklingu stanowi tak zwany reaktor w formie stożkowego, walcowego lub prostokątnego zbiornika. Jest to miejsce całkowitego rozkładu zanieczyszczeń.

Ostatni jest zbiornik, w którym magazynuje się czystą wodę. Oprócz tego, jeśli istnieje prawdopodobieństwo skażenia mikrobiologicznego, stosuje się jeszcze lampę sterylizującą.

Ile wody zużywa się na umycie samochodu?

Tu już w ramach ciekawostki warto spojrzeć, ile tak naprawdę wody zużywa się na umycie samochodu w konkretnych przypadkach.

Rodzaj myjni Średnie zużycie wody
Samodzielne mycie samochodu za pomocą węża ogrodowego 300 – 400 litrów
Standardowa myjnia automatyczna 150 litrów
Myjnia z zamkniętym obiegiem wody 10 – 50 litrów
Myjnia parowa 2 – 4 litrów

Dobór systemu do uzdatniania wody w myjni samochodowej

Dobór odpowiedniego systemu uzdatniania wody do myjni samochodowej jest kwestią bardzo zindywidualizowaną. Nie ma jednej słusznej koncepcji na filtrację wody w tych zakładach. Wszystko zależy od parametrów wody, potrzeb i wielkości myjni. W celu znalezienia najlepszego rozwiązania, zachęcam do kontaktu.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.