Strona główna » Blog » Uzdatnianie wody dla myjni samochodowych

Uzdatnianie wody dla myjni samochodowych

Autor: Piotr Pisarski | Kategoria: Rozwiązania dla przemysłu
Data aktualizacji: lip 23, 2024

Uzdatnianie wody dla myjni samochodowych obejmuje przede wszystkim metody pozwalające usunąć zanieczyszczenia stałe, uzyskać wodę demineralizowaną, zredukować wysoki stopień twardości wody oraz wyeliminować ryzyko powstawania osadów. Typowe procesy stosowane w myjniach samochodowych to zatem filtracja mechaniczna, zmiękczanie wody, odwrócona osmoza oraz odżelazianie i odmanganianie.

Spis treści:

Woda w myjniach samochodowych – co warto wiedzieć?

Wysoka jakość usług w myjniach samochodowych w największym stopniu zależy od składu stosowanej w nich wody, co przekłada się na poziom zadowolenia klienta, mniejsze zużycie preparatów do mycia, a także prawidłowe działanie i eksploatację stosowanych technologii i urządzeń. Skuteczne uzdatnianie wody w myjniach samochodowych przynosi w efekcie wymierne korzyści, zarówno w sferze ekonomicznej, jak i ekologicznej.

Ile wody zużywa się na umycie samochodu?

W zależności od wybranej metody, proces mycia samochodu wymaga stosowania różnych ilości wody, co generuje inny ślad wodny. Aby ograniczyć zużycie tego cennego surowca, warto rozważyć bardziej ekologiczne opcje, takie jak mycie parowe lub mycie z zamkniętym obiegiem wody. Redukcja zużycia wody pitnej i minimalizacja ilości wytwarzanych ścieków to dobry krok w stronę zrównoważonego rozwoju każdego przedsiębiorstwa.

Rodzaj myjni Średnie zużycie wody [l]
Samodzielne mycie samochodu przy pomocy węża ogrodowego 300-400
Standardowa myjnia automatyczna 150
Myjnia z zamkniętym obiegiem wody 10-50
Myjnia parowa 2-4

Problem samodzielnego mycia samochodów na własnej posesji jakiś czas temu został mocno nagłośniony w mediach, a w wielu miejscach takie działanie zostało wręcz zabronione. Jako powód podaje się zagrożenie dla środowiska w związku z przenikaniem do gleby wody zawierającej chemikalia, oleje i związki nieorganiczne, które mają niszczące działanie na ekosystem. Korzystanie z usług profesjonalnej myjni jest zatem rozwiązaniem proekologicznym.

Niektóre placówki poszły o krok dalej, proponując swoim klientom dodatkowe rozwiązania, które redukują ilość wody niezbędnej do umycia pojazdu. Dla obniżenia kosztów, również tych środowiskowych, bardzo często stosuje się system recyklingu wody, który pozwala odzyskać nawet 90 proc. surowca. Z wód już wykorzystanych do czyszczenia pojazdów usuwane są cząsteczki mechaniczne, zawiesiny, sezonowe zanieczyszczenia i związki oleiste. Uzdatnianie wody w myjniach samochodowych nie powinno być zatem dziełem przypadku.

Dobór systemu uzdatniania wody dla myjni samochodowych

Bardzo istotnym etapem doboru optymalnego rozwiązania są profesjonalne badania wody, zarówno pod kątem czystości mikrobiologicznej, jak i składu fizykochemicznego.

Warto przy tym pamiętać, że nie ma jednej uniwersalnej koncepcji na filtrację wody w myjniach samochodowych. Mając do dyspozycji wyniki analizy, warto poprosić o pomoc eksperta, który zaproponuje rozwiązania dopasowane do indywidualnych warunków panujących w placówce.

Darmowa konsultacja

Problemy z wodą w myjniach samochodowych

Najważniejsze zadanie systemu uzdatniania wody to prawidłowe działanie myjni. Doprowadzenie wody do pożądanych parametrów jest istotne przede wszystkim ze względu na konieczność zadowolenia klientów. Drugą ważną kwestią jest zużycie i skuteczność środków chemicznych stosowanych do czyszczenia pojazdów. Niska jakość wody ogranicza działanie detergentów i niedokładnie spłukuje pozostałości chemikaliów z karoserii pojazdów. W uzyskaniu odpowiedniego efektu końcowego najbardziej przeszkadza twarda woda, która dodatkowo pozostawia na karoserii biały osad.

Twardość wody to jej cecha fizykochemiczna będąca funkcją stężenia kationów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+) oraz opcjonalnie żelaza(II) (Fe2+) i manganu(II) (Mn2+).

Miękka woda charakteryzuje się z kolei niższym napięciem powierzchniowym, co pozwala zredukować ilość stosowanych preparatów chemicznych przy zachowaniu doskonałych efektów czyszczenia oraz częściowo eliminuje problem białego nalotu.

W myjniach samochodowych szkody mogą również powodować mangan i żelazo w wodzie. W instalacjach, przez które przepływa twarda woda o dużym stężeniu tych pierwiastków, często dochodzi do wzrostu kosztów eksploatacji oraz rośnie ryzyko awarii, które zazwyczaj oznaczają dla przedsiębiorcy poważne straty finansowe.

Zwiększone stężenie żelaza można łatwo rozpoznać po brunatnym zabarwieniu cieczy. Z kolei przejawem obecności manganu w wodzie są tłuste plamy na powierzchni, woda zabarwiona na czarno i ciemne osady.

Metody uzdatniania wody dla myjni samochodowych

Ponieważ na pierwszy rzut oka nie zawsze wiadomo jak uzdatniać wodę dla myjni samochodowych, w przypadku własnego ujęcia pierwszym krokiem powinna być analiza wody, a dopiero potem dobór stacji uzdatniania wody – zawsze według zaleceń eksperta. Jeśli myjnia samochodowa korzysta z wody wodociągowej, zazwyczaj wystarcza filtracja wstępna i usuwanie drobnych zanieczyszczeń stałych.

Właściciele myjni samochodowych zazwyczaj nie mają dokładnie sprecyzowanych oczekiwań w kwestii składu użytkowanej wody. Najczęściej zgłaszają się do mnie z prośbą o znalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania. Chcą, żeby woda jak najlepiej myła auta i nie zostawiała osadów, ani zacieków. W takiej sytuacji polecam na początek systemy oparte o filtrację mechaniczną oraz usuwanie soli mineralnych.

Piotr Pisarski

Aby dostosować wodę do odpowiednich parametrów, oprócz filtrów mechanicznych, należy zamontować przemysłowe zmiękczacze wody redukujące zbyt wysoki stopień twardości wody. Zmiękczanie wody powoduje, że na szybach i lusterkach samochodu nie zostają smugi, a na lakierze nie ma śladu po osadach i pozostałościach preparatów czyszczących. Różnica jest szczególnie zauważalna w przypadku pojazdów pomalowanych na ciemne kolory.

Warto jednak pamiętać, że przemysłowe zmiękczacze wody nie w każdym przypadku stanowią wystarczające rozwiązanie. Zmiękczanie wody na zasadzie wymiany jonowej usuwa z niej głównie jony wapnia i magnezu odpowiedzialne za kamień w wodzie.

Pozostałe sole mineralne nadal mogą się wytrącać w formie osadu, dlatego w takim przypadku najlepiej sprawdzi się przemysłowa odwrócona osmoza. Tego typu system do myjni samochodowej obejmuje zazwyczaj półprzepuszczalne membrany osmotyczne, armaturę, rotametry, pompy wysokociśnieniowe, sterowniki oraz obudowy wysokociśnieniowe. Woda oczyszczona na membranie osmotycznej nie zawiera żadnych soli mineralnych, chloru i jego pochodnych, ani związków koloidalnych. Pojazdy spłukiwane wodą osmotyczną nie wymagają również dodatkowego suszenia, co skraca cały proces i generuje oszczędności dla właściciela. Wysychając, demineralizowana woda nie pozostawia białych plam na karoserii pojazdu.

Jeśli w wodzie przeznaczonej do stosowania w myjni samochodowej znajduje się również żelazo i mangan, wówczas montuje się przemysłowe odżelaziacze wody. Dodatkową ochronę mogą stanowić przemysłowe lampy bakteriobójcze, które dezynfekują wodę przy pomocy promieniowania ultrafioletowego.

Uzdatnianie wody dla myjni samochodowych – podsumowanie

Uzdatnianie wody dla myjni samochodowych to nie tylko kwestia zgodności z przepisami czy działanie w zgodzie z poszanowaniem środowiska naturalnego. To także kluczowy element strategii zarządzania kosztami operacyjnymi. Inwestycja w nowoczesny system uzdatniania wody przynosi wielowymiarowe korzyści, od poprawy jakości usług po zrównoważony rozwój całej działalności. W obliczu globalnych wyzwań związanych z niedoborem wody, myjnie samochodowe, które podejmują kroki w kierunku efektywnego uzdatniania wody, zyskują przewagę konkurencyjną i przyczyniają się do budowy lepszej przyszłości.

Autor
Autor: Piotr Pisarski

Ekspert z branży uzdatniania wody. Od ponad 10 lat prowadzi bloga o filtracji wody i pomaga w doborze stacji uzdatniania wody.